Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Melanija RR -> Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 14:41:16)

*******2013*******

[sm=metulj.gif]АКТУЕЛНО[sm=metulj.gif]
21.12. -Ema$-почеток со терапија
30.12 -bubble -почеток со терапија
==========================

[sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif]


[sm=smiley31.gif]ПРЕГРАТКИ[sm=smiley31.gif]

Nivea [sm=smiley31.gif] firenca didi[sm=smiley31.gif]
skopjance[sm=smiley31.gif] Adelle [sm=smiley31.gif]
gina[sm=smiley31.gif] milasteve[sm=smiley31.gif]
@bebe[sm=smiley31.gif] mesecina83[sm=smiley31.gif]
Bogdancanka RR[sm=smiley31.gif]


=====================
ноември-декемвриски =Трудници=2012година
*devojce*[sm=nosecka.gif]Nate76[sm=nosecka.gif]
minaj[sm=nosecka.gif]iviv[sm=nosecka.gif]
lina123 [sm=nosecka.gif]foksi [sm=nosecka.gif]





Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 14:43:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

zdravo devojki[sm=smiley1.gif]eve konecno sobrav hrabrost da sednam i da vi pisam,kaj mene povtorno nisto,vcera dobiv i mislam cel svet mi se srusi[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]se bese vo najdobar red do posledno no vcera koga stanav ima sto da vidam,ajde si rekov moze ne e nisto no krvarenjeto stana obilno za sekoj slucaj napraviv test i pak nisto izleze samo edna crta,toa e ne mi bilo sudeno,sega razmisluvam za narednoto invitro ne se odkazuvam odam ponatamu....


Навистина ми е жал Bogdancanka RR
Имаш поддршка од сите [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Се надевам дека новава тема ќе донесе многу [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




Nate76 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 18:43:37)

Bogdancanka celo vreme te mislev [sm=smiley19.gif] ,mnogu i e krivo [sm=smiley19.gif]. no nekogas covek nema drug izbor tuku da se bori so seta snaga za ona za koe mectae, a po tvoite postovi se gleda deka ti si hrabra i borbena zena i deka bas poradi toa ke uspees sigurno [sm=smiley31.gif] Ti posakuvam ovaa 2013 da bide tvoja srekna godina [sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 20:47:09)

Богданчанка многи ми е жал за тебе. [sm=metulj.gif][sm=metulj.gif]Ни еден збор не може да ја пополни празнината што ја чуствуваш но нема предавање само напред со нови сили со следното ИВФ [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif] фоспод ќе ти подари.[sm=metulj.gif]




Kolachence -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 21:58:45)

Bogdancanka zal mi e sto ne se zavrsi uspesno ovoj pat. Covek i sam ne znae koi mu se granicite na voljata i nadezta. Ti si mnogu silna, ke uspees skoro, sigurna sum vo toa. Primi topli pregratki.




gina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.1.2013 23:16:12)

Bogdancanka duso navistina mi e zal a tolku veruvav deka ovaj pat ce bide no soberi sili i za slednoto da bide[sm=rozacrtici.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]




trust -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 11:03:36)

draga bogdancanka znam deka sto i da se napise nema da ti ja namali bolkata jas samo sakam da ti posakam pobrgu da soberes novi sili i da prodolzis so borbata , nadezda posledna umira , pozdrav




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 11:26:51)

[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]blagodaram za podrskata
sto e toa e ne bilo sudeno ovoj pat,bolkata e golema no mora da se prodolzi ponatamu za edno[sm=duda.gif]vredi da se borime...ne se odkazuvam odam ponatamu samo ke mi treba malku vreme da se sredam no,ke bidam vo red mora da bidam...




