RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


tila -> RE: Полицистични јајници (10.12.2012 0:48:28)

zdravo na site odamna se nemam pisano na forumov, a gledam deka nekoi ringerajki ostanale vo blazena sostojba i mnogu mi e milo za toa , so sreka neka im e na site i so lesna bremenost ,.isto taka sakam da prasam jas eve od skoro doznav deka imam policisticni jajnici, mislam otkako pojdov kaj drug ginekolog zs stariot vrska nemase. e od togas pocnav da go pijam cajot mesavina od neven, ajducka treva, kopriva i kantarion i da vi kazam cistata so bese golema na leviot jajnik puknala i menstruacijata mi se regulira kolku za informacija na ringerajkite koi gledam pogore vo razgovorite prasuvaa za cajot, no seuste imam problemi so tezinata pa pocnav da pijam herbalajf skoro eve eden mesec i dobro napreduvam, bavno no sigurno, no od bebe [sm=duda.gif],..[sm=zmeden.gif]..[sm=smiley19.gif] seste nisto. pa sakam da prasam dali nekoj od vas ima koristeno herbalajf proizvodi i kako e zadovolen. i dali moze da se ostane bremena so policisticni jajnici, doktorot rece deka se vodeni i deka pukaat.
sega samo se molam na boga da mi pomogne zasto veruvajte tagata mi e golema eve skoro tri godini, kako probuvame so soprugot i nisto [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] .




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (10.12.2012 13:01:23)

Tila eve jas sum klasicen primer na pcos sto zabremeniv prirodno.

Vaka. Prvo ginekologot si trebala odamna da go smenis!
Vtoro, jas ne bi ti preporacala da slabees so herbalife tuku so to sto ke svedes jagleni hidrati vo ishranata na minimum. Znaci samo malce leb. za lica so pcos e toa mnogu bitno.
Treto, Ispitaj si hormoni na tret den od ciklus. Moze imas nekoe poremetuvanje, visok prolaktin, tiroidna... i nekoj od ovie ti preci da zabremenis.
Cetvrto, Napraj test za insulinska rezistencija. Moze doktorot ke ti prepise metmorfin i ke si zabremenis ko od sala.
Peto, neznam za toj caj, ama jas bi ti rekla kupi si vitex- sigurno pogolemo dejstvo ima od cajot a i ja vrakaat ovulacijata.

So sreka i sigurno ke si zabremenis ako ovie gi sprovedes [sm=smiley1.gif]




tila -> RE: Полицистични јајници (10.12.2012 22:02:41)

Dreamline od srce ti blagodaram za sovetot, ne znaes kolku mnogu mi pomogna i mi dade nades, ti blagodaram mnogu i sekako deka ke go primenam sekoj tvoj sovet i se nadevam od srce deka ke ima rezultati , daj boze da ima i da si imame i nie konecno edno angelce, sonce koe ke ne ogreee ,
ti blagodaram




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (12.12.2012 18:09:33)

.. nema na sto tila.. jas gi napraviv site raboti koi ti gi kazav. znaci nisto ne izmisliv i seto toa zaedno si donese do bremenost. So sreka [sm=smiley1.gif]




natnat -> RE: Полицистични јајници (15.12.2012 21:00:41)

Zdravo devojki i jas isto kako i Tila dosta vreme vi nemam pisano, no cuvstvuvam potreba i podrska od site vas. Isto i jas imam policisticni jajnici, go znaam toa vekje podolg period no d-te vikaat deka takvite jajnici ne se problem za bremenost ( kaj nekoi zeni toa e taka , ama kaj mene za zal problem se i toa golem :-( . Se borime so neplodnosta, neredovni ciklusi i.t.n. Operirana sum i od polipi vo matka pa se nadevav na redoven ciklus i ocekuvav bremenost..no i od toa nisto [sm=smiley19.gif] ..go izgubiv skroz a imam samo 28god. ne dobivam nikako osven so terapija..pa ako znaete nekoj lek ili nesto slicno..pisete mi..Pozz i se najubavo!




