RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Maca25 -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 12:57:36)

Биле убаво што пак го гледам твоето име на форум. [sm=smiley31.gif]
Кај мене секое добивање е со каснење од 15 до 25 дена. Значи добивам на секои 2,5 до 3 месеци. Е во тој период кога не добивам секогаш имам циста на јајник, потврдено 100% затоа што редовно одев на гинеколог со секое каснење на циклус. ГИнекологот ми има кажано дека цистите кај мене не се опасни, сами пукаат и се полни со вода. Значи кај мене секој циклус е проследен со цисти. Мене еднаш ми се случи да имам голема циста, не добивав неколку месеци и на крај си пукна сама. Само што циклусите ми беа ептен болни и со обилни крварења.
Ти препорачувам да си направиш хормонално испитување прво, за тоа да се исклучи.




Bile -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 19:36:20)

Maca RR благодарам што се секаваш на мене, баш мие мило мислев сите ме заборавија но и со право, бидејќи јас од толку многу обврски со децата немам време за пишување постови а секогаш кога ми требало нешто одговорите ги наоѓам овде. Инаку да се надополнам од предходниот пост, знаци и мене ми доцни 15 дена а до сега после породување не сум имала таков проблем, воопшто не ми доцнеше еве сега се слуцува ова. Цистата е голема, барем така рече докторот и ке мора да ја следи затоа треба да одам за 10 дена пак. Не ми рече дека е водена, ништо не ми рече затоа се испаничив. Големината на цистат е 5х5. [sm=smiley13.gif]




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 20:27:05)

Треба да прочепкам по документите мои, мислам дека имав циста која беше составена од неколку помали кои со тек на време станаа една гоолема циста. не се сеќавам точно на димензии, само знам дека беше прилично голема. Не смеев во тој период никако да се заморувам, да внимавам како седнувам и станувам, и после некое време цистата пукна.
Во тој период одев кај Попович во Систина, кај Давчева и кај Сапунов. Сите тројца различна дијагоноза даваа, ама нема везе [sm=smiley1.gif] јас бев средношколка во тоа време, и тогаш почнаа да ми лудуваат изгледа хормоните, па затоа и цисти ми се појавија. [sm=smiley1.gif] До сега сите ми биле водени.
Пиши ни резултати Биле!




light -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 20:30:23)

I mene desniov jajnik mi pravi problemi hehe na ovaa strana ja imav i bremenosta nadvor od matkata ovoj mesec bev na pregled posto me bolese koga imav odnosi i op cista dr rece e vodena i sama ke prsne i fala na gospod eve dobiv znaci prsnala




Bile -> RE: Полицистични јајници (30.5.2012 8:25:26)

Добро утро! Еве ме и мене со резултат [sm=smiley1.gif] ... Во понеделник вечерта добив менструација, не е обилна и не е болна за големо чудо. Досега сум имала ненормални болки обилни крварења а сега ем доцни 17-18 дена ем немам болки и не е обилно крварењето. Се зачудив [sm=zmeden.gif] многу бидејќи очекував спротивно. Сега ми преостанува после завршувањето на менструацијата да одам и да направам ехо преглед и ПАП тест.




merilin -> RE: Полицистични јајници (2.6.2012 19:39:17)

Zdravo dragi moi
Vi pisuvam bidejki sum ocajna i ne znam sto da pravam.
Imam policisticni jajnici i veke poveke od godina vreme gi pijam Diane 35 so preporaka na ginekolog i se bese normalno mi doagase redovno osven toa sto ja zgolemiv telesnata tezina drugoto bese se dobro.
No otkako mi dojde menstruacijata posledniot mesec , do den deneska (posle 3 nedeli) imam bledo krvarenje sto mi se slucuva prv pat i sega ocekuvam da mi dojde menzisot povtorno za nekolku dena.
Dali ima nekoj iskustvo so toa dali ima potreba od strav ili ne....inaku jas sum vo stranstvo i vo momentot nemam uslovi da otidam na pregled ....moze vo slednite nekolku meseci...
Vi blagodaram...ve molam pomognete !!!




