RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Полицистични јајници (7.2.2013 22:57:29)

a testosteron imas li ispitano i tsh i t4 green




green -> RE: Полицистични јајници (8.2.2013 23:03:21)

kapina testosteronot mi evo granici na normalata.. Sega ne sum vo moznost no sledna prilika ke gi pisam rezultatite..pozdravce




merilin -> RE: Полицистични јајници (26.2.2013 16:54:19)

Zdravo RR...eve sto pronajdov od amerikanskite statii za PCOS.Postojat 5 tipa na PCOS:
1.традиционалните PCOS - ановулаторни, зголемување на андрогените, без инсулинска резистенција;
2.ендокриниот синдром X - ановулаторни, зголемување на андрогени, инсулинска резистенција или дијабетес тип 2;
3.нетрадиционални PCOS - ановулаторни, нормално андрогени, дебели, инсулин резистентни или дијабетес тип 2;
4.нетрадиционални PCOS - овулаторна, зголемување на андрогени, благо инсулинска резистенција;
5.идиопатски хирзутизам - овулаторна, зголемување на андрогените, без инсулинска резистенција.
Iskreno ne znam vo koj spagjam posto gi nemam potrebnite ispituvanja napraveno no ako pomogne na nekoj ke bidam srekna.Vi posakuvam uspeh i sreka so sekoj cekor. [sm=smiley1.gif]




sibela -> RE: Полицистични јајници (10.4.2013 21:50:51)

DIMITRINA neznam dali seuste se pisuvas niz vorumot vo postarite razgovori citnav za tebe i za toa deka si piela metformin , jas isto taka nemam dijabetes no bidejki imam policisticni jajnici d-r mi prepisa metformin. i imam slisnato deka posle terapijata isto edna zena ostanala bemena.
DEVOJKI edno prasanje golemo do vas ako nekoja imala vakvo iskustvo,
imam homonsko poremetuvanje amane mn. imam policisticni jajnici nikako nemozam 4 godini da zabremenam folikulite ne mi rastata prirodno samo so clomifen i toa 3 apcinja na den minatiot mesec piev folikulot mi porasna mi prsna so pregnil ama nisto ne ostanav bremena i sega doktorot mi prepisa METFORMIN, I JA NEZNAM toa e za dijabetes koj ima a on mi vika deka dejstvuva i na jajnicite demek ja regulira menstruacijata, DALI NEKOJA OD VAS KOJA NEMA SEKER PIELA METFORMIN????????????iii mi rece 2 meseca da gi pijam po 1 tableta..pa malku me plasi




Lina* -> RE: Полицистични јајници (11.4.2013 14:47:55)

Sibela jas skoro 4 godini pijam metformin od 500mg i toa dva pati na den posle jadenje.I kaj mene ne se pravat folikuli pa ni so klomifen.Imam pijano i po 4 na den pa nemalo folikuli.I jas imam citano deka mnogu devojki ostanale bremeni posle eden do dva meseci pijanje na metforminot sto kaj mene ne e takov slucaj a dajboze kaj tebe da uspee.Znaci ne se sekiraj skoro site sto imaat PCSO pijat i metformin odnosno jas bi ti preporacala da zemas GLUKOFAZ,germanski se no gi ima vo site apteki navodno bile kako podobri.




sibela -> RE: Полицистични јајници (12.4.2013 12:15:07)

LINA* fala srcka za odgovorot sega bev kaj internist mi prepisa 2 pati na den metforminod i aldactone ednas na den.. Mene lina mn mi e zal za tebe ama imaj verba vo Boga i bidi strpliva sto e tvoe samoto ke si dojde[sm=smiley1.gif] jas veke istorija so apcinja npraviv 4 godini veke,, ama mene so klomifen i dexsametazzone folikulite mi rastat po 3 koga pijam na den. ama ovoj pat d-r ke proba so metformin taka uspeale mn devojki da zabremenat .. i da ti kazam vo nedelata ke odam vo veles imalo eden crn kamen sv. nezna koja crkva e sea ama od toj kamen da se skrsi malce mn i ako se otkine malku od toj kamen treba da go nosis dodeka ne se porodis,, Licno od dva iskustvaovaa vi go velam od se srce deka devojkite koi so godini ne mozele da ostanat bremena koga otidoa na toj kamen posle ostanale bremeni,, Mojata snaa 8 godini nemala deca i bila tamu vo veles vlegla ozdola so brat mi na pesterata i niz niv tecelo voda posle otkinala kamen i toa dva i babata sto bila tamu i rece 2 bliznacinja deka ke ima i stvarno snaa mi se porodi so 2, ako te interesira za toa lina nesto poveke pisi Ok pozzzzzz.




