RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременувањеПорака


Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (10.4.2012 20:13:23)

merilin добро ни дојде [sm=smiley1.gif]
Ако чуствуваш страв и потиштеност во однос на тоа дали ќе забремениш најдобро да си поразговараш со гинеколог онака ако треба и во детали се што те интересира.
Како и што си прочитала тоа не е најголема пречка а некои дури и не знаеле дека имаат такви јајници па без проблез забремениле.
Мој совет ти е да си ги расчистиш недоумиците со доктор и повеќе да не мислиш на тоа.Посвети се на совети и од лекар регулирање на циклусот со чаеви или нешто друго природно.
Се најдобро и [sm=smiley31.gif] за тебе
Bogdancanka -> RE: Полицистични јајници (10.4.2012 21:23:54)

добредојде Мерилин[sm=smiley31.gif]ти посакувам пријатна дружба на рр,се надевам дека тука сите заедно ќе успееме да ти помогнеме со нашите совети и искуства,тука ќе бидетеме за тебе да те сослушаме и утешиме[sm=smiley31.gif]како што си напишала во твојот пост ти си сеуште млада животот е пред тебе и имаш време да си го средиш твојот проблем со помош на твојот гинеколог...позз
meU87 -> RE: Полицистични јајници (11.4.2012 7:49:22)

Мерелин мила, јас веќе имам пишувано за мојот проблем, ќе ти напишам пак.
На 18години ми утврдија дијагноза полицистични јајници(наводно ми биле како швајцарско сирење). Од тогаш пиев Диане 35, Јасмин, капки Естрадиол, инекции Естроген, Примолут Нор и уште два вида апчиња кои искрено веќе не ги памтам(беа пола кафени, пола бели, знам дека и за забременување се користат). Значи еден период бев буквално како хормонска бомба.
И јас имав зголемена тежина, влакнавост, акни всушност од тука поттикна идеата да се прегледааат јајниците.
Имам слушнато за чајот од тревки кој го кажа, јас никогаш не го пиев. Тогаш редовно си ја примав терапијата и да ти кажам прекрасно се чувствував. Многу внимавав на тежината, која навистина влијае за овој проблем.
Од кога ги испив апчињата едно 7месеци бев раат, после проблемот пак се појави и наново терапии.
На сето ова имав и проблем превртена матка, како и задоцнета овулација. ПОкрај овие зезанции јас до денес неможам да поверувам како забременив толку едноставно.
Мој совет ти е воопшто да не се грижиш за ова, се средува многу лесно. Кога ќе посакаш за забремениш ќе си следиш овулација кај лекарот, која доколку не постои ради цисти ќе ја поттикнете со терапија(Кломифен најчесто даваат). Затоа те советувам да внимаваш на тежината, да ја регулираш, и да не се замараш без потреба на оваа тема. Иако те сфаќам како ти е , зошто и јас поминав низ ова, а не беше одамна, туку пред 6години, сепак од срце ти го давам овој совет. [sm=smiley31.gif]
merilin -> RE: Полицистични јајници (11.4.2012 16:28:01)

Dragi moi
Vi Blagodaram za vasite soveti se nadevam deka ke nemam nekoja posledica od toa sto gi pijam Diane 35 veke podolg vremenski period a i ke prodolzam da gi pijam za da mozam da se procistuvam preku menstruacijata i iskreno se nadevam deka ke ja namalam telesnata tezina koja stvarno me zagrizuva bidejki probuvav razlicni dieti i pak NISTO ...[sm=zmeden.gif]
meU87 -> RE: Полицистични јајници (11.4.2012 18:05:30)

Мила од Диане 35 нема да имаш никаква штета, напротив, после престанокот на секоја контрацептивна терапија, плодноста се зголемува.
Овие контрацептивни таблети се со многу мало количество на хормони, затоа и се најупотребувани.
Тежината пробај да ја намалиш со здрава храна, не со диети. Стрпливо и резултатите сами ќе си дојдат. [sm=smiley31.gif]
bitolaa -> RE: Полицистични јајници (13.4.2012 21:25:45)

ke mozi da mi dajte nekoe brojce od cicko zivko od bitola za policisticnite jajnici nekoj cajce da vidam pozz
kapina -> RE: Полицистични јајници (14.4.2012 15:23:36)

bitola za neredovna menstruacija i policisticni jajnici pred nekojden citav vo eden vesnik najdobro bilo nasabajle na gladno da se pie po edna casa caj od hibiskus
majka na eva -> RE: Полицистични јајници (14.4.2012 16:14:09)

прашај дали смееш дабростон апчиња да пиеш тие се хормонски и мене многу ми помогнаа.ги пиев три месеци и кога ке ја завршев кутијата утредента веднаш ми доаѓаше циклусот.секако тоа е вештачки циклус ама кога се работи за деца мора да се бара лек.а исто така пиев и полен.го разредував во чај.секако доколку не сте алергични мозе да пробате.не е штетен.го има во аптеките.
majka na eva -> RE: Полицистични јајници (14.4.2012 16:21:41)

