|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Рекламите и децата
25.8.2009 9:21:55   
profesorica
Кои реклами ги обожаваат вашите деца? Без разлика што прави во моментот, Дамјан „полудува" кога ќе чуе најава за вести, рекламата за Vip, рекламата за Bimilk i Eксклузив. Мислиш ќе полета од среќа user posted image user posted image .

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:32:40 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Рекламите и децата
30.9.2009 14:33:55   
profesorica
Дали мислите дека треба да се забранат рекламите за брза храна наменети за деца?

Влијанието на ТВ  е преголемо, брзата храна е штетна како и пушењето а рекламите за цигари се забранети, децата лесно потпаѓаат под влијание на рекламите и се неискусни да ја сватат измамата.А од друга страна ако им ги елиминираме искушенијата како ќе им се развие воља самостојно да донесуваат одлукиuser posted image ?

Според мене децата можат да јадат чипс и слатки а родителите одлучуваат дали ќе им го дозволат тоа.Можеби ако родителите им забранат одредена храна на децата,тие во подоцнежниот период ќе чувствуваат потреба од неа

Што мислите вие?


Кои други реклами мислите дека ако се несоодветни треба да се забранат?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:53:37 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Рекламите и децата
30.9.2009 15:52:59   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Дали мислите дека треба да се забранат рекламите за брза храна наменети за деца?

Влијанието на ТВ  е преголемо, брзата храна е штетна како и пушењето а рекламите за цигари се забранети, децата лесно потпаѓаат под влијание на рекламите и се неискусни да ја сватат измамата.А од друга страна ако им ги елиминираме искушенијата како ќе им се развие воља самостојно да донесуваат одлукиuser posted image ?

Според мене децата можат да јадат чипс и слатки а родителите одлучуваат дали ќе им го дозволат тоа.Можеби ако родителите им забранат одредена храна на децата,тие во подоцнежниот период ќе чувствуваат потреба од неа

Што мислите вие?


Кои други реклами мислите дека ако се несоодветни треба да се забранат?



_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Рекламите и децата
30.9.2009 16:59:22   
nadica
има неколку реклами кои кога се емитуваат може и да ја разбудат да ги изгледа и да продолже да спие на пр:миа сокови, добра вода, а1 најавни шпици, 5+,...


а за несоодветни има ама сега во моментот не ми текнува

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Рекламите и децата
30.9.2009 23:49:04   
daniel
najmnogu go gleda reklamite za sokcinja


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 14:19:44   
Bububebe
Кога на тв оди рекламата за Беколино,кефој е user posted image

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 15:00:42   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Кога на тв оди рекламата за Беколино,кефој е user posted image



Исто и моето ужива и се шлапка исто како бебето, а и не трепка на оне тотал пакет рекламата, на 30 години бекутан, на скоро сите од вип, смоки смокич, фанта , настани на денот на сите вестиuser posted image и го обожава тркало на среќата од ова не е реклама ама кога почнува и вика папппапааа како Игорuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 15:21:36   
Martins mom
Ги гледаме сите реклами, без исклучок и сите ги знаеме напаметuser posted image Под влијание на рекламата за Маги, многу често кога ќе се заигра знае да си кажува „Го ставаме пилешкото, малку кромид, компири...Маги сочно од рерна“user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 15:53:20   
Luci
М. до пред месец дена лудуваше на шпицата за вести на Канал 5,  ќе полеташе од столче кога ќе ја чуеше.Е сега моментално интересна му е рекламата на Беколино
Инаку сите реклами ги гледа без да трепне, дури ако стојам пред него се поместува лево десно за да гледа во твuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 16:25:15   
Felly RR
Матеа пак на таа од Бекутан, кога ќе ја слушне, одма станува и почнува да скока. Исто како што се радуваат и дечињата на рекламата. Исто ги сака смоки-смокич, и од фанта сите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 18:44:05   
Snowhite RR
Леле 3 дена главата тапан ми се направи од рекламата Елко елко од Пелистерка каде пеат Елена, Ламбе, Орхидеја и Жаре, ја најдовме на јутјуб и само тоа гледа и пее и тој повторува на памет ја научи. Од другите реклами најмногу за Фанта и што знам други, слабо гледаме, зашто мене претежно на фокс лајф ми е пуштен тв или на џим џам. А да и онаа што е за Фиат мислам беше, која почнува Разбуди се, доста спиеш и сега многу пати ќе му текне од нигде никаде ќе ми рече, Буди се, дота пиеш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Рекламите и децата
8.1.2012 18:51:11   
Felly RR
Е и таа ја заборавив - Елко, елко, ама таа заедно си ја пееме.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 12:53:15   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###


и го обожава тркало на среќата од ова не е реклама ама кога почнува и вика папппапааа како Игорuser posted image



