RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Полицистични јајници (26.11.2010 0:32:17)

dostinexot moze da mu nasteti na plodot ako zenata dodeka gi pie dostinex ostane bremena i zatoa od endokrina ne gi preporacuvat da se pijat dostinex na zeni sto sakat da ostanat bremeni  




NELI -> RE: Полицистични јајници (26.11.2010 23:08:28)

I JAS GO IMAM ISTIOT PROBLEM, DOKTOROT MI RECE DEKA NEMM GAJLE MOZAM D AOSTANAM BREMENA DA NE SE ZAMARAM MNOGU...PIJAV ISTO DABROSTON I MI IDESE NA 25 DENA STO E NEVOZMOZNO ZA MENE :)...GI PREKINAV PAK PO STARO NA 2 MESECI PO EDNAS, PIJAV NEVEN KOPRIVA I AJDUCKA TREVA I MISLAM DEKA SE DEREV OD VNATRE SE CISTEV, MOEMNTALNO JA PIJAM OCAJNICAVA I SI VELAM DEKA KE POMOGNI...DOKTOROT MI RECE DA NE SE ZAMARAM DEKA KE OSTANAM BREMENA I DEK APOSLE BREMENOST SETO TOA SE CISTI...ISTO NA OVAA STRANA PROCITAV DEKA TREBA I DIEATA DA SE PRIMENUVA VO SMISOL DA SE NAMALI VNESUVANJETO NA JAGLEIDRATI VO ORGANIZMOT...POVEKE VEZBANJE I AKTIVNOSTI VNESUVANJE NA VITAMINI A C D E B12 B6 SELAN ZELEZO....VO MOMENTOV GIPIJAM I MAMA VITA VITAMINITE KAKO I FOLID ACID VO KOMBINACIJA SO OCAJNICAVA...SAMO EDNO ZNAM DEKA KOLKU POVEKE SLUSAME MISLENJA OD DOKTORI SE POVEKE ZAGLAVUVAME SO LEKARSTVA I HEMIKALII...IMAM POLICISTICNI JAJNICI A NE SUM NI VLKANESTA NE SUM NI DEBELA TUKU SAMO KAKO PODUJANA, OD KO ZNAM ZA SEBE IMAM NE REDOVNA SE E DO PRIRODATA NA COVEKOT....NO SAKAM SITE EDEN DEN D APISEME DEKA NASIOT TRUD SE ISPLATIL I SITE SME STANALE MAJKI...GUSKI DO SITE......(*_*)




lanaa -> RE: Полицистични јајници (28.11.2010 16:20:54)

veckasr imas li uste krvarenje? sto ti rece doktorot normalno li e toa krvarenje od apcinjata?kaj mene traese okolu 4-5 dena toa krvarenje i sega nemam veke a gi pijam apcinjata seuste,pozdrav




ping -> RE: Полицистични јајници (28.11.2010 18:53:19)

da da jas imav redovni ciklusi tochnpo na 28 den ama neznam i jas zoshto mi rekoja deka imam policistichni jajnici
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

zdravo devojki..eve me nazad na forumov posle podolgo vreme. ping cestito za bremenosta, a isto i na site novi trudnici. ping mila ti sigurno si nemala policisticni jajnici ili si imala nekoj lesen oblik stom si zabremenila tolku lesno, zosto obicno so pcos ne e lesno da se zabremeni osobeno bez terapija. imase li redovni ciklusi? ako si imala ciklusi na primer da ti preskoknuva mesec ili dva sigurno imas pcos vo sprotivno ne veruvam deka e toa. so sreka i lesni 9 meseci [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





Marija28 -> RE: Полицистични јајници (6.12.2010 13:44:40)

Vaka sega, do pred skoro 2 godini i jas dobivav redovno na 30tina dena. Megutoa pred skoro 2 godini mi docnese 2 meseci i od togas sum na Diane 35. Od simptomi prethodno imav vlaknavost na liceto ama ne bese nesto strasno i kilogrami visok okolu polovinata. Za problemot so jajnicite znaev uste od 3 godina sredno, odev redovno na kontroli na ginikolog i barem 1-2 godisno proverka na hormoni. Sega sum 28 i se nadevam deka imam napraveno kolku - tolku za koga ke dojde vrenme za bremenost da bidam podgotvena. Strav me faka od vasite iskustava, ama aj so lesno neka ni e na site.