а сакам да ви кажам уште нешто на сите оние кои не можат лесно да забременат,дека треба да се опуштат психички и воопшто да не размислуваат за бебе,така тоа ке си дојде само од себе.а доколку вие при секој ваш сексуален однос со сопругот размислувате за бременост,верувајте дека не ви е од корист.едноставно уживајте во тие кратки моменти ради задоволство и верувајте кога најмалку ќе се надевате,ќе се случи чудото.опуштете се[sm=smiley1.gif]
Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (14.4.2012 16:24:54)

bitolaa добре дојде на РР [sm=smiley31.gif]
Пиша дека имаш полицистични јајници, но дали имаш и нередовен циклус.
Ако е така тогаш советиве погоре може да ти помогнат,а за чичко Живко (јас лично незнам за таков за да ти помогнам) сигурно некоја рингерајка ќе ти пише [sm=smiley1.gif]
bitolaa -> RE: Полицистични јајници (14.4.2012 21:33:26)

dobro ve najdov:) inace da imam policisticni jajnici i tri do cetiri pati mi kasni vo godinata i se debelam mnogu koga mi kasni sega pijam diane 35 i ke vidime so ke se sluci ponatamu a ne sum ni mazena i si se plasam mnogu ama to e pozz:))
cacisk -> RE: Полицистични јајници (2.5.2012 16:02:02)

Здравоо..Bi sakala da ve prasam jas gi koristam Yasmin tabletite za reguliranje na ciklusot i policisticni jajnici 3 meseci i poslednit pat ne mi e dojden ciklusot eve veke 6 den, a dosega mi idese na 3 den.
Dali ima sansi jas da sum bremena i pokraj toa sto gi koristam ovie tableti.
Pozdrav i se nadevam na odgovor
meU87 -> RE: Полицистични јајници (2.5.2012 17:05:34)

Доколку не користиш заштита можно е. Сепак еден тест ќе ти ги реши сите дилеми.
megy -> RE: Полицистични јајници (8.5.2012 2:32:57)

Pozz do site RR .Nova sum na forumov bi sakala so vas da go spodelam mojot problem so dosta aktuelnite Policisticni Jajnici.Mojot problem so policisticnite jajnici go imam uste od prvata menstruacija za zal sekoja naredna bese na sekoj 1,3 ,5 nekogas i na poveke meseci.Ne ne znam ni sama kolu pati imam ideno na ginekolog no se e zaludno ista terapija od Primolut,diane 35 ,Jasmine gi piev dobiv menstruacija i posle pak se po staro.Vo brak sum 3 godini i poveke pati se obiduvav da ostanam bremena no nisto od toa sekoj moj test za bremenost stanuvase se po razocaruvacki:((Se prefrliv na drug ginekolog i se ubavo mi objasni sto i za kakov problem stanuva zbor mi dade terapija od primolut koja seuste ja primam pa za nekolku dena odam na ispituvanje na hormoni se nadevam deka se ke bide ok.Guski do sitee i

Drago mi e sto ke se druzimee............
Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (8.5.2012 9:25:40)

megy добре дојде на РР [sm=smiley31.gif]
Се надевам со хормоните се ќе се среди и наскоро ќе се радуваш на [sm=rozacrtici.gif] со среќа
megy -> RE: Полицистични јајници (8.5.2012 13:35:47)

Ti Blagodaram Melanija PP na podrskata se nadevam deka se ke se sredi samo treba dosta hrabrost i istrajnost ...te guskamm
-----------------------------------------
Nadezta sepak posledna zgasnuva.....
heidi -> RE: Полицистични јајници (12.5.2012 14:34:13)

Здраво на сите...[sm=smiley1.gif]
Како што знам веќе 10 години имам проблем со полицистични јајници...(сега имам 25)
За санирање на акните почнав со Диане 35 уште пред 6 години, и од тогаш ги пијам периодично. Пред еден месец почнав повторно да ги консумирам но пред неколку дена со партнерот донесовме одлука да правиме дете [sm=duda.gif] По првото апче (диане35) од второто пакување ги прекинав таблетките и имавме незаштитен однос... Денес (по неколку дена од односот) направив тест, негативен е [sm=smiley13.gif] но незнам дали е сеуште рано, и дали е можно да е неисправен?!?
princeza123 -> RE: Полицистични јајници (12.5.2012 14:52:48)

Zdravo i od mene!!!Jas veke sest godini go imam istiot problem zanci otkako se porodiv so moeto since,menstrualniot ciklus mi stana mn neredoven na 3-4 meseci dobivav i mi traese po eden mesec .Bev i vo sk na endokrinologija mi rekoa deka e hormonsko poremetuvanje.Imam policisticni jajnici a mn sakam povtorno da ostanam bremena ako nekoj znae nekoi caevi nesto neka mi napise pa se nadevam deka site koi sakame da staneme mamicki ke ni se ispolni vi blagodaram odnapred i se nadevam vo slednoto pisuvanje da se izraduvam so [sm=nosecka.gif]!!!!!!!

da heidi mozno e i toa mozno e seuste da e rano pocekaj uste malku i so gospod napred se nadevam deka ke imasuser posted image ti ja posakuvam cela sreka na svetot od sesrce zasto znam kakvo e toa cuvstvo pozzz!!!

