|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   цицање палец
9.6.2009 12:49:21   
mami
ете и тоа не чека, или некои веќе ги дочекало...детето има природен инстинкт за циање па некогаш палецот му е многу повкусен од цуцла или цицето на мамаuser posted image а на некои тоа им е единствен начин да се смират. Од лично искуство знам дека ако пробате на сила да го одвикнете уште толку долго ке трае тоа... Почекајте дали само ке престане да го цица палецот па после почнете со бабинските методи кои мене ми ги правеле- мачкање луто на прстот, или горкоuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: цицање палец
9.6.2009 12:53:29   
lide78
e vakvo iskustvo nemav,ama zatoa kerka mi uste znae da se sokrie i da si lapne nesto od podot

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: цицање палец
9.6.2009 12:55:25   
mami
Лиде а колкава е керка ти?јас на пример до некое 2 одд знаев да се сокријам под биро и палецот во уста, само така си се смирував кога ме караа или кога нешто не беше по мое

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: цицање палец
9.6.2009 13:07:41   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: lide78

e vakvo iskustvo nemav,ama zatoa kerka mi uste znae da se sokrie i da si lapne nesto od podot


Истата работа со Мартина, која има 3.5 години, не знам само ја пазам за да не лапне нешто што не треба и во никој случај не ја оставам сама, поготов не со игралките од страв да не лапне нешто, па да го заголта, зошто пред некој ден лапна цел лешник и го голтна, срце ми застана, затоа веќе лешници, бадеми, кикирики, нене, никако.


< Поракaта ја уредил Elena -- 9.6.2009 13:09:38 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: цицање палец
9.6.2009 14:07:21   
Палешка РР
Јас во првата бременост имав сукрвица (розов исцедок) и толку се уплашивме да татко ми ме однесе кај Др. Ратка Куљан во Чаир. Кога таа ме гледаше на ехо забележа дека бебчето го цица прстот и ги викна сите лекари од клиниката да видат. Рекоа дека е многу редок случај.user posted image

Веројатно тоа е вроден инстикт и не треба да се забранува.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: цицање палец
9.6.2009 14:21:58   
lide78
Na 5 god e kako pravosmukalka i posle se cudam od kade bakterii?

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: цицање палец
9.6.2009 14:58:43   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image срцка бе..ај колку што знам тоа се само фази кои поминуваат

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: цицање палец
16.12.2009 9:16:08   
mami
Лука не го цицаше палецот, иако мислев дека ке почне кога му ја тргнавме цуцлата..
Како е кај вас? Дали вашите деца го цицаа палецот?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: цицање палец
16.12.2009 9:32:48   
profesorica
и ние му а тргнавме цуцлата а не цица палец.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: цицање палец
16.12.2009 9:39:31   
caci20
Petar dolgo vreme go cicase palecot. Ni rekoa nisto da ne prezemame sam ke se otkaze. I taka bidna pred prviot rodenden sam prestana. A cucla ne sakase ni da vidi.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: цицање палец
16.12.2009 9:46:28   
BEBICA
Jas do sega ne sum imala problem so Monika so cicanje palec.Nitu koristevme cucla niti palec stava vo usta.Mislam toa e individualno.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: цицање палец
4.1.2010 0:04:06   
Боцко
викам јас ај да отворам тема, да поставам прашање, а тоа едно чудо пред мене. веќе читнав нешто што помогна, ама еве ај поконкретно. од неодамна забележуваме дека стефан почна рацете да ги пика во уста (не само палецот) и да ги чепка забите и да го фаќа јазикот и да цица 1-2 прста. исто се случува и со некои предмети-играчки. ги пика во уста и ги лиже. прво мислевме дека го боли некој заб, но не е тоа. претпоставувам дека е во прашање некаква фаза затоа што е сеуште рано за 6-ки а се однесува баш како да му раснат заби?!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: цицање палец
4.1.2010 0:14:21   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

од неодамна забележуваме дека стефан почна рацете да ги пика во уста (не само палецот) и да ги чепка забите и да го фаќа јазикот и да цица 1-2 прста. исто се случува и со некои предмети-играчки. ги пика во уста и ги лиже.


