|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мамо, раскажи ми приказна!
12.1.2013 11:01:02   
Felly RR
Дали и колку вашите дечиња сакаат да им раскажувате приказни?
Која им е омилената приказна?
Дали повеќе сакаат да им читате сликовници или вие сами да им раскажувате приказни?

Матеа многу сака приказни. Некогаш дури и ми се смачува од зборување, и ако престанам, одма ми вели - Ајде, зборувааааајјј!!! И тоа не само пред спиење, се случува и да се разбуди, и одма да бара приказна да и раскажам. Некогаш дури и сама и измислувам за мачето, за кучето...
Едно време ја сакаше Црвенкапа, а сега омилени и се Снежана и Пепелашка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
12.1.2013 12:53:16   
kikicka
Л. едно време заспиваше со приказни , јас и читав ама кога ќе ја бидеше сликовницата ми ја зимаше па така почнав само да раскажувам и толку. Премногу е активна и не и држи дупето да седе и да слуша кога и раскажувам додека пак на таблетот има доста апликации со приказни и таму ги гледа и слуша.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
12.1.2013 15:33:20   
AnnaMolly RR
Филип обожава некој да му чита сликовница. Ама мора да се чита, не да се раскажува. Пред спиење си ги носи омилените сликовници на маса и таму мора да стојат, па бира една за читање. И додека не заспие јас морам да мелам како навиена една те иста приказна. Ако ја дочитам пред да заспие, вика Читај мииииииии! И пак јово на ново.
Во последно време омилена му е Снежана, па после Црвената кокошка, Мечката и пчелите, Румпелстилскин и Лина и Томи. Само со читање сликовници издржува да седи на едно место подолго од 5 минути.

Ама и обожава да му раскажувам измислени приказни, на пример кога бил мал тато што правел, кога била мала баба што правела... Ако е измислена приказна, слуша како му раскажувам. Ама да му раскажувам на пример Снежана без да е до нас сликовницата, најн.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 12.1.2013 15:36:55 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
12.1.2013 22:36:58   
Felly RR
Матеа пак нема трпение да дочека да и прочитам што пишува, одма врти - сега овде читај ми, сега овде што пишува, па таа почнува да чита/раскажува... и затоа кога сака приказна јас и раскажувам, а сликовници ретко читаме, само ги разгледувамеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
12.1.2013 23:30:54   
Maca25
Пред спиење обавезно читаме или 3 мали книгички (тие со пикси) или една поголема.
а преку ден многу често Н. ме тера да и раскажам приказна за девојчето Нина и за диносауросот Каско - кај оделе, што правеле...ама она ми кажувам како и што да раскажувам user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
13.1.2013 16:32:34   
Pepelaska *
Многу сакаме приказни и со читање и со раскажување.Ако читаме слуша, тој врти а јас читам, само што многу брзо ги учи напамет сликовниците и му здосадуваат.
А ако му раскажувам нешто измислено слуша без да трепне а најмногу што ме изненадува некогаш и сам учествува во приказната пример јас ако кажам мечето одело во шумата, прашува што ке берело таму , ако му речам дрва , вика не може мече да бере дрва туку дедоuser posted image


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
18.1.2013 11:24:34   
vezilka RR
И Никола сака приказни, сака и да му читаме, а и да му раскажуваме. И точно знае кои приказни му ги раскажува или чита татко му а кој јас, и мора да си се држиме до тој распоред. Ако случајно почнам да му раскажувам приказна која обично му ја раскажува татко му, ми вика не таа, таа е на тато user posted image . Некогаш има трпение да му ја прочитам од крај, до кртај приказната, ама почесто ми ги врти страниците пред да ги завршам, па малку импровизираме и ги убрзуваме приказните. Сам ја раскажува само Пепелашка, во скратена верзија..си било едно девојче, се викало Пепелашка, сакала да оди на забава, ама не ја пуштале, и таа палчела, и самовилата и дала облека и кочија и таа отишна на забавата кај принцот. Кога се стемнило избегала и си ја загубила кондурата и принцот и ја донел user posted image user posted image . Омилени му се нели Пепелашка и за Џепето(Пинокио) и двете од репертоарот на татко му..изгледа него поише го бива за приказниuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
18.1.2013 11:28:05   
zzaa
uf kolku sakam i mojata da porasne pa i jas da i citam i raskazuvam prikazni,imam nekoja slikovnica i citam nekogas koga e mirna no toa trae 5 minuti i posle ona zima i ja razlistuva,i mi pokazuva so prsteto vika ,,te,,pa ja i objasnuvam so ima na slikata.