anailisav -> RE: Полицистични јајници (17.12.2012 20:41:48)

zdravo dragi ringerajki...eve i jas da vi kazam deka sum uste edna clenka koja posle 2 i pol godini borba so pcos ostana sosema neocekuvano bremena.2 i pol godini dobivav ciklus samo so terapija inaku mozese i po 5 6 meseci da ne mi dojde,veke bev odlucena za laparoskopija i trebase vo septemvri da mi ja pravat koga na 5 septemvri dobiv pozitiven rezultat za bremenost,ne mi se veruvase pa 4 pati pravev test 2 pati na krv i 2 pati na mokraca....cuvstvoto e neopislivo....se sluci cudo...e sega edinstveno sto toj mesec napraviv bese toa sto na vloska si staviv rakija i prespav so nea i toa zaradi toa sto imav nekoe peckanje dolu pa si vikam moze e nekoja infekcija pa daj da probam so toa da vidam dali ke pomine,toj mesec za prv pat ja osetiv ovulacijata i bolkata vo jajnicite i iscedokot mi navestuvaa deka ovulacijata e pristuna,do predhodniot mesec piev terapija primolut no toj mesec bidejki ja osetiv ovulacijata si rekov ne pijam da vidam sto ke bide ako nema nisto pak ke se napijam,osekav 2 nedelna bolka vo gradite i samo toa mi vlevase somnez deka bidnalo nesto pa resiv da ne ja pijam terapijata...Gospod mi pratil znak,i znam deka se sto se slucuva e po volja na Gospod so verba vo nego veruvajte se ke si dojde na svoe...ne se razocaruvajte znam deka vi e mnogu tesko minav niz istiot pat,no kako sto velt koga najmalku ocekuvas nesto togas ke ti dojde i kaj mene bese taka,toj mesec bev okupirana so drugi raboti i se spremav psihicki za laparoskopija no blagodarenie na Gospod ni se ispolni zelbata.
Ve molam i vas da se opustite i da se guskate so mazencata ne mislejki na bebe,enostavno uzivajte,pcos ne se problem za zabremenuvanje se e do psihata...ve pozdravuvam i ve guskame i vi posakuvame i vam da ja doziveete ovaa sreka...<3 <3 <3




Sajna -> RE: Полицистични јајници (18.12.2012 12:17:17)

Eve kako podrska da Vi pisam ijas imav strasen PCOS sindrom i nemozevme da ostaneme trudni, no mi prepisaa METFORMIN koj go piev sekoj den po edna s i veke naredniot mesec se izraduvavme so [sm=rozacrtici.gif] i sega sme 8 nedele [sm=nosecka.gif] rasprasajte se so vasiot doktor stvarno pomaga eve seuste gi pijam pozz




macika11 -> RE: Полицистични јајници (19.12.2012 22:20:21)

pred dva meseca imav dve kiretazi i missed abortion ottogas mise javija 2 cisti mi puknaa sega mise pojavi 5smcista i mi docni 4 dena kazete sovet i dali ako pijam terapija moze dammi poremeti nesto bidejki sakam pak za skoro da zabrenenam fala




Sajna -> RE: Полицистични јајници (19.12.2012 23:46:43)

Ete maicka pisav pogore METORMIN 1000




lindicka -> RE: Полицистични јајници (20.12.2012 11:59:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Eve kako podrska da Vi pisam ijas imav strasen PCOS sindrom i nemozevme da ostaneme trudni, no mi prepisaa METFORMIN koj go piev sekoj den po edna s i veke naredniot mesec se izraduvavme so [sm=rozacrtici.gif] i sega sme 8 nedele [sm=nosecka.gif] rasprasajte se so vasiot doktor stvarno pomaga eve seuste gi pijam pozz


Sajna, dali ispita sekjer i insulinska rezistentnost pred doktorot da ti prepise metformin?




merilin -> RE: Полицистични јајници (24.1.2013 5:31:12)