Lina* -> RE: Полицистични јајници (12.4.2013 14:06:40)

Sibela a ovie aldakton velis internist ti gi prepisal no me interesira zosto se oti jas samo metformin pijam a mi gi pisuva opstata maticna i sakav da te prasam metforminot od kolku ti go pisaja????
A za ova drugovo mm neki da slusni za takvi raboti a i jas ne sum bas ama pogotovo sega resivme skroz da bidime opusteni da se odmorime od se pa na esen da se spremame na invitro.Sepak fala[sm=smiley1.gif]




sibela -> RE: Полицистични јајници (13.4.2013 15:12:10)

Lina aldactone mi gi prepisa ginekologot kao demek metformin i aldactone dobro idat zaedno i vrsat pogolema funkcija vo jajnicite ,, no jas imam policisticni jajnici a za tebe neznam.. da ti kazam pravo jas od mojot gin, sum mnogu zadovolna i jas ke idev na invitro ama za zal vinansiski nemozam,,, inace kazimi sto osekas od metforminot neesto gadenje tie takvi raboti????




Lina* -> RE: Полицистични јајници (13.4.2013 21:21:08)

I jas imam policisticni jajnici a od metforminot dosega sum nemala nikakov problem osven sto nekogas mi se slucuva da mi padni sekerot i nozete da mi se stresat za blago.Pred da pocnam da go pijam blago kasnuvav mnogu retko a sega mi bara dusickava[sm=smiley36.gif]
A od kolku ti pisaja metformin??




sibela -> RE: Полицистични јајници (13.4.2013 21:49:57)

Lina mene da ti kazam pravo imam malku proliv i toa 2 pati na den ama sepak ne mi e redovna stolicata,, a inace osekam ustat mi se susi,, sekam metalen vkus malce i zeludnikot me boli neznam jas imam pedeset i dva kg, i zatoa mozebi mise poteski a aldactone lele covece i oni se haos tie imaat sosem drugo dejstvo i metforminot a zaso gi davat za policisticni jajini nemam poim pa duri 2 meseci mi rece da gi pijam a tebe?????? pa mene i srceto i bubrezite i c rniot drop ke mi se ostetat jas pijam metformin od osumsto pedeset mg ?/ ti??/i kolku treba da gi pies




Lina* -> RE: Полицистични јајници (14.4.2013 0:45:21)

Neznam tocno od koga gi pijam ama sigurno okolu 4 godini i ako dobro se sekavam na pocetok pijav po edna tableta dodeka mi se navikni organizmot pa posle po dve od 500mg.Tebe ti rekle dva meseci a mene doktorot mi rece ke pijam se dodeka ne ostanam bremena.Od togas dva pati ostanuvam i gi prekinuvam no i dvata pati imav spontani abortusi.
Zatoa sakav da prasam nekoja od ringerajkite dali imala vakvo iskustvo,odnosno dali mozi prekinuvanjeto na metforminot da gi poremetuva hormonite i da doaga do spontani???




skopjance -> RE: Полицистични јајници (14.4.2013 13:14:55)

RR sakam da spodelsm so vas Vcera gledav na MTV edna emisija TUNEL i tamu gostuvase Tanja koja ima restoran vo Skopjanka za makrobiotika. Oa kaza deka imala policisticni jajnici i pocnala da ima rana menopauza oklu 30 godini i se se sredilo otkako pocnala da se hrani makrobioticku.




sibela -> RE: Полицистични јајници (14.4.2013 14:55:46)

Lina sega me zacudi so ova od metformin da ostanes bremena ok ama da imas sponani abortsi ako gi prekines za toa neznam a bi go prasala jas mojot gin i za toa ama oni ne ke gi davat da gi pieme da zabremenime pa posle spontani abortuse ne ccc jas ne mislam deka ti e od metforminot zaso ne si go prasas tvojot gin.??????




princess_22 -> RE: Полицистични јајници (24.4.2013 17:30:16)

