|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Родителска средба (во градинка)
4.10.2011 11:15:11   
miana
I jas mislev deka kerkami  e mala za angliski i site ednoglasno odlucivme da ne odat decata na angliski..Arno ama detevo doma pocnuva da mi zbori angliski..Ja prasuvam : sine denes ucevte ova? Mi vika : daaa..Vikam koj ve ucese? Vika : edna tetka dojde ne ucese i si otide..Inaku pocna da igra so prsteto na temeto i vika : turn around,a vcera pocna da pokazuva poljubci i vika: give me a kiss...I jas vcera se zamisliv dali zgresiv sto ne ja zapisav na angliski ( ucitelkata ne ubedi da ne odat velejki deka nema da sakaat kaj drugata ucitelka)  Isto taka za fizicko nisto ne spomnaa na roditelska a kerkami rece deka gi nosele vo nekoja sala i igrale so topki...Mene mi e milo za se sto pravat - znam deka set_o toa e kontrolirano od nekogo ,deka sekoja progama e odnapred planirana i se e za dobroto na decata..

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.1.2012 10:12:41 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Родителска средба
4.10.2011 11:42:21   
TandT
Vi Blagodaram za temava, mozebi malku docna pisuvam za nea so ogled deka roditelskite bea pred nekade 2 nedeli, no sepak vredi da se istakne mislenjeto. Jas imam 2 bliznacki vo gradinka , sto znaci trosocite za se mi se duplo. Pokraj toa trosocite sto se odnesuvaat za pribor za rabota se vo red, no onie kako televizori, dvdia da ne zboruvam za klimi i boi za bojadisuvanje na ucilnicite navistina ne mozam da go toleriram. Prvicno sekoja godina imaat provali vo gradinkata i sekoja godina gi kradat radijata, televizorite ... i se ostanato, no normalno na roditelite im tecat pari doma pa mozat da kupuvaat sekoja godina novi . A da ne go spomenuvam faktot deka samo vo gradinkata porano gi zastituvavme decata od televizor, velevme barem tuka si igraat so deca a ne so kompjuteri i televizori.
Znaci ucitelki bidete kreativni i naucete gi decata da bidat kreativni , a nie roditelite sigurno go sakame najdobroto za nasite deca :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Родителска средба
4.10.2011 11:47:10   
miana
Nas ne ni pobarale pari za takvo nesto TV,DVD i sl. Znam deka gledaat TV,NOdi go gledaat..Krkami nemase porano nikakva navika da gleda TV osven turski serii i sega sum mnogu srekna sto izrazuva zelba da slusa zlatno slavejce da gleda crtani,da go gleda petko i sl..Znaci decata TREBA da odat vi gradinka za nivno a bogami i nase dobro...E sega normalno treba da se naucime i na bolestite...Jas sum mnogu srekna sto kerkami ne ja interesira samo Ali Riza i Sabiha ili koja i da e ... user posted image

(Одговор на членот TandT)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Родителска средба
6.10.2011 11:29:01   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Pa nema vo skolo koga ke odat da citaat rosici, mnogu nejasno.


Е па баш во школо (првачињата) работат со росици.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Родителска средба
6.10.2011 11:33:38   
anedespo
И син ми во прво одделение сега работи во Росица во школо. 

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Родителска средба
6.10.2011 11:35:45   
JovanaJ
Ti blagodaram Felly RR, ne go znaev toj podatok.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Родителска средба
6.10.2011 14:32:48   
twin girls
Ме зачуди што во еден пост прочитав дека плаќаат за физичко ... Нас ни кажаа дека тоа им е дел од работата, а не дека треба да се плаќа. Ни кажаа дека ќе имаат и учителка за музичко и ќе ги носат во сала да играат, но сакале уште малку да почекаат сите деца да се прилагодат убаво. За дуплиот трошок се согласувам, и јас ги имам две, телевизорот е во ред, подобро да се научат на цртани гледање оттколку на серии, како што кажа Миана. За англиски не стана збор, сепа се деца на двегодишна возраст. Моите конкретно ги разбираат песничките (на пример Head, shoulders, knees and toes ... If you are happy .....) но не е работата да се брза ... и од професионална гледна точка, ќе почекам уште пола година сигурно, па ќе ни дојде на три полни години, здравје .... Единствено што никогаш не се искоренува, а се зборувало сигурно на сите родителски, е носењето болни деца во градинка ... Моите беа болни и двете, одеа три недели и еве од денес пак сме дома ... А сабајлево се изнервирав кога поминувајчи покрај градинката (секогаш поминувам кога одам на работа), мајка го носи синчето, а тоа кутрото кашла ли кашла, вели дека не му е добро ....

