RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


bube10 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 18:55:11)

LoveableMe RR, latica, butterfly 00 , nataly86, kate [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Vi ja pustam najgolemata [sm=pikapoka1.gif] i samo so ubavi vesti da ne izraduvate site i konecno vozot da prodolzi so mnogu novi [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 19:48:59)

Фала ви женички рингерајки на поддршката, навистина многу ми значи и навистина како што кажа Bube10, навистина посакувам за сите возот да продолжи да шиба со нови рингерајчиња и да го надминеме тој период кога немавме на што да се радуваме.

Латица, потполно те разбирам душо и мене ме болат јајниците, стомакот и позади дури, не можам да седам само лежам, што ми правеле дури бев на пункција што ме боли све долу? Има ли некоја слично искуство? Може ли матката да пристиска на дебелото црево или...?

Butterfly00, честитките за тебе за ваучерот можат сите да ти ги упатуваат во форумот Денес го добив позитивниот одговор. [sm=bravo.gif] Мене ме боцкаа секој ден во СИСТИНА, а Супрефакт сестрите ми кажаа дека се чуваат исклучиво во фрижидер и да внимавам на тоа. За Фостимонот не треба во фрижидер и тие таму и јас дома што ми даваа за викенд да се боцкам на ургентен, не ги чуваа ни тие ни јас во фрижидер. Но за Супрефактот сигурно треба во фрижидер.

Позз на сите ве гушкам[sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 19:54:51)



*******2013*******

[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

07.10. -I LOVE -почеток со терапија
14.10. -latica -почеток со терапија
15.10. - LoveableMe RR -почеток со терапија
6.11. - butterfly00 - почеток со терапија
08.11. - nataly86 - почеток со терапија
14.11. -kate.. -почеток со терапија

=========================

31.10. -I LOVE =пункција / 3.11. - I LOVE = ET
3.11. -latica= пункција / 8.11. - Latica = ЕТ
6.11. -LoveableMe RR= пункција /8.11. =ЕТ

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
17.11. - I LOVE= TЕСТ
22.11. - latica = ТЕСТ
22.11. - LoveableMe RR = TEСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope

=====================
2013 година
Ema$[sm=9nebesa.gif]nadezda[sm=9nebesa.gif]bebus1[sm=9nebesa.gif]beblak [sm=9nebesa.gif]menada[sm=9nebesa.gif]belli[sm=9nebesa.gif]marijana81[sm=9nebesa.gif]cacisk[sm=9nebesa.gif]







butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (6.11.2013 21:17:06)

Devojki koe vreme e najdobro da gi stavate suprefaktot jas sakav sabajle, no sestrata nikako ne mi dozvoli denes prvata ja primiv vo 3 ipol mi rece najdobro vreme e od 4 do 7 i mi rece vo apteka koga ke kupuvam spricevi nikako da ne mi davaat insulinski, a jas kolku sto vidov so tie e polesno zosto ubavo gi pisuva ml, a na drugite treba da gi brois crtkite. Vie sto sami se bockavte kakvi spricovi upotrebuvavte?




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 8:36:04)

1. Инекциите чувајте ги во фрижидер
2. Супрефактот, а после и другите ги ставав околу 15:30, докторот ми рече дека од 15 - 19 часот е најдобро
3. Купете си шприцеви од 2,5 мл многу лесно се дозира во нив, затоа што ви се одбележани 0,5, 1, 1,5, 2, 2,5 мл
4. Придржувајте се на времето за примање на инекциите
5. Think positive [sm=smiley1.gif]

Тоа се мали совети од мене :)

Поздрав




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 10:36:15)

da suprefaktot go chuvav vo frizider. za nego koristev spricevi od 1 ml bidejki mnogi lesno se dozira. so spricevite od 2.5 ml mozev nekako da go izmeram 0.5ml megjutoa koga mi go namali na 0.3ml mi beshe mnogu teshko...taka da i sledniot pat ke se doziram so tie od 1ml, polesno mi e...inaku vaucherot go dobiv i jas, megjutoa me fakja nekoj strav, nesigurnost panika...mozebi zatoa shto ova mi e posledna shansa so fondot...neznam...no mora da se odi hrabro ponatamu, neli?[sm=smiley1.gif] ...ve pozdravuvam [sm=smiley1.gif]




