RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 9:26:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: I LOVE

devojki me intersira dali posle ET piete estrofem tableti i po kolku na den?


I Love jas celo vreme pijam Estrofem. 11 nedela sum i seuste go pijam. Na pocetokot 2x2, a od 7 nedela 1x1.




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 9:35:12)

Јас пијам 3X2 цело време од пункцијата навака.
Cacisk се надевам имаш лесна и убава бременост и уживаш во неа.
Сподели ти твое искуство како ти беше после трансферот, некои симптоми имаше немаше, како ти помина времето до тестот [sm=smiley1.gif]

Поздрав




Felly RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 9:50:35)

Девојки како сте? Ја ближиме 100-тата страна. АЈде новата тема да ја отвориме со убави вести!!!


*******2013*******

[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

07.10. -I LOVE -почеток со терапија
14.10. -latica -почеток со терапија
15.10. - LoveableMe RR -почеток со терапија
31.10.- maceee - почеток со терапија
6.11. - butterfly00 - почеток со терапија
13.11. -kate.. -почеток со терапија

=========================

31.10. -I LOVE =пункција / 3.11. - I LOVE = ET
3.11. -latica= пункција / 8.11. - Latica = ЕТ
6.11. -LoveableMe RR= пункција /8.11. =ЕТ

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
17.11. - I LOVE= TЕСТ
22.11. - latica = ТЕСТ
22.11. - LoveableMe RR = TEСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope

=====================
2013 година
Ema$[sm=9nebesa.gif]nadezda[sm=9nebesa.gif]bebus1[sm=9nebesa.gif]beblak [sm=9nebesa.gif]menada[sm=9nebesa.gif]belli[sm=9nebesa.gif]marijana81[sm=9nebesa.gif]cacisk[sm=9nebesa.gif]








I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 10:09:40)

dobro e znaci da ne se grizam,mene oti mnogu mi stoi dosega tri kutii imam ispieno




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 11:34:56)

***buterfly 00 ti blagodaram za odgovorot...ajde za narednoto ke stavam so spricevi od 2ml.gi koristev na prvoto ivf megjutoa za vtoroto mi se vide polesno so insulinskite pa zatoa...vo sekoj sluchaj balgodaram shto spodeli so nas za sovetot i ke go prifatam [sm=smiley1.gif]

***gledam se komentirashe neshto za ishranata...embriologot mi imashe recheno da se izbegnuva mnogu mrsna i przena hrana (za podobro da se absorbira esrtadiolot) megjutoa ako na nekoj im se jade neshto mrsnichko tolku mnogu, fala bogu deka moze da se pochasti i da si ja smiri dushichkata [sm=smiley1.gif] ne sme na dieta neli? [sm=smiley36.gif] obichno mene znaat da me fatat nekoj krizi za neshto, pa duri ne kasnam ne mozam da go izvadam od pamet [sm=jezicek.gif]

*** za lenenoto seme i jas imam prochitano da ne se zema pri hipotireoza, ne znam zoshto, no go izbegnuvam...bidejki ja imam taa dijagnoza

***inaku do dobiv vaucherot...megjutoa e ko skoknam ovaj ciklus, bidejki ako pochnam sega, nekako po poresmetkite transverot i punkcijata ke mi bide bash za novogodishnite praznici...pa zatoa rekov da pochekam...taman ke si odmoram ushte malce...[sm=smiley1.gif]

na site koi chekaat odgovor i koi se vo procedura so terapija...vi posakuvam mnogu mnogu srejka i uspeh....i daj boze da si vidite [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] shto poskoro...vi posakuvam od srce...pozdravche




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 12:06:03)

I jas deneska dobiv odgovor od fondot mi odobrile i mnogu sum srekna se nadevam se ke bide vo red m se javiv odma na doktorot i mi rece da odam na 14 den od ciklus za da pocnam so terapija pa me interesira dali taka treba se nadevam nekoja rr ce mi kaze.





butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 16:33:49)

biljana87 cestitki i so sreka, devojki jas od nedela pocnuvam so fostimonot gledam doktorot mi pisal 3 po 0,4ml, do sega suprefaktot gi primav vo stomak kazete mi fostimonot kade e najubavo da gi primam dali vo raka ili vo stomak ili mora da kombiniram. Sakav da prasam kako ke mi gi stavaat so edno bockanje li, so dve vodi nisto ne znam. Vo nedela treba sabajle da go proveram i hormonot toj treba da bide nizok ili visok?




kate18 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 17:44:06)

Fostimonot se muskulni, mislam ke treba vo but da gi stavas, i mislam deka ne se mesaat,posebno se stavaat,ama vo isto vreme.




