RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Maca25 -> RE: Полицистични јајници (2.9.2012 9:58:23)

Мене не ми е за забременување, очигледно можам лесно со моиве јајници да забременам, но сите работи кои ги трпам додека да добијам веќе не се издржливи. За страшен ПМС да не ви зборам. Ќе ги побарам во аптека. А која цена се?




zordi -> RE: Полицистични јајници (2.9.2012 14:09:00)

Zdravo devojki.Jas sum nova na forumov.Ve citam veke dva meseci barajci odgovor na moite prasanja.I jas imam cisti na jajnicite i toa na sekoj vtor ili tret ciklus.Ja pominav laparaskopijata,4 insiminacii i sega gi spremam dokumentite za IVF.Bi sakala da ve prasam dali na nekoja od vas i se slucuva da dobiva ciklus na sekoj 18-20 dena po sto kaj mene e toj slucaj,za razlika od vasiot kade sto vi kasni po 2-3 meseci.Dali nekoja ima vakvo iskustvo,neznam kolku e normalna ovaa situacija iako lekarite me ubeduvaat deka se e poradi endometriozata.Pozdrav.




lindicka -> RE: Полицистични јајници (7.9.2012 16:32:13)

Здраво на сите, long time no see :) . Честито на сите нови трудници кои ги има во мегувреме.
Прашав, ама не добив одговор, пак да прашам за Фемисан капките. Дали имавте некакви симптоми или нешто различно додека ги пиевте? Јас еве го пијам второто шишенце и еве ме болат градите како за добивање, а уште не сум имала овулација, мерам базална темп, која ми е 36.5 сега за сега, а ниту ми е време за добивање,а нема шанси да сум [sm=nosecka.gif] дека сум во странство на студиски престој, а ќе бидам уште некое време, таман за ова време ќе ги пијам капките. Па ајде да видиме како ќе ми делуваат капките, Витексот ми го продолжи циклусот, дури ми беше чудно и се зачудив, може дека хормоните ми е ок, а и добивам на време, инаку имам налик на полицистични јајници, т.е доцна овулација.
Ај некој да ми каже и искуство со Витексот, дали му го продолжил циклусот? и искуство за Фемисан.

Фала




kate.. -> RE: Полицистични јајници (8.9.2012 21:36:29)

zdravo devojki i mamicki nova sum na forumof pravena sum operacija.i izvadena mi e ogromna cista no megutoa i jajnikot.sega sum so eden jajnik i me interesira dali so eden jajnik se ostanuva bremena pozdrav do site vas i odnapred blagodaram za odgovorite




kapina -> RE: Полицистични јајници (9.9.2012 11:22:23)

da se ostanuva bremena i so eden jajnik




lindicka -> RE: Полицистични јајници (9.9.2012 14:56:06)

Sekako deka se ostanuva bremena so eden jajnik, i taka sekoj msec ne se aktivni i dvata jajnika, eden msec edniot, drug drugiot. Jas imam dva tri primeri okolu mene so eden jajnik rodeni dve pa duri i tri deca[sm=bravo.gif]




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (9.9.2012 18:35:20)

Сестра на баба ми, на времето [sm=smiley1.gif] само со еден јајник има родено две ќерки, без никакви компликации при зачнување.




kate.. -> RE: Полицистични јајници (10.9.2012 10:51:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

da se ostanuva bremena i so eden jajnik

fala ti mnogu na odgovorot se nadevam u skoro vreme ke ima[sm=rozacrtici.gif] crti




merilin -> RE: Полицистични јајници (14.9.2012 17:40:01)

Zdravo devojki
Eve jas sakam da ve prasam dali site sto imame problemi so PCOS imame problemi so tezinata i kako uspevate da se spravuvate so nea bidejki se i sesto probav ne mi uspea eve veke 2 nedeli odam na teretana...ve prasuvam bidejki drugarka mi ima PCOS i uspea epten da namali so tezinata i menstruacijata pocna da i se vraka vo normala?




minaj -> RE: Полицистични јајници (15.9.2012 15:58:04)

merilin ne site imaat problemi so tezinata,no mislam deka povekjeto imaat.I jas imam PCOS i mnogu tesko mi odi so namaluvanje na telesnata tezina....a toa deka namaluvanjeto na telesnata tezina,fizickata aktivnost i namaleno kolicestvo na jaglehidrati vo ishranata pomagaat za PCOS e vistina.




