RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Полицистични јајници (14.3.2011 21:28:11)

da ne me sfate nekoj pogresno zatoa   sto go napisav stvarno se izvinuvam ako zgresiv zatoa sto go napisav no taka e toa mi go kaza mojot ginekolog  go prasav i zatoa za ovulacijata koga da odam i mi rece na dvanaesetti den od ciklusot ke odam da  vidam dali imam ovulacija bidejki kako sto napisav i pred toa da ne mi zamerete vi se molam pak ke povtoram ja izgubiv ovulacijata od visokiot prolaktin drzete mi sreka toj pat veke da imam ovulacija nemozev da ja preuredam porakata ako saka moderatorot  da mi ja preurede 




veckasr -> RE: Полицистични јајници (16.3.2011 20:20:56)

kako se pie toj caj od ajducka treva kopriva i neven





bil bel -> RE: Полицистични јајници (17.3.2011 18:23:27)

Vo 600ml. zovriena voda se stava 1 lazica neven,1lazica,ajducka treva,1lazica kopriva a moze da se dodade i 1lazica kantarioni +200ml. vora. Se nadevam deka ke pokaze rezultat[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Pozdrav




Sajna -> RE: Полицистични јајници (21.3.2011 13:10:05)

za sto se pie ovoj caj...jas pokasno se ubacuvam




bil bel -> RE: Полицистични јајници (22.3.2011 16:18:33)

Za policisticni jajnici [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Sajna -> RE: Полицистични јајници (24.3.2011 8:28:05)

Dali nekoja od vas sto ima nereeeedooooveeen ciklu i polic jaj.i ma primano terapija klomifen a so toa da i dojde ciklus na vreme ili "porano"?




zagrizena26 -> RE: Полицистични јајници (24.3.2011 8:41:44)

Draga Sanja
Najprvo klomifenot ne se za idenje na ciklus tie se piat posle ciklus od  5 den za stimulacija na ovulacijata za pobrgu i poveke folikuli da ima,a za dobivanje na ciklus pretezno gi davaat primolut nor tie se pijat 10 den i posle ti ide menzis.Tebe koj ti gi dade za dobivanje???Jas go imam istiot problem i eve 10 god se boram so toa,samo neznam dali ima lek:(neznam uste sto nemam pieno,nazalost,ali silni sme ce izdrzime.
Pozzzz




zlatcetomoe -> RE: Полицистични јајници (24.3.2011 10:09:48)

Zdravo,
bi sakala na site so PCOS sindrom-policisticni jajnici da vi preporacam da probate so caj, tableti ili tinktura od bilkata vitex agnus castus, jas piev kapsuli-PMS free na firmata encian, gi imase vo zegin sega na zalost ne gi uvezuvaat povekje.Jas gi zemav zaradi reguliranje na ciklusot, se slucuvase da ne dobijam i po povekje od 6 meseci, uste od prvoto paketce pocna da mi se stabilizira ciklusot, dobivav sekoj mesec redovno. Posle sest meseci gi prekinav bidejki vekje ne gi uvezuvaa od zegin i ciklusot mi docnese2 meseci.Mislev deka e poradi toa sto sum ja prekinala terapijata no ete sum ostanala bremena, bez da planiram:-)Sega sum 7-mi mesec i sum presrekjna, se nadevam deka site so ovoj problem kje go najdete lekot isto kako i jas, no veruvajte prirodata e najmokjna, dokolku mozete pobarajte ja ovaa bilka, vo bugarija, hrvatska i srbija ja ima bilo vo oblik na caj , tableti ili kapki, navistina pomaga vo reguliranje na hormonite.Na pocetok kje cuvstvuvate i mali neprijatnosti sto kje vi indiciraat deka navistina deluva, prvite nekolku dena se javuva nokjno potenje, gadenje, no potoa se se stabilizira
Pozdrav i so srekja na site




te sakam -> RE: Полицистични јајници (24.3.2011 21:48:59)

Zdravo na site
I jas imam policisticni jajnici prosledeni so vlaklivost i neredoven ciklus, Vo brak i nekako pocnavme da raboiteme na slucajot( za bebe):)pa daj boze i da bide rabotata..pa sakam da prasam dali nekoj znae da mi preporaca nekoii caevi i slicno na prirodna baza za pobrgu zacnuvanje..mnogu mi e strav citajki nasekade deka polocisticnite jajnici vlijat na zacnuvanjeto ve molam za pomos i uteha,,,
Planiram da pocnam da koristam i folna kiselina pa isto sakam da prasam kakvo dejstvo ima istata...




Sajna -> RE: Полицистични јајници (25.3.2011 8:32:51)

Folnata kiselina pomaga za oformuvanje na zdrav plod...zimaj si vitamin E, ni caevi ni sveti caevi nema da ti pomognat do pobrzo zacnuvanje toa e smo do dedo boze [sm=smiley36.gif] da se nadevame tebe pobrzo ke te utesi...samo ne misli na taa rabota opusti se i ke bide




anailisav -> RE: Полицистични јајници (25.3.2011 14:05:09)

zdravo do site ringerajki! ZLATCEMOE bi sakala da znam kako gi piese kapsulite,gi poracav od druga drzava,pa bi sakala da znam kako se primaat.i jas go imam istiot problem,nekogas nemam ciklus i poveke od 6 meseci,samo koga primam terapija mi e redoven.sega sum na cikloproginova no nekako nemam verba deka ke mi pomogne mnogu,prethodno piev primolut 1 godina no i togas bez uspeh bebeto go nema nikade.sega sakam da probam od tvoite kapsuli se nadevam ke mi pomognat,ne veruvam deka bi mozele da mi stetat koga se na prorodna baza.odnapred ti blagodaram i pozdrav do site ringerajki koi ocekuvaat bebence da im se ispolni zelbata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




zlatcetomoe -> RE: Полицистични јајници (25.3.2011 14:21:06)