Zdravo :) nova sum na forumov pa sakam nekoi mislenja od vas :) sum so policisticni jajnici. Ginekologot mi gi dade apcinjata klomifen. Pocnav da gi pijam od 4 do 8 den od ciklusot i posle toa idev preku den na gledanje na eho zaradi folekuli. Na 15 den primiv inekcija pregnil za pukanje na folekulot. Mi rece narednite 7dena da imame odnosi so mm sinokja ni bese posledna den
. Oset_iv nekoi bolki vo jajnicite, a i pocesto mi se odi vo toalet. Dali e mozebi nekoj znak? I uste nesto dali apcinjata klomifen sluzat za stimulacija na menstruacijata? Ovoj mesec mi dojde na 3 april a mi zavrsi na 9 april a fevruari mesec mi dojde na 24 a mi zavrsi na 2 mart. Koga otprilika treba da ocekuvam da mi dojde osven ako ne sum bremena? I da napomenam 1 mesec mi e ao klomifen. Blagodaram odnapred.

Модератор:Твојот пост можеш да го најдеш ТУКА




merilin -> RE: Полицистични јајници (22.5.2013 15:44:26)

Zdravo RR
Eve sakam da spodelam uste edno iskustvo...vo amerika sum i bev na lekar cisto za proverka bidejki policisticnive jajnici dolgo vreme ne gi proveriv samo pijam diane 35.Pregledot bese se ok i doktorkata mi rece deka da se pijat diane 35 se dodeka ne sakam bebe e sosema normalno...bidejki nema lek za vakva rabota tuku samo malku da si pomogneme vo odnos na reprodukcija.Ja prasav dali moze da se prefrlam od Diane35 na Jasmin zaradi zgolemena vlaknatost (preterana po lice i telo)mi rece deka mozam bez problem i da se pojavam na naredniot pregled so pomalce kg na mene.Dali mislite deka Jasmin ke mi pomogne vo odnos na vlaknata....so diane sum se ok ali vlaknata....strasna rabota....
Vi Blagodaram




kapina -> RE: Полицистични јајници (22.5.2013 21:30:11)

a testosteronot da si go ispitas ti merilin da ne ti e visok oti i od nego moze vlakna da imas mnogu




bebence19 -> RE: Полицистични јајници (29.5.2013 7:58:54)

zdravo na site na forumot sum veke godina i pol na ovaa tema sum nova na pisuvanje , stara na citanje [sm=smiley36.gif] eve go mojot problem, se obiduvame da ostanam trudna godina i pol, imav edna neuspesna bremenost pred godina vreme, togas se fati za tri meseci gi napraviv site ispituvanja se bese vo red i so golema nadez deka vo skoro vreme pak ke ostanam trudna, no ne ostanav, za pred nekolku nedeli da mi dijagnosticiraat policisticni jajnici, ne mi bas jasno sto i kako no doktorot mi rece vaka:

ej ti si vo ovulacija endoteriumot e 16 super i posle dve minuti mi vika imas policisticni jajnici imas po cetiri jajcekletki od 13-14 mislam deka nema da pukant, ajde sledniot ciklus ke napravime hormoni, spermogram i ke vidime za terapija, drugoto mi vika se e vo red.

kaze ti mi vase iskustvo, vase mislenje i dali nekoj ima primeno terapija i za kolku vreme ostanala trudna???????mislam deka mi spomna terapija so clorifen???? i potoa inekcii pregnil




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (29.5.2013 10:56:07)

И јас имам полицистични јајници откако знам за себе, нередовен мензис чудо е да добијам природно, тенок ендометриум, зголемена влакнавост на лицето. Хормоните биле добри, но од пред месец дена ми открија покачен пролактин од кај ова кој знае [sm=zmeden.gif] Сега сум на терапија со Достинекс. Имам пиено Диане 35 , 3 месеца ама многу лошо ги поднесував и прекинав, имам пиено и примолут нор ама џабе не помага.
Читам тука за капкиве Фемисан А прашувате, епа да ви кажам дека ги пиев и нив 4 месеца ама ни тие не помогнаа, пиев и чај (ајдучка трева,кантарион,невен,коприва) ни тој не помогна, пиев и едни женски капки од херба стојанови и тие не помогнаа [sm=smiley19.gif]Така да кренав раце од природното. Ми се јавија и проблеми со бактерии па ете сега со нив се занимавам и не ни можеме да пробаме за бебче, потајно имам надеж дека ете може ќе се фати [sm=smiley13.gif]
СЕкој ден сум се повеќе и повеќе разочарана и паѓам во депресија, откако знам јас се сум по лекари а лек нема [sm=smiley13.gif]
Инаку испитав и скриен шеќер беше во нормала, и секогаш сум си била јас слабичка ама последнива година ипол малце се поправив, ама мислам дека тоа е од што сум ептен по благото [sm=smiley36.gif] сега веќе цел месец не јадам ништо благо, и моментално сум на терапија со информодијагностика ( покрај достинексот) се надевам дека и јас ќе видам еден ден [sm=rozacrtici.gif]




sibela -> RE: Полицистични јајници (31.5.2013 11:15:16)

