|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
3.8.2009 1:05:53   
Natasha5
najubavo nesto e da go dois deteto.ama koga nema nema.Mnogu se nervirav,placev si mislev deka e do mene krivicata.Sto nemam ispieno,site mi vikaa jadi ova pij ona se probav ama nisto.I jas custvuvam deka ako ne ja dojam deka ke se oddaleci od mene,lele drugo e da dois ama toa e,mora da se dohranuva .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Доење
8.8.2009 21:13:28   
Еца
Доењето може да предизвика мноштво проблеми кај мајката. Некои од жените што дојат имаат грчеви на матката при секое доење. Овие грчеви се јавуваат поради тоа што хормонот што го овозможува истекувањето на млекото од градите (окситоцин) предизвикува и контракции (грчеви) на матката. Обично овие грчеви се посилни во првите две недели по породувањето, а потоа исчезнуваат.
Како што надоаѓа млекото во првата недела на доењето, многу од мајките имаат чувство на исполнетост на градите. Тоа е предизвикано не само од волуменот на млекото што се продуцира туку и од зголемениот проток на крв низ градите и од буењето на ткивото на градите. Оваа состојба кај жените трае најчесто само една или две недели.
При доењето жената може да чувствува болка, локализирана во ограничена област на дојката. На тоа место често се забележува црвенило и јасно ограничена грутка. Оваа состојба се јавува поради непрооден изводен канал.
Ако бебето цица без правилно да ја постави устата врз ареолата (темната зона околу брадавицата), нема да може да исцица млеко. Тогаш ќе почне да цица уште посилно, со што може да предизвика болка во брадавиците на мајката.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Доење
9.8.2009 1:01:00   
nadica
причината што воведовме храна во 4тиот месец беше што многу блуцкаше после пиење на млекото, ја имаше дуплирано породилната тежина во 3тиот месец така што очигледно беше дека не му е доволната дотогашната исхрана. И да Ники во право си, мајчиното млеко не содржи доволно железо + јас сум анемична, пијам антианемик, а на бебушот му е добар хемоглобинот.


neznam dali dobro ve razbrav no do 4 meseci treba da ja ima duplirano tezinata a do 1 godina da ja ima utrostruceno. zboruvame hipoteticki ne e moralno ima i odstapki sekade i vo ,,+,, i vo ,,-,,


inaku nadica ja doam i ke prodolzam da go pravam toa dodeka saka taa i dodeka imam mleko a sega ima 11 meseciuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Доење
15.8.2009 23:09:20   
lili26
Zdravo na site,eve vi se priduzuvam na forumov,mn.mi se dopaga.
Jas imam bebe od 5 meseci(na 20 avgust polni pet).Go dojam,i super napreduva extra,no ete pocnav odvreme navreme da mu cedam jabokce i morkov.Nekako me fati strav deka ne se dojaduva samo so cicanje,pa na nekolku dena mu cedam taka sokce.
A sakam da im poracam na  site majki koi imaat malku ili go zagubile mlekoto da go stimuliraat povtorno so pottiknuvanje na bebeto da cica.kolku poveke cica i se stava na grada,tolku poveke mleko ima majkata.
nema majki bez mleko,samo pomalku uporni majki(taka jas mislam)

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Доење
15.8.2009 23:21:56   
nutelizza
До 6 месец бебето напредува од 150-200гр. неделно.

По 6-от месец исто толку напредува месечно.

(Одговор на членот lili26)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Доење
3.9.2009 8:36:40   
profesorica
изворна порака:БЕБИЦА

