RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


merilin -> RE: Полицистични јајници (12.3.2014 16:19:54)

Devojki kako se spravuvate i dali se spravuvate so gubenje kosa...sega malku mi se smiri no veke mi e opadnata mnogu... Ne znam dali ke opadnw 100%???I bez kosa li ke ostanam i pokraj ostanatite problemi so pcos????Imav strasno gudta kosa a sega- mnogu loso :(
HELP




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (13.3.2014 14:23:22)

Merilin јас до сега не сум имала таков проблем. Тоа ти е веројатно од вишок тестостерон или нешто слично. Консултирај се со лекар околу тоа. Нема бабин лек кој ќе ти помогне. Штом ќе се среди малку хормонскиот статус би требало и проблемот да престане.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (19.3.2014 12:59:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Sibela, убаво што си правела хистеро-лапароскопија, тоа помага за забременување, но бидејќи ти доцни а тестот е негативен, најубаво отиди на гинеколог, да го прашаш евентуално од терапијата да не има ефекти, најдобро ќе ти каже. Позз,


ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

LoveableMe RR, jas ne sumn momentalno na terapija a i posle laparo i histero samo cikloproginova piev, ama oho projdoa 5 meseci, i neznam dali posle takva intervencija moze pak da imam policisticni jajnici?


Sibela, полицистични јајници се следат со проверка на хормонски статус/ехо, скриен шеќер итн., а интервенцијата што си ја правела е за септум на матка и сл. Направи хормонски статус и провери каква е состојбата. Примаш ли нешто за полицистичните јајници?




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (19.3.2014 15:13:59)

Jas mislam deka na Sibela i e praveno Ovarian drilling -busenje na jajnici. Bas za ova na golemo se zboruvase vo temata za histeroskopija, na edna clenka i bese predlozeno da go napravi ova. Sibela kako sto procitav na clenkata nejziniot doktor i kazal deka jajnicite za godina dena se vrakat vo starata sostojba. Mozes i ti da si procitas. Pozdrav !




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (19.3.2014 15:45:34)

Затоа и кажав едно хистеро-лапароскопија, а друго е бушење на јајници -ovarian drilling. Тоа се различни постапки и се употребуваат за различни работи. А Сибела напиша хистеро-лапаро, само не знам кој и кажал дека со тоа се средува состојбата на полицистични јајници.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (19.3.2014 15:51:04)

Ovarian drilling најдобри ефекти дава до година дена односно до тогаш се очекува да настапи бременост. Инаку може да има и подолготраен ефект (има студии кои покажуваат позитивен ефект дури и по 9 години - ова од аспект на хормонален статус). Секоај жена нормално различно ќе реагира и на лекови и на стимулации и на на се. Јас во моментов се спремам за хистеро/лапароскопија и евентуално ако има потреба ovarian drilling бап заради полицистичните јајници.




princess_22 -> RE: Полицистични јајници (19.3.2014 21:35:56)

Здраво девојки. Сте слушнале ли за доручекот на Др. Колат ?




sibela -> RE: Полицистични јајници (21.3.2014 15:42:26)

devojki me interesira i da ve prasam nesto,, pred 5 godini imav problemi so zabremenuvanje,, probav se da prav[sm=smiley19.gif]am,, de caevi de apcinja duri i metformin piev, i nisto i na kraj eve pred 5 meseci kako sto pravev laparo i histero i se bev ok folikulite mi rastea se ok na vreme si dobivav no za zal ne zabremeniv, a gin. mi rece deka posle takva intervencija ne bi trebalo da imam nikakvi problemi za zabremenuvanje ... jas pred edna nedela mi bese rano za dobivanje pred 10 den znaci pred mens. krvarev kako kafeno i crveno i samo tolku posle vecerta nemav nisto duri koga stigna datumot za dobivanje nemav nisto projdoa 7 dena mi docnese mens. pravev test i nisto? megutoa eve projdoa i 15 dena kako mi docni i ne dobiv seuste? Neznam i se plasam i uste poveke se nerviram da ne go imam pak istiot problem kako pred intervencijata ????ili posle laparo i histero ne s epojavuvat vise takvi raboti?




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (21.3.2014 18:44:21)

Мила хистероскопијата нема никаква врска со јајниците таа се прави за матката доколку има нешто да се вади или корегира. Во врска со лапароскопијата ти пишав и порано што ти правеа? Ти ги бушеа јајниците? Оти и со неа може само да ти ги виделе јајцеводите ништо друго. Ако ти правеле дрилинг на јајниците таквата состојба на јајниците трае до година дена потоа се враќа се по старо .




