RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Kvisko -> RE: Полицистични јајници (28.1.2014 13:10:22)

Shygirl не се секирај з аполицистичните јајници. Некогаш воопшто не прават проблем за забременување, некогаш прават голем проблем. како и да е не е нерешливо, без гајле и не паничи прерано ништо нема да ти помогне.
За чаеви имамем посебна тема, ама мене лично ниту еден чај ми нема нешто многу помогнато.
Слушај си лекари и почитувај режим на исхрана така подобро ќе се псравиш со полицистичните јајници. Од исхрана намали преработени јаглехидрати (повеќе јади целозрнести производи никако бел леб, мусли за доручек и слично), благо ептен минимално (зашто шеќерите се тие што го прават најголемиот проблем) и опушти се.




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (28.1.2014 13:46:16)

Shygirl добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]

Kvisko убаво пиша не е нерешливо ниту страшно и ако не планираш бременост нема потреба да се секираш баш сега.Одлично што одиш на редовни контроли, така секогаш ќе ја знаеш состојбата и верувам нема да има проблем поголем за забременување.
Имаме тема Лечење неплодност со билки но далеку си од тоа

Не е на одмет да читаш низ темите па наскоро и во темите за Свадба [sm=smiley2.gif]




merilin -> RE: Полицистични јајници (31.1.2014 8:09:27)

Zdravo RR

Posle krvnata slika... Sostojba pcos neisbezna....smaceno mi e vekje... Problemot e drug...mislejki deka opagjanjeto na kosata mi e od tiroidnata zlezda taa mi ispagja vo granica mnogu normalna.... Kade e problemot ???? 50% mi opadna pocnav da pravam domasni samponi so lekovi pijam razni vitamini promeniv ishrana pocnav da slabeam no kosata???? Opagja uste.... Ne se cuvstvuvam zensko poveke bez kosa i mnogu vlakna po celoto telo.... Ednostavno ne mozam da ostanam i bidam pozitivna? Dali imate slicno nesto slusnato?

Vi blagodaram




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (31.1.2014 9:33:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

.....PCOS moze da pravi problem, vazno e da se regulira shekjerot vo krvta, fa se jade sveza hrana, zelencuci, ovosje, umereno proteini, da se izbegnuvaat slatki I mnogu obraboteni raboti (suvomesnati, pastheti, gazirani pijalaci, slatki, chipsi, majonez i sl.). Mozes na Internet da pobaras diet for PCOS, ima dosta sajtovi, sekako konsultiraj se I so lekarot, sega imas dobra poddrskda. Ti posakuvame uspeh I se chitkame[sm=smiley1.gif]


Мерилин , исто би ти препорачала кај треварите да видиш има чаеви за полисистични јајници, да пиеш извесен период, секако да намалиш прекумерна тежина (ако ја имаш), внимавај на исхраната и консултирај се со лекар дали треба да земеш метформин. По неколку месеци би требало да се среди, позз




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (31.1.2014 13:31:34)

Merilin да си се консултираш најдобро е со лекар. Оди на комплетно испитување на хормони и на тест за инсулинска резистенција (за тоа треба метформин). Проблемот со ПЦОС за жал е непто што цел живот си стои, ама има терапија за да се контролира и да не прави огромни проблеми. Промена на исхрана е нешто што е секогаш пожелно.
Не знам кај кој лекар одиш ама мислам дека ти треба добар стручњак за таа проблематика, на пример некој од ГАК, Ендокринологија или па на некоја од приватниве клиники. Се е до добрата дијагноза.

И помалку стрес особено за опаѓање на косата. Косата може да паѓа и од многу стрес.




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 15:21:42)

Seriozno mislam da mu kazam na ginekologov da ne me praka na endokrinolog zatoa sto nema fajde. Eve denes bev aj sto nema nikakov red, site se karaat samo, cekas so saati, toa na strana tuku doktorkava od tolku mnogu guzva ne znae sto zbori :/ Ti edno i zboris ona te slusa drugacie, pravi greski eden kup, terapija nisto posebno ne mi dava od ona ginekologot sto mi kazuva, i stvarno ne ja gledam poentata. Me prati daproveram hormoni na 20ti den od menzis i sto validni ke se tie [sm=smiley24.gif] Pri sekoe idenje ona normalno ne te pamti, pa cita nabrinka toa sto pisuvala i kako od toa ona ke mi dade soodvetna dijagnoza i terapija . Negde privatno dobar endokrinolog za PCOS znaete?