Zdravo Anailisav,
jas gi piev kapsulite PMS free na Encian, po edna nautro pred jadenje, ne znam na koja firma se tvoite kapsuli no sigurno imaat upatstvo za upotreba, pri sto treba da vnimavas da ne gi kombiniras so hormonska terapija i da gi prekines dokolku vo megjuvreme ostanes bremena, ne smeat da se pijat vo bremenosta. Ti posakuvam naskoro  i ti da gi vidis tvoite [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]  Pozdrav




anailisav -> RE: Полицистични јајници (27.3.2011 10:40:15)

blagodaram Zlatcemoe,seuste ne mi se stignati kapsulite,mu kazav na rodninata da prasa tamu sto ima od bilkata vitex-angus-cactus pa da mi javi.se nadevam ke go najde vistinskiot lek :).blagodaram za podrskata i pozdrav do site....backi




teona -> RE: Полицистични јајници (27.3.2011 13:29:38)

da te prasam Zlatcemoedali PMS free smeat da se pijat so bromergon? i jas imam pcos i pijam bromergon i spirinolakton(tie se diuretici) za tstosteronot i mene mi kasni ciklusot poveke meseci i bez ciklo proginova ne  dobivam redovno. a za stimulacija mi preporaca doctorot so merional inekcii. dali e nekoj stimuliran so ovie inekcii i kakvi rezultati  ima?




MACImac -> RE: Полицистични јајници (27.3.2011 18:40:39)

Zdravo eve me i mene so istata maka policisiticni jajnici. Mojot maticen prvo mi rece deka imam mikrocisticni jajnici a sega na GAK mi rekoa deka imam policisticni jajnici. Dali nekoj znae da mi ja objasni razlikata megu mikro i poli-cisticni jajnici . Hormonite mi se vo red samo imam neredovni ciklusi. pozz




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 1:03:12)

zdravo jas sum nova na forumot.epa vaka.odam na privaten ginekolog.veke 6 meseci.mi najde pokacen prolaktin pijam bromergon veke 6 meseci ednas mi se namali od 57 na 25.81 posle toa pak gi pijev i na drugata kontrola pak mi se pokaci na 38 ne znam sto da pravam.prodolzuvam pak so bromergon.inace imam redovna menstuacija no mi trae po 10 12 dena.piev dabroston zs mi najde cista na desen jajnik 33 mm i pak nisto si stoi.inace kanalite mi se proodni.brizevite negativni.i plus toa mi rece deka leviot jajnik mi e pomal.i deka nemam ovulacija.sega mi zedoja tumor markeri i cekam rezultati ako ne mora na laparoskopija taka mi rece.ima li nekoj iskustvo???jas zbesnuvam...se plasam od operacii i seg apijam caj od neven veke 1 nedela.ve molam pomagajte pozz do site[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




veckasr -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 8:34:44)

zagrizena i jas kako tebe imam visok prolaktin i za nego odam na klinika za endokrinologija tamu za tie slucaevi  imat sema kako da gi davat bromergon i jas imam redovna menstruacija no vo noemvri mesec  ja izgubiv ovulacijata  no sega pak blagodarenie na bromergon pak imam ovulacija kaj mene i tsh e pokacen i za nego pijam lekovi na tebe stitnata zlezda ispitana li ti e imas li napraveno magnetna rezonansa 




zlatcetomoe -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 10:12:02)

Zdravo Teona,
poveli vo prilog link kade kje mozes da procitas nesto povekje za vitex agnus i tabletite PMS-free http://encian.hr/proizvod/167 , dokolku i ponatamu imas nekoe prasanje slobodno pisi na stranata na encian imaaat strucni lica koi kje ti odgovorat sto smees a sto ne msees da pies istovremeno so tabletite

Se nadevam ti pomognav

Pozdrav





maca83 -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 10:39:49)

Zdravo...bev na ginekolog i mi kaza deka imam policisticni jajnici samo 2 meseci imav neredoven ciklus...mi kasnese nekolku dena ,a sekogas mi doadjase na vreme tocno.mi kaza da gi pijam primolut(mislam deka taka bese)...)))).VE molam kazete mi kako se pijat idali se kontracepcija.....pisete ve molam sto e mozno pobrzoooo.....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




anebebe -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 11:27:33)

Maca 83 Primolut nor pijam jas 2 po 1 tableta 10 dena ama taa terapija e mislam kaj sekoj razlicno i za pienjeto treba da si go prasas tvojot ginekolog on ke ti kaze kako da gi pies




maca83 -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 12:08:15)

A primolut se kontracepcija ili....




Sajna -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 12:21:48)

Primolut apcinjata se HORMONI NE SE kotracepcija, gie pies za da izbalansiraat progesteron i estrogen vo tvojot organizam se so cel da imas redoven ciklus pozz




Sajna -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 12:23:19)

http://www.bayerhealthcare.rs/bayer-proizvodi/l-p/primolut-nor.html
EVE TI SE ZA APCINJATA




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 19:50:19)

 magnetna rezonansa nemam pojma sto e  toa?




zagrizenaa -> RE: Полицистични јајници (28.3.2011 20:11:02)

pa bromergon pijev prvo po 1/4 navecer i 1/4 sabajle.a sega gi pijam 1/2 navecer i 1/4 sabajle.a ti kako gi pijes?i kolku ti e visok?pozz




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>