|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детето и странските јазици
7.5.2009 7:09:37   
Еца
Дали вашето дете во градинка учи некој стран јазик?
Дали мислите дека предшколските деца е корисно да учат стран јазик?
Која  возраста е  според вас граница детето да почне да изучува и друг јазик?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детето и странските јазици
7.5.2009 8:20:01   
mami
според мене детето треба од најмала возраст да почне да учи, знчи уште од пред да наполни годинка...во тој период му се пуштаат песнички и цртани на тој јазик, па како расте малото растат и лекциите... јас на Лука од бебе му пуштам руски песнички и веќе почна да ги распознава и си има омилени и такви што не ги сака, уште малку па ке почнеме со приказни...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детето и странските јазици
7.5.2009 10:04:55   
Aleksandra
Ana pocna da uci angliski na 4 godini vo gradinka, a koga pocnavme prvo oddelenie ja zapisav na kurs po angliski jazik i eve veke 6 godini ona aktivno uci angliski i tolku mnogu znae sto jas za nea sum pocetnik, a i vo meguvreme non stop gledase Cartoon network crtani na kablovska i mislam deka toa mnogu i pomogna da go prifati angliskiot jazik. Zdravje od dogodina sakam da ja zapisam na uste eden jazik, neznam koj mozebi spanski bidejki celo vreme gledame ANGELI spanskata serija na A1 i moze da go prifati jazikot isto kako i angliskiot.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детето и странските јазици
7.5.2009 10:15:28   
mami
александра, ако гледала серии ке и биде многу лесно да го разбере и прифати...само немој да ја тераш со сила..ако сака да учи ке го прифати веднаш ако не џабе само ке се мачи таа а ти ке трошиш пари за курсеви што не ја интересираат...

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детето и странските јазици
7.5.2009 10:18:47   
Aleksandra
Mammy, Ana angliskiot mnogu go saka i vednas go prifati kako majcin, a pak za spanskiot ja gledam po dome nesto mi kazuva na spanski sto zapamtila od serijata.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детето и странските јазици
7.5.2009 10:23:01   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image супер...ете ти иден филологuser posted image ако така ги восприема јазиците без проблем ке ги научи сите што ке посака...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детето и странските јазици
25.5.2009 23:00:11   
biljanaM
Ние си купивме Ноди и си ги учиме тие зборчињата на крајот од епизодата што се. Јас како филолог не сум определена од која возраст требе детето да учи странски јазик, ама секако што порано толку подоброuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детето и странските јазици
13.7.2009 23:58:55   
biljanaM
Воислав некна на роденденот пееше епи брдај тују.....ме изненадиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детето и странските јазици
6.12.2009 23:00:31   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

дали сте задоволни од училиштето за странски јазик кое го посетува вашето детеuser posted image  какво е вашето искуство ајде пишете

ИЗВОРНА ПОРАКА: daniel

jas sum mn.zadovolen od profesionalnosta na profesoriteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 11:57:59   
mami
Сите велат е дека е најдобро детето да почне со изучување на странски јазици уште додека е сосем мало. Кое е вашето мислење? која е возраста од кога треба да се почне со втор, па и трет јазик?

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 12:01:20   
arh_diz
јас мислам дека детето треба да има свое детство и дека странски јазик треба да почне да учи кога ке тргне на училиште. Неможам да ги разберам родителите еве чист пример имам кума има керкичка 4 години оди на балет и учи англиски јазик знчи детето нема време за игра. Мислам дека поради тоа денешните деца наеднаш стануваат возрасни

