RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


mimiiiiiiiiiiiii -> RE: Вештачко оплодување IV дел (3.11.2013 9:34:45)

I Love,so sreka neka ti e ,samo pozitivna i opustena bidi i se ke bide vo red,so sreka mnogu..




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (3.11.2013 16:51:04)

Nataly 86 и kаte.. [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] latica и I LOVE [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]



*******2013*******

[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

07.10. -I LOVE -почеток со терапија
14.10. -latica -почеток со терапија
15.10. - LoveableMe RR -почеток со терапија
08.11. - Nataly86 - почеток со терапија
14.11. -kate.. -почеток со терапија

=========================

31.10. -I LOVE =пункција / 3.11. - I LOVE = ET
3.11. -Latica= пункција /
6.11. -LoveableMe RR= пункција /

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
17.11. - I LOVE= TЕСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope

=====================
2013 година
Ema$[sm=9nebesa.gif]nadezda[sm=9nebesa.gif]bebus1[sm=9nebesa.gif]beblak [sm=9nebesa.gif]menada[sm=9nebesa.gif]belli[sm=9nebesa.gif]marijana81[sm=9nebesa.gif]cacisk[sm=9nebesa.gif]





LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 13:03:24)

Latica, како помина пункцијата?[sm=duda.gif][sm=duda.gif] Те чекаме[sm=bravo.gif]




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 13:17:02)

Пункцијата помина добро, ми дадоа терапија, само малку ми е надуен стомакот денес :) пијам вода повеќе и чекам да ми се јават, од 6 сабајле сум станата
Ембриологот рече дека ќе ми се јави таа, да не досадувам јас нели :)




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 15:36:16)

Latica, супееееееер, ајде чекаме да ти јави добри ембриончиња рингерајчиња[sm=duda.gif][sm=duda.gif].

Јас сега се вратив од второ ехо, дефинитивно среда ми закажаа пункција, рекоа дека сите фоликули добро напредувале до денес. Инаку примив последно Супрефакт 0,2 и вечер ќе примам Прегнил од 5000 и со тоа завршувам со терапијата, па со Господ напред среда ќе пишам како поминав.

I LOVE, како ти оди уживкање и одмарање. Си гледаш ли филмчиња?[sm=smiley1.gif][sm=nosecka.gif]




Anonimen -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 16:13:20)

jas malce off ke odam ama me interesira zasto vi davale posle punkcija Doxycylin koj e antibiotik i Deksamethason? ( jas ova go piev za kortizolot ne mi bese vo red) [sm=smiley29.gif]




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 16:48:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

jas malce off ke odam ama me interesira zasto vi davale posle punkcija Doxycylin koj e antibiotik i Deksamethason? ( jas ova go piev za kortizolot ne mi bese vo red) [sm=smiley29.gif]



Се даваат заради спречување на можни инфекции и затоа Доксицилинот се зема само 3 дена после пункцијата

Поздрав




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 18:34:46)

jas si odmaram ama nervoza me fajka jas taka ne sum naviknata po cel den da lezam. Da ve prasam mora li se na grb da lezam? Inaku transverot pomina super se nadevam deka ke imam[sm=duda.gif]




bube10 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 19:36:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: I LOVE

jas si odmaram ama nervoza me fajka jas taka ne sum naviknata po cel den da lezam. Da ve prasam mora li se na grb da lezam? Inaku transverot pomina super se nadevam deka ke imam[sm=duda.gif]


Нема потреба од нервоза и немора да лезиш цело време на грб, врти се лево десно и лежи на кук [sm=smiley1.gif] Со лесно да ти поминат овие денови, гледај филмови, читај книги и само на убави работи да мислиш и да не израдуваш со [sm=duda.gif]

Латица миличка [sm=bravo.gif] ајде само позитивно и чекаме да не обавестиш како течат работите. Натали 86 и Кате со срека нека е почетокот на терапијата

Јас конечно ги добив резултатите од имунолошките испитувања и се испостави дека имам недостаток на витамин Д3 и поради тоа моето ивф завршило толку рано. Сега треба да примам терапија, па се надевам дека во брзо време ке почнам со тоа што веке го започнав и ке одам до крај додека не ја постигнам целта.

Позз до сите и се извинувам на долгиот пост




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 20:07:53)

Бубе10 јас пиев витд и за време на ивфто испив една доза и не сум го испитала сега поново инаку кај мене беше гранична вредност




bube10 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 20:46:15)

Kapina kazi mi posle transferot prestana da pies od vitaminot d ? Inaku normalnata vrednost e od 30-100, a kaj mene e 17,9 [sm=zmeden.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (4.11.2013 20:55:14)

I LOVE, на линкот Корисни совети кога сте во ИВФ и сл вика дека можеш да лежиш и на десно и на грб првите денови (3-4), а потоа да одмараш и да не се заморуваш со тешки активности. Ајде издржи, гледај филмчиња и позитивно размислувај.