Sunshine1 -> RE: Полицистични јајници (4.6.2012 21:12:33)

Здраво!!!
И јас сум дел од оваа група на женски со полицистични јајници, па решив со вас да си го споделам моето искуство. За тој проблем знам уште пред 10 години, уште од моите први неколку циклуси, кои ми беа на големо растојание од по 3 до 6 месеци. Тогаш се радував, многу разбирав нешто...
Додека пиев Дијане ќе ми станеше редовна, па после пак иста приказна. Сега сум мажена па сакаме да имаме [sm=duda.gif].
Моментално пијам Cyclacur кој ми го препорача мојот гинеколог за да добијам и така да може да почне да ми ја следи овулацијата. Незнам кои чекори да ги преземам, како да гледам кои ми се плодни денови кога немам редовна и незнам кога ќе ми дојде ([sm=zmeden.gif])

Ако има некој да сподели некој совет, само напред.
Мило ми е што сум дел од групава.
Позз




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (4.6.2012 21:18:06)

Здраво Саншајн1!!! Добредојден на Рингерја!
Јас го имав истиот проблем како тебе, уште од прво добивање, каснење по 3-6 месеци итн. Но, ете со мм се опуштивме и воопшто не мислевме на тоа дека правиме бебе, плодни/неплодни денови и се случи. Мене доктори ме убедуваа дека нема шанси да останам бремена и се чудеа кога им покажам 4 позитивни тестови за бременост.
Опуштете се и водете љубов нон стоп [sm=smiley36.gif]




kate t -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 0:29:04)

Zdravo na site jas sum nov clen na stranava.najprvo sum presrekna sto se zacleniv sto procepkav i ja najdov temava.i kaj mene bese dijagnosticirana ovaa dijagnoza policisticni jajnici.uste koga prv pat dobiv kako minese vremeto ja nemav redovna menstruacija.pocnav po preporaka na doktor da pijam hormonalni apcinja so toa nisto ne resiv togas za togas dodeka gi piev dobivav posle toa pak nisto.odev na pregled mi rekoa deka matkata i jajnicite mi se dobri vo dobra polozba no postojano mi naogaat nekoe vospalenie na janicite i me tesat deka cistite na jajnicite pukaa i gi narekuvaat vodni deka ne se opasni.koga resiv da smenam ginikolog i pobarav drugo mislenje doktorot me pregleda i mi rece deka ne moze na svoja raka da mi prepise hormonalni apcinja i me prati vo skopje na endokrinologija da isputivam hormoni.od tuka pocnuva druga prikazna.doktorkata strogo mi zabrani hormonalni i mi gi prepisa METFORMINOT POTOCNO GLUKOFAZOT.jas se uste gi pijam pocnav da dobivam pocesto menstruacija seuste ne redovno no pocesto i mi rece deka treba i mn da oslabam.toa nekako mi odi potesko.pa sakav da ja prasam DIMITRINA za kolku vreme oslabe dali osekase nesto koga gi piese apcinjata zs mene najcesto mi se losi mi paga seketor jas pijam po dve na den.me maci toa sto ne mozam da oslabam i bas bi sakala da znam dali vo bremenosta se pijat zs doktorkata mi rece deka moze da se pijat.jas ne sum bremena ne sum ni probala zs stvarno ne znam sto da pravam so apcinjata do koga da gi pijam a i iskreno mn se plasam da ne ne mozam da ostanam bremena.NA SITE BI PREPORACALA KOI GO IMAAT VOJ PROBLEM DA NE PIJAT HORMONALNI NAJPRVO DA ODAT DA ISPITAAT HORMONI I DA SE KONSULTIRAAT SO DOKTOR JAS SUM PREZADOVOLNA OD DOKTORKA NA ENDOKRINOLOGIJA VO DRZAVNA BOLNICA.BAS BI SAKALA DIMITRINA AKO MOZE DA MI PISE ZA TOA STO PRASAV.ODNAPRED BLAGODARAM.POZDRAV KATE T




kate t -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 0:48:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: anebebe

zdravo na site sakam da v prasam dali ste koristele Glukofage (metformin) i kako ste se cuvstvuvale za vrme i po terapijata , dali vi se gadese ,vi bese li loso ili pa se zdebelivte ve molama za odgovor posto sega pocanav i jas da gi pijam pa da znam kakva reakcija da ocekuvam.Pozdravce [sm=smiley1.gif]


anebebe jas gi pijam od poveke od pola godina da osekam nekoja promena prvo pocnav so edno apce na den pa mi ja zgolemija dozata na dve.osekam gadenje nekako mi e loso no ne sekogas sto ne mora da znaci deka i kaj tebe ke bide taka.ima denovi koga me boli stomak i non stop odam vo wc imam prolivi.doktorkata mi rece deka treba i mn da oslabam no toa nekako potesko mi odi.sepak mislam deka e dobro sto si pocnala so niv zs mene nekako ciklusot pocnuva da mi se regulira ne mi kasni mnogu.podobro e toa da go pies veruvaj otkolku hormonalni zs so niv nisto ne se reseva togas za togas a i mn ke se popravis.samo ne sum sigurna do koga da gi pijam dali moze i koga ke probuvam da ostanam bremena ili togas ke treba da gi ostavam.doktorkata mi rece deka moze da gi pijam i koga ke bidam bremena no mn vo toa ne sum sigurna.ocekuvam nekoj ako znae poveke za ovi apcinja i bremenosta so niv da mi pise.pozdrav




