RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Полицистични јајници (23.6.2012 23:59:22)

jas gi imam pieno spirinolaktonot samo 1 mesec i mi se sredi testosteronot mojata sestra isto gi piese spirinolaktonot i siofor i eutirox pa ostana bremena odma pravo po svrsuvackata gi piese i dijane no odamna moj sovet ti e  da si ja ispitas i tiroidnata zlezda i od nea moze da imas neredovni ciklusi  




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (25.6.2012 17:27:18)

bratucedka mi imase problem so insulinot i si ostana bremena, samo slusaj si go doktorot i odi si na ispituvanje sto vika kapina moze e i do tiroidnata zlezda...napravi si gi site ispituvanja




tila -> RE: Полицистични јајници (9.8.2012 15:23:29)

zdravo zenski na site, jas od neodamna se zacleniv na forumov i sum prezadovolna od vasite postovi sto gi objavuvate , mnogu nauciv i doznav za mnogu raboti .
inaku i mene mi dijagnosticiraa policisticni jajnici skoro. [sm=smiley19.gif] . Mi kasni 69 dena i ne dobivam [sm=hudicek1.gif] , i sega pijam tableti za da dobijam .[sm=hudicek1.gif],.no najmnogu sum isfrustrirana na mojot maticen ginekolog nesposoben sto na sekoj pregled mi velese deka se e vo red so mene i deka nema mesto za panika, dodeka ne pojdov kaj drug ginekolog koj mi go preporacaaa drugi zadovolni pacientki i toj mi kaza deka imam polocisticni jajnici i deka zaradi toa mi kasnelo.
a nie so mm dolgo vreme se obiduvame da napravime [sm=nosecka.gif] mislejki deka se e vo red, i sega kako grom od vedro nebo , sto da se pravi.
pa bi ve zamolila za sovet , citajci od vasite postovi vidov deka cajot od ajducka treva mnogu pomagal i od kantarion,pa ve zamoluvam , da mi kazete bilo kakov sovet za da gi izlecam policisticnive jajnici [sm=smiley1.gif].




new york -> RE: Полицистични јајници (9.8.2012 15:43:54)

ne se sekiraj jas sum bremena sega so policisticni jajnici i toa prirodno. dobivav ednas vo 2 meseci. najdi si dobar doktor-reproduktivec, so mala terapija ke zabremenis odma. toa caevite mislam ne pomagaat bas, samo ke si go gubis vremeto. so sreka i ne se plasi, se zabremeniva so pcos samo treba malku poveke vreme, dobar ginekolog i soodvetna terapija.




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (11.8.2012 11:05:17)

ima policisticni jajnici i policisticni jajnici...jas imam drugarka so policisticni jajnici ostana bremena vednas, no ete i jas imam policisticni jajnici pa eve se "macam" 2 godini...taka da lekot e samo dobar doktor koj celo vreme ke vi ja sledi situacijata, i najnormalno pravilna ishrana,pienje lekovi i taka ke si se sredi poleka poleka, nego citav skoro na net kapkite femisan A mnogu pomagale za policisticni jajnici, da ne znae nekoj nesto za ova?
mojot doktor kaza imalo tri tipa na policisticni jajnici, jas sum vo vtoriot tip




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (11.8.2012 11:53:18)

А кои се другите два типа? ај нека ти објасни, па ти пиши ни на нас.
Јас еве уште немам добиено, а мислев дека овој месец ќе добијам на време. Ми касни 3 недели, ама тоа е нормално во мојов случај. Него на свадба сум сл. недела па неќам да ми се расипат плановите [sm=smiley36.gif]




tila -> RE: Полицистични јајници (14.8.2012 20:05:58)

da da mnogu e bitno da imas dobar ginekolog prvo i najvazno.
i jas citav za kapkite femisan A i kako sto procitav mnogu pomagale,aj vidi NIVEA prasaj go tvojot doktor .koi se tie tri vida na PSC i kako se dijagnosticiraat. i da vidi sto ke rece za kapkite, jas skoro ne mozam da go prasam mojot ginekolog zs e na odmor .[sm=smiley1.gif]