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 15:53:32)

Andrijance90 валидни се хормоните од 20/21 ден од циклус за да се добие комплетен хормонски профил. Обично за хормонски профил се испитуваат сите на 3 ден, па LH, FSH и estrogen/estradiol на 13/14 ден па пак дел од хормоните со обавезен прогестерон на 20/21 ден. Прочепкај ќе видиш дека е така.
На 21 ден е битен пригестеронот за да се види дали имало овулација и дали евентуално ако претходно се покажало дека ќе има овулација дали прогестеронот е низок во втора фаза од циклусот па тоа прави проблеми со одржување на бременост.
Не се премислувај премногу. Обично лекарите имаат по повеќе од 10 години образование во таа сфера и обично знаат што, како и зошто прават.

Инаку терапија за ПЦОС нема. Не постои лек што магично ги решава проблемите. Не само во Македонија туку секаде во свет. Затоа е досаден синдром. Може да се влијае со терапија на симптомите и евентуално на причините (како на пример за инсулинската резистенција).

Инбаку ако те праќа гинеколог на Ендокринологија оставаат гинекологот да препишува терапија бидејќи првичната намера е добивање дете. Ендокринологот ќе се вмеша ако не дај боже има некој ендокринолошки проблем од типот проблеми со тироида, хипофиза итн. Ако е само ПЦОС ќе си даде само совет и ќе остави терапијата да ја води репродуктивен гинеколот. Мене од Ендокринологија ми рекоа дека хормоните ми се ОК и стварно ми се освен што укажуваат на ПЦОС и тоа е за гинекологот да го среди. Исто така бидејќи имав гранична инсулинска резистенција ми рекоа дека кај нив не третираат такви случаи (само ако се развие дијабет тогаш), но бидејќи мене ми треба за забременување гинекологот ќе ми ја одреди дозата. Истото кога ме препораќаше на Ендокринологија ми го кажа и гинекологот од ГАК чисто за да знам кој ќе ми одреди терапија.
Гинеколозите препраќаат на Ендокринологија бидејќи некои анализи не се прават на Гинеколошките одделенија туку само на Ендокринологија, не заради други.
Инаку репродуктивен гинеколог е гинеколог што работи на поле неплодност и хормонски проблеми. Ако видиш во свет има називи Репродуктивен Ендокринолог а во Македонија на Клиника за Гинекологија одделот за неплдоност се вика Брачна неплодност и Репродуктивна Ендокринологија. Едноставно само верувај му на гинеколот и биди среќна што од Ендокринологија не се вмешуваат. Затоа додека е се во ред со другите жлезди ПЦОС секаде во свет се третира од страна на Гинеколог (односно гинеколог со супспецијализација во неплодност и хормонски пореметувања), а од Ендокринолог.




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 16:08:34)

Mene iVanovski uste na prviot pregled mi rece da odam na endokrinolog oni bile posturci za hormonite, no mi spomna deka ke pijam metformin. A, ona nejkese da mi dade metformin iako pokacen insulin imav ke me stavel;a na dieta koja dieta be zeno , so dieta za 5 god moze ke bide, i jas nastojuvav deka ginekologot mi rece da pijam metformin i ajde mi go prepisa. Stvarno katastrofa e, eve sega gledam pisala progesteron da proveram ali taa sestrata ne go zapisala na laboratoriskiot upat i sega nema da mi go ispitaat utre koga ke odam, se pravat epten greski i zatoa samo se nerviram koga odam. Uste ovoj pat i tolku, ke si ja primam terapijava od ginekologov, da go izvadam septumot i zdravje boze posle stimulacii so klomifen.
Samo da te prasam dali znaes, dali smee metforminot da se pie zaedno so kontraceptivi?




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 18:23:55)

Па да на Ендокринологија не даваат терапија метформин ако немаш дијабет. Ако видиш ти и мгинекологот не може односно не смее да ти даде метформин, мора да е матичен лекар. Дури и кога матичниот лекар ти дава рецепт сега со електронските рецепти го пишува кодот за дијабет (си става забелешка дека немаш).
Тос што го даваат метформинот за ПЦОС е дека дава резултати иако официјално не е одобрен за таква употреба (барем не кај нас).
Инаку метформинот може да се пие со контрацептиви, а кога се користи во комбинација со кломифен се добива подобра стимулација отколку ако се користи само кломифен кај ПЦОС. Затоа на Ендоркинологија викаат гинекологот нека ја води терапијата зашто тие таму не знаат каква се терапија за стимулација ќе примаш.
За упатот не знам. Оди утре објасни ја грешката и прашај да ти го допишат па испитај го.




