RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 20:43:42)

snimanje na hypofizata nemas li napraveno da se vide dali imas mikroadenom  inace jas uste denes ke pijam po dve na den apcinja bromergon utre ke odam na kontrola na prolaktinot  na klinika za endokrinologija  pa ke videme po kolku ke pijam apcinja bromergon 




veckasr -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 20:44:35)

inace posledniot pat prolaktinot mi bese 77




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 23:46:48)

ne ne sum bila na toa snimanje za hipofizata mi nema receno doktorot.mislis li deka mozi da se ostane bremena so cista na jajnik?i dali e mozno da se nema ovulacija?lele be ke puknam od misli.mazena sum imam 21 god i nemam rodeno.mnogu mi e srav.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]sakam da odam i kaj drug ginekolog da vidam sto ke mi kaze.ovaj mi veli deka treba laparoskopija posle toa so invitro oploduvanje.a zs mi veli taka koga treba prvo da se smali prolaktinot pa da videme dali ke imam ovulacija ili da mi daj nekoii tableti za ovulacija na priroden nacin.dali mislis deka me lazi???neznam sto da mislam jas poke namerno pojdov kaj privaten ginekolog mislejki deka poveke znat.pozz [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




veckasr -> RE: Полицистични јајници (29.3.2011 0:15:53)

mislam oti te laze oti on ne treba da gi resava tie slucaevi so visok prolaktin tuku da gi pusta na endokrinolog   i so  bromergon bi trebalo da si imas redovna ovulacija toa e moeto mislenje so visok prolaktin mozes da ostanes  bremenaprirodno si  dokolku se srede dojde vo normala 




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (29.3.2011 22:03:02)

a mislis li deka cistata pravi problem za zabremenuvanje?ama mene i taka mi e visok prolaktinot ke cekam da se snizi.pa zamisli hormonite site mi se vo red a mi veli deka desniot jajnik mi e pomal.ne znam soto da pravam lelleeeeeeee sto mislis ti?fala sto mi vrakas na prasanjata pozz




te sakam -> RE: Полицистични јајници (31.3.2011 18:53:21)

Zdravoo dragi moi..Kako prvo sakam site da ve pozdravam i sakam da se pridruzam i jas ...i mene me maci problemot so policisticni jajnici prosledeno so neredoven ciklic vlaklivost a tezinata nekako uspeav da ja simnam od 87 na 56 kg no ciklusot nikako ne se regulira, sega veke ima 27 godini se maziv i od ovoj mecec probuvame za bebe ama nekako me faka strav bidejki neznam kako ke bide i dali ke bide...ve molam nekoj ako ima iskustvo so vakvi jajnici i zabremenuvaje neka mi pisie kako sto koristel..




anebebe -> RE: Полицистични јајници (1.4.2011 9:32:19)

zdravo na site sakam da v prasam dali ste koristele Glukofage (metformin) i kako ste se cuvstvuvale za vrme i po terapijata , dali vi se gadese ,vi bese li loso ili pa se zdebelivte ve molama za odgovor posto sega pocanav i jas da gi pijam pa da znam kakva reakcija da ocekuvam.Pozdravce [sm=smiley1.gif]




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (1.4.2011 21:06:31)

jas po moe i drugi mislenja znam deka mozi da se zabremeni i so cista na jajnici i jas imam slicen problem imam cista 33mm i mi predlozija laparoskopija.no sega cekam zs rezultati za da vidam kakva mi e citata.veke 6 meseci ne puka i pijev dabroston.a hormonite vo red ti se??




baby_bump -> RE: Полицистични јајници (3.4.2011 0:55:43)

zdravo na site sakam da v prasam dali ste koristele Glukofage (metformin) i kako ste se cuvstvuvale za vrme i po terapijata , dali vi se gadese ,vi bese li loso ili pa se zdebelivte ve molama za odgovor posto sega pocanav i jas da gi pijam pa da znam kakva reakcija da ocekuvam.Pozdravce