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Родителска средба
9.10.2011 1:34:13   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Pa nema vo skolo koga ke odat da citaat rosici, mnogu nejasno.


Е па баш во школо (првачињата) работат со росици.



во школо не треба и не смеат да работат со росици. Барем според законот. А ако родителите се согласат, тогаш нема пречка. Сепак росицата не смее да се користи како замена за учебник, може само за тепање време или во слободни активности.

Според Закон образованието е бесплатно и не треба да се плаќаат дополнително средства, нормално, освен ако родителот не мисли поинаку и сака да плати.
Ама мислам дека и во тој случај, училиштето би било предупредено, да не ги задолжува родителите нивните деца да земаат росици.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 9.10.2011 1:35:26 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Родителска средба
9.10.2011 1:51:34   
Viktori
Нашата родителска средба помина во ова дете вакво е, ова дете онакво е и едната наставничка е дежурен кривец за се.

Коа ќе ги видам само по родендени како зборат па филмови праат ова ќе кажеле/она ќе кажеле, а после ќутат ко тутурутки некои, ми се темни...Штета што сега присуството е задолжително. Никогаш не би идела на родителска. Еднаш да дојдете на гости на нашата родителска ќе знаете за што зборам user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Родителска средба
9.10.2011 11:35:22   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Pa nema vo skolo koga ke odat da citaat rosici, mnogu nejasno.


Е па баш во школо (првачињата) работат со росици.



во школо не треба и не смеат да работат со росици. Барем според законот. А ако родителите се согласат, тогаш нема пречка. Сепак росицата не смее да се користи како замена за учебник, може само за тепање време или во слободни активности.

Според Закон образованието е бесплатно и не треба да се плаќаат дополнително средства, нормално, освен ако родителот не мисли поинаку и сака да плати.
Ама мислам дека и во тој случај, училиштето би било предупредено, да не ги задолжува родителите нивните деца да земаат росици.



Сосема си во право, Виктори, било во градинка, било на училиште родителите не треба да се обврзуваат да купуваат росици, само сакав да кажам дека и таму и таму ги купуваат (кој сака нормално) и повеќе одговараат за првачиња отколку за двегодишни деца кои одат во градника. За помаливе сигурно повеќе би одговарало да купат боенки, па сите да бојат - а со росиците што, да не читаат нешто внатреuser posted image

P.S. Не ми оди сега и ти офтопик, тука си пишуваме за родителски во градинкаuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Родителска средба
9.10.2011 21:09:54   
Viktori
Фели, јас уствари и немам кај да пишам user posted image
па барам теми барем колку толку да одговараат на возраста на моите. Ќе си напраам јас подфорум за тинејџери кај и да еuser posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Родителска средба
10.10.2011 9:53:00   
miana
Koga sme veke kaj rosicite,moram da Vi kazam deka ja dobivme prvata rosica i boenka od septemvri...
Rosicata e nova,a boenkata od rosicata e so nekoi "crtezi" od kerkami ( ckrtanici ) ama sepak mi se mene najubavi user posted image
Bas sakam da vidam kako ke se odvivaat rabotite ,dali so tek na vreme ke nosime se poubavo izboeni boenki user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Родителска средба
10.10.2011 9:56:39   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Фели, јас уствари и немам кај да пишам user posted image
па барам теми барем колку толку да одговараат на возраста на моите. Ќе си напраам јас подфорум за тинејџери кај и да еuser posted image