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 18:28:47)

Јас знам дека кај оние со ептен точен циклус се испитува на 13 ден, за жал и јас сум со вакви јајници и ми рекоа дека нема потреба хормоните на 13 ти оти немам редовна менструација и така да само на 3ти ги испитувам [sm=smiley1.gif]
метформинот се дава кога има покачен инсулин , за дијабет дават инсулин како шо знам ја, а на едно девојче ( од форумиве) ендокринолог од клиника и дало метформин иако немала ни висок инсулин ни ништо да и се стабилизираат јајниците
а на ендокринологиа Е УЖАС вработените играат игри на фб оние на шалтер [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] каде е тодоров да види ова ааа [sm=smiley36.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 18:33:14)

Метоформин е лек за дијабет. Така е регистриран така е испитуван. Се дава кога е дијабетот во почетна фаза. Инсулин се дава само кај комплетно изумирање на Лангерхансовите островца на панкреасот односно кога метформинот и такви слични лекови (има повеќе видови) не влијаат на нивото на шеќер во крвта.
А тоај Тодоров ама не го спомнувајте. Само поголема збрка прави каде што ќе се појави. Катастрофа.




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 18:37:19)

Butterfly1 kaj koj endokrinolog odis ti? [sm=smiley1.gif] Inace lele da, deneska taa na salt_er igrase farma na fb, telefonot ne mi bese pri raka da ja sliknam [sm=smiley36.gif] baska se mnogu drski i bezobrazni na najobicno prasanje drsko odgovaraat. Nejse toa. Kvisko imas potpolno pravo, i mene seuste ne mi e jasno zasto sum pratena na endokrinolog, koga stimulaciite gi pravi ginekologot, taka da ke mu kazam na ginekologot deka endokrinologot rekol deka nema potreba veke da doagam, pa stvarno samo nervozi si stvaram bez potreba Spored mene na endokrinolog idat onie koi imaat problemi so hormoni no ne sakaat deca seuste, zatoa i ona celo vreme me prasuva dali sum mazena [sm=jezicek.gif]. I sega ne go pijam metforminot mi go prekina dodeka ne ispitam insulin, koj znae ama ke ripne i toj bez terapija [sm=hudicek1.gif]




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 18:44:11)

Не душо не идам јас никаде, мајками има проблем со тироидата па друштво и правам понекој пат [sm=smiley1.gif]терај си кај гинеколог они се за правење бебче, убаво кажа , кај ендокринолог само кога не сака некој деца сеуште а треба да ги среди хормоните. Или ете како мајками проблем со тироидната [sm=smiley1.gif] sm=smiley31.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 19:09:58)

Andriance da te popravam nema vrska toa sto ti go zboruvas oti tamu odat tie sto imat problem so hormonite no nesakaaat da imaat deca toa ne e tocno sto spored tebe jas ke ti kazam za mojot slucaj imam visok prl I tsh I sto jas spored tebe treba da odam na ginekolog zatoa a




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 19:23:59)

тсх е тироида мајка ми иде за тоа, ок за тоа треба ендокринолог, ама за пролактинот и гинекологот дава, јас конкретно не сум имала проблем со тоа но колешка од работа имаше и пиеше Бромергон па потоа Достинекс препишани од гинеколог, па за тоа се гинеколозиве не се само за порагаи и операции недај бозе . Незнам каков проблем имаш ти капина кратко сум на форумот ама кога се прават стимулации гинекологот дава терапија, ампули, инекции и сл. а не ендокринологот и јас исто сметам дека само губење време е тоа но не се мешам кој како сака [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 19:33:53)

Kapina pa i jas sum so pokacen prolaktin i terapijata mi ja prepisa ginekolog ( dostinex) endokrinologot denes nisto ne iskomentira na toa, samo se soglasi, kazi mi sto porazlicna terapija ke ti dade endokrinolog?
Jas koga ne bev mazena mi rekoa sega ne sakas deca ke pies kontraceptivi, e sega sakam deca pa ajde nesto metformin so sila mi go prepisa ( i rekov deka ginekologot mi rece da pijam) a inace sakase na dieti da me stava, koi dieti koga nisto od toa ne pomag a pazi sum so pokacen insulin i ogtt na granica ama spored nea toa nisto ne bilo :/ , konkretno ne sum zadovolna od doktorkata kaj koja idam iako ima najdolg staz na klinikata, ama samite guzvi si go pravat svoeto, ne moze da se skoncentirita i pravi greski ( pisav pogore) a jas se umoriv objasnuvajki i sekoj pat sto kako i ona slusa ama ne doslusnuva [sm=smiley36.gif]
Otkako ke ja napravam operacijata ke probame prirodno nekoe vreme pa potoa stimulacii so klomifen, ne znam zasto bi odela togas na endokrinolog. A, i iskreno ludnica e be tamu, samo stari deneska okolu mene, pa uste se karaat , ne te pustaat da vlezes iako si so prioriteten upat, uste tolku mi se kacuva prolaktinot [sm=smiley36.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 19:58:59)