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 12:07:16   
pacuvce
Се сложувам со арх_диз...Кога син ми одеше во градинка (4-5 години) ни понудија да имаат часови по англиски...Јас нормално се спротивставив,затоа што не сум присталица на тоа да се учи само од слики...И кој ке биде фондот на научени зборови...Десет...user posted image Мислам дека кога детето ке почне да учи латиница,тогаш напоредно може да почне и да учи јазик...Затоа јас дури оваа година (7 год) го запишав на курс+учат на училиште...Се сложувам дека децата треба да ги оставиме да бидат деца ...За се има време...Јас првпат се сретнав со странски јазик во петто одделение (германски) и пројавив особен интерес па наставничката им сугерираше на моите родители да одам на курс (во тогашен Работнички ги завршив сите степени),па бев и на летно училиште во Австрија и сл...Значи никогаш не е доцна...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 12:10:58   
mami
Јас на Лука му пуштам руски детски песнички и додека беше бебе му читав руски бајки (додека лежеше мирен нелиuser posted image ) сега само ги разлистува страниците, ама не му ги кажувам на руски називите на лицата, ми е страв дека ке го збунам. Нека научи прво македонски како што треба па после и другите

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 12:21:26   
Матеа
ШТО ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ

Визуелната меморија помага при учењето


Научниците открија дека различни процеси поврзани со репродукција на јазикот, исползуваат различни невронски патеки, со одвоена анатомија, физиологија и локација. Техниките на визуелна меморија и помнење најефикасно е да се користат во комбинација, гледањето напишан збор и гласовно изговарање на истиот збор да биде поддржано од соодветна слика односно цртеж.
Научните истражувања потврдија, децата многу лесно учат зборови кога тие визуелно им се презентираат. Поддржано од фактот што тие се целосно подготвени да ги препознаат истите зборови подоцна кога ќе им затребаат. По направени четириесет сесии учење со визуализирање на зборовите, децата го дуплирале нивниот читачки фонд.

Најдобро е да се почне во раното детство

Експертите за мозокот го потврдуваат мислењето да процесот на учење странски јазик започне во раното детство. Зошто е тоа така? Кај децата е пронајдена вродена способност да ги примаат законитостите на било кој јазик и оваа способност се губи во зрелото доба.
Анализите велат, кога детето чита зборови кои содржат семантичка информација како што се “мачка” или “куќа”, се активираат задните странични мозочни региони на левата и десната хемисфера. Кога децата се во рана фаза на развој тие имаат огромен капацитет да учат странски јазици лесно и брзо. Понатамошните студии докажуваат дека децата кои учеле странски јазик од раното детство имаат големи изгледи да се стекнат со “адекватен односно вроден изговор”.

Учењето странски јазик е поврзано со возраста

Родителите мораат да разберат дека учењето странски јазик кај децата е исклучително поврзан со нивната возраст. Детето што ќе почне со учење на предвидената возраст од три или четири години, ќе ја обработува семантичката содржина со двете хемисфери и ќе учи многу брзо и лесно.
Научниците се согласуваат, децата кои почнуваат со учење странски јазик на рана возраст од 12 години и помали, без особени потешкотии го совладуваат странскиот јазик од оние кои започнуваат подоцна. И како што кажа Neville: - “Кога ќе чуете некој да зборува англиски со не вроден акцент, можете да бидете сигурни, тој човек започнал да учи по дванаесеттата година”.

< Поракaта ја уредил Матеа -- 14.1.2010 12:22:54 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:03:15   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

јас мислам дека детето треба да има свое детство и дека странски јазик треба да почне да учи кога ке тргне на училиште. Неможам да ги разберам родителите еве чист пример имам кума има керкичка 4 години оди на балет и учи англиски јазик знчи детето нема време за игра. Мислам дека поради тоа денешните деца наеднаш стануваат возрасни


Не се согласувам со тоа дека ако детето оди на балет и учи англиски јазик нема време за игра. Напротив, на возраст од 4 год. детето учи јазик преку игра, а и балетот е физичка активност. Во денешно време тоа е составен дел од детството на децата. Во секој случај многу подобро од седењето пред компјутер од најмала возраст, нели? Ова го кажувам од лично искуство, со оглед на тоа што мојата ќерка сега ќе полни 5 год.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:09:30   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

