|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бонтон на масата
7.10.2009 13:26:51   
profesorica
Поставувањето и однесувањето на масата за јадење постојано го привлекуваат вниманието на сите оние кои уживаат во долгите оброци. На оваа тема ѝ се придава големо значење и денес веќе тоа се претвори во вистинска уметност. Постои огромен избор на книги и совети како тоа да се направи на правилен начин. Но, сите совети ќе бидат залудни, доколку не употребите малку од вашата фантазија, креативност и личниот вкус, кои мора да признаеме дека ги поседува секоја жена.

Масата може да се постави на безброј начини, но постои едно општо прифатено правило кое најчесто се користи – масата мора да е прекриена со чаршаф кој е беспрекорно чист и испеглан. Важно е да биде со неутрална боја (црвена, на пример, не смеете да си дозволите бидејќи сите гости ќе се чувствуваат напнато и нестрпливо). Потоа, за секој гостин се поставува голема плитка чинија и преку неа длабока (ако се служи течна храна. Ако не, тогаш помала плитка чинија); од десна страна треба да се постават голем и мал нож и лажица (ако се служи супа); додека од левата страна мала и голема вилушка, а пред чинијата мало ноже, вилушка и лажица за десерт. Од десната страна, пред чинијата, се редат чашите, чиј број зависи од тоа колку пијалаци ќе се служат. На крајот, во секоја чинија се става убаво обликувана хартиена салфетка.

Покрај главната маса, би било пожелно да има помошно масиче на кое се става употребениот прибор. Лебот се служи во корпа наменета за тоа или на секој гостин посебно во тацна, која се поставува исто како и чашите само од лева страна. Кога во прашање се чашите и пиењето, улогата ја презема домаќинот. Никогаш на масата не ставајте шишиња вино, вода, масло или оцет. Тој обичај е резервиран само за интимни оброци.

Домаќинот седи на чело на масата, а домаќинката на крајот на масата. Почесни места се тие кои се на десно од нив двајца. Од десната страна на домаќинот обично седи гостинот на кого му се придава најголемо значење или највозрасната дама, додека до домаќинката најзначајниот или највозрасниот гостин од машки пол.

За крај, гостите се нудат со храна од нивната лева страна. На тој начин, секој од нив ќе може да се послужи слободно и едноставно. Пред десертот, неприметливо треба трошките од јадењето да се отстранат. Како шлаг на целата приказна, во просторијата нека се рашири арома од некое прекрасно и квалитетно кафе.

Bon appetite!

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.12.2009 15:48:44 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 10:25:32   
ripce
Бонтон совети

ДЕЛОВЕН РУЧЕК ИЛИ ВЕЧЕРА

Голем дел од договорите и бизнис работите се склучуваат за време на деловните ручеци и вечери (за деловни појадоци сеуште немаме слушнато). Овој факт не треба да зачудува затоа што собирањата околу маса полна со вкусна храна и пијалаци носи убаво и релаксирано расположение, кое на крајот ќе финишира со договарање на некоја зделка која оди во прилог на деловните партнери.

Иако, на прв поглед, организирањето на ваков настан изгледа едноставно, сепак, постојат правила кои треба да се почитуваат во ваквите случаи. Соодветен кодекс на облекување, пристигнување на време, умереност во јадењето и пиењето се некои од темелите на културата и доброто однесување.

ИЗБОР НА РЕСТОРАН
Но, како и да е, првото што треба да се реши е ресторанот кој ќе биде локација на деловната средба. Посетете неколку ресторани кои се на списокот кој претходно сте го исчистиле од сите оние места кои не служат за деловни средби. Распрашајте се во какво окружување се наоѓаат, дали имаат паркинг, кои се специјалитетите на куќата, кои се најдобрите маси и каква е послугата.

Ако вашите гости се од странство, бидете сигурни дека ресторанот има менија на англиски или друг јазик и дека нуди специјалитети на македонската кујна. Секако, мора да имате предвид дека гостинот можеби нема да сака да експериментира, па одберете ресторан кој ги има и основните јадења на интернационалната кујна. Правило е масата да ја резервирате однапред, особено ако имате поголема група на гости.

Во некои ресторани можно е менито за ручекот или вечерата однапред да го составите. Ова е случај, кога сакате гостите да ги изненадите со некое вкусно јадење за кое треба повеќе време за приготвување или се потребни посебни продукти.

