RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Полицистични јајници (9.7.2011 21:51:11)

konvencionalna medicina

Za lekuvanje na policisticniot  sindrom na policisticnite jajcnici lekarite prepisuvaat hormonsko lekuvanje za povtorno vospostavuvanje na redovnite menstrualni ciklusi .Se koristi progesteron ili tabletki za kontracepcija  koi sodrzat progesteron i estrogen .P onekogas na zenite so policisticni jajcnici im se prepisuvaat i lekovi za plodnost za pottiknuvanje na ovulacijata.



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

alt_ernativni nacini na lekuvanje
Alternativnite nacini na lekuvanje kaj tegobite so jajcnicite mora da bidat samo dopolnenie na konvencionalnite nacini na lekuvanje .

Lekuvanje so lekovit ibilki
bilkarite gi preporacuvaat bilkite Caulophyllum thallictroides i chamaelelirium luteum kako tonici za reproduktivnite organi na zenite.Mozete da gi upotrebuvate vo vid na caj ili tinktura.








ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

ishrana
Nekoi poznavaci na alt_ernativnite nacini na lekuvanje preporacuvaat kako pomos vo prevencijata i lekuvanjeto na cistite na jajnikot koristenje vegetarijanska hrana bogata so produktikoi go zajaknuvaat crniot drob , osobeno preporacuvaat repka,morkov,temnozelenlistest zelencuk i limon.Drugi prepisuvaat dopolnitelni kolicestva vitaminA,Ei C i cink.Dopolnitelni kolicestva maslo od crna ribizla,borazino maslo i maslo od Oenothera biennis,isto taka mozat da se preporacaat ,zatoa sto pomagaavo reguliranjeto natelesnite nivoa na hormoni.Zatocnite dozi posovetuvajte se so ekspert







stefani1 -> RE: Полицистични јајници (15.8.2011 16:34:37)

zdravo na site...jas sum nov clen i sakam da prasam ....pred 2 godini mi otkrija deka imam policisticni jajnici,,,ginekologot mi preporaca 6 meseci da pijam jasmin,,,otkako gi zavrsiv,, mi dade uste 2 meseci primolut nor..i 4 meseci imav redovno menstruacija ..posle toa dobivav na 2 meseciii,,,sega sum vo brak se obiduvame za bremenost ama nema nikakvi rezultai,,,ginekologot mi sledese ovulacija rece deka e ok...ama sepak nemam redovni ciklusi,,,ve molam za odgovor...fala odnapred...




Sajna -> RE: Полицистични јајници (22.8.2011 9:45:10)

DALI NEKOJA OD VAS GI IMA KORISTENO AGNES APCINJATA NA PRIRODNA BAZA ZA REGULIRANJE NA MENSTRUACIJA???




@ma@ma@ -> RE: Полицистични јајници (3.11.2011 0:05:27)

zdravo na site jas sum nova na forumot me interesira sto se stetni polucisticnite jajnici za bremenost i mene mi kazaa deka imam nisto strasno i citeral piev 1 nedela sega pak ke odam na ginekolog......[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





Maca25 -> RE: Полицистични јајници (16.11.2011 13:20:33)

Конечно после години нередовен циклус, болни менструации, триста проблеми, а и едно дете да напоменам, се разјасни мојата дилема за недобивањето мое - PCOS. Од денес сум на терапија со Glucophage  по шема и Spironolactone
во наредниве 6 месеци.
Некој совет? Во врска со исхрана по и пред апчето? Некој со слична терапија? Читав дека можат многу мачнини да создадат Glucophage како вртоглавици, пролив, повраќање...депресија...
Ајде некој нека пише ако знае нешто за овие апчиња, или пак ако ги користи сега.




srcushka -> RE: Полицистични јајници (17.11.2011 13:12:14)

Maca jas koristev metformin nekolku meseci i mi se sredi ciklusot oslabnav i so toa se vrati i ovulacijata .Sega sum bremena a so godini chekav i kako mnogu struchnjaci lekari rekoa deka mala e shansata za bremenost.Prvata nedela dve mi pravea malku gadenje a potoa se naviknav
pozdrav




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (17.11.2011 14:18:41)

фала ти срцушка!!! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Мојот гинеколог уште се чуди како сум останала бремена од прва, без никакви стимулации и сум истерала бремност во најдобар ред.
Уште не сум ги купила апчињата, не ми даваат рецепта, се маткам од еден на друг доктор..никој не смее да пише рецепта. Треба на приватно да ги купам, а  не се баш ефтини. Нема врска, ако треба и ќе ги купам за првиот месец, само да ми биде ок, затоа што веќе не се поднесувам себе.
Имај лесна бременост и чекаме убави новости од тебе.