...Кога син ми одеше во градинка (4-5 години) ни понудија да имаат часови по англиски...Јас нормално се спротивставив,затоа што не сум присталица на тоа да се учи само од слики...И кој ке биде фондот на научени зборови...Десет...user posted image


А како децата го учат мајчиниот јазик??? Веднаш со пишување? Или преку слики, игра, секојдневно слушање на јазикот и комуникација...
А дали фондот на зборови ќе биде само 10 или многу повеќе, тоа е прашање на талент и слух за јазик...зборувам за таа возраст

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:11:46   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: April

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

јас мислам дека детето треба да има свое детство и дека странски јазик треба да почне да учи кога ке тргне на училиште. Неможам да ги разберам родителите еве чист пример имам кума има керкичка 4 години оди на балет и учи англиски јазик знчи детето нема време за игра. Мислам дека поради тоа денешните деца наеднаш стануваат возрасни


Не се согласувам со тоа дека ако детето оди на балет и учи англиски јазик нема време за игра. Напротив, на возраст од 4 год. детето учи јазик преку игра, а и балетот е физичка активност. Во денешно време тоа е составен дел од детството на децата. Во секој случај многу подобро од седењето пред компјутер од најмала возраст, нели? Ова го кажувам од лично искуство, со оглед на тоа што мојата ќерка сега ќе полни 5 год.



tocno, toa sto go ucat vo gradinka se e preku igra. i ne e tocno deka e fond od deset zborovi.
ovaa godina sin mi ima pet i e vo golema grupa vo gradinka, odi na nagliski vo gradinkata i dosega ima nauceno desetina pesnicki na angliski, tocno deka ne gi znae site zborovi sto znacat, ama mu pomagam i jas, i vazno, se naviknuva na jazikot, go uci izgovorot.
jas licno sum mnogu zadovolna, ovaa godina ni dadoa CD so pesnickite koi gi ucat, pa mozeme i doma da gi slusame i povtoruvame.

a za igranje mu ostanuva i premnogu vreme, duri i za kompjuter.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:13:26   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami



tocno, toa sto go ucat vo gradinka se e preku igra. i ne e tocno deka e fond od deset zborovi.
ovaa godina sin mi ima pet i e vo golema grupa vo gradinka, odi na nagliski vo gradinkata i dosega ima nauceno desetina pesnicki na angliski, tocno deka ne gi znae site zborovi sto znacat, ama mu pomagam i jas, i vazno, se naviknuva na jazikot, go uci izgovorot.
jas licno sum mnogu zadovolna, ovaa godina ni dadoa CD so pesnickite koi gi ucat, pa mozeme i doma da gi slusame i povtoruvame.

a za igranje mu ostanuva i premnogu vreme, duri i za kompjuter.



токму така

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:16:08   
profesorica
нас ни е рано за странски јазици, но обавезно ќе го учам германски кога ќе биде време.сега за сега не го збунувам со германскиот.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:21:23   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

нас ни е рано за странски јазици, но обавезно ќе го учам германски кога ќе биде време.сега за сега не го збунувам со германскиот.