БИДЕТЕ ВИСТИНСКИ ОРГАНИЗАТОР
Најдобро е вие како организатор да дојдете први. Замолете го келнерот да ги испрати вашите гости до масата. Вие утврдувате кој каде ќе седи и му го покажувате местото на гостинот. Доколку имате само еден гостин, тогаш вие треба да седите под прав агол во однос на него, бидејќи ако седите еден наспроти друг, тоа се смета за ривалство. Додека ги чекате гостите, не нарачувајте пиење, а во моментот кога ќе седнете ставете ја салфетката покрај чинијата.

КАКО ПОЧЕТОК
Како домаќин, дајте сигнал дека ручекот или вечерата може да почнат со тоа што ќе ставите платнена салфетка преку вашите колена. Дозволете им на гостите први да нарачаат, освен во случај ако мените е претходно утврдено. Доколку вие плаќате, претходно препорачајте им на гостите едно до две јадења со цел дискретно да им најавите со колкава сума располагате. Во просек, јадењето треба да трае 30 минути. Ако треба да станете од столот за време на вечерата, тогаш ставете ја салфетката преку столот.

ПРВИН ЗАДОВОЛСТВО, ПА БИЗНИС
Не е воопшто културно веднаш да започнете со бизнис разговор. Според некои непишани правила, првите 15-тина минути треба да поминат во неврзан разговор па дури потоа да се отворат позначајните теми.

ПЛАЌАЊЕ НА СМЕТКАТА
Плаќањето треба да се направи на дискретен начин. Ако сте во странство, тогаш на сумата додадете уште 10-20%, како бакшиш за персоналот. Можете однапред да договорите сметката да не ви се носи на масата, туку кога ќе си одат гостите. Како сигнал дека вечерата или ручекот е готов, ставете ја салфетката од лева страна на чинијата.

За крај, еден важен совет. Не заборавајте дека вие сте домаќинот. Креирајте пријатна и релаксирачка атмосфера и внимавајте да не дојде до незгодна тишина. Можеби токму таа весела атмосфера ќе ви донесе одлична зделка. ?

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.12.2009 15:48:24 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:11:52   
profesorica
Bo ресторан

Ha влезот во ресторанот господата влегуваат први во просторијата за да ја оневозможат "потенцијална опасност”, прават извидница за миг, а потоа ја држат вратата отворена додека дамата по нив не влезе во објектот.

И помагаат на дамата да го соблече мантилот или капутот што го има на себе, a потоа господата го прашуваат келнерот за резервираната маса.

Ако случајно имате гума за џвакање в уста, веднаш замотајте ја во хартија и во џеб.

Некогаш беше правило мажите да ги плаќаат сметките во рестораните ама денеска не е невообичаено и девојката да побара сметка и да ја плати.

Бидете секогаш љубезни кон келнерот, откога ви е донесена сметката која тивко, незабележливо сте ја побарале, покрај сумата оставете и 10% бакшиш како благодарност за добрата услуга која сте ја добиле.



како се однесувате вие по ова прашање.Дали мажите редовно ви ја држат врата отворена или ви го соблекуваат и облекуваат мантилот, дали ви ја местат столицата за да седнете.Кој плаќа и какви ви се односите со келнерот?


< Поракaта ја уредил profesorica -- 5.12.2009 11:13:03 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:16:51   
mami
ништо од горе наведеното...ниту врата држи, ниту столче мести, а за јакна да не зборуваме..и не ми ни смета искрено, мене ми е чусно кога така се однесуваат спрема мене, ми е неприродно некако..а за односот со келнерите- па какви се тие спрема мене така и јас спрема нив, ако се тие фини и јас сум, ама ако ги чекам повеќе од 10 мин да ме послужат тогаш сум малку груба...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:21:45   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ништо од горе наведеното...ниту врата држи, ниту столче мести, а за јакна да не зборуваме..и не ми ни смета искрено, мене ми е чусно кога така се однесуваат спрема мене, ми е неприродно некако..а за односот со келнерите- па какви се тие спрема мене така и јас спрема нив, ако се тие фини и јас сум, ама ако ги чекам повеќе од 10 мин да ме послужат тогаш сум малку груба...


