RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (22.8.2013 13:32:35)

Здраво, јас сум нова тука.... може ли некој да ми каже ако знае нешто повеќе за ситуацијава: имам полицистични јајници и 26 год., пред 10 год. имав обилен циклус и влакнестост кога ми ги открија, после ми се изгуби па примав примолутнор и циклопрогинова. Сега се нормализира циклусот и влакнестоста, но кога доаѓа секој ден по малку трае додека да заврши како да се исцедува со прекини. Гинекологот вели дека е нормално, а базална температура кога мерам само после циклусот се качува над 37, знае ли некој што одел често за ваква работа да ми каже како да препознаам дали цистите ми пукаат редовно со тоа што после сексуален однос пред циклус имам болка во десниот јајник, немам потреба од прегледи засега но било каков одговор МНОГУ ЌЕ МИ ЗНАЧИ!




mommy_angels RR -> RE: Полицистични јајници (22.8.2013 14:08:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: goldy_87

Здраво, јас сум нова тука.... може ли некој да ми каже ако знае нешто повеќе за ситуацијава: имам полицистични јајници и 26 год., пред 10 год. имав обилен циклус и влакнестост кога ми ги открија, после ми се изгуби па примав примолутнор и циклопрогинова. Сега се нормализира циклусот и влакнестоста, но кога доаѓа секој ден по малку трае додека да заврши како да се исцедува со прекини. Гинекологот вели дека е нормално, а базална температура кога мерам само после циклусот се качува над 37, знае ли некој што одел често за ваква работа да ми каже како да препознаам дали цистите ми пукаат редовно со тоа што после сексуален однос пред циклус имам болка во десниот јајник, немам потреба од прегледи засега но било каков одговор МНОГУ ЌЕ МИ ЗНАЧИ!

дали цистите пукаат или не може да ти каже само гинекологот ако види на ехо,е сега за циклусот,кај секоја жена е различен,кај некоја е 7 дена и обилно,друга три дена и оскудно итн така да ако ти е редовен циклусот другото е ок




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (22.8.2013 14:51:08)

Фала на одговорот најмногу, мене ме боли десниот јајник кога имам однос пред циклусот неколку дена и ми се покачува температурата одма, а имав слушнато од особа со ист проблем дека кога јајникот ја болел после односот тогаш значи пукаат...ама затоа ме интересираа повеќе мислења па истражувам, ФАЛА УШТЕ ЕДНАШ НАЈМНОГУ!




kapina -> RE: Полицистични јајници (22.8.2013 17:13:15)

Goldy gi imas li ispitano hormonite vrz osnova na sto ti postavija dijagnoza pcos za pcos da se utvrde dali imas ili ne treba da se ispitathormonite




mommy_angels RR -> RE: Полицистични јајници (22.8.2013 17:57:34)

Капина полицистичните јајници најчесто се проследени со нередовен циклус и се тргнува од таму,на ехо се гледаат цистите ,а тоа е последица на хормонско нарушување




kapina -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 1:17:23)

Znam ama
Prvo treba da se ispita soodnosot megu fsh I lh pa potoa da se kazedali ima ili ne pros I jas imam cisti a nemam pcos





LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 3:34:32)

Во принцип, цистите треба да пукнат кгоа ќе добиеш, во спротивно има друго решение. Позз




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 8:21:05)

за Капина: Да, ги имам испитано хормоните уште порано и утврдено е нарушување, бев и многу влакнеста, сега само на надусници и брада имам поостра влакнестост, но примав терапија циклопрогинова и примолутнор и сега циклусот сам си доаѓа, но слаб и блед, а во разговорот со гинекологот разбрав дека според него е нормално пошто ме следи од кога прв пат имам добиено истиот гинеколог.... Јас се исплашив за бременоста највеќе, повеќе сум опседната со самиот збор полицистични затоа, а знам некој и по 2 деца имаат веќе со истиот проблем




kapina -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 21:19:41)

A dali go imas ispitano testosteronot oti ako e visok I od nego moze da imase vlakna mnogu neredoven ciklus I da nemozes da ostanes bremena I na mojata sestra I vikaa oti ima pcos no koga otide na klinika za endokrinologija I tamu I go ispitaa testosteronotizleze oti e visok toa bese pred da se omazi I dadoa terapija za testosteronot I potoa koga se omazi odma ostana bremena tie oskudni ciklusi ti se mozda od sto ne nastapuva ovulacija I jas imav eden takov ciklus zimata




Dreamline -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 22:08:33)

Kapina e potpolno vo pravo...