Bravo Bravo profesorice za doenjeto.Mene site mi vikaat deka veke treba da ja odbivam no kako koga seuste imam mleko.I uste mi vikaat da ne slucajno me grizne so zapcinjata iako imame samo 4 .Jas i ponatamu ke ja dojam no ke imam problem so naviknuvanje na sise radi toa sto ne prifaka nikakvo sise sega se trudam da i davam voda od ona sise koe ima kako klun i tece samo koga ke pritisne ona.Profesoice izvini sto te prasuvam no do koga ke dois?Уживај па и да не ме прашаше ќе пишев.И мене ми викаат сите демек уште ли го доиш се чудат??!!А на одмор ми се разболе и ништо не јадеше само цицаше и бев пресреќна што сеуште го дојам, а да прекинев на годинка како што ми викаа ќе беше лошо.Има еден д-р Леонардо во поликлиника Ѓорче Петров кај вакцините и тој ми рече да го дојдам до 2 години ако имам млеко и некако тоа ми држи вода.Меѓутоа ќе видиме, многу се буди за цицање(некои ноќи и по 5 пати), па планирам сега кога ќе залади да почнам да го форсирам со кравјо млеко+несквик во шише,не знам дали ќе успеам ама ќе се трудам.Ако не на пролет ќе го одбијам, таман на 2 годишна возраст.

Инаку јас се гордеам што сеуште го дојам!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Доење
3.9.2009 13:28:01   
BEBICA
Fala mnogu profesorice za podrskata.Jas planiram i ponatamu da ja dojam moze tamu posle 15 meseci da i vovedam kravjo mleko.I mojava se budi noke bar 2 pati vo tekot na nokta do sega samo 3 noki ima spieno cela nok.Jas sega mislam deka se problem zapcinjata.Fala za podrskata mnogu mi znaci.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Доење
3.9.2009 14:12:09   
STRUMFETA
Profesorice ,BEBICA e tokmu toa -profesorica po doenje.Jas bev na rabot da prestanam, NO nejzinite soveti i poddrskata mi pomognaa najmnogu.Ete filip uste cica pa i dvajcata sme srekni.Samo navecer se doxranuvame, zosto ne mu e dovolno samo cicanjeto


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Доење
3.9.2009 15:10:37   
Еца
мамички кои доите и се двоумите до кога, мој совет што подолго тоа подобро.Јас Мартина ја доев до 2,5 години, и ама баш не се замарав со муабетите, леле доста и е, голема еuser posted image Јас бев убедена дека треба да цица и крај.Имаше доктори кои ме подржуваа, но и некои кои мислеа дека нема потреба од цицањето.Е сега не знам дали овој муабет држи вода, но Мартина сега веќе не е алергична на млеко и млечни производи, па мое мислење е дека и цицањето има удел во ова.Да не тресам зелени, ама само така мислам, ниакде не сум сретнала пишани податоци.user posted image Како и да е само вие имајте млекце и дојте си ги вашите најмили,а оние кои не дојдат нека уживаат во другите убавини со своето детенцеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Доење
3.9.2009 15:28:19   
BEBICA
lele elena fala na podrskata jas se nadevam deka ke imam mleko barem zimava da ja projdeme.kazimi elena dali ti sem majcino mleko i davase posle prvata godina i kravje mleko.i kako ja odbi, posto jas ke imam problem neznam dali ke prifati na sise.edinstveno ponekogas pie voda na onie sisinja koi imaat kako klun odozgora inaku samo pie od casa i samo voda.nekristime nikakvi sokovi nii caevi nejke.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Доење
4.9.2009 10:01:23   
Mamickaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

NA 13-TI polnime 4 meseciuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Imame 2 zapcinja i nervozni sme.


Ова го прочитав неколку пати и не ми е верно...Извинете на офф топик ама навистина ме замисли...Зар може на неполни четири месеци да искочат првите две запчињаuser posted image user posted image

Да се надоврзам на темата и јас поголемата ќеркичка ја доев до точно годинка,можев и повеќе но морав да тргнам на работа и така полека,полека ја одбив...со второво исто си го дојам,имам доволно млекце,дури и повеќе фала му на бога и мислам дека нема нешто поубаво од мајчиното млеко,ќе дојам се додека можам,најдобро е!!!user posted image user posted image user posted image
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Доење
4.9.2009 15:31:23   
Bile
Jas mojata kerka-zverka ja doev epten malku abe za ziva glava ne sakase da prifati na grada da cica. Od prviot den kupiv Aptamil Formula i so toa si porasna a od grada cicase eden mesec ednas vo denot a inaku Aptamil glavna ishrana zamena za podoj.
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Доење
4.9.2009 15:33:46   
mother 29
istoto vazi i za mene samo sto kaj mene e since-zverce.imam jas nekade pisuvano za moeto iskustvo so doenjeto,samo neznam kadeuser posted image