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 11:10:39)

Јас пиев глукофаж неколку месеци и не би го пиела никогаш повеќе. Откако почнав да го пијам почнаа да ми се појавуваат чести несвестици, секојдневни повраќања, прочив, болки во стомакот, тресење на телото, губење на апетит, зуење на ушите и што уште не. Издржав 2 месеци и ги прекинав. 2 пати ми ја намалија дозата, ама ништо не се смени. Буквално и вода да се напиев ја повраќав. Јас не ги препорачувам.




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 11:18:58)

Kate, terapijata sto ti e prepisana od endokrinologot e vo red i teraj si so nea. No, doktorkata e mnogu vo pravo koga ti veli da oslabes. MORAS da oslabes ako sakas da si ja povratis ovulacijata, bidejki lica so pcos nemaat ovulacija. Neznam dali ti preporaca dieta, ti imas insulinska rezistencija i mnogu e bitno ako sakas da oslabes da namalis te. da minimiziras vnes na sekeri t.e. jaglenihidrati. Samo na ovoj nacin ke oslabes, na nieden drug. So sreka [sm=smiley1.gif]




kate t -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 12:00:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

Kate, terapijata sto ti e prepisana od endokrinologot e vo red i teraj si so nea. No, doktorkata e mnogu vo pravo koga ti veli da oslabes. MORAS da oslabes ako sakas da si ja povratis ovulacijata, bidejki lica so pcos nemaat ovulacija. Neznam dali ti preporaca dieta, ti imas insulinska rezistencija i mnogu e bitno ako sakas da oslabes da namalis te. da minimiziras vnes na sekeri t.e. jaglenihidrati. Samo na ovoj nacin ke oslabes, na nieden drug. So sreka [sm=smiley1.gif]


se soglasuvam potpolno so tebe ali mene od apcinjata mn mi se losi.posle saat dva otkako ke go ispijam prvoto apce pocnuva da mi se gadi i najcesto jadam nesto blago zs osekam deka ako ne kasnam nesto da go pokacam sekerot ke se onesvestam.kako sto citam od nekoi komentari so ovie apcinja se gubi apetitot jas mn mn ne go izgubiv nekogas osekam strasen glad.stvarno ne znam kako da go izbegnam blagoto koga mi e loso ako ne kasnam.[sm=zmeden.gif] Pozdrav




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 12:29:10)

Кога ти се лоши многу и осеќаш дека ќе повратиш грицни бисквита. Има на виталиа мислам некои како кекси со помалку шеќер и со тоа ќе спречиш повраќање. Јас почнав ептен да слабеам, ептен неприродно, само затоа што се што ќе ставев во уста го претварав во течност. Откако престанав да пијам одма се поправив.




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 12:40:54)

Prasaj ja doktorkata vo toj slucaj da ti dade zamena. Sigurno ima i drugi apcinja so istoto dejstvo sto polesno se podnesuvaat. Ako nemozes ni taka da izdrzis podobro e bez apcinja i bez blago otkolku so apcinja i so blago. Jas koga resiv da oslabam isfrliv sekeri od ishranata i oslabev 7 kg za dva meseci. Se drugo si jadev normalno, kolicniski ne se stegav voopsto. Sekerot e najgolemata bolka na tie so pcos. Isfrli go sekerot i pola problem ti e resen.




kate t -> RE: Полицистични јајници (9.6.2012 13:04:17)

ok drustvo fala na pomosta ke probam uste od denes pa ke vidam kako ke odi[sm=smiley1.gif]golem pozdrav




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (15.6.2012 13:44:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gabriela V