hrabra -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:07:27)

zdravo na site....citam imate sl maka so mene jas cel zivot imam ne redoven ciklus i policisticni jajnici....po raganje na prvoto dete mi rece maticniot deka poradi policisticnite jajnici i prevrtena matka tesko deka ke ostanam bremena....na net procitav za ovoj sostav za caj ...kantarion,neven,ajducka treva i kopriva...piev edno 6 meseci ..ciklusot od 43d mi se regulirase na 28 i ostanav bremena ne ocekuvano bidejki mislev deka nema sansi bez lecenje da zabremenam....[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif normalno vednas go smeniv maticniot a i poradi negoviot nezdrav odnos sprema pacienti.....taka da ne se plasete ne e toa strasno nemojte vednas da se truete so apcinja...ete ne ve cini mn probajte moze ke vi deluva..pozz




dostickage -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:14:25)

hrabra,te molam  napisi go receptot za cajot.
i mene mi najdoa cisti na edniot jajnik duri pravev i tumor marker denovive,srekja bese dobar.
iskreno ne bi sakala da pijam apcinja znam deka kje mi dadat.ic gi nekjam

Thanks :)




hrabra -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:20:16)

dostickage od bilna apteka go kupiv toj sostav i go piev sekoj den si varev vo edno dzezve koe sobira okolu 800gr nekogas 2 pati nekoas ednas ama nikogas poveke od 2 pati znaci sabajle i popladne po dve solji malku e gaden ama se izdrazuva ...a da ne zaboravam otprilika 2lazici stavav poveke bese mn jak po vkus si go pravev...malku da zovrie go trgav da se pod oladi go piev odma..pozz se nadevam ke vi pomogne




hrabra -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:22:50)

dostickage ....zaboravi ima razlika od cista vodena ..do policisicni jajnici....




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:32:52)

јас денес ги купив апчињата, па ќе почнам со пиење од утре. ќе видиме како ќе биде. 




dostickage -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 15:35:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: hrabra

dostickage ....zaboravi ima razlika od cista vodena ..do policisicni jajnici....


znam deka ima razlika. ne pijam nisto dodeka ne ispitam do kraj.treba da idam na ginekoog vednas stom ke mi zavrsi ciklusot slediot mesec.togas ke kaze definitivno sto i kako




hrabra -> RE: Полицистични јајници (18.11.2011 16:10:24)

ispitaj i ako imas finansii pobaraj i dr mislkenje ...od dr doktor....mene iskreno toa mi pomogna mn duri i liceto mi se iscisti....site se cudea i me prasuvaa sto sum pravela...sega pak ke pocnam da pijam posto go odbiv bebeto i nikako da dobijam.....pozz so lesno i bez nervozi...lekot nekogas e bez pari samo da znaes..[sm=smiley36.gif]




petra27 -> RE: Полицистични јајници (23.11.2011 14:19:51)

Cel zivot znam deka imam policisticni jajnici....no ete so inseminacija(posle 3 godini neuspesni obidi)i sekako so hormoni,bockanja itn...rodiv since koe sega ima edna godina....dobiv posle 6meseci otkako se porodiv,dobivav na 28-30 dena se do pred nekolku meseci,imav golem stres,pocina tatko mi i sega pijam Jaz(kontracepcija)za da dobivam redovno....vaka ke teram 3 meseci pa zdravje ke vidime ponataka......




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (23.11.2011 14:37:53)

Петра а какви испитувања правеше за да дознаеш дека имаш полицистични јајници?!?
Јас цел живот имам нередовна менструација, и еве последно правев испитувања на хормони и шеќер (скриен) и според тоа се покажа дека станува збор за полицистични јајници. Сега ми дадоа терапија кој ќе ја пијам 6 месеци па после ќе видиме како ќе биде. Сега за сега супер ја поднесувам терапијава, има една позитивна работа - немам чувство за глад. Воопшто не ми се јаде, само еднаш дневно јадам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Полицистични јајници (20.12.2011 12:53:56)

Јас не правев никакви посебни испитувања за да ми дијагностицираат полицистични. Едноставно кога првиот пат бев кај ОВОЈ доктор кај што идам се уште, а тоа беше сигурно некаде пред 10тина години, кога ме гледаше на ехо ми кажа дека имам полицистични јајници. Терапија не примав никаква бидејќи циклусот иако нередовен, сепак не ми прескокнуваше месеци, само ми доцнеше по неколку денови. На терапија прејдов кога одлучив да останам бремена.




zagrizenko -> RE: Полицистични јајници (20.12.2011 13:07:33)

Zdravo , i jas sum nova na formunot, isto kako i site vas lutam dolgi godini po lekari i nikoj da mi go najdi spasot, sega koga sum vo brak se obiduvame za detence ama nema nisto veke godina i pol, eden doktor vika edno dr drugo, uste od pocetotko znam deka imam policisticni jajnici, piev diane 35 togas za togas se regulirase, sega povtorno e haos :( maticniot ginekolog mi rece da pijam 16-26 den Dabroston 2x1 za da dobivam redovno, i me prati na endokrinologija, kade mi zemaa krv za hormoni i diabet test, site hormoni kako i sekerot se vo granici , znaci endokrinologot vika deka nema poreba da pijam dabroston i toa mozi da mi smeta za zabremenuvanje , svarno ne znam koj kraj da go fatam, ve molam za nekoj sovet , Vi Blagodaram odnapred




tedicka -> RE: Полицистични јајници (21.12.2011 11:31:43)