isto Mami i kaj nas e taka

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:32:42   
profesorica
За врата отварање и за столче не!!! и ок е така,  ама капутот редовно ми го облекува тојuser posted image user posted image user posted image и тоа ми годи а и другите девојки околу одма се вртат и гледаат како да велат:и јас сакам така!!!user posted image

а за келнерот, па мм обично е многу љубезен со нив и редовно им остава бакшиш барем 10% а јас сум обично груба со келнерите особено ако чекам повеќе од 20-30 минути.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:35:22   
mami
да чекам 20-30 мин??не се случило, нити ке се случи...еднаш чекавме во Амати толку и уште келнерката место да се извини уште погруба беше и само станавме и си отидовме

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 11:39:14   
profesorica
За пијалоците

Откога удобно сте сместени на вашата маса, уживањето во вечерта го почнувате со пијалок. Е тука доагаат најчесто до израз манирите. Чашата секогаш се држи за "стол-бчето", поубаво звучи кога се наздравува, а на тој начин го спречувате загревањето на пијалокот. Покрај тоа на чашата не се оставаат прсти.

Единствен исклучок кога е дозволено загревање на пијалокот со дланки е кога е послужено црвено вино чувано во подрум. Исклучок од правилото "држење за столбче"се чашите за коњак. Овие чаши имаат мал столб, сосема е неправилно да ги држите за столбче. Коњакот треба да се загрева со дланките, на тој начин доаѓа до израз неговата богата арома. Коњакот се пие без мраз, загревањето со фламбирање е уште еден распространет начин на служење на коњакот кај нас кој е погрешен. Чашите без столбче ги држжите за долната третина, а пред вашата голтка за време на вечерата усните ги бришете со салфета за да го спречите оставањето на масни траги на работ на чашите.

Аперитивите како што се порто, шери или коктелите како Мартини драј се служат пред јадење. Кога ќе почне вечерата веќе не се пијат. Ако дојде до менување на сортата на вино, претходното сервирано вино веќе не треба да се пие. Иако чашата не е празна, можете едноставно да ја оставите. Секако сите ќе имаат разбирање доколку не сакате да ја промените сортата на вино. Кога станува збор за здравиците, секогаш се гледа во очи кога се наз-дравува.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бонтон на масата
5.12.2009 15:41:20   
nadica
за ова морам да го пофалам мм кога влегуваме во ресторан обавезно ја држи вратата ми го соблекува/облекува капутот и ми го мести столчето

а за келнерите тој е секогаш фин и им остава бакшиш а јас најчесто груба бидејќи не заслужуваат за поинаку дрски се и невоспитани тој е таму за јас да се осеќам добро а не обратно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 8:49:44   
profesorica
Шминка

Остатоците од кармин на чашите се сметаат за голем прекршок на општо при-фатените правила на убаво однесување и се наречени “fauxpas”. Затоа дамите треба да користат сув кармин или пак треба да имаат нанесено кармин во мали количини.

Дамки од карминот ќе останат и на салфетата, тоа е уште една причина за дискретно шминкање.

Најчест трик кој жените треба да го користат е да нанесат малку пудра на усните, потоа прв слој од карминот чии вишок ќе го симнат со бакнување на хартиено марамче, уште еден слој на пудра и кармин.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 8:55:21   
BEBICA
zа ова морам да го пофалам мм кога влегуваме во ресторан обавезно ја држи вратата ми го соблекува/облекува капутот и ми го мести столчето

а за келнерите тој е секогаш фин и им остава бакшиш


ova i mojot soprug go raboti no isto taka ne dozvoluva kelnerot da mi sipa vino vo casa tuku on.

Ito taka koga veke pisuvame za bontonot na masa.Zenata nikogas ne sme da se potpre na svoite podlaktici od racete toa izgleda nevaletno i napadno.Tuku i dodeka jade treba raceta bukvalno da ne gi potpira na masata.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 8:57:38   
profesorica
да знам за ова со лактовиве, ама тешко ми оди, се некако ме тера да ги ставам на маса рацетеuser posted image user posted image user posted image


Чепкалка

Во минатото беше дозволено дискретно чепкање на забите додека се наоѓате на маса но, според новите начини на организација на масите во рестораните и угостителските манири, чепкалката ја изгуби својата позиција на масата. Чепкањето заби треба да се извршува во тоалетот по ручекот или вечерата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 9:05:41   
BEBICA
да знам за ова со лактовиве, ама тешко ми оди, се некако ме тера да ги ставам на маса рацетеuser posted image user posted image user posted image