Zdravo RR
Im posakuvam sreka na site RR sto im e polno mesheto :D cestitki.....
Imam edno prasanje.
Sakam da ispitam hormoni i mi velat deka treba na 3 den od menzisot megutoa kako toa koga so moive policisticni jajnici ne dobivam prirodno a sto fajde koga ke pijam hormonski apcinja da dobijam pa da ispituvam hormoni,nesto sto nema smisla....nekoj so iskusstvo???
Blagodaraam




anailisav -> RE: Полицистични јајници (27.1.2013 17:36:12)

draga merlin,jas ispituvav hormoni na 3 13 i 21 den od ciklusot,sekako na ciklus dobien so terapija primolut nor,bidejki i jas kako tebe zaradi PCOS ne dobivav.progesteronot mi bese nizok i plus imav mali poremetuvanjai kaj nekoi drugi hormoni,ne mu se sekiraj sto ispituvanjeto nema da e na spontan ciklus.opusti se i napravi se sto mislis deka ke ti pomogne jas se probav,i na kraj si bidna [sm=duda.gif] samo od sebe,osven sto stavav edna vecer rakija na vloskai so nea prespav.
Blagodarime za ubavite zborovi se nadevam i kaj tebe pobrgu da se ispolni zelbata,samo imajte verba vo Gospod i se ke si dojde na svoe mesto :*




merilin -> RE: Полицистични јајници (29.1.2013 22:39:24)

Ti Blagodaram Anailisav
Se nadevame na ubavi vesti site....jas ke trckam po hormonite sega [sm=smiley1.gif]




kate.. -> RE: Полицистични јајници (30.1.2013 10:57:03)

zdravo forumki od damna nemam pisano neznam dali se sekavate ostanav bremena i potoa proktvariv imav spontan abortus.i sega so doktorot merime folikuli folikulite mi se 16mm a primam i klomifen pa se nadevam deka pak u skoro vreme ke si ostanam bremena.dali nekoja od vas ima primano klomifen i kakvi se rezultatite.




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (31.1.2013 11:55:51)

kate.. тема за кломифен има ТУКА




kate.. -> RE: Полицистични јајници (31.1.2013 13:54:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. тема за кломифен има ТУКА

fala ti melanija barav no ne mozev da ja najdam taa strana sega fala ti mnogu




natnat -> RE: Полицистични јајници (5.2.2013 0:52:44)

Zdravo Merilin sakav da potvrdam deka i jas sum edna od tie devojki koja vojna vodi so policisticni jajnici i neredoen ciklus ;-( isto i jas ispituvam hormoni na menzis so primulot ima ili nema smisla ova ispituvanje bi trebalo doktortite da znaat sto pravat so nas..bi trebalo da ima, nemam redoven ciklus-nema ovulacija..povekje od jasno. Da se nadevame sepak deka eden den i nie ke se raduvame kako i nekoi ostanati RR..




merilin -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 4:27:33)

Natnat!!!
Iskreno preku glava mi e PCOS... znam deka nema lek...se istoshtuvam psihicki (dali ke imam deca e edno od najgolemite moi prasanja bidejki ne e lesno).A najzalno vo celata situacija e deka se spravuvam so site simptomi naednash:prekumerna tezina-imam,menstruacija-nikakva,ovulacija-nikakva,vlaknatost-ogromna i pokacuvanje na krven pritisok od hormonskite piluli...Bidejki ne sum vo mk baram nekoj dobar lekar so koj ke mozam ovde da se spravuvam megjutoa uste ne sum bila na ispituvanja.Imam 22 ne se spremam za deca megjutoa ? e golem.Se izvinuvam za dolgiot post medjutoa se olesnav.Znam deka site imat simptomi...ama pak jas....SITE. Pozdrav do site RR ve sledam cesto i samo napred i so sreka.




green -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 18:17:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: natnat

..go izgubiv skroz a imam samo 28god. ne dobivam nikako osven so terapija..pa ako znaete nekoj lek ili nesto slicno..pisete mi..Pozz i se najubavo!