Zdravo Zagrizenko

Nemoj da se grizis, jas imam policiticni jajnici cel zivot i eve sega si se guskam so moeto[sm=duda.gif]
Piev Diane 35, piev Dabroston nisto od toa ne mi regulirase ciklus. Na kraj uspeav vo bilni tableti i caevi. Piev tableti od Castus Angus, i caj Ocajnica. Tabletite ne znam dali gi ima kaj nas jas gi poracuvav od anglija a cajot mozes da go najdes na BitPazar. Cajot se pie od 1 do 10 den od ciklus. Probaj nisto nema da izgubis sepak e cej. I najvazno informiraj se kako da ja prepoznaes ovulacijata, meri bazicna temperatura i sledi go vaginalniot iscedok. Za seto ova ima mnigu da citas na net, probaraj i koga ke osetis ovulacija [sm=kuza.gif] vo krevet.
Vi pozeluvam mnogu sreka na site




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (21.12.2011 14:05:28)

Да појаснам од искуство.Полицистичен јајник се открива на ехо.Јас имам налик на полицистични јајници.Симптоми немам.Значи ниту хормоните не мора да се поврзани.Едноставно каков тип на полицистични јајници имате.Хормони во ред,редовен циклус,без цисти, а имам полицистичен јајник.Како што ми објасни гинокологот,имам налик по формата и нема никакво барем кај мене на забременувањето.
Мој совет ,ако ви кажат полицистични убаво да барате да ви објаснат.




Maca25 -> RE: Полицистични јајници (21.12.2011 14:53:27)

Кај мене од секогаш се гледало на ехо дека имам полицистични јајници + нередовна менструација од прв циклус + редовно цисти на едниот јајник, но никогаш немам пиено терапија, се до пред еден месец. Пред еден месец ги направив сите испитувања на хормони, шеќер и на гинеколог ехо и ми одредија терапија. Терапијата ја имам пишано погоре.
Откако пијам апчиња почнав редовно да добивам, почнав да слабеам, но и да ми се јавуваат еден куп други проблеми: вртоглавици, мачнини, пролив, повраќање и чешање на меките делови на рацете (посебно од внатрешната страна на дланките). Немам апетит воопшто, што за мене е еден гооолем +. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] се надевам дека ова ќе биде сега само на почетокот.




Oljica -> RE: Полицистични јајници (23.1.2012 16:50:09)

Zdravo dami,
se zacleniv pred malku , najmnogu poradi toa sto ostanav bremena i me interesirase se okolu celata procedura na zabremenuvanje i razvoj na plodot, no najvekje se zacleniv za da go spodelam mojot problem i da prasam dali nekoj ima vakvo iskustvo i kolku bilo/e rizicno za mojata taze bremenost. Pravev test koj se pokaza pozitiven no morav itno radi profesionalni pricini da zaminam vo stranstvo i ne uspeav da posetam ginekolog. Koga se vrativ posle nedela dena odednas prokravarev - isto kako pri menstruacija i so iti bolki. bev na lekar mi prepisaa Progestereon vaginaleti i Dobrostan tbl.  Izleze deka imam i cista na jajnikot i toa poprilicno golema, koja na prethodniot pregled ne mi ja vidoa. vekje 3 den ja primenuvam terapijata no seuste krvaram. Lekarot mi rece deka od 5 do 7 dena ke prestane krvarenjeto, no sepak postoi opasnost za plodot koj e 5 nedeli star. dali nekoj imal vakvo iskustvo?




penelope -> RE: Полицистични јајници (29.1.2012 13:00:24)

zdr. na site, i jas si imam policisticni jajnici porano imav problei neredovna mens. mi docnese po 1 mesec najmnogu 1 ipol, i jas ne zemam veke terapija za da dobijam koga mi docni taka, cekam po priroden pat da si dobijam, inace porano pred 3 godini piev primolut nor, orgametril itn, sega ne i plus toa ajde bozem so klimifenot dobiv nadez ke ostanam bremena nisto i so toa, hormonite se vo red spermogramot se ok, i trebase uste hsg da napravam za toa zdravje ne se odluciv bidejki imav visoka sedimentacija i ne ni otidov veke eve 4 meseci na gin, sega za sreka eve 3 meseci kako si imam redoven ciklus duri i porano 3 dena bodivam, inace bev kaj 10 gin i site mi rekoa deka policisticnite jajnici ne smetat za bremenost i ma zeni sto gi znam so eden jajnik i plus toa policisticen si ostanuvaat bremeni, jas sega si zemav folna kiselina da pijam bez da mi dade gin, pa daj boze da ostanam bremena od toa,!!poz za site ama zacnuvanjeto e Bozja rabota




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (29.1.2012 20:58:00)

penelope штом ти се средил циклусот ти посакувам што поскоро [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]

Oljica како си,ти сопре ли крварењето?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




penelope -> RE: Полицистични јајници (31.1.2012 15:04:31)

Daj Boze da bidam bremena, oti veke 3 godini kako najbliskite na maz mi mi prefrluvaat razni muabeti, nekoj si poigruva so moite cuvstva, ama ima Gospod, ne go osekaat toa na nivna koza i neznaat kako e pa arno ne mu velaat na mm, da me ostavi. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>