Lilja Maria -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 14:52:43)

Драга Bogdancanka сигурно Бог спрема голем подарок за тебе штом толку се оддолговлекува [sm=jezicek.gif] или што би рекол мажот ми "Ова нашето ќе биде многу инаетливо дете штом уште сега не мачи и не сака да дојде [sm=smiley1.gif] " Со нови сили одиме само напред [sm=bravo.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 15:46:20)

i jas pocnuvam so ivf prvo na priroden ciklus vecerva ke odam na konsultacija da se dogovorime




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 16:12:22)

kazete mi ivf na priroden ciklus isto gu zamrznuvsst jajce kletkite vo ivf prostorite i gi vrakaat vo matkata? vadat jajce kletki? isto kako ivf orginalot sto se pravi? ili ina druga procedura? fala vi




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 22:35:57)

ete i jas vlegov vo vodite na ivf bev denes za konsultacija,
je cekam da dobijam ovie denovi zasto i ovaa
insemimacija e neuspesna, mi dadoa klomifen od 5 den na menstruacija da pijam. doktorkava koga go vide rezultatot od spermogramot de fati za glava, mi rece koj ti kazal deka e vo red? zbudaleni spermozoidi ima
maz ti. kakvi se tie zbudaleni spermatozoidi? lele a vo remedika i sistina
mi rekoa super e na koj da veruvam;(




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 23:00:47)

Ummu_Ajna каде беше на консултации?
Доста контра дијагноза.Можеш во темава ТУКА да си направиш некој споредба на спермограмот ако сакаш




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (10.1.2013 23:20:52)

vo ultra medica bev pred dva casa tamo ke pravam ivf




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 1:18:38)

mi treba sovet i od vase licno iskustvo, sto mi preporacuvate ivf ili ivf na priroden ciklus? na koja opcija da odam? kazete mi na sto e oo sigurno? jas sakam na priroden ciklus mm vika odi direkno na ivf. cekam vase mislenje i vase iskustvo okolu ivf i ivf na priroden ciklus.




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 17:11:46)

Jas bi ti rekla da si odish na ivf so stimulacija.bidejki ivf na priroden nema stimulacija I brojnosta na folikulite e mnogu pomala taka da I moznosta deka I od tie malku folikuli ke izvadat dobri jajce kletki e prashanje. Se razbira vo sekoe pravilo Ima I iskluchok. Megjutoa jas lichno bev ednash na spontano ivf I nikogash povekje. Dadov Eden kup pari za postapkata a ne stignav do tranfer...folikulite bea prazni...ako vekje davash pari I vekje koga minuvash niz toj pat odi barem na posigurniot nachin da napravat dobri embrionchinja,da ti napravat transfer, a Dali ke se fatat I Dali ke bide uspeshno ivf...nikoj ne garantira...gospod zlaten samo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

mi treba sovet i od vase licno iskustvo, sto mi preporacuvate ivf ili ivf na priroden ciklus? na koja opcija da odam? kazete mi na sto e oo sigurno? jas sakam na priroden ciklus mm vika odi direkno na ivf. cekam vase mislenje i vase iskustvo okolu ivf i ivf na priroden ciklus.




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 17:43:41)

Eve me i mene :))) Kolku sum isplasena,tolku mi e i milo sto utre posledno sto ke primam e STOP inekcijata,a zdravje Boze vo ponedelnik punkcijata . Vi blagodaram na site za dosegasnata podrska i soveti, Ve guskam site [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 17:46:18)

more ubavo vikas podobro ke odam so stimulacija,
skoro isto ke me kosta, ke pravam vo ultramedica,
1500 evra ke me kosta sve komplet so terapija inekcijj, ako ivf mi bide ne uspesno pola pari vednas mi gi vrakaat, taka ultramedica ima skluceno dogoor so fzo. daj boze da ne mi gu vratat, prvo davas 750 evra, posle 2 nedeli ako nema bremenost ne plakas nisto, ako ima togas uste 750 evra treba da se dade. tie rabotat od 1997 godina. ima nekoja rr iskustvo so ivf vi ovaa klinika.