...Zdravo natnat..istiot problem i jas kako tebe. Menstruacija dobivam so pomos na hormonski tableti.Posledniot pat ne mi dojde 6 meseci...se molev i si mislev ajde sega toj mesec ajde naredniot no nisto[sm=smiley13.gif] Za hormoni da ne ti zboram, dooolgi godini me trovat nasive lekari, izgleda krajno vreme e da posetam endokrinolog. Ovde citam nesto za METFORMIN dosta devojki vospostavile redoven ciklus i odlicna ovulacija...no se plasam da gi zemam na svoja raka. Mnogu mi e tesko, epten sum ocajna. Jas sum 30 god..




green -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 18:25:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: merilin

Natnat!!!
Iskreno preku glava mi e PCOS... znam deka nema lek...se istoshtuvam psihicki (dali ke imam deca e edno od najgolemite moi prasanja bidejki ne e lesno).A najzalno vo celata situacija e deka se spravuvam so site simptomi naednash:prekumerna tezina-imam,menstruacija-nikakva,ovulacija-nikakva,vlaknatost-ogromna i pokacuvanje na krven pritisok od hormonskite piluli...Bidejki ne sum vo mk baram nekoj dobar lekar so koj ke mozam ovde da se spravuvam megjutoa uste ne sum bila na ispituvanja.Imam 22 ne se spremam za deca megjutoa ? e golem.Se izvinuvam za dolgiot post medjutoa se olesnav.Znam deka site imat simptomi...ama pak jas....SITE. Pozdrav do site RR ve sledam cesto i samo napred i so sreka.


Merilin...eve da ti kazam deka ve citam podolgo vreme i soberav hrabrost da se zaclenam..I jas sum so PCO i uste na samiot start pocnaa da me trovat so eden kup hormonski tableti. Dolgi godini bev na Diana 35, od niv mi idese redovno, nemav izrazena vlaknavost, so kilogramite nekako se spravuvav, ama koga ke resev da napravam pauza od 2-3 meseci, menstruacija nemase:-(I se taka novi i novi terapiii i se vo krug dobri 15 godini... Neznam, mislam deka psihicki sum veke slaba na taa tema, non-stop citam, se educiram na taa tema no nemozam da si pomognam. A ti si seuste mlada, samo 22 godini..Jas polni 30..i lek nikade!




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 18:36:20)

green добре дојде на РР [sm=smiley1.gif]

Има доста членки кои пишале дека и покрај полицистичните јајници останале бремени. Чаре сигурно има веројатно прво хормони за да се добие циклус па стимулација за да има овулација.

Јас одсекогаш имав налик на полицистични јајници.Имам најредовен циклус,сотежината така така но ништо страшно ,влакнетост и без овулација барем 3-4 пати во година кога сум проверувала.Поминав доста стимулации кои беа успешни но на крај останав природно бремена [sm=smiley1.gif] ниту знам кога и од каде дошла овулацијата.
Така што треба советување и ангажман со докторот.

Ти посакувам се најдобро [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 18:55:30)

green hormonalen status imas li napraveno da vides zosto ne ti e redoven ciklusot




green -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 19:03:17)

Blagodaram Melanija... Ve citam podolgo vreme i utrata mi zapocnuvaat so vas;-) Mnogu ste pozitivni i me raduva sto ke si pomagame edna na druga so iskreni soveti. se citame!




green -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 19:11:17)

Kapina..Inaku hormonski status imam napraveno na 3, 13 i 21 den a menstruacija isprovocirana sekako od Primolyt nor pa kojznae i kolku ke se tocni ovie ispituvanja no bidejki bez tabletki NE MI DOAGA bev prinudena i na toj nacin. Inaku na 21 den progesteronot e mnoogu nizok, prolaktinot e normalen, isto taka i drugite vrednosti FSH I Lh i estradiolot na 3 i 13 den se niski..Mojata maticna mi veli: ne se sekiraj, se ke se sredi..Sega sum na plan da posetam endokrinolog, drug izbor sega za sega nemam




kapina -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 19:13:35)

green ne se sekiraj samo ti treba dobar endokrinolog i mojata sestra nemase redoven ciklus pa ostana bremena bez problem no prethodno pred da probuva da ostane bremena odese na endokrinolog da ja lekuva i sega si ima edno mesecno bebence




Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>