Znam profesorice mene mi trebase doolgo vreme dodeka da naucam.
Iako ponekogas ke gi stavano no odma mi teknuva i se povlekuvam.user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 9:07:52   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

да знам за ова со лактовиве, ама тешко ми оди, се некако ме тера да ги ставам на маса рацетеuser posted image user posted image user posted image


Znam profesorice mene mi trebase doolgo vreme dodeka da naucam.
Iako ponekogas ke gi stavano no odma mi teknuva i se povlekuvam.user posted image user posted image user posted image user posted image



да да и јас така, полека но сигурно ќе се навикнам.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бонтон на масата
7.12.2009 9:08:11   
profesorica
Што треба да се избегнува

Гмечење на храната. Колку и да е вкусно тоа да го правите по дома избегнувајте ја ова навика кога сте на јавно место. Исто така не смеете да ја чистите чинијата со парчиња на леб. Мљацкањето е табу, а ако сте во Кина, дозволено е здригнување како добар манир додека сте на маса, ама во остатокот од светот тоа е неприфатливо. Шминкањето и чешлањето доде-ка сте на маса се смета за несоодветно.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бонтон на масата
28.12.2009 15:07:02   
profesorica
Леб и нож за леб

Во подобрите ресторани како предјадење често се служи леб или тост. Да напоменеме дека лебот не се гризе и не се сече туку се крши на мали парчиња. Лебот се става на мали чинии за предјадење. Ако со лебот - тостот се служи и путер тогаш малата чинија, со малото ноже стои лево горе од главната чинија. И во овој случај лебот се крши на парчиња, секое парче се мачка со путер за да може да се внесе во уста како еден залак. По предјадењето и супата, чинијата со лебот е заменета со чинија со салата.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 28.12.2009 15:08:02 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бонтон на масата
28.12.2009 15:07:51   
profesorica
инаку вчера и завчера бевме по ресторани на прослави и мм пред сите ми мастеше стол да седнам и ми го облакаше капутчето.ух колку ми годеше тоа.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бонтон на масата
28.12.2009 19:01:45   
penelopa
A jas mislev deka đentlmenite se izumreni user posted image ...i po tolku godini mene soprugot seušte mi otvara vrata od kola, me go oblekuva kaputčeto i red drugi raboti...e user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бонтон на масата
28.12.2009 19:07:39   
tereza
user posted image user posted image user posted image за џентлменитеuser posted image јас на жалост немам такво искуство а баш би сакала на тој начин да се однесува и мојот дечко

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бонтон на масата
28.12.2009 19:42:36   
nana
Сеуште не е доцна Тереза џентлменството се учи user posted image  покажи му дискретно дека би ти годело да се однесува и тој така, не верувам дека нема да се потруди.
Иначе мене сопругот отсекогаш ми отвора врата, ми го мести столчето и помага околу капутот, навистина многу годи user posted image  Обично и двајцата сме љубезни кон келнерите.

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бонтон на масата
12.1.2010 11:22:57   
profesorica
Салфета
Салфетата е "процедура” која кај нас не се почитува, го нема своето заслужно место како почеток и крај на ручекот или вечерата. Салфетата во облик на квадрат домаќинот ја става во скут (ако сте на сеемен ручек), а кога тој ќе ја отвори салфетата тоа значи дека може да се почне со гастрономското уживање.

Таа служи да си ги бришете усните пред да се напиете од виното, секогаш ја користите горната површина на салфетата и повторно ја ставате во скут. Долната страна на салфетата заради облеката, секогаш останува чиста. По јадењето салфетата треба да се остави во положба со која флеките ќе останат на внатрешната страна.

Ја оставате лево покрај чинијата. Неправилно е да ја оставите салфетата во чинијата, ова правило важи за ткаените но, и за хартиените салфети.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 12.1.2010 11:23:23 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бонтон на масата
7.2.2016 14:44:36   
AneLav RR
Ајде малку да ја активираме оваа тема би сакала доколку имате некакви слики да ги споделиме. Како треба да биде наместена маста каде точно стои приборот, како се остава кога ќе се заврши со јадење и слично...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?