Треба сериозно да се размисли за идеаваuser posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 10.10.2011 9:57:14 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Родителска средба
19.10.2011 10:03:33   
JovanaJ
Vcera konecno imavme roditelska sredba.
Imaat ucebnik po matematika, od koj sto veke pocnale da rabotat. Ucebnikot e dobar prilagoden za nivna vozrast, geometriski figuri, boi, ke ucat za blisku-daleku, gore-dolu i sl...mi se dopadna.
Istotaka se organiziraat casovi po angliski. Dva parti nedelno po polovina cas, za 300 den mesecno, plus 450 den ucebnik po angliski. Se nadevam deka ke mu se dopadnat casovite...
Fizicki vezbi samo vo Petok nautro.
Istotaka ni dadoa spisok so materijali sto treba da se kupat za ovaa godina, pa ke odime zaedno so nego da gi kupuvame mislam deka ke mu bide interesno taka...
I vospituvackata nekako mi ostavi dobar vpecatok, dobiv pretstava deka navistina se trudi da raboti so decata, i mi se dopadnaa nekoi stavovi vo odnos na organizacija na vremeto na decata vo gradinka.
So toa sto i sin mi ne se pozalil og niv, i ona sto go vidov vcera nekako sum pomirna sega...user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Родителска средба
19.10.2011 16:46:14   
nadica
и ние имавме родителска средба во понеделникот на која беше присутен мм и на која се дискутирало за заедничкото образование и воспитание
-што се добива од престојот во градинка
-моторен развој
-социоемоцонален развој
-јазик и комуникација
-когнитивен развој
*логика и размислување
*математика и броеви
*наука и уметност

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Родителска средба
24.1.2012 9:30:13   
JovanaJ
Kolku pati godisno ima roditelski sredbi vo gradinkite, ednas ili dvapati? Mislam deka lani bese ednas ama ne odevme nie tolku cesto pa moze i sum ja propustila vtorata...kako e vo vasite gradinki?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Родителска средба (во градинка)
24.1.2012 9:49:24   
Tanjat7880
 ...


Модератор:
Танјат7880, за да не се збуни некој од дневниов ред на вашата родителска, твојот пост го префрлив тука. А го сменив и насловот на двете теми, за полесно да може да се најдат - која е за во градинка, а која за на училиште.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.1.2012 10:12:21 >

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Родителска средба (во градинка)
24.1.2012 10:01:15   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Kolku pati godisno ima roditelski sredbi vo gradinkite, ednas ili dvapati? Mislam deka lani bese ednas ama ne odevme nie tolku cesto pa moze i sum ja propustila vtorata...kako e vo vasite gradinki?


Кај нас се предвидени три, од кои само една е одржана до сега.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.1.2012 10:04:36 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Родителска средба (во градинка)
11.9.2012 16:14:08   
vezilka RR
Едно питање.дали во јаслите се одржуваат родителски?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Родителска средба (во градинка)
11.9.2012 16:32:31   
topce
да, барем кај нас во градинка имаше родителска. па треба да ви кажат што да носите, марамици, пелени....работи што и на почеток ви ги кажуваат + да не влегувате со чевли, болни деца да не носите.....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Родителска средба (во градинка)
11.9.2012 23:31:09   
AnnaMolly RR
Кај нас во градинка немаше во јасли. Сето тоа што требаше да ни го кажат ни го кажаа кога го однесов првиот ден во градинка. Сега ќе има родителска следната недела.
Инаку, Филип е во прва мала група. Поделени се според возраста како во градинката на Никола, само што кај нив се вика втора јасли. Така да има шанси и да ве викнат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Родителска средба (во градинка)
12.9.2012 8:44:02   
miana
Nie sme vo cetvrtok na roditelska,ke sme se dogovarale za ucebnici..user posted image A godinava ke odime i na angliski definitivno...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Родителска средба (во градинка)
12.9.2012 9:37:27   
nadica
jas sum denes na povikana na roditelska pa ke vidime za sto ke se razgovara

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 10:03:24   
vezilka RR
Денес во 5 сум на првиот родителски во мојот живот, во улога на родител..туф, туф, чудно се чувствувам user posted image Едвај чекам..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 10:08:16   
@Mila@
Vo koja gradinka odite vezilka bidejki i vo gradinkata na sin mi denes ima raditelska ama na pogolemite grupi nie vo jasli sme.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?