veckasr -> RE: Полицистични јајници (6.12.2010 14:21:27)

ne lana ne nema veke takvo krvarenje sega mi dojde ciklusot i utre treba da odam nakontrola inace i na mene tolko traese toa krvarenje 4- 5 dena




NELI -> RE: Полицистични јајници (8.12.2010 23:42:16)

и мене ми рекоа дека имам полицистични јајници, но немам проблеми со влакна, имам качено малку килограми но нормално е за мене...но еден доктор последно што ми даде мислење, стар тука кај нас во прилеп ми рече ова...менструациај не смее да дојде пред 25 ден и после 45, опуштете се и не се секирајте...и со полицистични јајници се останува трудна после бременост се се чисти, само што треба редовно од онаа работа( ме разбирате)...не верувам многу на приватни гинеколози затоа што само з апари се...кај мене е не редовна, но штом ми иде добро е...еден декотор да не го именувам од битола мислам дека го знаете ми рече дека немам овулација, тоа е најголемата глупост што ја кажал некој, затоа што кај нас со овој проблем имаме овулација само што не е стандардна како кај оние што имаат редовна, така да не може јас да имам циклус а да немам овулација...секој циклус кај жената е еден вид спонтан абортус исфрлање на јајце клетка која не е оплодена и сите пропратни работи кои истекуваат [sm=smiley1.gif]...така да моментално си пијам чај оцајница и се надевам на забременување, затоа што тоа и го очекуваме со сопругот...едно сфатив дека колку помалку се замараме толку подобро, само опуштено и да не ја замараме психата и себе си...девојки знам дека сите кои очекувате ќе забремените кога најмалку очекувате...моментот кога ќе се откажете од тоа ќе ви се насмее срцето...да не ги усилуваме работите...тоа е и совет од гинеколог Зероски од прилеп...искусен и стар доктор кој ме опушти од сите грижи, само со еден муабет што го имавме, една случајна средба на улица....ПОЗДАРВ ДО СИТЕ...и ако останам бремена први ќе знаете, пред сопругот [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




iki82 -> RE: Полицистични јајници (23.12.2010 13:11:09)

devojki da ve prasam tie sto imate pieno metformin za policisticni jajnici. mene denes mi gi dade lazarevski da pocnam da gi pijam, zaedno so bromergon za prolaktinot. dobro bromergonot i prethodno si go piev, ama metforminot sega prv pat. nesto procitav deka imaat dosta nesakani efekt, pa se isplasiv. ve molam koj gi piel neka mi pise koja doza ja zemal i dali imal tegobi nekakvi? fala i poz




NELI -> RE: Полицистични јајници (28.12.2010 1:24:47)