ех братче како да ти помогнам кога уште го имам проблемот. Каква фаза е ова што трае година дена скоро. Ма збори, објаснувај, дури на youtube и пуштав видеа да гледа какви се бубачки има на рацете што не можеме да ги видиме со очињата и оттогаш послабо ги става рацете во уста, дури и на Мила и раскажува и таа да не ги пикала рацете в зста. Не знам, тој твојот син е многу паметен, па обиди се вака, може ке се згрози.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: цицање палец
4.1.2010 8:37:42   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко,

од неодамна забележуваме дека стефан почна рацете да ги пика во уста (не само палецот) и да ги чепка забите и да го фаќа јазикот и да цица 1-2 прста. исто се случува и со некои предмети-играчки. ги пика во уста и ги лиже. прво мислевме дека го боли некој заб, но не е тоа. претпоставувам дека е во прашање некаква фаза затоа што е сеуште рано за 6-ки а се однесува баш како да му раснат заби?!


Еве и јас да ви се придружам во клубот палцолижачи, а мислев дека сме го надминале тоа. Прв пат почна некаде на 5 - 6 месеци да си ги лиже прстињата, но кога почна да лази и оди престана, за сега пред некое време пак да почне да ги пика прстите во уста и тоа најчесто цела рака, некогаш и двете. Не ги шмука, не  ги лиже, ама ги држи во уста, а ко што вели Боцко очигледна причина за тоа нема, сите заби и се веќе одамна излезени, за 6ки е премногу рано, а овие што ги има и се здрави, бели бисери. И би се помирила со тоа дека е фаза и не би се секирала воопшто, ама работите си одат до таму што ќе си го исчепка носот и веднаш по тоа ќе си ги пикне прстите во устаuser posted image user posted image user posted image user posted image Од сопственото дете си се имам згрозено. И се се обидовме и зборување и тргање на рацете штом ќе ја спазиме и постојано опоменување и нудење на марамче постојано, не луѓе ништо не помага. Уште ова Еца што вика ќе треба да пробам, незнам стварно не сум паметна веќе што да правам.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: цицање палец
4.1.2010 9:07:37   
betpet
bas sakav da prasam kakvo vi e iskustvoto so vasite decinja na temata lizenje na palcite, a koga veke gledam ima. Od pred nekoja nedela zabelezav kako malata zapocna da si go dopira raceto do ustata, a sega veke i palecot da go stava i go lize.Mislev deka e nesto sto ne teba da sledi kako detska faza, ama citam deka i kaj mnogi drigi ja ima taa navika.Jas se obiduvam da i go trgnam raceto , ama ona pak po nejzino.Zatoa postarite velat racinjata i nozinjata na decinjata ne se baknuvaat,zosto od niv moze da si prenese mnogu bakterii,oti gi pika vo usta.A sekoj koga saka da ja vidi od merak ke i go baci raceto, i ajde na mienje, uste sega steknuvame navika da gi mieme racite hahahaha.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: цицање палец
12.3.2010 20:10:05   
Весна
Е Јана до пред некој ден само показалецот си го потцицнуваше, но еве си го откри палецот и сега само него го пика во устето. И секако звукот што го вади се слуша до приземје user posted image

user posted image

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: цицање палец
12.3.2010 21:21:43   
mami
Леле кукла убава..па време и е Весне..си ги наоѓа рачињата, прстињата и тоа што и е најслатко ке си го шмука до бесвестuser posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: цицање палец
12.3.2010 22:00:17   
Палешка РР
Е сега претпоставувам дека и Миа ќе си го пронајде палецот user posted image
Што прави Јана, по една недела прави и Миа user posted image

П.С. денес со рачето го галеше батоuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: цицање палец
12.3.2010 22:01:29   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image душичка бе..сакам да ја видамммм

