RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 9:28:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: latica

И јас си лежам и читам, малку ми се здосади лежењето, ама ајде мора да се издржи. Инаку да се пофалам не пушам и кафе не пијам уште пред пункцијата и многу сум срекна заради тоа [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Да ви кажам запекот ме уништи. Јас никогаш не страдам од запек, а сега и после пункцијата и после трансгерот ме фати.
[sm=smiley36.gif]


latica, za zapekot vitamin c dva pati dnevno, supi topli jadenja I suvi kajsii, jabolka, a bogami I musli.[sm=jezicek.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 13:49:26)

Еден совет од мене за запек, сабајле кога ќе станете напитесе чаша ладна вода [sm=smiley1.gif]
Ова сосема случајно го направив неколку утра и кај мене делуваше, вреди да се проба.
Секако кочпот од сливи и повеќе течности,во суштина на што ви реагира стомакот.




kate18 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 15:20:36)

Eve i jas da se nadovrzam, meleno leneno seme po edno lazice na sabajle i navecer,jas vo jogurt go stavam, ne samo sto pomaga tuku e i mnogu zdravo.




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 17:15:21)

super srcki samo vie odmarajte i za nekoj den [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] inaku jas denes gi primiv prvite 3fostamin pozdravce do site [sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 20:27:47)

Ne e zdtavo lenenotoseme posebno za tie slucaevi sto imat problemi so tiroidnatazlezda




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 21:23:01)

super srcki samo vie odmarajte i za nekoj den inaku jas denes gi primiv prvite 3fostamin pozdravce do site


Kako gi primas fostimonot, kolku ti e dozata so edno bockanje li?




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 21:30:08)

so edno bockanje 3 fostimon




trust -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 21:53:50)

kapina , I jas imam problem so tiroidnata a jadam I jas leneno seme zaso kazuvaat imalo selen I dobro bilo za organizamot, zasto mislis deka ne e preporaclivo za luge koj sto imaat problem so Tiroidnata? Inaku jas za vreme na invitroto isto imav zapek I piev kompot od suvi slivi I piev sekoe sabaje topla voda I mnogu ovosje na prazen stomak I mi pomagase, so sreka neka vi e na site koj ocekuvata da si gi vidite[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 21:59:38)

Trust ako sakas da vnesuvas selen jadi brazilski orevi sekoj den po dve ne se jadat poveke inaku sakam da prasam pijam Q10 do koga treba da go pijam nekade procitav deka se pie do punkcijata posle toa ne, jas go kupiv od Akva sors i pisuva Napomena deka bremeni i doilki ne smeat da go pijat, ve molam da mi pisete???




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 22:28:52)

maceee so srekja terapijata. buttserfly, fostimonot go davaat spored shema, kaj nekoi po dva, nekoi tri, a nekoi I chetiri. sekoj den se prima odredenata doza odednas. pozz so sreka na site[sm=bravo.gif]

butterfly, do punkcijataza zemaj si sto mislis, no potoa pridrzuvaj se do toa sto ke ti go prepise doktorot.




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 23:09:44)

fala duso ti uste kolku imas za [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=nosecka.gif][sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 23:34:07)

Jas imam kniga za tiroidnata zlezda knigata e na srpski I pisuva oti lenenotoseme ne se preporacuva nitu kaj hipertireoza nitu kaj hipotireoza I jas jadev no go prekinav otkako go procitav toa najdobro za zapekot e da se pie na gladno casa voda I pola cas pred dorucek na gladno da se izede edno jabolko. A za hipotireozata najdobar e e dobro poznatiot lek so med I orevi. A I sprejot sto go koristev jas od algite fuccuss vesicolosus od svajcarija go poracuvav sprejot a za hipertireoza ke procitam ovaa nedela sto pisuva koi caevi se dobri za nea. Za stitnata zlezda najdobro e da se jade bademi bilo da stanuva zbor za hipo ili hipertireoza za hipotireozata dobro e da se koriste I aronija




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (13.11.2013 23:57:52)

devojki vie sto veke imate napraveno transver koi se treporakite posle toa treba li nonstop da se lezi ili pak dozvoleno e po malce dvizenje...pozdrav sreknooooo

hahaha mislev preporakite[sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 13:07:26)

maceee, nema pravilo, nekoi odmaraat nekoi ne, vazno e prvite nekolku dena po transferot da odmaras I do testot da ne se zamoruvas, da ne krevas teski raboti, da kuliras, vo glavno toa go preporacuvaat. pozz


i love, latica devojki kako ste? jas denes od sabajle imav nelagodnost I peckanja vo jajnicite, pa tek sega se vklucuvam. [sm=smiley36.gif][sm=smiley1.gif]




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 13:33:58)

fala ti srcka na odgovorot[sm=bravo.gif]i ocekuvam radosna vest da ni pises[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=nosecka.gif] pozdravce do site i mnogu sreka i naskoro site[sm=nosecka.gif]




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 15:31:52)

loveableMe RR eve jas uste odmaram cekam da dojde ponedelnik[sm=smiley1.gif] i se nadevam oti ke slavam[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Inaku i jas imam grcevi ama ne tolku jaki samo na sekunda i tolku i toa od prviot den na transverot,vikat deka toa bilo normalno. Nemam nikakvi simptomi osven tie blagi grcevi duri ni gradive ne me bolat se nadevam deka ke ima [sm=duda.gif][sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]. Ti kako si sto osekas?