Goldy povtorno ispitaj gi hormonite bidejki tie ne se dadeni ednas za sekogas i nivniot soodnos se menuva.

Lovbeableme..ako imas ciklus neznaci i deka imas ovulacija.... licata so PCOS imaat anovulatorni ciklusi...te mensturacija bez ovulacija...cistite ne sozrevaat i ne pukaat. zatoa i se vika policisticen jajnik...

Goldy..ako sakas da si gi skratis makite poslusaj eden patalec od pcos so 7 mesecno bebe :-) Zemi si vitex ili femisan A kapki i so srekja :-)




kapina -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 23:08:26)

Jas bas razgovarav pred nekoj den so mojot endokrinolog zatoa dali I progesteronot oni go sledat I ona mi kaza oti samo progesteronot oni ne go sledat tuku ginekolozite s drugite hormoni dokolku se poremeteni oni gi sledat




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (23.8.2013 23:33:47)

Еве ви кажувам дека испитував хормони имаше проблеми но откако примав циклопрогинова и примолут нор и влакнестост како порано немам циклус имам редовен а гинекологот вели ако е слаб добро што е редовен мене ми се покачува базалната температура по циклусот само незнаев кога се гледа дали цистите пукаат




kapina -> RE: Полицистични јајници (24.8.2013 15:40:32)

A povtori li go ispituvanjeto na hormonite da vides dali navistina tise sredeni kako sto treba I vidi dali na toa hormonsko ispituvanje ti e ispitan testosteronot oti nego ne sekogas go ispituvat zaedno so drugite hormoni vidi koj hormoni. Ti se ispitani




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (24.8.2013 16:12:17)

решив да отидам на матичен гинеколог на ме види на ехо пошто откако ги примав терапиите редовно добивам, но ме интересира да ми каже нешто повеќе за цистите инаку предпоследен пат ми рече за циклусот дека е во ред каков што доаѓа. А сега конкретно ќе идам за нив највеќе ме загрижуваат, пошто имам и забечежано дека базалната тем. ми се качува после циклусот на 37.8 и сега пред на 37.2 или 6 па ќе се косултирам пошто веќе ништо не ми е јасно целата сум збунета што се случува.....




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (24.8.2013 16:29:14)

А Капина, како ти ја разбираш ситуацијата на овулација и оргазам, идат ли они заедно? прво орг. па ову. пошто и за тоа имам нешто слушано но не разбрав баш?? само гледам како ми се качува баз. тем. различно.....




kapina -> RE: Полицистични јајници (24.8.2013 16:57:07)

Jas ti kazav ti sto treba da napraves da si go povtores ispituvanjeto na hormonite da ispitas testosteron I tolku ne neznam nisto okolu toa orgazam I ovulacija a ginekologot te ima li gledano. Na eho Dali kaj tebe nastapuva ovulacija ijaili ne tie oskudni ciklus moze da ti se Od toa od sto nemas ovulacija




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (24.8.2013 17:04:39)

Еве ти кажувам ми се качува базалната тем. Сега ми е 37.6 затоа се ми е чудно,сепак фала на одговорот ќе зкажам јас преглед за ехо и да види што се случува со цистите а може и ќе ми даде упут ако смета дека пак е до хормоните да испитам.




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (30.8.2013 11:22:24)

бев на гинеколог да ги види цистите....рече дека не се во сантиметри како што мислев јас 4 см, туку милиметарски и дека ак осакам да забременам ќе ми даде кломифен... МИСЛИТЕ ЛИ ДЕКА СО МАЛИ ЦИСТИЧКИ ЌЕ МОЖЕ и тоа да се реши? не сум добро упатена, му кажав дека хормонска примав 6 месеци и нема потреба веќе рече и он самиот.......[sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (30.8.2013 14:43:29)

Врз база на што ќе ти даде кломифен?Ако немаш овулација тогаш да со пиење на кломифен ќе имаш овулација и фоликули и може да си забремениш.
Ако сеуште не си до таму само повремено контролирај ги хормоните и не се секирај ,важно е цистите да пукаат.
Тема за Кломифен има ТУКА=КЛИК




goldy_87 -> RE: Полицистични јајници (30.8.2013 19:49:29)