isto i jas gi piev diane 35 piev primulut nor veke sest godini a od niv iskreno da ti kazam duplo ja pokaciv telesnata tezina bidejki se hormonski no bez niv pak ne dobivam menstruacija i zatoa mora da gi pijam neznam sto da ti kazam no ako moras pij gi pa ke gi vidis rezultatite !!!
Dreamline -> RE: Полицистични јајници (12.5.2012 19:01:29)

Princeza za policisticni jajnici najdobri se agnes apcinjata.. procitaj na forumot imame dosta pisuvano za niv... i treba da prevzemes nekoi seriozni cekori a toa se:
1. da oslabes
2. da namalis so blago i jaglenihidrati
3. poveke dvizenje
seto ova ke ti pomogne da se spravis so policisticni jajnici-ama ova i samo ova, nisto drugo, i sekako agnes ( ama ako pies agnes nemoj da pies diane ili bilo koi drugi hormonski apcinja)

Pozdrav[sm=smiley1.gif]
heidi -> RE: Полицистични јајници (14.5.2012 13:03:55)

Девојќи ве молам помагајте. Од нез. секс. одн. поминаа 4 дена а 5 од последната менструација. (Значи односот го имавме прв ден од завршувањето на циклусот)
Јас денес прокрварив (онака малку но доволно за да ме извади од памет) [sm=smiley13.gif] Затоа што знам дека [sm=hudicek1.gif] само што ми заврши и не би смеело ова да ми се случува , никогаш ми се нема случено.... Претпоставува ли некој што би можело да биде???
Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (14.5.2012 18:10:58)

heidi најпрво еден совет,деновите по завршување на циклус не ги брои,циклусот се брои од прв ден на добивање.
Според тоа одприлика ти е 10-11 ден од циклус,ако е минимално крвање само еден ден може да е овулација,но сепак најдобро контактирај со гинеколог.Тука сме за совети но за повеќе треба лекар
Поздрав[sm=smiley1.gif]
heidi -> RE: Полицистични јајници (14.5.2012 19:34:58)

Фала многу на одговорот...тоа помислив и јас, веројатно е овулација. Крварењето е минимално, сабајле при напон приметив на тоалетната бледо розеникава капка крв. А и јајниците ме болат ужасно денес. Сепак ако е денес овулација значи за време на односот ми биле плодни денови па се надевам дека сум зачнала [sm=nosecka.gif][sm=smiley1.gif]
А си мислам да не се работи за имплатација, иако негде прочитав дека имплатација се врши после првата недела од зачнувањето[sm=zmeden.gif]
princeza123 -> RE: Полицистични јајници (16.5.2012 15:56:27)

Mnogu ti blagodaram draga Dreamline ama ovoj problem moram da go resam zosto vaka veke ne mozam fizicki aktivna sum pesacam redovno blago ne jadam nikako .....neznam sto da kazam mn sakam [sm=nosecka.gif] a ke probam so agnes apcinjata pa da vidm sto ke bide so niv a da prasam dali moze da se kupat bez idavanje na recept od doktor ili mora doktor da mi gi izdade.Sega momentalno imam grcevi vo dolniot del od stomakot dali toa moze da bide znak za bremenost bidejki so prvata bremenost takvo nesto ne osetiv ,a osekam kako da sum stegnata vo jajnicite neznam od sto e toa a veke 1 godina ne se cuvame bidejki sakame uste edno bebce !!!!!
Pozdravce [sm=smiley1.gif]
Bile -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 11:27:19)

Zdravo na site. Ja procitav celata tema no ne najdov objasnuvanje kako za mojot lucaj. Imam i jas problem so cisti. Eve sto mi se slucuva. Posledna menstruacija na 10.04.2012 i normalno nekade na 10.05 trebase da dobijam no ne dobiv i denes otidov na ginekolog. Napraviv eho pregled i imam cista na lev jajnik i toa 5x5 golema. Doktorot me prati doma so objasnuvanje da pocekame uste 10 dena da vidime dali ke dobijam a dokolku dobijam ke treba da zavrsi pa posle na PAP i drugi pregledi, no dokolku ne dobijam posle 10 dena da odam za da vidi dali raste cistat i sto ponatamu. Uskreno se ispalsiv bidejki cistat e golema, taka rece doktorot i deka ke treba da se ispituvaat mnogu raboti za dase vidi kakva e cistat dali bila dobra ili losa cista i sto da se prevzema ponatamu. Ve molam za pomos nekoj neka pise ako ima iskustvo, jas mnogu se plasam.
.....da dopolnam imam dve deca... tie sto me pametat od porano bev dosta aktivna ovde na forumot
bella80 -> RE: Полицистични јајници (25.5.2012 12:49:44)

Treba da prasas prvo dali cistata e vodena,ako e vodena oni pukaat,najverojatno e takva i ne e strasno.Kupisi caj od neven i pi po 3/4 casi na den,cajot ke ti pomogne da pukne cistata.Jas imav ,piev i mi pukna.Pozzz
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>