Dragi moi zenicki ve pozdravuvam i vi posakuvam dobrovenajdov. Vaka da vi ja raskazam mojata zivotna istorija. Dobiv na 13 godini sekogas dobivav na vreme 1-2 dena razlika. Na 20 godini poradi stres na fakultet se zdobiv so policisticni jajnici i neredoven menzis. Piev sto vekje ne, kje se sredi malce ali ipak ne e toa toa.Pocnav da baram po net se i sesto. Cisti imav mnoooogu mali ali mnogu. Doznav za kapkite Femisan A i gi piev tri meseci.Na pregled na moe najgolemo iznenaduvanje doktorot kaza deka se se iscistilo nema niedna cista i iako neredovnata menstruacija seuste ne e povlecena jas ovoj mesec sum imala ovulacija i nemam problem za zatrudnuvanje.ALI JAS SUM PSIHA NEVIDENA. Pocnav da gi pijam Agnus viteks na sredina na ciklus i sakav da prasam dali ima vrska so gi pijam na sredina a ne da cekam da dobijam iako neznam koa kje se sluci toa.Sakam uste da kazam dek akoga i da mi kasnelo a mi kasnelo po eden mesec jas sekogas sum imala simptomi na dobivanje i doktorot vika deka jas vsushnost imam ovulacii samo treba da vidime koga se slucuvaat.Sega koa bev na lekar mi kaza deka endometriumot mie sekretoren i e 9 mm. Toa bilo ok! Sto mislite vie?I pokraj toa sto mi kaza deka se e ok nemozam da se smiram i da prestama da msialm deka nema da mozam da ostanam bremena!!!Ako imate nekoi prasanja za femisanot prasajte slobodno zasto stv pomagaat!Pozdrav najgolem


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Gabriela mila pa ti ako trgnuvas so mislata deka nema da zabremenis taka i ke bide cim e se vo red so tebe imas ovulaciija poise pisuvajte domasna i se ke bide , jas go imam istiot problem kako tebe so neredoven ciklus i PCOS pa ima detence ve sega se boram za uste edno ama ne se otkazuvam samp POZITIVNA misla i se ke bide , a kazi mi kapkive femisan A go sreduvaat ciklusot, pomagaat za ovulacija? denes mi e 9 den od ciklus smeam da pocnam da gi pijam???


ИЗВОРНА ПОРАКА: Gabriela V

Znaci Sanje vikaat deka sreduvaat 100% kaj nekoi vednas a kaj nekoi podocna! Jas mozam da kazam deka mene i pokraj toa sto mi gi sredija cistite ciklusot seuste ne e doveden vo red, no zagarantirano sreduvaat!!Probaj nisto nemozes da izgubis. Pozdrav!Akazi mi za ovi agnus vitex da ne ima problem sto gi piev od sredina na ciklus? i da nema problem mozat femisan da se pijat od bilo koj den od ciklusot, jas koga pocnav da gi pijam oset_iv koga imam ovulacija. Probaj kje vidis deka se kje bide vo red!!!





new york -> RE: Полицистични јајници (15.6.2012 15:41:30)

devojki eve da vi kazam edna utesna prikazna..jas imam policisticni jajnici uste od 20 god, ciklusi ednas na 2-3 meseci. Se macevme za bebe 2 godini, no ne poradi jajnicite tuku poradi problem so spermogramot sto go imase mm. Toj pravese operacija na varikocela i eve tocno edna godina po negovata operacija negoviot spermogram se podobril i jas ostanav trudna odma. Znaci imav 4 inseminacii pominato i se spremav za invitro. Ovulacijata mi bese negde okolu 45-50 den od ciklus. Taka da so sigurnost vi kazuvam policisticni jajnici ne se problem za zabremenuvanje, osven ako ne dobivas ciklus i po 5-6 meseci, tokas ke vi treba nekoja stimulacija so klomifen ili najloso fostimon. No ako kaj soprugot e se ok, da znaete deka kad tad ke zabremenite. Moja preporaka jas sto napraviv nekolku meseci pred da zabremenam..skoro ne jadev blago (osven med i po nekoj sladoled), piev jus od aloe vera, mnogu voda i pocnav da si pijam vitamini za trudnici. Sigurno toa vlijaelo i za kvalitetot na jajce kletkata sto se dobiva. Eve sega sum kraj na 9 nedela i ja pocnuvam 10. Se nadevam deka ke bide se ok do kraj i nabrzo ke si imame ubavo bebence. Taka da vi kazuvam na site za PCOS samo zdrava ishrana, vitamini i pesacenje ili sportuvanje. So sreka na site




kapina -> RE: Полицистични јајници (15.6.2012 20:55:40)

mojata sestra imase pcos pa odma ostana bremena po svrsuvackata ciklusot i doagase na 2,3 meseci piese lekovi samo sto i gi bese kazal endokrinologot da gi pie nisto drugo niti vitamini niti nisto a  pusese i cigari posledniot ciklus i bil na 29 mart mi kaza i pred nekojden i stanal o loso otisla kaj maticniot lekar i i kazal ti najverojatno si  bremena ona kazala nema sansi doktore i napravile test i pokazal [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]crtki ja vidol i ginekologot na eho i i kazal ti si bremena veke 8 nedeli 