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 19:08:40)

jas primam fostimon po tri gi primam mesani so edno bockanje vo but..sreknooo[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]

a suprefaktot gi primam sve vo raka ja prasav sestrata mi rece isto e dali vo raka ili vo stomak[sm=bravo.gif]




babylove** -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 21:09:38)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Здрабо на сите...пресрекна сум што станав член на ова големо семејство, ве прочитав речиси сите...
Се надевам дека ке ми бидете и мене од корист и дека ке ми помогнете...конечно го добивме ваучерот за нашето прво ин витро се надеваме дека и последно [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif],отидов прво во ултра медика по препорака но бев разочарана од односот на др.таа ми вика дека како и да е да знаеш дека од прва не се фака а од втора ке видиме мисла хелооо дај ми надеж женооо божја,и после тоа си викам што се будалам си го имам ваучерот во рака кајсакам ке одам нели???Па сега од вас барам една мала помош...ми треба да ми препорачате добар др...или систина или ремедика значи ни тасе ни органдзиски далеку ми се[sm=smiley1.gif] Ме интересира пред се која е постапката значи најпрво треба да закажам кај др што ке го одберам кај него ке си платам како за преглед така ли?и после ке се дог штопонатака така ли е?одговерете ми...и усте несшто многу битно постапката...се плашам од инекцииии најмногуууу болат ли многу језиво ли е чуството уфффф ме фака паника а од друга страна имам огромна надеж во мене дека ке успеам и дека се ке издржам ама јас си се знам силна сум сега и после кога ке стигнам таму кога ке ја видам иглата се е можно...ок народе македонски да не замарам се надевам во најбрзо време ке ми одговорите и ке бидеме заедно....
ВИ ПОСАКУВАМ НА СИТЕ ОД СРЦЕ И ДУША ДА СИ ГИ ВИДИТЕ ШТО ПОБРЗО ВАШИТЕ [sm=modricrtici.gif] ЦРТКИИИИ И ДА СЕ РАДУВАМЕ ЗАЕДНО...ДОБРА НОК МИЛИ МОИ[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 21:52:13)

dobredojde mila eve jas ke ti kazam za mene jas sum pod trapija za ivf inaku ke go pravam vo remedika kaj doktror dimitrov mi go preporacaa kako dobar i uspesen doktor.jas koga go dobiv vaucerot vednas se javiv i za dva dena mi zakazaa koga otidov porazgovarav so doktorot i mi go napravi prviot pregled toa bese na 29.10a mi bese 18 den od ciklus doktorot mi rece od 31 da pocnam so suprafakt i koke dobijam da se javam da mi zakazat na tyretiot den od ciklus da proveram hormoni koga proveriv hormoni mi rece od drugiot den da primam po tri fostamin inekcii so toa sto i suprafaktot da go prodolzam sega vo ponedelnik odam na pregled pa ke vidime..inaku dosega nisto ne mi naplatia a inekciite tie mi gi dadoa samo mi rekoa na kraj deka treba 6000da platam participacija i 700den nekoja terapija jas sum prezadovolna od niv se izvinuvam so vaka dolgo napisav sakav kolku tolku da te upatam..inace inekciite ne bolat srekno i ti posakuvam uspesno ivf[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:11:58)

Jas mislam oti dr bila realna oti od prvo IVF sansite da uspee se samo30,35posto ako ne gresam neka me poprave nekoja znaci vo takvisituacii treba da se nadevame no I da bideme realni oti ima sansi I dane uspee inaku jas sega na treti den ke treba da pravam celosno hormonsko ispituvanje oti minatiot mesec nemav ovulacija I mi bea mnogu nizkifsh lh I est na26imamzakazano kontrola na endokrinologijaradiol




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:22:31)

izvini mila ama jas ne se slozuvam so toa deka sansite od prvo ivf da bide uspesni tolku nikoj so sigurnost nemoze da go potvrdi toa a najmalce doktor smee da se izrazi taka toa e individualno i nikogas ne se znae dali od prvo ili vtoro treto ivf ke bide zatoa samo nades i ke bide site ke si gi vidime svoite [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]sreknoooo[sm=bravo.gif]




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:27:26)

fala butterfly 00 ako moze da mi kazes koga se pocnuva so terapija zasto mene mi rekoja na 14 den od ciklus da odam no nikoj ne mi odgovori pa bi te zamolila da mi kazes ako znaes odnapred fala i se nadevam deka site nie nabrgu ce si gi vidime dolgo ocekuvanite [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:32:39)

i jas ne se slagam so kapina toa e golema glupost deka od prv pat ne uspeva,jas znam milion slucai od prva so uspeale.Se zavisi od problemot sto go ima parot i se razbira treba da imas sreka[sm=smiley1.gif] Nemoj da ocajuvate sekoj so svojata sreka




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:44:35)

taka e duso.. kako si ti kako se osekas cekame radosna vest od tebe[sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=nosecka.gif][sm=duda.gif]daj boze mislam vo ponedelnik ke pravis test popravi me ako gresam




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 22:58:45)

Jas sakav da kazam oti doktorkata e bila samo realna oti vo takvi slucai treba da se bide I realendzabe e samo nadezta treba da se sogleda I realnosta kolkavi se sansite da se uspee od prv pat I treba da se bide spremen I na neuspeh




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 23:19:31)

da normalno e da se bide spremen site nie sme svesni deka moze da e uspesno a moze i ne ama vo sekoj slucaj doktor nesmee taka da se izrazi toj e toj sto treba da dade na pacientkata psihicka podrska.izvini duso ama jas mislam deka e taka..ajde sekoj so svoja sreka najvazno e site da si doziveeme da si vidime[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif]