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 17:51:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

more ubavo vikas podobro ke odam so stimulacija,
skoro isto ke me kosta, ke pravam vo ultramedica,
1500 evra ke me kosta sve komplet so terapija inekcijj, ako ivf mi bide ne uspesno pola pari vednas mi gi vrakaat, taka ultramedica ima skluceno dogoor so fzo. daj boze da ne mi gu vratat, prvo davas 750 evra, posle 2 nedeli ako nema bremenost ne plakas nisto, ako ima togas uste 750 evra treba da se dade. tie rabotat od 1997 godina. ima nekoja rr iskustvo so ivf vi ovaa klinika.


Iskreno jas prv pat slusam za ovaa klinika.Kaj se naoga ?




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:01:53)

na ilindenska kaj zoloska 200m odma od leva strana edna visoka zgrada pise ultramedika




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:10:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

na ilindenska kaj zoloska 200m odma od leva strana edna visoka zgrada pise ultramedika

O.K falaaa,cisto onaka me interesirase,posto nemam slusnato a prva asocijacija mi se Sistina,Re Medika i ostanatite dve vo Stip i Bitola...ti posakuvam uspeh ! Pozdrav




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:22:51)

ema ti ja isprakjam celata srekja na ovoj svet. Ti posakuvam lesna punkcija I mnogu mnogu zdravi silni embrionchinja koi edvaj ke chekaat da si se vratat kaj Mama I tamu uspeshno da si se fatat I Da si rastat...[sm=smiley36.gif] samo opushteno I relaksirano [sm=bravo.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema$

Eve me i mene :))) Kolku sum isplasena,tolku mi e i milo sto utre posledno sto ke primam e STOP inekcijata,a zdravje Boze vo ponedelnik punkcijata . Vi blagodaram na site za dosegasnata podrska i soveti, Ve guskam site [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif]




Anonimen -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:30:39)

Ema$ ti ja pustam celata sreka na svetot, i veruvam deka ce vrodi so plod.
Zenski jas sakam da ve prasam nesto sto moze ce zvuci smesno:
Dali moze da se napravi In Vitro samo so punkcija i transfer? Slicno kako na priroden ciklus, znaci jas da pijam samo Klomifen, bidejki kaj mene se e vo red i so Klomifen imam po 4-5 folikuli, a samo da se preraboti spermata od soprugot,bidejki ima astenoteratospermija?
Sakam da probam naredniot mesec ama ne znam dali e vozmozna vakva postapka. Inaku 4 god se obiduvame za [sm=duda.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:39:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ema$ ti ja pustam celata sreka na svetot, i veruvam deka ce vrodi so plod.
Zenski jas sakam da ve prasam nesto sto moze ce zvuci smesno:
Dali moze da se napravi In Vitro samo so punkcija i transfer? Slicno kako na priroden ciklus, znaci jas da pijam samo Klomifen, bidejki kaj mene se e vo red i so Klomifen imam po 4-5 folikuli, a samo da se preraboti spermata od soprugot,bidejki ima astenoteratospermija?
Sakam da probam naredniot mesec ama ne znam dali e vozmozna vakva postapka. Inaku 4 god se obiduvame za [sm=duda.gif]


I kaj mene e slicen ako ne i ist slucaj.Za zal , istiot problem go ima i mm, ama so ogled na godinite cekanje i godinkite koi si gi imam , mene mi dadoa 7 dena po 3Fostimon i 1 Merional i sekoj den,do denes posledno,Suprefakt 0.3 . Koga prasav zosto i inekcii ako e se o.k. kaj mene,dobiv odgovor i vo Sistina i od mojot mnogu blizok rodnina koj e ginekolog , deka se praktikuva ovoj nacin za da ne se rizikuva ?!? Uste ne mi e bas se najjasno,ama eve fala Bogu se e spored planot.
Ti blagodaram za podrskata i [sm=smiley31.gif]ubavite zelbi,navistina mnogu mi znaci




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (11.1.2013 18:41:07)

bubble [sm=smiley27.gif]...ti blagodaram premnogu , da ti se vrakja samo so ubavini [sm=smiley31.gif]




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>