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 8:04:15)

narednata nedela ke odam i bas ke go potprasam pokonkretno.
100% sum sigurna deka rece oti imalo tri vida...
a za femisan A kapkite ne znam, no mnogu luge prasav i prasuvam po aptekite da gi kupam, dobri bile velat za policisticni jajnici [sm=zmeden.gif]




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 20:39:53)

Zdravo devojki :) bi sakal da ve prasam vo vrska so ovie caevi sto se pijat za policisticni jajnici( ajducka treva,neven,kopriva,kantarion) dali site moze da se pomesaat zaedno ili pak se pie sekoj posebno sekoj den po edna casa??/ jas pred edna nedela bev na ginikolog no mojot doktor ne spomna nikakva neplodnost niti pak nesto strasno vo vrska so ova,a pak jas nemam nieden simptom od gorenavedenite vo vrska so policisticni jajnici, imam redoven ciklus,nemam akni,ne mi opagja kosata....bi ve zamolila ako nekoj moze da mi kaze vo vrska so moieto prasanje...pozz do site devojki...uzivajte ke dojde i nasete vreme nabrzo..:))




kapina -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 21:44:04)

najdobar lek za pcos od prirodnite bilki e caj od hibiskus treba da se pie nasabajle na gladno po edna  casa




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 22:06:30)

dali ti si go piela toa ili pak e preporaka odn doktor??




kapina -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 22:40:20)

od vesnik go procitav  toa oti on bil najdobar lek za pcos  




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (15.8.2012 22:44:21)

fala ti ;)




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (16.8.2012 3:07:25)

Zdravo devojki :) bi sakal da ve prasam vo vrska so ovie caevi sto se pijat za policisticni jajnici( ajducka treva,neven,kopriva,kantarion) dali site moze da se pomesaat zaedno ili pak se pie sekoj posebno sekoj den po edna casa??/ jas pred edna nedela bev na ginikolog no mojot doktor ne spomna nikakva neplodnost niti pak nesto strasno vo vrska so ova,a pak jas nemam nieden simptom od gorenavedenite vo vrska so policisticni jajnici, imam redoven ciklus,nemam akni,ne mi opagja kosata....bi ve zamolila ako nekoj moze da mi kaze vo vrska so moieto prasanje...pozz do site devojki...uzivajte ke dojde i nasete vreme nabrzo..:))




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (16.8.2012 6:08:49)

jas momentalno pijam caj od ajducka treva...ne znam za mesanjeto na caevi, no slusnav kapkite femisan A bile dobri za policisticni jajnici..mozelo da se najdat vo apteka,a ne sum gi probala




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (16.8.2012 12:43:40)

jas treba da odam kaj mojot doktor za nekoj den pa ke go prasam se sto moze da se pie,jas ziveam vo srbija i tuka odam na lekar...ke ve obavestuvam za see....kolku vreme go pies cajot??:)))




Gardenia -> RE: Полицистични јајници (16.8.2012 13:17:42)

Руки да си пиеш чај од ајдучка трева едно месец дена или 40 дена по две шолји на ден,ниту бело прање,ниту циста ќе остане,Проверено...




Ruki25 -> RE: Полицистични јајници (16.8.2012 13:43:08)

fala ti premnogu gardenia,ke te poslusam...ako mi pomogne imas castenje...:))pozz zenski ;)




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (21.8.2012 20:55:25)

zenski gi najdov kapkite femisan A...510 denari se ke pocnam da gi pijam mesecov,neka e so lesno,bas ke vidam dali ke ima promeni so moive policisticni jajnici [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




merilin -> RE: Полицистични јајници (31.8.2012 5:09:53)