ДА ВИ КАЖАМ ДЕВОЈКИ ДЕКА ЕДЕН МЕСЕЦ ПИЈАВ ОД ОЧАЈНИЦАТА И ЗА ЧУДО МИ ДОЈДЕ НА ВРЕМЕ, НЕ ПИЈАВ НИШТО ДРУГО САМО ВИТАМИН Ц И ФИЛНА КИСЕЛНА. НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ПРЕД ДА ПОЧНАМ ДА ЈА ПИЈАМ ОЧАЈНИЦАТА ИМАВ ПРОДОЛЖЕНИ КРВАРЕЊА КОИ ТРАЕЈА ПО 11/12 ДЕНА НО ОВОЈ МЕСЕЦ МИ ДОЈДЕ И МИ ТРАЕШЕ НОРМАЛНО 3 ДЕНА СО 4 ДЕН ОНА ЗНАЕТЕ ПОСЛЕДНОНО И ПОЧНАМ ПАК ДА ПИЈАМ ОД ЧАЈОВ ЌЕ ВИДИМЕ НА РЕДНИОВ МЕСЕЦ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ...ЧЕКАМЕ НА РЕЗУЛТАТ ДВЕ ЦРТИ [sm=smiley1.gif]
ЕДНО ЗНАМ ЗА ПОЛИЦИСТИНИВЕ ЈАЈНИЦИ СИТЕ ШТО ГИ ИМАМЕ ДЕКА НЕ Е НИШТО СТРАШНО, МОРА ДА НАМАЛИМЕ НА ЈАГЛЕХИДРАТИ И НА ВИТАМИНИ ПОВЕЌЕ, ИСТО ЕВЕ ВИ УШТЕ ЕДЕН ДРУГ ЛЕК КОЈ МИСЛАМ ДА ПРОДОЛЖАМ СО НЕГО КОГА ЌЕ ПРЕКИНАМ СО ОЦАЈНИЦАВА ( ДОКОЛКУ ИМА ПОРЕБА ) А ТОА Е ВО ШИШЕ ЛИТАРСКО ПОЛА ЌЕ ГО НАПОЛНИТЕ СО СУШЕН НЕВЕН И ЌЕ ГО ДОПЛНИТЕ СО РАКИЈА ДА СТОИ ЕДНА НЕДЕЛА НА ТЕМНО И ЛАДНО ПОСЛЕ ТОА СЕКОЕ САБАЈЕ ПО ЕДАН ГОЛТКА....
ВИДЕЌЕМО......[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




kkkk -> RE: Полицистични јајници (31.1.2011 3:30:26)

Zdravo na site,

I mene posle nekoe vreme mi dijagnosticiraa PCOS. Desniot mi e policisticen od sekogas ,no i pokraj toa rodiv pred 3 godini. Medjutoa koga se sluci zabremenuvanjeto imav namalena tyelesna tezina, bev fizicki aktivna i piev klomifen.
Sega sakam vtoro i pose 3-4 meseci nisto en se sluci i so klomifen.
Maticnata mi kaza deka treba da se opustam ,ama ne se sloziv so nea i pojdov kaj drug gin. Toj mi kaza deka imam policisticni jajnici i deka treba da se aktiviram fizicki ,da izgubam 5-6 kg i da pijam metformin.
Sakam da piajm i caj ,pa bi sakala da mi kazete tie sto ste od BT kade naodjate ocajnica i kako izgleda istata?
Prasav vo apteka za MACA ama se cudea .kako da pobaram takvi preparati ?
Pozdrav.




anailisav -> RE: Полицистични јајници (3.2.2011 17:27:01)

здраво на сите!јас сум нова на формуов,се надевам некој да ми помогне.ги имам сите симптоми на полицистични јајници,но ниту мојот матичен гениколог ниту во ск.не ми рекоа дека се работи за полицистични јајници,а сепак без примолут или дабростон не добивам 6-7 месеци[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] .само кога ја примам терапијата од примолут добивам редовно на 28дена.во ск.ми рекоа дека јајце клетките не ми созревале доволно и поради тоа не сум можела да останам бремена,но не било ништо страшно.еве веке 1 година со сопругот се трудиме но безуспешно.правев и хормонални испитувања и се утврди пореметување кај некои хормони но сето тоа можело да се среди со терапија.еве и резултати од хормоналните испитувања па се надевама ке се најде некој да ми помогне.
3 ден од циклусот- FSH=4.5 LH=14.0(покачен) астрадиол=31.8
13 ден FSH=3.1(намален) LH=15.3 пролактин=18.2 astradiol=154 тестостерон =1.38(покачен)
21 ден прогестерон=0.68(намален)
еве сега решив да пробам чај од ајдучка трева невен и коприва,се надевам нема да ми штети ако не се работи за полицистични јајници.
поздрав до сите и се надевам дека некој ке ми помогне.посакувам на сите кои очекуваат принова да ни се оствари желбата.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Bebuskaa -> RE: Полицистични јајници (3.2.2011 17:53:33)