< Поракaта ја уредил zzaa -- 18.1.2013 11:30:51 >


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
18.1.2013 11:34:16   
arh_diz
Preku den saka da mu citam prikazni , a navecer pred zaspivanje da mu raskazuvam so izgasnato svetlo. Nekogas se slucuva da sum zaboravila nesto vo prikaznata i toj mi vika ne taka :).Nekogas i mu izmisluvam prikazni i tie gi saka. Se slucuva da kaze cekaj mamo jas je ti raskazam:)


< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 18.1.2013 11:35:31 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
18.1.2013 11:40:24   
Mihaela 2010
Nie obicno vikend praktikuvame citanje pred zaspivanje,bidejki preku nedela 21:30 najkasno mora vekje da e zaspiena,pa so ogled na obvrskite gledam neli da ispie mleko i da ja zaspijam...inaku da saka knigi,doma imame preku 40 slikovnici i knigicki,znae i sama da si zeme i da si gi raskazuva po nejzino,ama i od nas bara da i citame..pa taka dodeka mama pravi rucek za sledniot den,tato e zadolzen da procita nesto po zelba

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
21.2.2013 14:43:36   
vezilka RR
Сказните, бајките, фолклорните приказни со волшебни мотиви, волшебните приказни, се првиот облик на литература со кој се среќаваме а подоцна и самите им ги читаме на нашите деца „Црвенкапа“, „Пепелашка“, „Заспаната убавица“ и низа други. Што кријат или ни откриваат приказните, како се идентификуваме со ликовите, како ги градиме првите претстави за светот, за односите меѓу луѓето, за тоа во што (не) веруваме, што сакаме или од што стравуваме итн..

Пред некој ден случајно наидов на превод на делови од оргиналниот текст на Црвенкапа, значи не онаа на Грим од XIX век, туку од XV век. Таму волкот пред да ја изеде Црвенкапа ја кани на вечера од остатоците на баба и, а делот со спасувањето од ловецот воопшто го нема. Што ми е муабетов, значи анализата на приказната го кажува ова: главниот лик, во овој случај Црвенкапа (иако за некои тоа може да е волкот, кој знае?), прво треба да тргне во мисија, одосно да ја напушти безбедноста на својот дом и да се соочи со големиот, страшен свет кој може да крие многу лоши волци. Црвенкапа, значи, тргнува да и однесе понадица на баба и која живее од другата страна на шумата (неслучајно!) и влегува во вториот стадиум од иницијацијата, односно соочување со страшни предизвици, навидум несовладливи пречки (со волкот, нели), за во третиот стадиум, да ги совлада овие пречки, по пат да научи многу работи за себе и за светот, и на крајот, во четвртиот стадиум, да се врати дома, сега како нова личност упатена во тајните на светот. Слично е и со анализата на останатите приказни. Е дали ние кога им ги раскажуваме приказниве на нашите деца сакаме токмуова да им го пренесеме, дали им ги кажуваме така за да можеме ова да им го пренесеме, или ги употребуваме само како забава за децата. Дали кога им ги раскажувате приказните на вашите деца ги раскажувате сите работи, односно делот на пример кога волкот ја јаде бабата и Црвенкапа, или кога ловецот треба да и го извади срцето на Снежана и сл. И што е тоа што сте приметиле дека децата научиле од приказните кои им ги раскажувате?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
21.2.2013 14:59:00   
vezilka RR
Јас донекаде ги цензурирам приказните, не ги раскажувам со сите детали. Мислам дека Никола е уште мал за да му ги кажам сите „пикантерии“ од приказните и мислам дека нема да ме сфати кога ќе му објаснувам зошто. Ама намерата ми како ќе расте да воведувам нови детали во приказните со дополнителни објаснувања. На пример сега Пепелашка (оти му е омилена) е гола без многу детали. Кога ќе потпорасне ќе ја споменам зависта меѓу сестрите, и така натака, и на 15-16 ќе чуе за сексуалната симболика на кристалното чевличе user posted image .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
22.2.2013 23:27:39   
Bilence2
Pa i jas cenzurirav. Prikaznite voobicaeno ni se za zabava, posebno nekoja makedonska narodna prikazna kade se zavrsuva so pouka i poukata e jasno istaknata. Ovie na Grim koja od koja ponasilni, segde se spomnuva paranje na stomakot na volkot, paganje na volkot vo bunar i tuka jarinjata se raduvaat i peat "volkot e mrtov" pa koga bese D pomal prasuvase sto e mrtov,, so kakvi nozoci go isekle, mu tecelo li krv...pa tie se poveke strashni i nasilni otkolku sto dete bi ja svatilo porakata za suroviot svet vo koj ziveeme. Prikaznite po mene imaat uloga da ja razbudat detskata fantazija i da uspeat da si sozdadat slika zamisla za nastanite, kade najmalku sakam da razmisluva kako e ubien volkot, kako ja izel babata i devojceto . Makedonskite narodni prikazni, pa basnite, pa itar pejo se mnogu popoucni za decata i ne se nasilni. Gi preferiram nasiteuser posted image . Imam i nekollu snilmeni od radio na Boris Majstorov i tie D gi saka da gi slusa.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
22.2.2013 23:53:06   
niki
Klasicnite prikazni i bajki jas gi cenzurirav vo celost na pomala vozrast
nekako mi nemaa smisla da gi citam na dete od 2-3 godini
vo vremeto koga tie bile pisuvani postoele realni opasnosti od volci, lisici, decata se srekavale so domasni zivotni kako i so divi i seto toa pretstavuvalo i predizvik i opasnost no vo denesni uslovi kade kerka mi na primer ima videno magare nekolku pati vo zivotot a volk samo vo zoloska opteretuvanje so takvi prikazni od najmala vozrast mi e nepotrebno
togas mnogu poveke birav slikovnici od moderni pisateli so temi prikladni na denesnoto sekojdnevie
inaku podocna pocnavme da gi citame no sepak seuste poveke se zadrzuvame na onie vo koi nema smrt i ubivanje
prikazna koja seuste i ja nemam procitano i koga razmisluvam na nea nekako se naezuvam i potoa si se tesam deka nisto ne propusta e Devojceto so kutija kibritcinja
znaci seuste cenzuriram