Bube 10, многу ми е мило што ти открија зошто ти беше неуспешно ИВФ-то, нема подобро од тоа барем ќе работиш во следниот период да го надминеш проблемот со Витаминот Д и ќе се среди. Подобро од тоа нема, отколку да те маткаат и да не знаат да ти кажат што било. Со среќа, во следниов период ти посакуваме успех. Види има некои спрејови за подобрување на Витаминот Д (секој ден по 15 мин на сонце е доволно викаат за добри нивоа на витамин Д во организмот).

Анонимен, антибиотикот го даваат ради можноста (иако мала) од инфекции по пункцијата и не е ништо страшно, мора така.

Меланија, благодарам за [sm=bravo.gif] све заборавам да ти се заблагодарам за тоа што претходно ни пиша. Позз




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 9:09:43)

Девојки, чекам да ми се јават за трансферот, ама по се изгледа ќе биде на 5 ден. За арно да е :)

Поздрав и држете ми среќичка. Со Господ напред !!!




kate.. -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 10:59:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: latica

Девојки, чекам да ми се јават за трансферот, ама по се изгледа ќе биде на 5 ден. За арно да е :)

Поздрав и држете ми среќичка. Со Господ напред !!!

mila so sreka ti drzeme srekicka kako gospod nikoj ne e.pozz




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 11:44:32)

LoveableMe RR сподели убави вести од денес,како помина?Те [sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 14:28:58)

Здраво девојки, денес помина пункцијата, ми извадија 15, од кои рекоа 9 се добри јајце клетки, другите биле празни, па утре чекам да ми јават како оди оплодувањето и рекоа ќе ми јават кога ќе биде трансферот. Ми дадоа таблети Фемибион по 1 дневно, ваг.гел кринон, аспирин еднаш навечер, декортин 5мг 2 пати по пола апче и Б комплекс 2 пати по 1 на ден.

Латица, душо ти праќаме среќичка, не е важно кој ден, важно е после да се фати. Ајде,само храбро[sm=smiley31.gif]

Меланија поздрави до тебе, фала за поддршката, многу ми значи во овој период од тебе и сите рингерајки[sm=smiley1.gif]




baby77 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 14:53:31)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]odlicni vesti LoveableMe.. ajde pozitivno samo




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 15:02:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Здраво девојки, денес помина пункцијата, ми извадија 15, од кои рекоа 9 се добри јајце клетки, другите биле празни, па утре чекам да ми јават како оди оплодувањето и рекоа ќе ми јават кога ќе биде трансферот. Ми дадоа таблети Фемибион по 1 дневно, ваг.гел кринон, аспирин еднаш навечер, декортин 5мг 2 пати по пола апче и Б комплекс 2 пати по 1 на ден.

Латица, душо ти праќаме среќичка, не е важно кој ден, важно е после да се фати. Ајде,само храбро[sm=smiley31.gif]

Меланија поздрави до тебе, фала за поддршката, многу ми значи во овој период од тебе и сите рингерајки[sm=smiley1.gif]


[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] со среќа , супер си поминала, ајде само позитивни мисли и ќе биде се во ред. Само убави вести да се слушаат, со Бога напред.

Поздрав Драга и одмарај денес посебно, оти мене еве 3 дена ме болат уште јајниците [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 15:23:05)

LoveableMe RR [sm=bravo.gif] одлично сега одмарај и чекај убави вести за трансферот[sm=smiley1.gif]

latica поддршка и за тебе за квалитетен трансфер [sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 15:58:46)

Не бубе не престанав да пијам витамин д ниту во тој периодпред спонтаниот абортус сега здравје боже незнам кога ќе го испитувам пак ќе треба да се договарам со ендокринологот но по се изледа на26сега имам закажано контрола на ендокринологија оти овде во струмица немат реагенсиза фсх лх и естрадиол. Пред26ќе испитам овде во струмица пролактин тсх и т4само




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 16:13:20)

Loveable Me, браво [sm=bravo.gif] Сега одмарај, ти посакувам се да помине во најдобар ред [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 16:52:52)

Devojki imam pozitiven odgovor od fondot, vcera mi go odobrile vaucerot, a denes go zemav i vednas bev vo Sistina, doktorot me gledase na eho i od denes pocnav so suprefakt 0,6 ml sega vo 16.00 me bocnaa :) Srekna sum :) Inekciite treba vo frizider li da gi cuvam?




nataly86 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 17:26:06)

[sm=bravo.gif] честитки за ваучерот и ти посакувам успешно ИВФ,
Јас петок ке почнам па тука сме ке се бодриме




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 18:02:22)

честитки за ваучерот и ти посакувам успешно ИВФ,
Јас петок ке почнам па тука сме ке се бодриме


Fala Nataly sekako i jas ti posakuvam uspesno IVF nekako denes mnogu brzo mi dojde toa sto mi dadoa odma inekcii ne bev psihicki spremna ama pocna taka da sega ke terame mi rekoa mikroginonot da gi pijam do ponedelnik pa da se javam prv den od cikluc za na treti den da pocnam so fostimon i taka, nekako mi se izmesaa cuvstvata zosto mi e strav inekciite sama da gi stavam i treba da se snaogam i nekako mi doaga opteretuvanje, ti do kade si?




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 18:30:15)

Немора во фрижидер даги чуваш инекциите јас не ги чував




Страница: <<   < Претходна страница  87 88 [89] 90 91   Следна страница >   >>