Jas od mojot endokrinolog sum mnogu zadovolna najiskreno. zenata mi gi sredi hormonite mi ja sredi hipofizata iako imav prosiruvanje veke go nemam sestra mi bkagodarenie na nea. ostana bremena dva pati prirodno bez nikakov problem odma se veri i ostana bremena a imase neredoven ciklus i dade siofor i se sredi ciklisot i odma op bremena znaci nemoj taka ti ako ne si zadovolna od tvojot endokrinolog smeni go nemoras kaj nea da odes. jas od mojot sum zadovolna mnogu zenata sekogas bila dostapna za sto i da sakam da ja prasam i pisuvam duri i na fb i zasto i da sakam da ispitam ona ne prave problem. a ginekologot moj ne saka ne se nafaka da go resava mojot problem. a za guzvata sekade e taka po drzavnite kliniki




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:28:26)

Kapina kaj koj ides ti? Jas kaj pemovska i dali deka e postara zenava ama ni najmalku ne me pameti i sekoj pat cita od izvestaite nabrzinka i normalno nesto ke procita nesto ne..I jas pomisliv na toa da ja smenam ama me ima tamu vo kompjuter kaj kogo sum idela pred toa pa i na lekarive ne moze da im se pogodi ne sakaat bas koga ides od eden na drug [sm=zmeden.gif] Inaku i jas pijam Siofor ama vo odnos na menzisot ne mi pomogna bas, kaj sestra ti i se stabilizirase ciklusot? Imase ona nesto pokacen insulin?




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:41:45)

Da imase I visok testosteron I jas I ona odime kaj iskra bitoska I sme prezadovolni I dvete veruvaj ponekogas I dietite pomagat mojata sestra sega ima since 1godinka I ceka drugo pred nekoj den mu se slusna srceva reakcija I ona imase I pokacen tsh




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:45:09)

moj sovet ti e sledniot pat koga ke zakazes zakazi pregled kaj iskra bitoska




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:48:34)

Fala ti Kapina, jas nareden cetvrtok sum so rezultati kaj doktorkava pa ako pak ne mi se dopadne ke zakazam kaj ovaa :) Mene testosteronot mi e ok, ama ovoj androstendion me zeza mi prepisaa spironolakton prosli pat no mnogu mi se lossese od nego radi niskiot pritisok [sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:49:59)

andrijance90 инсулин хормон ти е покачен и ОГТТ-то?Мене за огтт 10ка по 2 часа во бременост ми кажаа диета и мерење на шеќерот,иако како шеќер во к.слика ми беше ок.
На ендокринологија ми дадоа лист со диета ,но тоа е она знаеш за ј.хидрати,какво овошје и сл.И тоа се во 8ми месец а на контрола во9ти друга др во центар за дијабетис ми вика не си требала во ред неправи проблем на плодот,само дојди по породување да го контролираш.
Ова е мое искуство со ендокринологија и тамошните диети.

Пролактинот и шеќерот меѓу другото се покачуват и од стрес и од нервоза.Додека чекаш и се маткаш не да ќе се изнервираш [sm=zmeden.gif]

И јас за себе би си рекла одмори,пробај природно опуштено,кломифен итн .Те [sm=smiley31.gif]




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 20:57:44)

Da, Melanija insulinot mi e pokacen ne mnogu ama e sepak, i ogtt mi e na granica a obicniot seker mi e super e aj sega [sm=smiley36.gif]i Ivanovski stom go vide ogtt vika imas pokacen insulin sigurno i ke pies metformin za da se vrati ovulacijata ama ajde iospitaj go na endokrinologija i tocno ispadna, no doktorkata nejkese da mi prepise metformin pa 10 min ja ubeduvav da mi go prepise, strasni raboti . Kaj na site maki pa i nikakvi doktori [sm=smiley13.gif] Sega utre ke vidam dali se simnal ali planiram da prodolzam so metforminot i da ne mi go prepise ona , ke si go slusam ginekologot . Za dieti ok toa i jas isfrliv mnogu raboti od ishrana, ali za pcos, i trista drugi zafrkancii sto gi imam a sakam bebe da mi rece dieta[sm=hudicek1.gif]




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 21:26:40)

Се е ок ,ама што викаш ако си на диета сигурно се враќа овулацијата,сигурно се регулира циклусот???
Исхраната неможе да влијае на хормонот во таа мера.Супер е природна овулација со полицистички јајници но боже мој измислиле и кломифен./Јас со него си добивав убав еден фоликул.




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 21:37:35)

I jas drzev dieta pred IVF sto mi ja dade endokrinologot no poradi toa sto ke mora v da primam terapii za IVF mnogu jaka hormonska terapija I ja poslusav I ne kaciv ni kilce I seuste ja drzam taa dieta ne gledam nisto loso vo toa da se vnimava na ishranata




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>