Ако мислиш на тие за нормализирање на инсулинот, да сум ги пиела, поради висок инсулин и немав никакви нус појави од тој тип, баш нормално, а дебелината ми беше веќе присутна па затоа не забележав некоја промена.
Најголем плус од тој лек ми беше подобрувањето на овулацијата, па останав трудна по 2 месеци откако почнав со нив.
А на тебе зошто ти се препишани?




iki82 -> RE: Полицистични јајници (3.4.2011 15:42:35)

jas isto imam nekoja poblaga forma na pcos i mi bese malku pokacen prolaktinot pa piev bromergon za nego. mu pobarav na doktorot i metformin posto imav citano deka gi davaat na luge so pcos i deka im pomagale. mene mi bese loso od niv, ko utepana bev i mi se gadese celo vreme, a piev minimalna doza. i gi piev edno 10 dena i gi prekinav. pa mene samo so bromergon mi se sredi ciklusot,i dobivam sega redovno. sega mi rekoa malku da go prekinam posto mi padna prolaktinot na 9, a toa bilo na dolna granica. i sega ovoj mesec bez bromergon mi bese 14 sto e super. a inaku jas nemam seker , ni toa insulinska rezistencija, i me fati panika da ne si poremetam nesto beter od tie apcinja i ne gi piev. a vikaat na nekoi so pcos im pomognale da go reguliraat ciklusot i da zabremenat. ama bolje ke vnimavam da ne jadam sekeri od nikakov vid, osven ovosje i da pijam mn voda. zosto se sto e blago e smrt za pcos. a isto taka i beli peciva i sl.




te sakam -> RE: Полицистични јајници (11.4.2011 19:54:57)

Zdravo milicki...kako ste mi, jas malce tazna:((( pravev test i nisto nema bebe, inaku i jas imam policisticni jajnici a eto ciklusot mi kasni mesec i 20 denovi...kazete nekoj priridni lekovi za policisticni jajnici mrazam veke da se trovam so apcinja....




mila mama -> RE: Полицистични јајници (11.4.2011 21:22:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: te sakam

Zdravo milicki...kako ste mi, jas malce tazna:((( pravev test i nisto nema bebe, inaku i jas imam policisticni jajnici a eto ciklusot mi kasni mesec i 20 denovi...kazete nekoj priridni lekovi za policisticni jajnici mrazam veke da se trovam so apcinja....


Ako sakas na prirodna baza, mozes da probas so algoterapija-sino zeleni algi AFA i nutricionizam - esencijalni masni kiselini i kolostrum. Algite se bogati na vit. B12 vazni za dobra krvna slika, a isto taka imaat i blagotvoren efekt na t.n PNEI sistem (psiho neuro endokrinski i imunen sistem) t.e vrz hipofiza, epifiza i hipotalamus i zaedno so esencijalnite masni kiselini pomagaat za produciranje na odredeni hormoni.




fioona -> RE: Полицистични јајници (15.4.2011 21:07:59)

Zdravo na site..pozdrav za site sto se clenovi na ringejaja, odamna sakav da se zaclenam... eve mi se pruzi moznost skoro edna godina gi citam tekstovite koi si gi pisuvate i bas mi e milo i jas sto sum clen na ringejaja, navistina interesno... zasto ke imam moznost so kogo da si gi kazam makite. Otvoriv tokmu za policisticnite jajnici, sokor edna ipol godina kako sum vo brak i nikako da zabremenam bev kaj 5 najdobri ginekolozi, i duri i vo sistina bev kaj d-r Pancevski, za pol. jajnici mi rece deka toa ne e nikakva bolest na jajnici i ne bi trebalo da smeta za zabremenuvanje toa ne e nisto no eve mi rece da pocekam do proleta ako nema nisto da se obratam oak kaj nego, inace i mu rekov deka nemam redovni menst. ciklusi ponekogas 10 dena mi doaga poramo ponekogas i 1 mesec ipol cekam dodeka da dobijam i d-r mi rece deka ne e nisto toa. pls ako ima nekoja da mi kaze nesto vo vrska so ovoj problem................