Хе,хе..и Никола го обожава Тркало на среќата..и најавната шпица од онаа хрватската серија Лара или така некако се викаше. Иначе реклами сите ги гледа без исклучок..остава се и се „лепи“ во буквална смисла на зборот, за ТВ.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 13:08:04   
AnnaMolly RR
Филип најмногу ја сака рекламата Ма, Миле! Кај си бе Миле? Трча за да ја гледа и кога ќе заврши обавезно вика Баво! Оваа од сон го буди. Друго, ја сакаа таа за Оне со Дедо Мраз, Беколино, Пелистерка со Жаре Бербер и Елена и останатите, и Лото гледа. Кога ќе почне лото вика Топкииииии! И се црта пред телевизор да гледа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 19:17:28   
mamamoni
Го зема далечинското и вика пуци кама ( пушти реклама) user posted image , најмногу ја сака од Бекутан

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 19:27:50   
Maca25
И Нина ја обожава таа со Миле, кај си бе брат user posted image user posted image што и да прави одма престанува кога ќе ја чуе рекламата и ја повторува после по цел ден. Еден ден се враќам јас од работа и она ме пречекува со: Мамо, кај си бе брат! од кога не сме се виделе!!! user posted image user posted image user posted image будаличка моја. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 20:03:56   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Леле 3 дена главата тапан ми се направи од рекламата Елко елко од Пелистерка каде пеат Елена, Ламбе, Орхидеја и Жаре, ја најдовме на јутјуб и само тоа гледа и пее и тој повторува на памет ја научи. Од другите реклами најмногу за Фанта и што знам други, слабо гледаме, зашто мене претежно на фокс лајф ми е пуштен тв или на џим џам. А да и онаа што е за Фиат мислам беше, која почнува Разбуди се, доста спиеш и сега многу пати ќе му текне од нигде никаде ќе ми рече, Буди се, дота пиеш


А заборавив да кажам дека еднаш се „отепа“ по рекламава Елко елко, ама буквално, беше седнат т.е. стоеше на столче качен пред компјутер нешто гледаше и на Тв ја пуштија рекламава Елко елко и тој кога ја слушна, одма натаму се сврти за да оди да ја гледа, заборави дека е качен горе и кога падна од тоа столчето, се исчука во ѕидот, мене ми беше многу смешна случката, тој плачи, јас се смеам, мм вика по мене што се смееш, ама стварно беше смешноuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 22:33:02   
nadica
на беколино, фанта, смоки смокич,... и најтазе и е од К-15 „цацко измислил топла вода-е не мајкати а измисли“ user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Рекламите и децата
13.1.2012 22:58:17   
Viktori
јас овој одмор го блокирав телевизорот со пин, па нема ништо гледање. Освен фоксот, кога не се тука другариве и јас се одвикнав додуша да зевам у телевизор. Инаку не мислам дека рекламите се корисни за нешто воопшто, туку баш може да се види нивната мозочноперачка способност кога деца што не знаат да зборат, го кажуваат цел дијалог од рекламите. user posted image user posted image user posted image

Се смеам, ама кога ќе размислам каква моќ имаат, језа ме фаќа....

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 13.1.2012 22:59:41 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Рекламите и децата
14.1.2012 0:08:05   
Џесика
Леле значи на рекламине цели ритуали... од пусти зорт морав да купам шампон беколино и млеко за тело, и сега секогаш кога ќе ја пуштат одма ги бара и ги споредува со тие на рекламата и таков цел горд... ГИ ИМАМ! И кога ќе ги видам у сред дневна ми иде да ги исшутирам... и на оние од Теа колорс не трепнува.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Рекламите и децата
14.1.2012 22:48:57   
*viva*
kaj si mile bekolino fanta.like like smoki smokic
se toa na pamet se znaeuser posted image


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Рекламите и децата
21.2.2014 10:26:54   
princessa
Nas ni e hit reklamata za mlecnite prozvodi na Sutas, koga ke ja slusne pocnuva vednas da ja pee i da igra. Isto ja saka i reklamata za munchmallow i sega ne mi teknuva koi drugi gi obozavase porano.
A mene mi ima ostanata vrezana vo glava kako dete reklamata za zacinot Dafinka mi se cini na vitaminka, koga tendjerinjata zboruvaatuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Рекламите и децата
21.2.2014 23:23:36   
Snowhite RR
И нас моментално за суташ ни е аκтуелна, дуρи го слушам пρеѓе ја научил на памет, а пρед неκое вρеме ја саκаше за Бρонлес сиρупот, не мρднуваше додеκа ја гледаше, еднаш се мочκаше и ја слушнал ρеκламата и еве го дотρча, леле ρече со κашлицата ми почнаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Рекламите и децата
21.2.2014 23:34:32   
Defne90 RR
Значи рекламата со суташ им е хит моментално на многу деца.И кај нас помалото не мрда додека трае и цело време игра.Поголемиот некако ги батали рекламите во последно време,нема некоја која што може да му го привлече вниманието ама кога беше на таа возраст како помалото сега многу ги сакаше рекламите за фанта со тие малите човечиња што играат.Не мрдаше со уво додека траеја.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Рекламите и децата
21.2.2014 23:41:33   
deluxe
На мојот син единствено рекламата за Ладна вода(со дечињата ) му задржува најмногу внимание,тогаш застанува мирен,и не клепнува со очињата.Сега кога е збеснат и не го фаќа место кога го хранам,на лап топ му ја пуштам на Јутуб,и така јадеме со децатаuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?