|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Деца со хидроцефалус
6.4.2011 17:24:11   
mamadeja
Zdravo
Jas sum nov clen na Ringeraja.  Imam sin koj ima 20 meseci i se vika Pavel. Roden e pred vreme vo 32 +1 nedela. Na edna nedela starost dobiva meningitis so 1,2 stepen krvarenje vo mozokot, a kako posledica na krvarenjeto mu se javuva hidrocefalus. Na edno mesecna vozrast se operira vgradeno mu e pumpica.Bi sakala da znam dali ima majki sto imaat deca so hidrocefalus i so vgradena pumpica i nivnite iskustva.

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.4.2011 19:51:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Деца со хидроцефалус
10.4.2011 0:00:59   
Тања РР
Mamadeja добредојде на Рингераја.
И јас сум мајка на предвреме родено детенце (31 недела). Додека ја носев ќерка ми на физикална терапија често се среќавав со мајки чии дечиња имаат хидроцефалус и вградени пумпички. Знам дека дечињата имаа некакво доцнења во моторниот развој но со упорно вежбање сите тие покажуваа одлични резултати и пополека напредуваа. Сигурна сум дека и вие вежбате и можам да ти кажам дека тие вежби навистина помагаат.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mamadeja)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Деца со хидроцефалус
16.4.2011 16:48:42   
marina11
 jas imam sin sega ima 7.5 godini roden e pred vreme vo 33 g.n so tezina od1900gr. .so dijagnoza meningocela i hidracefalus.meningocelata se operira na 17 dena starost so tezina od 1600gr.i traese 4 casa vistinsko cudo e so ja izdrza i se svesti od anestezijata .no za hidracefalusot trebase naknadna operacija za da se vgradi pumpa no posle 6 meseci redovna kontrola lekarot utvrdi deka ne se siri i nema potreba od pumpa.posle 7 godini go nosam povtorno na kontrolai togas nevrohirurgot KIRIL LOZANCEutvrduva deka treba da se vgradi pumpa .bidejki ne mozev da se pomiram deka treba pak druga operacija go odnesiv vo sistina kaj dr ugrinovski napravivme rezonansa i se utvrdi deka hidracefalusot e stacionaren i deka nemoze da se siri ugrinovski duri i ne uveri deka i 100 godini da zivee pumpa nema da se stavi a ako sme stavele na ovoj hidracefalus pumpa kako sto tvrdese lozance zborovite na ugrinovski bea AKO NA OVA DETE SE STAVELO PUMPA SO GODINI NEMALO DA GO UPRAVITE DETETO da ne zaboravam da kazam deka uste od samoto raganje deteto se razvivase kako i site drugi deca normalno si zboruva i preodi malku pokasno ma 1.5 godini sega e 2 odelenie i nema nikakov problem ete taka za vlakno se spasivme od pumpata koja moze i zivot ke ne kostase da ne pobaravme pomos i od drug nevrohirurg

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Деца со хидроцефалус
16.4.2011 16:56:39   
marina11
na majkata na detenceto so hidracefalus mozam samo da i kazam deka obicno ovie decinja imaat problem so odenjeto so zaostanatoto razvivanje na mozokot i treba da znae deka ovaa pumpa ke mora da se smeni bidejki sega e malo bebence i koga ke porasne nekade 5 ili 6 godini treba da se smeni  i ako si drenira dobro mislam deka ke bide se ok samo edna misla me vodese mene a neka ja vodi i nea KAKO STO E GOSPOD NIKOJ NE 

(Одговор на членот mamadeja)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Деца со хидроцефалус
19.4.2011 15:10:23   
mamadeja
Sakame da go nosime na kontrola kaj Ugrinovski sega raboti vo Sistina. Inaku go operirase Lozance i do sega nemame problemi pumpicata raboti ok. Na seto toa sto go pominavme i kakvi prognozi ni kazuvaa deka ke ima psihomotoren zastoj vo razvitokot  mislam deka gospod bese so nas i denes mojot sin vo juli ke polni 2 godini, proode na godina ipol, zboruva i toa mnogu. Ke go nosam kaj Ugrinovski bidejki sakam da znam sto ponatamu, a na klinika nema sansi doktorot da ti posveti vreme da go prasas nesto.

(Одговор на членот marina11)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Деца со хидроцефалус
5.5.2011 19:27:50   
marina11
sega e nevozmozno  na klinika da prasas a i da dobies odgovor moze samo da trcas po doktorot za da go prasas nesto a odgovor tesko ke najdes zatoa odete vo sistina kaj ugrinovski pregledot kosta 2500 denari i imas cel cas na raspolaganje so nego se sto te interesira ke si prasas a i da dojde do promena na pumpata posle odreden period otkako ke porasne golem decko taa kosta vo sistina 71 iljada  pozdrav


(Одговор на членот mamadeja)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Деца со хидроцефалус
6.5.2011 10:00:01   
mamadeja
Закажавме во Систина сега во среда на 11 Мај па ке видиме.

(Одговор на членот marina11)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Деца со хидроцефалус
1.7.2011 17:51:42   
marina111

kako pominavte vo sistina  si ja zaboraviv prethodnata lozinka pa sega sum so novo ime odnosno uste edna edinica imam dodadeno hahaha

(Одговор на членот mamadeja)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

najubavo zensko ime
piko

Glasajte za najubavo zensko ime

Lana (18%)

Hani (3%)

Dajana (6%)

Dina (10%)

Jana (36%)

Katja (27%)


Број на сите гласови: 126

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!