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (15.6.2012 23:36:33)

Браво за успешните искуства и за подршката [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (16.6.2012 7:36:36)

Јас сум пример дека со полицистични јајници може да се забремени и тоа брзо. Јас имам полицистични јајници уште од прво добивање мислам [sm=smiley1.gif]. Знам дека цело средно го поминав со стршни болки и многу цисти на јајниците, секое добивање ми беше мачење, среќа што добивав на 3-4 месеци.
Кога решивме со мм да имаме дете, едноставно се опуштив и заборавив на сите проблеми што ги имам. Во тој период имав висок пролактин, а нели со висок пролактин тешко дека можеш да забремениш - епа ете можело...[sm=smiley36.gif]. Едноставно уживав во се што правев, без да мислам дали ќе биде овој месец или следниот. Опуштеност и се ќе се деси.
После бременоста еве јас уште си имам проблеми со ПЦОС, добивам ептен ретко, може дури и 4-5 пати годишно. На секој преглед на гинеколог јас имам обавезно една поголема циста и тоа само на десниот јајник секогаш.




Gabriela V -> RE: Полицистични јајници (16.6.2012 13:54:59)

Znci mojov doktor ( Nikola Panovski) e najdobriot i najkulturen doktor sto nekogas sum go zapoznala vaka mi kaza. Glavo reseni e problemot na policisticni e bremenost. Sekoja vtora zena e so vakvi jajnici pa normalno si ragjaat deca. Samo treba maksimalno da se opustis i da vodis ljubov sekoj den pri toa da ne mislis eve sega kje se fati. Samo uzivaj i nisto drugo. Ako vekej imas problem mazot e toj prv sto treba da se ispita ako se e vo red so nego treba samo povekje vodenje ljubov bez optovaruvanje. Zenski moi samo opusteno!!!![sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (16.6.2012 17:26:28)

Абе дека главно решение за полицистични јајници е бременост, па баш и не е. Барем кај мене. Јас сеуште си го имам истиот проблем како и пред бременоста. А тоа дека може лесно да се забремени со ПЦОС, тоа да, може.




Нивеа -> RE: Полицистични јајници (21.6.2012 14:42:04)

вака ви ги читам искуствата за Глукофаж 1000 (Метформин 1000 сеедно е), јас од Јануари 2012 ги пијам, секој ден по едно насабајле едно навечер, еве 6 месеци и фала му на Господ ништо лошо не ми прават, имам редовно менструација дури и почна и ден-два порано да ми иде! Си се навикнав да си ги пијам... Значи од сите негативни работи што ги кажавте само пролив што имам и може да ме фати во било кој дел од денот и малку ми е срам зошто не знам кога ке ме фати и не знам каде ке бидам во тој момент хахахахахаа :)))). Мора да си го слушам докторот а чим тој вика да ги пијам ке ги пијам...




маријаа -> RE: Полицистични јајници (23.6.2012 23:02:30)

Здраво на сите членки на форумот, јас сум нова тука и се зачленив оти сум загрижена за мојата состојба со полицистичните јајници, па сакав да споделам моето искуство со вас како и да ги видам вашите искуства. Кај мене полицистичните јајници се појавија многу рано уште во средно немав редовни менструации исто одреден период имав и зголемена влакнетост на лицето и така се почна... почнав со јасмин ми доаѓаше редовно додека ги пиев кога прекинав немав воопшто а и состојбата со влакната на лицето ми се влоши. Отидов на ендокринолог и добив терапија диане 35 и спиронолактон, која ја пиев околу година и пол на последната контрола излезе дека имам зголемен инсулин па докторката ми даде покрај диане и спиронолактон и глукофаж, сега сум веќе 3 месец со оваа терапија, добро ја поднесувам само сакам да знам до кога вака , дали некоја девојка има примено ваква терапија и останала по време бремена. Не сум уште мажена но сакам да си бидам спремна на тоа што ме чека следно со мојата состојба. Поздрав! [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>