Zdravo!!I mene mi bea utrdeni policisticni jajnici i primav terapija so yaz (apcinja za kontracepcija eden mesec)potoa koga otidov doktorkata mi rece nesto kako nemas cisti (a imav na dvata janika) tuku nesto kako meurcinja na janicite i mi zema bris i kazav deka sakam da ostanam bremena i mi rece togas ke te ostavime sega za sega taka bez terapija da vidime dali ke bide nesto ako ne bide nisto potoa ke ti prepisam terapija i naredniot mesec nisto mi dojde na treti januari pred edna nedela bev da gi odnesam rezultatite od pap-testot gi vide i mi rece se e vo red dobro e samo mi prepisa vaginalni (nistatin ili taka nesto)racunajki trebase da mi dojde na 1vi ovoj mesec no ni traga ni glas do sega od menstruacijata (fala mu na GOSPOD)a eve veke dve nedeli osekjam bolka vo polovinata i grbot i toa mnogu cesto i poslednite denovi tapa bolka vo dolniot del na stomakot ama imam slusnato deka simptomite se isti bez razlika dali si ostanata istite simptomi gi imas vo periodot koga treba da ti dojde iii po seto ova mozno li e da sum [sm=nosecka.gif] ve molam spodelete nekoe iskustvo,mislenje so mene mnogu ke mi znaci lele kolku sakam da sum ostanata aj pisete pozdravce i so sreka na site sto sakaat da ostanat [sm=nosecka.gif]




iki82 -> RE: Полицистични јајници (3.2.2011 18:06:10)

anailisav eve da ti go spodelam moeto iskustvo i jas imam pcos i ne dobivav po 2-3 meseci. sega sakav da ostanamm bremena i gi proveriv hormonite i prolaktinot mi bese pokacen. mi dadoa teapija so bromergon mi se vrati vo normala i veruvala ili ne eve veka dva meseci po red imam redovno ovulacija. minatiot mesec dobiv na 35 den od ciklus, a sega ovoj mesec eve odam na folikulometrija i ima eden folikul od 14mm na 13 den sto e super, a endometriumot e debel 8,5 mm sto e isto taka dobro. znaci jas sum samo so terapija na bromergon momentalno i pijam i jas caj veke dva meseci ajducka treva, neven i kopriva i jajnicite na eho mi se vo mnogu podobra sostojba od sto bea. kaj tebe gledam deka spored hormonite def se raboti za pcos , a i prolaktinot ti e pokacen. mene doktorot mi kaza deka koga sakas da zabremenis prolaktinot treba da e pod 15. najdi si dobar doktor koj ke te vodi i ke ti dade soodvetna terapija, bidejki so policisticni jajnici bez terapija ke se macis podolgo vreme da zabremenis.Bebuskaa ako imas pcos togas toa moze da e edna od priinite sto ti kasni menstruacijata. napravi si test da si bides na cisto, jas ne bi mozela da sedam dve nedeli da cekam bez da napravam test. ajde so sreka




Bebuskaa -> RE: Полицистични јајници (3.2.2011 18:15:58)

i mene ne me drzi koza ama se mislam za test bidejki imam slusnato deka testot moze da bide lano negativen i toa poveke pati i zatoa i samo da kazam deka obicno sekogas mi e redovna od 28 do 31 den megutoa ovoj mesec bolkite vo polovonata i grbot se dosta prisutni isto taka i glavobolka pa neznam mozebi i ke probam so test iskreno se mislam daj boze da ne mi dojde [sm=zmeden.gif]




anailisav -> RE: Полицистични јајници (3.2.2011 19:23:46)

благодарам ики за советот ке се обидам уште овој пат кај мојот матичен па ако не биде ништо тогаш одам кај друг гениколог,се надевам нема да има потреба.уште утре ке се потрудам да најдам ајдучка трева невен и коприва и да го направам чајот-ако добро запаметив 3 шолји дневно се пие од него така?па се надевам со верба во Бога и малку помош од лекарите ке ни се исполни и мене и на сите други желбата  да останеме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image].ке ја прашам утре докторката за метморфин и бромергон,дали би ми одговарала мене таква терапија.поздрав4е[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




anailisav -> RE: Полицистични јајници (4.2.2011 17:48:01)