германскиот е сепак поспецифичен во смисла дека не сме толку опкружени со него за разлика од англискиот кој е насекаде околу нас, филмови, музика, интернет...а и со оглед на тоа дека се изучува уште од прво одд., и тоа прилично интензивно, мислам дека ќе почнеме да го доживуваме како мајчин јазик, особено идните генерации user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:22:09   
jovanka
Eve ziv primer mi e kerka mi ja prativ na kurs uste od 6 godini so toa sto i vo uciliste pocnaa da imaat po eden cas nedelno ona spaga vo prvata generacija kade sto bese voveden angliskiot od prvo odd.Sega za ovie tri godini ima uspeh ovaa godina ima 5 casa nedelno dva od kurs i tri od uciliste.Samo imam edna zamerka do programata vo uciliste ovaa godina mnogu ambiciozno bese postavena programata od ministerstvo mnogu gramaticki del a seuste toa ne go izucile kako del vo makedonskata gramatika.So tek na vreme i toa ke si dojde vazno e da se uci kolku e mozno i doma roditelite da im pomagaat na decata a USPEHOT i VLOZUVANJATA KE SE VIDAT.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:28:33   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Eve ziv primer mi e kerka mi ja prativ na kurs uste od 6 godini so toa sto i vo uciliste pocnaa da imaat po eden cas nedelno ona spaga vo prvata generacija kade sto bese voveden angliskiot od prvo odd.Sega za ovie tri godini ima uspeh ovaa godina ima 5 casa nedelno dva od kurs i tri od uciliste.Samo imam edna zamerka do programata vo uciliste ovaa godina mnogu ambiciozno bese postavena programata od ministerstvo mnogu gramaticki del a seuste toa ne go izucile kako del vo makedonskata gramatika.So tek na vreme i toa ke si dojde vazno e da se uci kolku e mozno i doma roditelite da im pomagaat na decata a USPEHOT i VLOZUVANJATA KE SE VIDAT.


Значи таа е IV одд деветолетка, така? Во секој случај, сосема се сложувам дека програмата е амбициозна, можеби и премногу user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 14:37:56   
zami
vo poveke ucilista ima eksperimentalni paralelki kade od prvo odd. kade se izucuvaat po dva stranski jazika.
vo dimitar miladinov vo centar ucea francuski i angliski. kaj nas vo vlado tasevski ucat germanski i angliski.
a bas vcera gledav na televizija za decat od albanskite paraleki, tie ucat makedonski i angliski kako stranski jazici.
neznam dali bi se slozila, no sekako sum na faktot deka jazicite mnogu polesno se sovladuvaat na pomala vozrast.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Детето и странските јазици
14.1.2010 16:02:18   
lilit
Марко има 5 години и од оваа година имаат англиски во градинка го запишав и оди. многу е среќен душиче.Знае да каже по нешто а особен поттик му се цртаните што ги слиша на англиски и дури пред некој ден почна да плаче зашто не знаел некој збор кога ке одел во школо другата година ке му се смеела учителката user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Детето и странските јазици
16.6.2010 12:11:52   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nade

Инспирирана бев да ја поставам оваа тема како интересна, бидејќи многу пати луѓето се прашуваат кога нивното дете треба да почне да изучува друг јазик, дали може паралелно да му се зборуваат повеќе јазици?? Има различни ставови, мислења и пред се искуства, убаво е да се слушнат различни мислења, на некого тоа ќе му биде од помош.
Поздрав!


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana16

Mislam deka najubavo e na decata da mu se zboruvaat 2 jazici. Jas na sin mi po celo vreme dodeka sme sami mu zboruvam makedonski a koga ke dojde tatko mu zboruvame grcki. Se nadevam deka koga ke pocne da zboruva ke gi znae i dvata jazika ubavo.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мачиња

и јас сум за децата да знаат два јазика. Мм вили додека најдобро е од 5то одд да сепочне со учење на др. јазик, додека не ја научи детето убаво македонската граматика да не учи друг јазик.
Сепак детето ако пројави интерес треба да се подржи и да му се овозможат услови за уцење. Пример внука ми сака многу да чита, па летово ќе преминеме на англиски детски книги .
Плус предавав на македонски деца Science (5-8 одд), морам да кажам англискиот им е втор мајчин јазик!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Nade

Се сложувам, мојот постар син од септември ке тргне прваче а зборува 3 јазика, македонски, ерменски и англиски, со тоа што со сите беше во контакт од почеток,а пројавува интерес и за други јазици и сам прави разлика за кои јазици станува збор кога ги слуша.Колку порано толку подобро зашто пред да тргнат децата во училиште многу повеќе апсорбираат и не го сфаќаат тоа како учење, повеќе како желба, забава

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета


Еца

Дали првиот збор на вашето бебе беше мама или тато?

мама (52%)

тато (24%)

нешто друго (24%)


Број на сите гласови: 50

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!