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 15:38:51)

Dobro na vas neli vi kazuvat sto smeete a sto ne po transferot jas na mene medicinskata sestra vo plodnost se mi objasni kolky dena dasto da jadam sto ne seto toa sestrata 10minuti mi objasnuva




maceee -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 15:50:09)

znaci cekame ponedelnik ajde daj boze da si vidis [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif]i zaedno da si slavime[sm=nosecka.gif]

jas da vi kazam pred malce gi primiv vtorite tri fostamin i nekako osekam vrtoglavica ne se osekam bas dobra ste imale li vie vakvi simptomi..pozdravce[sm=nosecka.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 17:59:20)

Lele I Love, si vrvi vremeto, ajde cekame da go pushtish vozot[sm=jezicek.gif]. Mene me bolea jajnicite posle punkcija, potoa ne, po transferot nekolku dena imav blagi grchevi vo matkata, pa od vcera prestanaa, a denes me peckaa jajnicite, mi se gadese I ko zamaena sum, drugo nisto. A, da gradite mi se nekako cudn, pupkite mi se oset_livi na dopir I mislam kako stalno da mi se navrteni.
-
kapina, vo Sistina mi kazaa sto da izbenuvam sto napisav pogore zakacuvanje skali, nezamaraje I sl., no ne mi kazaa nisto posebno za ishrana. Aj spodeli so nas sto ti kazaa vo Plodnost za toa.

Maceee, ne se sekiraj, od inekciite I vozbudata ti e. Uzivkaj




kapina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 18:51:46)

Grav mi kazaa da ne jadam mi kazaa oti stvaral macnini mozelo da se tusiram samo da lezam prvite tri denaposle najnormalno da si funkcionira m da ne krevam tesko samo. s
Za kacuvanjeto po skalite mozelo samo ednas da se kacam I da se slegnam od5kat dnevno jas si prasav zatoa posto ziveam na5kat




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 19:32:58)

Zdravo ja sum nova na forumov i me interesira malku povece za IFV ako saka nekoj da mi objasni koja e procedurata i kolku trae bidejki sum vo iscekuvanje na oddgovor od fondot odnapred vi blagodaram.




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 20:05:42)

devojki me intersira dali posle ET piete estrofem tableti i po kolku na den?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (14.11.2013 21:05:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana87

Zdravo ja sum nova na forumov i me interesira malku povece za IFV ako saka nekoj da mi objasni koja e procedurata i kolku trae bidejki sum vo iscekuvanje na oddgovor od fondot odnapred vi blagodaram.


biljana87, dobredojde na forumot. Klasichnata terapija odi vaka:
- na vtor den od ciklus, treba da pies apcinja za smiruvanje na tvoite jajnici ( povekjeto pievme Mikrogynon)
-nekade na sredina na ciklus, ke treba sekoj den vo isto vreme da te bockaat so inekcii vo ramo ili stomak za smiruvanje na tvoite hormoni (poejeto od nas primavme Suprefact )
- koga ke gi ispies Mikrogynonot, za 2-3 dena ke dobies, ke ti testiraat Estradiol I ako ti e nizok, ke ti dadat inekcii za stimulacija so vestacki hormoni ( obcno toa e Fostimon)
- Fostimonot se primaat 9-10 dena, doktorot te sledi na eho, da vidi kolku folikli imas I kako reagiras na hormonite.
- pak ti go merat Estradiolot, sega treba da bide visok I da ti zakze punkcija.
-po punkcija, gi oploduvaat kletkite I ti gi vrakjaant na 3ti ili na 5ti dn
-pravis test po 14 dena.

moze skratena erapija,zavisi od dijagnozata.

ILove, estrofem ti dal za endometriumot, ne se sekiraj




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 7:12:43)

LoveableMe RR fala za odgovorot mi pomogna mnogu a inekciite odat privatno ili fondot gi pokriva?Pozz




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (15.11.2013 9:13:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana87

LoveableMe RR fala za odgovorot mi pomogna mnogu a inekciite odat privatno ili fondot gi pokriva?Pozz



Se e pokrieno od Fondot, plakjas. participacija 6000 denari. Eventualno ako nadmines povekje od 30 inekcii od sekoja od. ovie pogore, togas se doplakja,zavisi kako ke reagiras na terapijata. Inekciite ti goi davaat vo bol nicata. Pozz




Страница: <<   < Претходна страница  89 90 91 [92] 93   Следна страница >   >>