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.2.2013 6:38:38   
Felly RR
Вчера пишував на темава, а сега гледам дека ништо не ми се објавило. Баш како што пишавте и вие, и јас ги цензурирам речиси сите бајки. А оваа ники што ја спомна, и ја раскажувам, ама според сликите смислувам сосема нова приказна. Значи ништо од оригиналот нема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
24.2.2013 0:20:12   
Bilence2
Tatko mi im raskazuva na decava prikazni vo prvo lice-kako toj da bil tamu. Ke pocne so nekoja poznata no dejstvoto ke go otera po svoe. Tolku e interesen, sto duri i nie postarite pocnuvame kako okolu magnet da se sobirame i da slusame. A decata...da ne kazuvam deka saat vreme gi drzi mirni. Ama najsmeshno e koga ke mu recat aj dedo onaa od minatata nedela kazi ja...user posted image ne znae kako bese...pa gi tera da go potsetuvaatuser posted image .

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
14.3.2013 10:49:00   
Felly RR
Нас сеуште ни се Снежана и Пепелашка омилени. А некогаш и ја глумиме Црвенкапа. Јас сум волкот, а М ми вели: - Зборувај со лошовски глас.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
14.3.2013 10:56:25   
arh_diz
Sinojka mm mi raskazuvase prikazna, pota toj na mene mi ja preraskazuvase prikaznatauser posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
14.3.2013 12:15:53   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: bilbilce

koga na vaset__o detence mu kazuvate nekoja prikazna kako go objasnuvate delot koj go ima vo mnogu od prikaznite:
-i koga umrela majkata na pepelaska .....
- koga umrela majkata na snezana tatkoto donesol druga.....