Zdravo devojki!!!
Uste porano go imam spodeleno problemot so vas...policisticni jajnici....
Znaci piev Diane 35 i otkako gi prekinav mislejki deka sum se izlecila ne dobiv celi 3 meseci i poveke.Na krajot posle dolgo istrazuvanje i citanje svativ deka toa e nesto sto ne se leci...ednostavno takvi sme si i taka ke si ostaneme.
Otkako ne mi dojde celi 3 meseci povtorno doktorkata rece biodejki ne sakas sega deca Diane 35.Povtorno gi piev godina vreme i eve sega od maj navaka ne gi pijam i otkako prestanav pocnav da se molam na gospod caevite sto gi pijam da mi pomognat malku od malku da dobivam.
Inaku pijam mesavina od kantarion neven ajducka treba i kopriva.Ne znam za sto da go smetam toa sto mi se sluci no ete...ke vi kazam...
Go pijam cajot sekoj den po litar voda presno svaren i veke vtor pat mi se slucuva da imam krvarenje no nemav nikakvi simptomi so gradi ili nesto drugo tuku me bolea samo jajnicite i nemav golemo krvarenje pominuvav so sekojdnevni uloski i taman koga ke me zabolat jajnicite-ke nastane malo krvarenje.Ova mi se slucuva veke vtor pat samo vtoriot pat traese poveke denovi.Ako e menstruacija sepak srekna sum i malce da dobivam kolku da se procistuvam sto se velii, najvazno od se DA SE NAMALI TELESNATA TEZINA.Mnogu se opteretuvam so temata BEBE i strasno me izmacuva ama site okolu mene mi velat bez nervozi luge so takvi jajnici ostanuuvaat bremeni samo kaj kogo kako.
Ke go pijam cajot poveke vreme zatoa sto-sepak e caj a ne hormonska terapija koja me popravi samo i imam 10 kg poveke otkolku sto treba.
Ako imam promeni drugi vo vrska so ova so zadovolstvo ke vi pisuvam.




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (31.8.2012 8:19:07)

Merilin potpolno si vo pravo.Najvazno od se e da se namali telesnata tezina. Duri i nisto da ne pies od caevi ke ti se vrati ovulacijata i ke si dobivas redovno. Najlesno ke oslabes ako isfrlis jaglenihidrati te sekeri od ishranata. Jas taka oslabev 7 kg za dva meseca.Toa zaradi toa sto licata so pcos imaat insulinska rezistencija i ne podnesuvaat sekeri. Sto i da kasnat blago sve se lepi.  Jas ne bi piela caevi kako ti, no bi ti preporacala ili vitex ili femisan A kapki za regulacija na ciklusot. So sreka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (31.8.2012 9:47:25)

Јас имам налик на полицистични јајници, но скриен шекер во ред, редовен циклус,болно добивање ,и немам овулација.
Во мојот случај не влијае шеќерот иако од толку хормони имам вишок 10кг. кои неможам да ги симнам и се ми е околу половината складирано.
Но вреди да го примени советот од Дрем [sm=smiley1.gif]




merilin -> RE: Полицистични јајници (31.8.2012 21:12:46)

Jas bidejki se naogam vo Amerika i vo brzo vreme ne se vrakam vo Mk zatoa probav so caevite bidejki sakav da odmoram od hormonite...sepak kolku se dobri tolku se losi se konsultirav so mojot ginekolog i mi rece vo sekoe vreme mozes da si napravis pauza.Ako imam korist od cajot sekako ke go upotrebuvam no sakam da ve prasam neso poveke za ovie VITEX ili kapkite Famisan A dali znaete sto se za sto se koristat ovulacija,menstruacija....imat li hormoni kontraceptivni li se ...se sto znaete pisete mi za niv sakam da se informiram sepak ovde ima drugio lekovi ne sum slusnala za ovie...pa mozebi ke mi zatrebat...
Odnapred vi blagodaram [sm=smiley1.gif]




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (2.9.2012 7:57:32)

Femisan A gi ima kaj nas, a Vitex? ne sum gi videla.
Jas dobivam ama na 60-70 dena. Navistina mi e izmacuvanje celata taa `procedura` okolu dobivanje. Nervoza, bes, otoci, podueni stomak i gradi, gadenje, povrakjanje.....aman vekje!!! A ne pijam nisto, osven terapija za tiroidnata, nisto drugo ne pijam. A mora nekako da si go olesnam dobivanjeto.




cacisk -> RE: Полицистични јајници (2.9.2012 8:59:32)

Vitex se apcinja na bilna osnova i mislam deka voopsto nemaat hormoni vo nivniot sostav. Go koristele za sreduvanje na hormonite, PCOS, vracanje na ovulacija i kaj mnogu od niv se dobile pozitivni rezultati. Mnogu zeni zabremenile od niv posle nekolku mesecno zemanje. I na forumov ima sto zabremenile so pomos na Vitex.




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>