|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   дали го лупите овошјето или зеленчукот?
30.7.2009 9:38:00   
mami
Препорака на СЗО е дека секое овошје, зеленчук треба да се излупи пред јадење. Знаеме дека на многу места пишува дека во лушпата има најмногу витамини, но што е со оние отрови кои се исто така таму а доагаат со прскањето на растенијата? Јас на Лука сеуште му лупам скоро се, од причина и што нема доволно запчиња за да си ја прегризе сам лушпата а и за да не трујам уште од мало, а за себе никогаш не лупам ништо
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
1.8.2009 8:15:25   
Еца
И јас сакам да и ги лупам јаболките, крушите и праските на Мартина, но таа јас како лупам таа си зема од лушпите и јаде, и затоа почнав во кујна да и го лупам па и давам да јаде, но таа го одбива и бара нелупениuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
1.8.2009 16:08:28   
Natasha5
Jas nikogas ne go lupam ovosjeto,zboruvam za mene koga go jadam.A na Jana ke vidime ima vreme,ke vidime dali ke lupime ili ne.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
2.10.2009 15:10:19   
big_mama817
зависи од овошјето или зеленчукот user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Natasha5)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
2.10.2009 15:13:50   
mami
леле и Лука не сака нелупено..гризе нелупено јаболко и после само ми ја плука лушпата, многу е смешен, а ако му го излупиш ке го изеде ама не со толку мерак..јаде и грозје само зависи од сортата- некое може да го јаде со лушпа а некое не- па тато лупи и грозје

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
2.10.2009 15:21:59   
profesorica
обавезно го лупам овошјето и зеленчукот, точно е дека во кората има витамини но исто така и пестициди здобиени преку прскањето на истите.не прскано и нелупено јадеме од двор кај моите.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
2.10.2009 15:33:44   
ivche
го делам мислењето со професорица, обавезно лупење, освен ако е од двор и не прскано. како што сме преплавени со бактерии посигурно е да се лупи. еден од начините да закачиш ешерихија коли, е да јадеш недомиено овошје 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
8.10.2009 12:43:45   
mother 29
овошјето и зеленчукот од дворот не му го љупам,си грицка јаболче со кора,нема проблем...таму се витамините!

(Одговор на членот ivche)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
21.1.2010 19:18:00   
mis.
Мартин не сака да јаде нелупено јаболко,мора прво мама и тато да го лупат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
19.2.2010 22:53:51   
BILJANA_G
Jas koga pravam sok ovosjeto odnosno jabolkite ne gi lupam vitaminite se vo luspata.Za da ispadnat site otrovni sostojki od prskanje jabolkite treba prven da se izmijat ubavo potoa da se stavat vo sad so voda i da stojat najmalku polovina cas potoa povtorno da se izmijat i da se izbrisat so krpa.Togas nema nikakvi otrovi na niv mi ima kazano rodnina koja raboti na aerodrom vo Frankfurt taka pravele.A isto mi ima kazano deka patlidzanot ne smee da se jade so luspa stetna e luspata.Otogas ni vo salata ne go stavam so luspa. A za jadenje na jabolka nikako ne mozam da ja odviknam Angela ne ja saka ako e izlupena,duri ponekogas jabolkata ja pluka samo luspata ja vrti vo usta.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 0:04:36   
ripce
Обавезно, ако осети луша одма плука... исто и за сокот што го правам во соковникот го лупам овошјето и зеленчукот.