девојки како сте?денес повторно бев на лекар ми ја продолжија терапијата со примолут и ми препиша докторката овој пат фолан.ја прашав за метформин но ми рече дека за тоа треба согласност од ендокринолог и дополнителни испитувања на крв.на 5 ден од циклусот ке примам и циклопрогинова а после тоа ке следува и стимулирање со клиомифен.ај ве молам ако некој имал искуство со циклопрогиновата нека пише резултати.а ме интересира и дали оцајница(билка)е исто со мацина(ајдучка)трева?утре планирам од пазар да си купам невен коприва и ајдучка трева па да почнам да пијам и чај.ви благодарам однапред.поздрав до сите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




anailisav -> RE: Полицистични јајници (4.2.2011 18:17:48)

kade mozam da najdam ocajnica?vo apteka ili...?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Џесика -> RE: Полицистични јајници (4.2.2011 18:20:58)

Мислам дека во билна аптека можеш да најдеш, јас од таму имав купено, сега не го знам точно називот, чај за јајници или слично...а посебно ајдучка трева, невен, све имаш во билна аптека




arh_diz -> RE: Полицистични јајници (4.2.2011 18:24:18)

http://www.ringeraja.mk/forum/m_2716/mpage_1/key_/tm.htmb
Tuka mozes da procitas podetalno




anne89 -> RE: Полицистични јајници (20.2.2011 15:08:41)

zdravo na site jas sum tuka nova i jas ja imam istata maka kako i vas imam policisticni jajnici...eve veke 2,5-3 godini pijam apcinja..kako sto se diane,jasmin sega pijam yaz...site ovie se hormonalni apcinja veke praku glava mi e od niv[sm=smiley13.gif] najmnogu od se mi e strav posle koga ke sakam da imam dete deka ke nemozam [sm=smiley13.gif] pomognete mi nesto ako znaete dali se ovie stetni....blagodaram odnapred....




Џесика -> RE: Полицистични јајници (20.2.2011 15:34:05)

Анне89, добредојде на Рингераја... мислам дека нема потреба да се секираш во однос на забременување, јас имам пиено и Диане и Јасмин заради хормонален дисбаланс, исто се плашев да не имам проблем кога ќе сакам да забременам, меѓутоа гинекологот ми кажа дека напротив,антибеби ги штитат јајниците и не можат да создадат проблеми при забременување, единствен несакан ефект (зборувам за мене) има тоа што има задржување на течности во организмот... истиот месец кога ги прекинав Јасмин, на првиот обид останав бремена... сепак ти напоменувам дека сето тоа е индивидуално, реакции, несакани ефекти...




anne89 -> RE: Полицистични јајници (20.2.2011 16:19:10)

fala ti mnoguuuuuu [sm=smiley31.gif]




macaka -> RE: Полицистични јајници (7.3.2011 17:16:36)

Здраво Девојки,
Јас сум нова на форумот и конкретно ме интересира темата полицистични јајници. Тука прочитав еден лек за полицистични јајници со чај од невен, коприва, ајдучка трева и кантарион. Ве молам дали знае некој да ми каже во кој однос се мешаат овие чаеви и по колку дневно треба да се пие од чајот.. Ви благодарам многу и ќе бидеме во контакт :)))




bil bel -> RE: Полицистични јајници (9.3.2011 23:33:32)

Istoi jas slusnav za toj caj deka im pomognal na mnogu i jas pocnav da go koristam od vcera. Se priprema : vo 600ml. za zovrie pa se stava 1 lazica kopriva, 1lazica,neven, 1lazica ajducka treva, moze i edna lazica kantarion da se dodade i 200ml.voda.




veckasr -> RE: Полицистични јајници (14.3.2011 20:39:49)

ringerajki deneska so sestra mi bevme na ginekolog i  ni kaza  oti veke imale zabrana da gi lekuvat tie slucaevi so pcos  tuku da gi pustat na endokrinologija endokrinolozite da gi lekuvat  im bilo zabraneto bidejki  toa ne bilo vo nivni domen 




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>