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (15.9.2012 17:37:44)

избегнувајте шеќер, јагленхдрати, бежбање повеќе, пешачење. јас пешачам секој ден до работа, и во овие 3 месеци ослабнав околу 7-8 кг (имам уште многу за симнување) ама пак циклусот ми касни многу.




kate.. -> RE: Полицистични јајници (16.9.2012 0:03:55)

mi kasni veke 5 dena dali e mozno da sum bremena napraviv test no vtorata crta edvaj se gleda bledo crvena boja




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (16.9.2012 10:48:10)

kate, cim se pojavila, makar i bleda - vtora crtka e!!! utre paravo na lekar da ti potvrdi!




kate.. -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 7:23:29)

sabajlevo koga stanav vidov bledo roze boja na gakite sto moze da e toa a pravev test vcera nekni i ednata crta e crvena a drugata edvaj se gleda




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 11:05:10)

kate duso otidi si na ginekolog, bledo rozevoto moze da e implantacija na plodot....




kate.. -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 14:50:17)

sto e toa implatacija




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 20:02:36)

kate srce, ti se smestuva plodot (bebenceto) vo matkata, se vgnezduva i zatoa ti tecelo bledo rozevo,otidi si na doktor,100 % si bremena, otidi si ke ti kaze toj najdobro..so lesno neka e




kate.. -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 22:13:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

kate srce, ti se smestuva plodot (bebenceto) vo matkata, se vgnezduva i zatoa ti tecelo bledo rozevo,otidi si na doktor,100 % si bremena, otidi si ke ti kaze toj najdobro..so lesno neka e



fala fala na odgovorot utre ke te izvestam mila sto mi kazal maticniot se nadevam ke ima ubavi vesti




merilin -> RE: Полицистични јајници (17.9.2012 23:10:19)

Vi Blagodaram na odgovorot nastojuvam da ja namalam tezinata se nadevam deka barem ke dobivam menstruacija kakva i da e [sm=zmeden.gif]
So sreka na idnite majki od se srce [sm=bravo.gif]




kate.. -> RE: Полицистични јајници (18.9.2012 11:17:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

kate srce, ti se smestuva plodot (bebenceto) vo matkata, se vgnezduva i zatoa ti tecelo bledo rozevo,otidi si na doktor,100 % si bremena, otidi si ke ti kaze toj najdobro..so lesno neka e



fala fala na odgovorot utre ke te izvestam mila sto mi kazal maticniot se nadevam ke ima ubavi vesti



zdravo samo sto s evrativ od doktor ama doktorot ne me isvesti za bremenost seuste ne se gleda na eho no zatoa preku krv ispitav i zamislete testot e pozitiven premnogu sum srekna i vozbudena ajde sega pobrzo i kaj drugite sto sakat da ostanaat bremeni samo ve molam ne gubete nades se vo svoe vreme




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (18.9.2012 13:06:56)

kate..neka mi ti e so srekja i so lesno ovie 9 meseci uzivkaj si...




kate.. -> RE: Полицистични јајници (19.9.2012 10:00:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

kate..neka mi ti e so srekja i so lesno ovie 9 meseci uzivkaj si...




fala milicka ajde sega so gospod napred da slusneme i od tebe ubava vest u skoro vreme




merilin -> RE: Полицистични јајници (16.10.2012 23:14:37)

Zdravo dragi
Eve sakam da go spodelam i moeto iskustvo za PCOS mesavinata na caevi kantarion, ajducka treva,nane.....mene licno ne mi pomaga...go pijam cajot poveke od 4 meseci no...nisto ne sum dobila menzis od avgust i iskreno se razocaruvam i ne sakam hormonalna terapija resiv edno 5-6 meseci da ne primam nisto da vidam dali voopsto ke dobijam po priroden pat....[sm=smiley13.gif]




kate.. -> RE: Полицистични јајници (21.10.2012 19:52:52)

zdravo dali nekoja imala vodena cista so pregrada i kakvi apcinja se pijaat za cistata jas cekam da dobijam menstruacija i potoa ke odam na lekar i doktorot ke mi prepise nekoi apcinaja za cistata.




merilin -> RE: Полицистични јајници (9.12.2012 5:36:13)

Zdravo RR
Sakam da gi prasam site RR so PCOS veke 6 meseci ne primam nikakva hormonska terapija i rezultatot e ist...nema menstruacija.
Sakam da prasam dali ke se sluci nesto so mojot organizzam ako imam nedostatok na menzis podolgo vreme,odnosno dali mozam uste da cekam bez da pijam apcinja za provokacija i potoa Diane 35??[sm=smiley13.gif]
Blagodaram odnapre




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>