(pa sekade majkata umira user posted image user posted image )



ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas i gi citam onakvi kakvi sto se prikaznite,i tie delovi ne gi preskoknuvam koga e prisutna smrtta...mislam deka se uste e mala da i go objaznuvam toa



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 13:11:42   
Felly RR
Детево мое многу сака приказни - ама мнооооогу сака даи читаме, дури да ти се смачи. И поставува милиоооооон прашања, никако не можеш да стгинеш до крајот. Во последно време и читам една од големите сликовници - со повеќе приказни, и прва е Грдото пајче.
Почнувам со читање.... - Која е мајката? - Еве, оваа? А овај е таткото?(покажува кон друга пајка) -Не таа е комшивката. -Овај е таткото?(покажува кон друга слика) - Не, таа е истата/мајката. - Овој е таткото?(покажува кон трета слика) - Не, таа е по трет пат мајката.(веќе нервозно) -Па кај е таткото? - На работа.
Продолжуваме со читање.... Пајчето изнемоштено, се струполи на земја, и падна... - Кај падна? - Еве, овде, на оваа слика паѓа. - Не го гледам да паѓа. - Е па, тука оди, и после паднало, не е сликано кај што паѓа.
Продолжувам со читање.... - Ова кога ќе го читаш?(покажува кон една слика) - Па тоа го прочитав, сега читав за речните суштества, тие се речните суштества. - Па овие не се речни суштества, тие се жаба и верверичка. user posted image
И 100 пати да ја читаме, пак ќе има 100 нови прашања.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 13:53:13   
Mihaela 2010
И 100 пати да ја читаме, пак ќе има 100 нови прашања.

Ubavo e koga decata prasuvaat,samo sto nie sme pri kraj so nervite pa se ne nervirauser posted image
I M mnogu saka da i citam,imame premnogu slikovnici i knigicki za nejzina vozrast,ama bidejki e leten period postojaaano sme nadvor,vo dvor,si igra so voda,poliva cvekjinja,gi banja kuklite i drugite igracki i slicno..
Obicno sme so citanje navecer,mada vo posledno vreme od sto e preaktivna nadvor vednas zaspiva,taka da citanjeto sepak ni ostanuva vo postudenite denovi,da ne recam zima,koga sme zatvoreni doma..e togas mi nema spasuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 14:05:30   
miana
На керками омилена и е Црвенкапа..Многу сака да и читам приказни.Имаме многу сликовници и бајки што сме ги добиле на подарок и често седнувам и ги читам.Во последно време земав да и читам една збирка со бајки од Браќата Грим,мене што ми ја читаше бабами и сега кога и ја читам се потсетуваам кога бев мала како јас ја терав бабами да ми раскажува. А последно,многу беше заинтересирана за книгата БОН ТОН за деца,исто така моја книга ( јас кога бев мала морав секое лето да ја читам user posted image и така последно земав да и го читам бон тонот и внимателно и замислено ме слушаше user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 15:22:33   
Bethany
И син ми веќе почна да има трпение да ја прочитаме книгичка до крај.
Тие не се многу долги, за неговата возраст книги, ама ми е драго дека сака и ужива и често ми носи некоја книга да читаме.

Тој се уште не зборува, ама прашува што е што на книгата, и се така во недоглед по сто пати.
Некогаш ќе слуша внимателно, некогаш само ќе прашува што тој сака, ама нема врска битно има интерес.

Еднаш добивме една книгичка Јованче и Марика гратис, исто и како сложувалка е, и таа во последно време му е интересна демек сложуваме слика, ама и бара да му ја читаме. Освен оној дел кога бабичка сакала да го изеде Јованче. Такви работи измислуваме нешто друго и воопшто бираме што му читаме сега за сега. Против сме приказни со човекојадци, вештерки, баба-роги и други ликови и методи за заплашување.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 15:29:34   
miana
И јас се чудам како да ли да и ги пренесам моментите како - вадење на срцето на Снежана од страна на ловецот,за некои духови,за отровни јаболка,за лоши самовили што колнат и сл. Некако и јас ги преиначувам user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мамо, раскажи ми приказна!
23.7.2013 17:37:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

И јас се чудам како да ли да и ги пренесам моментите како - вадење на срцето на Снежана од страна на ловецот,за некои духови,за отровни јаболка,за лоши самовили што колнат и сл. Некако и јас ги преиначувам user posted image

user posted image Е ајде де... Ајде јас разбирам ние одраснавме со такви приказни, ама сега со оваа памет се чудам како воопшто некој можеше некогаш такви бајки да смисли, за деца, и тоа плус толку да е светски позната и распространета ... user posted image
Така свесно ЈАС вградувам во дете такви мисли и стравови, што е тотално погрешно, од толку други начини поубави и поблагородни за размислување... Затоа поарно јас ќе измислувам. user posted image



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?