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 10:38:55)

butterfly 00 mozesh li nareden pat da gi prashash sestrite zoshto ne treba da se koristat insulinskite spricevi????????? onaka me interesira...mozebi jas greshev [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] pozdrav




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 11:28:41)

Женски еве ми потврдија како што и начелно ми кажаа дека од 9, 6 ми се оплодиле успешно и дека утре ќе ми прават трансфер. Латица, јас и ти во исти ден ќе правиме трансфер. Ајде, со Господ напред.[sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]

Девојки, мое мислење е да ги слушате сестрите и докторите, немојте да си правите по свое, како во кажале за шприцовите и иглите и лекарствата, така правете, тие најдобро знаат како треба. Позз[sm=jezicek.gif]

Bubble, како и на другите, честитки ти упатуваме на форумот Денес го добив позитивниот одговор, па пиши кога ќе почнеш со терапија. Позз викаат трета среќа, така да верувај дека така ќе биде и кај тебе. Позз[sm=duda.gif]




Bethany -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 13:17:42)

LoveableMe, ајде утре со среќа, Господ нека води се!
Да се радуваме заедно, и вие да бидете најсреќни и најгорди родители [sm=9nebesa.gif]




latica -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 14:42:19)

Bubble дај Боже ова да ти е последно, да помине се како што треба и да станеш среќна [sm=nosecka.gif] со[sm=duda.gif]

Loveable me јас чекам да ми се јават во колку часот ќе биде трансферот и што да правам утре од сабајле. Се нервирам што ги нема, страв ми е да не се случило нешто [sm=smiley19.gif]

Со Господ напред ајде утре е Св.Димитрија нека ни помогне на сите




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 15:12:13)

Ајде девојки, убав и плоден ден утре, само убави работи да слушаме [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 18:17:34)

ajde devojki na site neka e so sreka i sto poveke trudnici da se mnozat. jas samo odmaram celo vreme lezam i so netrpenie cekam da pominat 14dena. Denes mi e 5den od et ako se broi i denot na et i cat pat imam grcevi kako pred menstruacija ama samo na sekunda i tolku,toa normalno li e?




kate.. -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 18:52:36)

ringerajki ajde so sreka so gospod napred utre e praznik daj boze da ni se ispolni zelbata na site da bideme mmamicki .pozzz




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 19:13:09)

Ајде не мислете на симптомите оплодувАњето настанува од9до12ден од ет колку повеќе мислете на тоа толку полошо е гледајте комедии читајте книги




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (7.11.2013 19:49:11)

Denes imav mnogu loso iskustvo kaj sestrata na maticnata opsta doktorka, edno sto i bese prvpat na sestrata drugo sto vrska nemase i mnogu se iznervirav ne znaese deka treba so golemiot spric da izvlece od inekcijata doktorkata i kaza, posle dodeka se dogovorat kolku ml e dozata kolku treba da se napolni spricot i na kraj bockanjeto, veke ne pomisluvam tamu da otidam [sm=smiley19.gif] otkako ja primiv inekcijata se iznaplakav i se vrativ doma. Sega mora da baram druga opcija za bockanje.

Dali nekoj se bockal vo ginekoloskata ordinacija Lozankovski? Utre sakam tamu da odam se nadevam deka sestrite se postrucni i imaat iskustvo. Se pocuvstvuvav mnogu loso ovaa rabota mi e premnogu vazna, ne sakam sekoe bockanje da se nerviram i da se mislam kako sum ja primila inekcijata [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 11:12:48)

Latica i LoveableMe RR со лесно денес [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

*******2013*******

[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

07.10. -I LOVE -почеток со терапија
14.10. -latica -почеток со терапија
15.10. - LoveableMe RR -почеток со терапија
6.11. - butterfly00 - почеток со терапија
14.11. -kate.. -почеток со терапија

=========================

31.10. -I LOVE =пункција / 3.11. - I LOVE = ET
3.11. -latica= пункција / 8.11. - Latica = ЕТ
6.11. -LoveableMe RR= пункција /8.11. =ЕТ

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
17.11. - I LOVE= TЕСТ
22.11. - latica = ТЕСТ
22.11. - LoveableMe RR = TEСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope

=====================
2013 година
Ema$[sm=9nebesa.gif]nadezda[sm=9nebesa.gif]bebus1[sm=9nebesa.gif]beblak [sm=9nebesa.gif]menada[sm=9nebesa.gif]belli[sm=9nebesa.gif]marijana81[sm=9nebesa.gif]cacisk[sm=9nebesa.gif]





bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 12:05:13)

butterfly 00 zoshto se nervirash za gluposti ( kako i da e te razbiram, i hormonite do nekade si go pravat svoeto ) megjutoa opushti se malce...sega ne znam dali se raboti za muskulnite inekcii megjutoa vo koja i ordinacija da odish ne bi trebalo da ima problem da ne sakaat da te bocnat...se raboti za tolku ednostavna rabota...i te molam ne se nerviraj....dozvoli im na folikulchinjata mirno i ubavo da sosrevaat...te pozdravuvam i te molam obidi se da se rekaksirash i da se raduvash na periodot koj sledi...a toa e koga ke gi vidish [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] ti go posakuvam toa od srce...pozdravche

i love....kolku shto chitam po forumov...normalni se tie grchevi, bolki i t.n pa posle tolku hormoni, i tolkava promena vo organizmot bi trebalo i toj nekako da reagira neli? [sm=smiley1.gif] kako i da e sekoj organizam si e poseben i reagira razlichno... nema nikakvo pravilo...kako shto si se tesham jas sekogash ( tuka 2+2 ne se 4 ) [sm=smiley1.gif] sega tvoja rabota e da uzivash i relaksirash...a ostanatoto samo ke si se sredi tamu vnatre...ti posakuvam [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] i site zaedno da se raduvame...




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 16:54:24)

Devojki da go spodelam moeto iskustvo za site onie koi ke go pominuvaat dolgiot protokol za da si go skratite vremeto jas so mojot doktor se dogovoriv da pocnam so pienje na mikroginon i dodeka gi piev vo meguvreme gi napraviv site testirana, gi sobrav i gi dadov vo fondot, vtoriot ciklus dodeka gi piev cekav odgovor od fondot, vaucerot go dobiv za tri nedeli, da ne go cekam po posta i da go skratam vremeto vednas sledniot den go zemav od fondot i istiot den otidov kaj doktorot i vednas pocnavme so inekcii, se nadevam na nekoj koj ke pominuva niz dolgiot protokol ke mu pomogam za da si go skrati vremeto, a i neizvesnosta [sm=smiley36.gif]




nataly86 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 19:48:07)

Mene brisete me od spisokot ne pocnav so terapija..[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] sluznicata bila mnogu debela i dr, rece ne e dobra za ivf sega primam terapija duri da dobijam promulat nor i posle toa mikroginon pa posle toa ke vidime sto ke bidi




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 20:14:25)

devojki zdravo pisuvam od tabletot na mm, zatoa malce poinaku od voobicaeno. transferot pomina dobro mi vratija embrioncinja I sega ke odmaram I ke cekvame test za dve nedeli. melanija, hopeful, kapina, I love, kate I site ostanati fala za poddrskata, site ocekuvame najdobro. se soglasuvam da ne barame simptomi, tukyu da uzivkame. latica kako pomina?

nataly zal mi e, ama podobro da bides spremna I da bide. se ok, otkolku da izbrzas pa da bide neuspesno. te[sm=smiley31.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 20:20:18)

LoveableMe RR ja imas poddrskata i od mene, ti ja pustam celata sreka i za dve nedeli da ni pises deka si videla [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] i site da se raduvame. guski [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 20:25:35)

fala. butterfly, zaboraviv da vi kazam deka mit dadoa I progesteron inekcii za bockanje pola ampula na cetiri dena, kako nadopolnuvanje na gelot kinon progesteronski. nekoja da ima iskustvo so toa?[sm=jezicek.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (8.11.2013 21:25:42)

Јас кога почнав да крварам ми дадоа прогестерон




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.11.2013 8:58:13)

devojki do koga pievte estrofem? mene mi rekoa 3x2 se do beta i nekako strav me fajka so kutii ispiv




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (9.11.2013 13:28:42)

Bubble prasav za insulinskite spricevi doktor Lazarevski im zabranil na sestrite da bockaat so niv zosto ne bile tocni zatoaa sestrata insistirase da ne kupuvam takvi i vcera mi dade od nivnite da si imam [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  88 89 [90] 91 92   Следна страница >   >>