Не знам зашто би бил штетен патлиџанот ако се јаде со лушпаuser posted image

Доматот содржи и ликопен. Ликопенот е јак антиоксиданс од групата на каротиноиди. Човечкиот организам не може да ги синтетизира каротиноидите, па затоа тие може да се внесат во организмот само преку храна богата со ликопен. Апсорпцијата на ликопенот е поголема и подобра кога се консумираат производи од домат, отколку кога се консумира свеж домат. Се претпоставува дека при готвењето на доматот, од него се ослободува ликопенот, и на тој начин тој полесно може да се апсорбира. Ликопенот е докажан антиоксиданс кој помага во отстранувањето на слободните радикали од организмот. Слободните радикали се нестабилни молекули на кислород, кои предизвикуваат рак и други сериозни заболувања. Поради тоа, доматите играат клучна улога во превенцијата и лекувањето на многу сериозни заболувања. Истражувачите и научно ја потврдиле заштитната улога на ликопенот во настанувањето на ракот на простата, како и во намалување на ризикот за рак на желудникот, на дојката и на кожата. Мажите кои консумираат 10 домати неделно имаат 45% помали шанси да заболат од рак на простата. Ликопенот може, исто така, да го успори и растот и ширењето на ракот на простата кај лица кои веќе се заболени од оваа малигна болест.
Ликопенот го има во лубеницата, црвениот грејпфрут, гуавата, папајата, но најмногу го има лушпата на доматот. Препорачан дневен внес на ликопен е од 5–10 mg.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 0:09:33   
suzeto
lele moeto nisto ne jade od ovosje zelencuk nisto ne sakat ni da probat.vika;neubo mi prajt vo ustava

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 1:39:36   
zvezdi4ka_bt
imam procitano deka mnogu od ovosijeto i zelencukot sostojuvat golema kolicina na vitamini i minerali samo vo nivnata luspa user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Време е да престанеме да ги чекаме изненадните подароци на животот, сами треба да создаваме живот.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 7:25:39   
BILJANA_G
Za domatot  taka mi kaza tetka mi sto pravi hrana za luge od prva klasa na aerodromite,sigurno znaat sto e dobro a sto ne.

(Одговор на членот zvezdi4ka_bt)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 9:36:02   
ripce
Билјана можеби во Германија и е така како што велиш, ама таму овошјето и зеленчукот е надуено, големо, навистина убаво на изглед, ама без никаков вкус, а за тоа во какви услови и растено и колку пати е поминато со пестициди да не правиме муабет. Баба ми и дедо ми доаѓаат секоја година од Германија и носат од нивното овошје имам пробано и ја имам воочено разликата, а и тие ја имаат, зашто инаку на дедо ми додека е тука секое утро доручекот му е скинат патлиџан од градината што ни е во дворот. И тоа секогаш го јаде со лушпа, можеби во Германија е така, со овие патлиџани што се на пазар и за кои не знам како се растени, ама од нашата градина, ма не знам кој да дојде да ме убедува дека патлиџанот со лушпа е штетен, нема да се согласам.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.2.2010 11:31:39   
Sandric
Lupam se osven na primer patlidzan ili nesto takvo so tenta kora

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
19.4.2010 18:36:45   
Natali85
Јас на Валентино сеуште му лупам несака да јаде инаку.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.4.2010 9:17:20   
topce
се си лупам и овошје и зеленчук доколку имаат кора, вклучувајќи ги и патлиџанот и морковот

(Одговор на членот Natali85)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.4.2010 9:53:08   
melody
Obavezno se lupam zosto ovosjeto i zelencukot go kupuvam i neznam pod kakvi uslovi e rastenouser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
20.4.2010 10:03:36   
matushka
Sekogas gi lupam i za mene u za Mateja.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
23.8.2011 11:46:17   
arh_diz
Nastojuvam da mu davam izlupeno , mada go jade i nelupeno primer kajsija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
23.8.2011 11:49:43   
miana
ако е природно,не прскано ( од нашиот двор) не и го лупам ..Но доколку е пазарско или не толку тазе - обавезно го лупам...НО убаво го мијам ( се подразбира)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
23.8.2011 12:53:53   
Felly RR
Толку сум навикната се да лупам, што дури и да е домашно, растено во двор, не прскано, пак ќе го излупам, ретко нешто ако се работи за слива/кајсија не лупам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
23.8.2011 13:06:30   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Lupam se osven na primer patlidzan ili nesto takvo so tenta kora


Особено патлиџанот МОРА да се лупи.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: дали го лупите овошјето или зеленчукот?
27.3.2012 13:14:58   
vezilka RR
Хе,хе..лупам се што може да се излупи од причина дека купувам на пазар и не знам што е прскано а што не. Некогаш кога имам од некој познат и со сигурност знам дека не е прскано не го лупам ама тоа е реееетко.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?