Bethany -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 23:21:30)

babylove* добредојде на РР. Верувам дека ќе уживаш со нас тука, и ќе најдеш многу корисни совети и информации.
Пред се сакам да ти кажам да останеш позитивна и со верба дека може да биде и ќе биде последното ин-витро!
Бидејќи како си мислиш и веруваш од се срце, така и испаѓа на крај.
И добро е што сакаш да ја смениш докторката, таков пристап не ти е потребен. Ако самата докторка нема верба дека ќе успее, што да очекува од тебе, нели?
Не е тоа реалност, се оди на успех и не се размислува за неуспех и точка.
Се извинувам што ви се вмешав вака во муабетите, ама само сакав да ве охрабрам да бидете силни ко што сте до сега и да продолжите така. Победата ќе ви биде слатка. [sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=smiley31.gif]




Felly RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 0:05:02)

Babylove**, добредојде и од мене!!! Ти честитам за ваучерот, и ти посакувам успех. Наскоро да се радуваш на [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] И јас сметам дека позитивната мисла е најбитна, а доколку те интересираат мислења во врска со тоа кај кој доктор - разгледај ја темата Кај кој доктор за ИВФ, ќе прочиташ повеќе искуства на нашите рингерајки.
Се надевам дека на нашите страници ќе најдеш одговор на твоите прашања, и се надевам дека ќе имаш пријатна дружба со нас!!!
Остани позитивна, како што си, и ти посакувам среќа [sm=pikapoka1.gif] [sm=smiley27.gif]




biljana bile -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 9:22:41)

Zdravo na site jas sum nova ve citam veke podolgo vreme i konecno resiv da ja spodelam mojata maka so vas se nadevam ce si pomagame.Jas pred nekoj den go dobiv vaucerot od fondot i sum presrekna [sm=bravo.gif] [sm=smiley36.gif] pa me interesira koja e procedurata koga se javiv kaj doktorot mi rekoja na 14-18 den od ciklus da se javam za da pocnam so terapijata se nadevam deka nabrzo site nie ce gi vidime [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] crticki koj sto dolgo gi cekame pozdravce




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 9:39:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana87

Zdravo ja sum nova na forumov i me interesira malku povece za IFV ako saka nekoj da mi objasni koja e procedurata i kolku trae bidejki sum vo iscekuvanje na oddgovor od fondot odnapred vi blagodaram.


biljana87, dobredojde na forumot. Klasichnata terapija odi vaka:
- na vtor den od ciklus, treba da pies apcinja za smiruvanje na tvoite jajnici ( povekjeto pievme Mikrogynon)
-nekade na sredina na ciklus, ke treba sekoj den vo isto vreme da te bockaat so inekcii vo ramo ili stomak za smiruvanje na tvoite hormoni (poejeto od nas primavme Suprefact )
- koga ke gi ispies Mikrogynonot, za 2-3 dena ke dobies, ke ti testiraat Estradiol I ako ti e nizok, ke ti dadat inekcii za stimulacija so vestacki hormoni ( obcno toa e Fostimon)
- Fostimonot se primaat 9-10 dena, doktorot te sledi na eho, da vidi kolku folikli imas I kako reagiras na hormonite.
- pak ti go merat Estradiolot, sega treba da bide visok I da ti zakze punkcija.
-po punkcija, gi oploduvaat kletkite I ti gi vrakjaant na 3ti ili na 5ti dn
-pravis test po 14 dena.

moze skratena erapija,zavisi od dijagnozata.

ILove, estrofem ti dal za endometriumot, ne se sekiraj


biljana87. ti odgovoriv na porakata, ne znam zosto ne ja procita. Ako pocnuvas na sredina od ciklus, citaj od kade pisuvam za Suprefact pa do kraj. Babylove* I biljana bile dobredojdovte na forumot. Na site koi dobivte vaucer, cestitki, sega pisuvam od tablet odmaram po transferot, od ponedelnik. ke vi cestitam na forumot denes go dobiv pozitivniot odgovor.

Za iVF doktorot treba da e pozitiven, nikogas ne se znae unapred, eventualno ako ima teski narusuvanja kaj dvata partnera, togas treba da I'm se ukaze kakvi se sansite, no I togas ne se znae. pozz




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 10:24:14)

Fala LoveableMe se nadevam deka se ce bide vo red i deka site koi se vo iscekuvanje ce gi vidat svoite [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] pozdrav




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 11:26:02)

zdravo devojki kako ste denes jas sum sekoj den po napnata i nervozna znam deka netreba ama sto da pravam gledam da go smenam toa nemozam..pozdrav imajte ubav den [sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (16.11.2013 14:22:23)

Исполнети се скоро 100 страни од овој дел од темата, страници полни со совети, емоции, совети, лични судбини, подрша, разочарување и радост.Тука сме сите за сите.

Продолжуваме со поддршката и борбата за [sm=rozacrtici.gif].

Темава е заклучена,може да пишуваме во новата тема Вештачко оплодување V дел =ТУКА




Страница: <<   < Претходна страница  89 90 91 92 [93]