zagrizena26 -> RE: Полицистични јајници (16.4.2011 0:28:50)

ZDR FLOONA
Vaka i jas go imam istitot problem policisticni jajnici,toa ne e nikakvabolest samo imas neredoven ciklus a propraten so nenormalni ovulacii i zatoa potesko moze da se zabremeni.Jas uste kade ne sum bila i od seto zaklucivme so mojot dr Lazarevski od Sistina da napravime laparoskopija i histeroskopija i vcera mi bese izvrsena intervencijata i se pomina vo najdobar red.Sega on se nadeva na mnogu usper,na redovni menzisi i na uspesni ovulacii.Nemoj da se plasis pravi kako sto ce ti kazat i se ce bide vo red.
Pozzz se nadevam ti pomognav




fioona -> RE: Полицистични јајници (16.4.2011 16:02:28)

Tnx,,  zagrizena,, za odgovorot. bas gledav na you tube kako se pravi laparoskopija i histeroskopija pa malku izgleda strasno ,, ja neznam samo dali bez tie analizi bi mozelo da se ostane bremena po priroden pat np. lekarite da zapocnat prvo da ni dadat nekoi lekovi i dr..... ?? pa ako ne daj boze ne ide togas i ako nema druga solucija pa da se odi do pravenje na tie analizi. poz..




zagrizena26 -> RE: Полицистични јајници (16.4.2011 17:43:18)

Zdr
floona da ti kazam deka ne gubi samo vreme so dr ispituvanja t.e so lekovi, ako imas klasicni policisticni jajnici najdobro idi na laparoskopija i histeroskopija,jas 4 god se obiduvam so apcinja i pak nisto samo neznam uste kakvi nemam ispieno,samo se poduv od niv i nisto.Ne se plasi nisto strasno ne e mene kolku sto mi bese strav neznam na druga dali,se minuva.pozzzzz




anailisav -> RE: Полицистични јајници (27.4.2011 15:57:14)

za site ringerajki so policisticni jajnici,javete se kaj cicko Zivko od Bt covekot ima pomognato na mnogumina,site caevi mu se na prirodna baza i ne mozat da vi stetat samo da vi pomognat,jas skoro pocnav da pijam i se osekam mnogu ubavo i veruvam deka mnogu poveke ke mi pomognat caevite od terapijata koja ja primam veke godina i poveke a nema nikakov pozitiven rezultat.baknezi i so sreka




fioona -> RE: Полицистични јајници (27.4.2011 20:22:31)

zdravo anailisav, daj boze da ti pomognat caevite, pa da kontaktirame vidi probaj ako ima efekt togas i jas ke zemam  od tie caevi eve mene   veke 15 dena kako mi docni mens,. i mislam deka ke mi docni uste poveke dena, taka da mnogu tesko mie zs ne dobivam na vreme i osekam glavobolki  i dr, a nikako da dobijam ni pak   bremena da ostanam, poz.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




anailisav -> RE: Полицистични јајници (27.4.2011 20:51:13)

duso nemoj da se razocaruvas,jas sum isto bez mens ako ne primam terapija ne mi doaga duri po poveke od 6 meseci.sekako ke ve izvestam za rezultatite od caevite se nadevam ke bidat pozitivni.posakuvam sreka na site,samo ne gubete nadez i so verba vo Boga se ke bide vo red.backi i guski[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




fioona -> RE: Полицистични јајници (29.4.2011 14:56:07)

tnx. anailisav, i jas zatvcera razgovarav so mojata snaa od bratot taa isto taka imase mn golem problem duri pravese 2 operacii vo sistina imase endometrioza to e bolest na jajnicite i edvvaj ostanala bremena ama pravese in vitro u sistina,,  i kaj ne bevme za nea dodeka da ima deca eve sega si ima 2 bliznacinja, i niv kaj sto gi vodi u kozle ima edna doktorka bosanka e pravi caevi na bilna baza se nemaat nesakani dejstva snaata ja prasala za mene deka imam problemi so mens i imam pol. jajnici, doktorkata isto taka imala caevi i za toa i demek garantirala deka mens. ke mi se regulira, ama za zal pa mn, skapo cinat 150 evra se tie caevi isto taka se rasprasav i vo sutka pravela edna zena caevi ama cinat 1000 den. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]i ja veke neznam sto da mislam i sto da pravam, a tebe mila mnogu toa ti docni po 6 meseci toa e mn. poz i samo verba vo Boga[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