[sm=smiley13.gif] e vaka koga ve citam mn se razocaruvam i jas go imam istiot problem kako vas pcos. trebase uste skrien seker da proveram u hemolab, ama finansiski sum slaba. inace go proveriv ogtt so kartonce nemam skrien seker ama d-r da bide uste posiguren deka nemam skrien seker me praka u hemolab. eve sega mi docni 20 den. i osekam promeni vo srceto -preripuvanje na ritamot. nemozam da dobijam dodeka ne idam na gin da mi dade primolut nor ili dabroston.. u depresija teska sum, ama nadezta posledna umira do kraj ke se boram za [sm=duda.gif]




skopjance -> RE: Полицистични јајници (31.5.2013 18:27:05)

Sibela ako si go proverila OGGT so kartonce i e dobar ne mora da odis na privatno za da go proveruvas pak mozes povtorno da go proveris vo istata labarotorija ili odi na drugo mesto so kartonce. Mene mi izgleda kako ova da e perenje na prai i prakaanje vo svoi labarotorii. Da ne te pratija slucajno za skrien seker da proveris privatno d-r od transfuziologia?




sibela -> RE: Полицистични јајници (3.6.2013 14:17:48)

skopjance ne e d-r od tranfuziologija. mojot mat. ginikolog, meprakja abe znam jas deka e toa perenje pari ama moram da go slusam sto ke mi kaze toa zaso znam deka e dobar gin... pa kaj nego sum veke 2 godini.sto dzabe da smenam gin pa toj ke mi bara se otpocetok da pravam isptuvanja..... i da ve prasam nesto devojki proveruvanje na tsh i dr, hormoni pravev pred 2 godini i dobri mi bea vo normala .. znaci li deka treba pak sega da gi proveruvam istite??????????




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (3.6.2013 14:22:10)

sibela јас во петокот правев ОГТТ на ГАК и ме чинеше 30 ден. ,изговорите со приватни лабаратории им е тотално неразбирлив.Сепак ти си знаеш најдобро, а тема за ОГТТ има ТУКА

Хормони никогаш не е на одмет пак да се испитата зошто се варијабилни а 2 годнини не се малку.Посебно поради пролактинот.




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (1.7.2013 12:38:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bellaa

Neznam dali ja pisuvam temata na vistinskoto mesto no ova mi izgledase najsoodvetno. Sakam da prasam ako nekoja od vas imala iskustvo so policisticni jajnici da mi kaze nesto vo vrska so toa..
Imam slusnato deka dokolku ti se pojavuvaat mali crni vlaknenca vo predelot na bradata znaci imas policisticni jajnici, mene mi se pojavuvaat takvi vlaknenca vo predelot na bradata i bekembardite kade sto imam i malki tvrdi akni... Ako nekoja ima nekopja ima informacii vo vrska so ova ve molam pisete...





Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (1.7.2013 12:40:55)

bellaa спред тоа дали имаш влакненца или акни незначи дек аимаш полицистични јајници,тоа се утврдува на ехо дали има и како се одразува,
Незнам дали само те интерсира во однос на тоа што ти создава проблем на лицето или и за забременување.
Посети гинеколог и тој ќе утврди и ќе ти посочи како и што понатаму[sm=smiley1.gif]




MademoiselleNina -> RE: Полицистични јајници (29.7.2013 14:54:56)

И јас се здобив со полицистични јајници... После пиење на Кломифен, 2 циклуси, ете имам полицистични јајници (десниот), а никогаш претходно не сум ги имала ...
Можно ли е како последица од пиење на Кломифен да ми се појави ова??? И како се лечи? Во среда ќе одам пак кај матичниот ... да видам што ќе ми каже ... поминува ли само од себе ???[sm=smiley19.gif] Ова го немав - сега го имам ...пих[sm=smiley19.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>