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: цицање палец
30.1.2011 22:09:37   
petra27
Zenski i Stefan zapocna da go cica palecot od pred edna nedela....na 7mi pravime 3 meseci.....koga ke pocne da go shmata...o da vi kazam.Cucase cucla bez problem ama od togas ne.....sega koga ke go zaspijam posle pola saat nego palecot mu e vo usta i uziva....mu nudam cice t.e mlekce...nesakaaaa
Jas mislev deka ako gi buta racete vo usta ili ako go cica palecot deka mu se jade no ne bilo taka....mislam toa go pravi najmnogu koga mu se jade no i koga ne mu se jade....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: цицање палец
16.3.2011 14:18:34   
bebe82
Мојава и палецот и показалецот ги пика во уста и ги шмата user posted image
Јас само и ги вадам од уста, ама таа пак ги пика.

Само ми е страв да не и остане во навика, па да продолжи и понатаму да ги цица, бидејќи нешто што ме нервира е дете со палецот во уста.
Дали уште сега да и ги вадам од уста, што да и правам бидејќи многу се нервирам. Цуцлата веќе не и толку интересна како прстите user posted image





(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: цицање палец
16.3.2011 14:32:41   
penelopa
Бебе82 нас ни кажаа дека цицањето на прстите, ставање рачиња во уста, едната или двете истовремено е само фаза низ која сите деца од 2 до 6 месец поминуваат. И син ми постојано ги става рацете во уста, некогаш само палецот некогаш повеќе прстиња оддеднаш...а некогаш кога не му успева многу се нервираuser posted image
Инаку јас го оставам малку да си ја истражува устата и рацете а потоа му ги вадам.


< Поракaта ја уредил penelopa -- 16.3.2011 14:33:52 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: цицање палец
16.3.2011 14:47:40   
bebe82
2 до 6 месец поми
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Бебе82 нас ни кажаа дека цицањето на прстите, ставање рачиња во уста, едната или двете истовремено е само фаза низ која сите деца од 2 до 6 месец поминуваат. И син ми постојано ги става рацете во уста, некогаш само палецот некогаш повеќе прстиња оддеднаш...а некогаш кога не му успева многу се нервираuser posted image
Инаку јас го оставам малку да си ја истражува устата и рацете а потоа му ги вадам.



фала многу...user posted image
значи да не се нервирам се до 6 месец
хахахахuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: цицање палец
16.3.2011 16:59:52   
mila mama
I mojata bebuska gi pikase racete vo uste, se ligavese, najcesto site prsi, poretko palecot, posle toa izvadi zapcinja i prestana. Sega odvreme navreme palecot go stava vo usta, ama isto kako Penelopa smetam deka ne e opasno do 6 meseci, zatoa sto se mnogu mali za da im stane navika, a sepak imaat potreba od istrazuvanje. Sega mnogu cesto kerka mi posegnuva i zgrapcuva predmeti koi gi pika vo usta, i gledam kolku mozam da se vozdrzuvam od toa vednas da i gi zemam user posted image zatoa sto sepak toa e del od razvojot.
Sega najdovme taktika-i lupam edno morkovce i i davam da go ligavi vo usta, barem znam deka ne e stetno za razlika od mnogu oboeni igracki sto Bog znae so kakva boja se boeni user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: цицање палец
24.4.2012 13:56:22   
Ana Dani
Citam i ne sretnav kako gi odviknuvate da go cicaat palceto. Moeto since ke pravi 2 godini naskoro, a seuste go cica palecot. Duri kozickata celata mu e nabubrena i ispukana veke. Znaci go cica pri zaspivanje , koga spie i koga e umoren veke ili saka da se mazi, ama sepak mislam deka toa ne e bas dobro. Citav deka i na toj nacin mu se iskrivuvaat zabite i od toa sto e skoro celo vreme so podotvorena usta, pogolemi mu se sansite za bakteriski i drugi infekcii na grloto i disnite patista. Zatoa sakam da se odvikne, no ne znam kako da go napravam toa, a da bide bezbolno za nego. Ve molam ako znae nekoj neka pise ili ako imal slicno iskuvstvo neka kaze kako go resil.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?