си бев и кај стариот гинеколог порано што ме следеше..... на едниот јајник не виде никакви цисти значи сами изчезнале, само на десниот и ми препиша некои капки и рече дека се за регулирање и за губење на цистите..тие не пукаат пошто се многу мали милиметарски...сега шрво со капките, а после и дијане рече ќе препише ако нема подобрување, инаку за кломифенот и тој така ми објасни, но прво вака проба за чистење...




princess_22 -> RE: Полицистични јајници (11.9.2013 12:06:01)

Девојки здраво. Ми задоцни многууу... Требаше да добијам на 28 јули,а добив на 22 август... На гинеколог уште од прв пат коа почнав да посетувам ми рекоа цисти на јајниците. Но пукале со менструација. А јас ги имам постојано.Веќе се 7 цисти... 4 на едниот, 3 на другиот... Минатите 3 месеци пред да ми задоцни бев на кломифен... Кажете ми има некоја врска кломифенот со цистите... ? И како се познаваат цистите дали се за обична терапија или пак за лапараскопија.. ?




kapina -> RE: Полицистични јајници (11.9.2013 12:33:27)

E sega sakam da ve prasam nesto fsh lh I estradiol mora li da se ispituvat na6 treti den ili mora na bilo kojden




ANA81 -> RE: Полицистични јајници (14.9.2013 23:32:35)

Здраво девојки. Нова сум на форумот, но би сакала да го споделам со вас и моето искуство со полицистични јајници.Имам 32 години а дијагнозата полицистични јајници ми беше воспоставена на 24 години.Почнав со таблети Диане па Јасмин кои ги пиев (со мали прекини) околу 3 години, но мислам дека тоа беше само привремено олеснување на симптомите на PCOS и ништо повеќе.Потоа бидејќи се омажив и сакавме дете, почнав со Метформин (Глукофаж).Не знам дали беше од метформинот но јас верувале или не од прв обид останав бремена, бременоста ми помина во најдобар ред и сега веќе имам прекрасно 4 годишно синче.Меѓутоа од кога престанав да го дојам син ми-5-6 месеци по породувањето, мојот ендокринолог повторно ми ја продолжи терапијата со метформин, алдактон и еутирокс (затоа што кога забременив ми беше дијагностицирана хипотиреоза) што значи дека јас веќе 3 години и повеќе континуирано сум на оваа терпија.Иако знам дека за нашава состојба лек нема, односно дека се се сведува на држење под контрола на некој начин на болеста и ублажување на нејзините симптоми сепак сметам и дека не е воопшто добро континуирано да се земаат овие апчиња и тоа до бесконечност.Сум пробала на своја рака да ги прекинам повремено по 1 месец, но забележувам дека тогаш влакнетоста се враќа во многу поизразена форма.Затоа би ве замолила за совет, доколку имате вакво слично искуство со долгогодишно примање на оваа терапија да пишете дали постои друг(природен) начин за конторлирање на болеста, без да се примаат лекарства.Мојот ендокринолог кога одам на контроли ми кажува дека мора да се зема терапијата, но јас се чувствувам навистина презаситено.И би ве замолила подетално да пишете за чајот од ајдучка трева, невен, коприва и кантарион, околу неговата подготовка (видов дека некој пишал во еднаков сразмер да бидат сите чаеви, но дали се мери по една кафена или голема лажица од секој чај), како и колку количински се пие дневно и дали континуирано се пие (односно дали и за време на циклус) и колку долго треба се пие овој чај за да се осети ефект. Однапред благодарам, и за сите Ваши прашања Ви стојам на располагање, и искрено се надевам дека ќе си помогнеме меѓусебно.Се надевам и дека моево искуство со лесно забременување ќе ги охрабри и утеши сите членки на форумов кои гледам дека имаат потешкотии со забременувањето.Поздрав до сите.




cacisk -> RE: Полицистични јајници (15.9.2013 10:24:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

E sega sakam da ve prasam nesto fsh lh I estradiol mora li da se ispituvat na6 treti den ili mora na bilo kojden


LH, FSH i Estradiol treba na 3 den od ciklus da se ispituvaat, ne na 6




Felly RR -> RE: Полицистични јајници (15.9.2013 11:03:47)

АНА81, добредојде на форумот, ти благодарам за споделеното искуство и се надевам дека твоето позитивно искуство со забременување ќе ги охрабри и другите рингерајки кои имаат сличен проблем.Во врска со терапијата, и прашањето за чајот, немам информации за да ти помогнам, но сигурна сум дека некоја рингерајка ќе го сподели нејзиното искуство.




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>