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Доење
4.9.2009 15:51:31   
mother 29
Elena dali ja dois sega Mila poradi inekciite sto gi primas i antibiotikot?Sto ti kazaa?pozzz
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Доење
4.9.2009 16:00:26   
Nermina
user posted image zdravo... jas sum 5-ti mesec od bremenosta a mi tece mleko... neznam dali ke mozam da dojam zaradi bradavicite zatoa sto mi se mali... pozz
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Доење
4.9.2009 16:02:47   
profesorica
Сум слушнала дека млекото може да почне да се создава уште во бременоста.А за брадавиците ако не ти се вовлечени мисламдека ќе можеш бидејќи тие се зголемуваат кога  бебето ќе повлече од нив.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Nermina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Доење
19.9.2009 12:47:21   
mis.
Јас престанав да му давам на Стефан да цица веќе 2 дена и немам некои проблеми бидејќии и немав млек.Тој веќе некој период пие крајо млеко 3,2 масленост од битолска млекара и не бара цица.Знае да се напика кај мене но гледам да го оттргнам.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Доење
26.9.2009 13:54:22   
mis.
Ајде мамички,дали ги доите вашите бебчиња?Малку ми еuser posted image што го одбив моето но морав кога нема повеќе.user posted image
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Доење
26.9.2009 14:08:58   
BEBICA
Eve jas uste ja dojam Monika a na 5 Oktomvri polni godina dena.Neznam kako ke ja odbijam dodeka ne dobie ''meme'' tako bara mleko od mene nemoze ni da spie  niti nisto ne i se pravi.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Доење
26.9.2009 14:11:12   
srekna mama
јас го дојам Илија,првиот месец пиеше и hipp,ама сега несака.Дали му  е доста од мене,или не му се свиѓа другото млеко-незнам,ке видиме според килажата во понеделник на вакцина.mis.колкаво е детенцето кај тебе?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Доење
26.9.2009 14:11:48   
ripce
Утре ќе направиме 7 месеци, сеуште се доиме обично 2 пати дневно, ама мајчиното млеко ни е ужина. user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Доење
26.9.2009 14:16:42   
BEBICA
Srekna mama moj sovet ti  da ne go zbunuvas deteto, moras da se odlucis ili da go dois ili na adaptirano mleko.eve edna moja drugarka mu davase i edno i drugo pa sega nesaka nikakvo, pa se odluci samo da go doi a pritoa ima majcino mleko.moras da se odlucis ili doenje ili adaptirano nemoze i edno i drugo.Veruvajte mi majkite sekogas imaat mleko moze da e poslabo no i toa e kvaliteno mleko.mene mi e zal za onie koi voopsto nemaat mleko a sakaat da dojat.Koga veke imas mleko daj mu samo da cica.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Доење
26.9.2009 14:18:24   
BEBICA
Anica se podrazbira koga veke se voveduva cvrsta hrana deka majcinoto mleko posle stanuva uzina i toa e odlicno se dodeka cica.do 6 mesec glavna hrana na bebeto e mlekoto posle stanuva poleka poleka sporedna.samo taka prodolzi


(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Доење
26.9.2009 14:19:09   
ostoun
Jas ja doev kerka mi do 2,5 godini periodot koga ja odviknav bese najtezok i za nea i za mene . Nemav fizicki problemi zatoa sto mleko imav malku bidejki ja doev samo pred spienje ama psihicki bese mnogu tesko po cela nok placese i me barase cela nedela uzasnouser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Доење
26.9.2009 14:31:41   
mis.
Стефан има 10 ипол месеци го одбив на 10 отприлика

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?