anailisav -> RE: Полицистични јајници (29.4.2011 19:03:54)

srcko mnogu mi docni ako ne primam terapija,no eve sega koga pijam cikloproginova mi doaga redovno na 28dena predhodno bev na primolut nor i dabroston,ama od naredniot mesec planiram samo so caevite da probam da vidam dali ke mi dojde pa ke te izvestam dali uspealo,sega si poracav i edni kapsuli od encianisto na prirodna baza se se nadevam ke mi pomognat,no veke mi e preku glava od ovie hormonskitei zatoa sega ke probam so caevite i kapsulite MACA potent na encian i ke vidam sto ke bide.inace cicko zivko gi prodava caevite mnogu poeftino moze i mix da ti napravi 150den e caj za eden mesec,jas si poracav poveke da imam za okolu 5 meseci.javi se kaj covekot razgovaraj so nego nemu mu e bitno da dadat pozitvini rezultati caevite ne mu se bitni parite,eve ovde ke doznaes poveke
se nadevam  vo najskoro vreme da ima pozitivni rezultati kaj site sto si posakuvame [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image] .backi i guski :) :*

админ: Линковите се отстранети. Рекламирањето е забрането.




fioona -> RE: Полицистични јајници (6.6.2011 20:39:23)

anailisav sto napravite so caevite sto gi ispi ti pomognali?/ do kaj si so  taa rabota?
ja da ti kazam bev kaj d-r. lozankovski i super doktor e ona mi rece znam sto e problem sega mi dade primolout nor po toa ke pijam klomifen za ovulacija si pravev hormonski test i ke probam so lekovi i normalno so sex[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] da zabremenam ako ne togas ke moram da pravam snimanje na kanalite no daj boze da ne dojde toa tamu da mi se fati vednas i da zacnam.. pozz




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (8.6.2011 23:30:19)

fioona ти посакувам од прва да забремениш со кломифен,но доколку не успееш одма оди на проверка на канали,не продолжувај со кломифен.Јас 3 пати пиев,па испитував канали излезе еден непрооден па џабе сум се надевама и пиела кломифен.Посакувам одма да си забремениш од се срце




ana 84 -> RE: Полицистични јајници (24.6.2011 12:40:54)

Здраво
Јас сум нова на форумот имам проблем со полицистични јајници и циклус на 20 дена, правев хормонален тест и ова се резултатите:

3 ден циклус
FSH (5.4) 2.8-11.3
LH(13.5) 1.1-11.6
PROLACTIN (464) 95-583
ESTRADIOL (350) 0-587
TESTOSTERON /

Ве молам ако може некој да ми даде некоја информација бидејки гинекологот ми вели дека е во ред а јас сум загрижена дали тоа е точно.




kapina -> RE: Полицистични јајници (9.7.2011 21:43:54)

policisticniot sindrom na jajcnicite se javuva koga folikulite so jajce kletkite ostanuvaat zarobeni pod povrsinata na jajcnikot i nemozat da gi isfrlat jajcekletkite, oformuvajki taka mnogu mali cisti . 

Dijagnosticki postapki

lekarot ke ve pregleda, vklucuvajki i pregled na karlicata.Ako se posomneva na cista  ili tumor na jajcnikot, verojatno ke mora da odite na pregledso ultrazvuk pri koj so pomos na ultrazvucni branovi se sozadava detalna slika na organite na karlicata .Organite mozat da se vidat i direktno so laparoskopija , hiruski metod vo kojposebna kamera se vnesuva vo stomacnata praznina pod opsta anestezija




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>