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (21.3.2014 22:27:29)

Jas pak problemi so blagovo imam, znaci so meseci nemav zelba za blago a sega pak mi pocna koga gledam nekoj deka jade mi se trese snagata i epten mi se jade [sm=smiley13.gif] ne mozam da si pomognam kolku i da se obiduvam pobudaluvam po blago [sm=smiley36.gif] pred nekoj den probav malce cokolado i mislam od togas navaka so site sili se trudam da ne padnam vo iskusenie [sm=smiley13.gif]




sibela -> RE: Полицистични јајници (22.3.2014 15:24:56)

Ma jas se imam napraveno I ovarial drilling I sve zivo.ama samo 7meseci Pomona I ne zabremeniv.




princess_22 -> RE: Полицистични јајници (1.4.2014 12:00:58)

Девојки здраво. Јас сум со полицистични јајници, па од препорака на пријателка пијам чај од ајдучка, невен, коприва и коњски опаш. Пред два месеци бев на гинеколог значи ми рече дека нема подобрување. Пред месец и половина кога мислев дека има бременост бев пак па ми рече дека сега ми се намалени цистите и дека може до чудо да дојде да се исчистам дури и од полицистични. Понекогаш имам многу голема болка во јајниците некогаш и прокрварувам. Мислите дека така се чистат јајниците ? Премногу сакам да видам [sm=rozacrtici.gif] мислите дека чајов ќе ми помогне околу тоа..? И дали некоја од вас имала слично искуство.. ?




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (3.4.2014 10:21:34)

Princess22 од чеаеви и слични работи ако не се дијагностцира каде е проблемот никогаш нема да се подобри проблемот. ПЦОС за жал никогаш нема да се изгуби. Симптомите може да се намалат со соодветна терапија се забременува, со соодевтна терапија се држат одредени работи под контрола и тоа е тоа.
Не знам како може гинекологот да ти каже дека ќе се спасишп од нешто такво.
За да се добие бебе прво треба да имаш овулација. Дали ти следел лекарот дали имаш овулација или не.
Крварењето на сред циклус не е знак дека се чистат јајниците. Може евентуално да е знак на овулација (некогаш се случува кај некои жени ама тоа се буквално неколку капки крв). Ако е подолго и пообилно крварење треба да се испита од каде и зошто се јавува.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (3.4.2014 11:24:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: princess_22

Девојки здраво. Јас сум со полицистични јајници, па од препорака на пријателка пијам чај од ајдучка, невен, коприва и коњски опаш. ...... Пред месец и половина ми рече дека сега ми се намалени цистите и дека може до чудо да дојде да се исчистам дури и од полицистични.


Принцес, полицистични јајници може да се средат со одредени чаеви, само треба билкар/тревар кој има образование и искуство за соодветна мешавина од чаеви. Полицистичните јајници може да се подобрат со соодветна исхрана, исфрлање на шеќери од исхраната, повеќе зеленлук, овошје и спортски активности. Можеш да побараш соодветно мислење од стручен лекар, а ако сакаш тревар/билкар, би ти препорачала да биде со препорака на некој што имал позитивно искуство за тоа.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (3.4.2014 13:06:42)

И ако е некој искусен сепак треба да се види што е проблемот прво пред да се оди со чаеви. Дури и терапија со чаеви нема да може ич да помогне ако се даваат погрешни чаеви. Затоа прво добра дијагноза па се друго.




Kati* -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 0:25:00)

Здраво! За жал и јас сум една од многуте кои ги мачи проблемот со пцос. Всушност, неколку пати ми се има случено по месец или два да не добијам, па кога одев на гинеколог ми кажуваа дека имам полицистични јајници. Истото ми се случи пред три месеци. Тогаш речив да направам испитување и резултатите покажаа дека имам покачен тестостерон и инсулин. Постоечкиот инсулин не ми е мнооогу висок висок, (границата е до 17 а мене ми е некаде 10-11) но кога се третира (одноосно кога јадам и пијам) се качува и тоа многу. затоа, ми препишаа метформин(глукофаж) и спиронолактон. Ги пијам веќе месецц дена а ми рекоа контрола за три месеци.Многу се плашам што ке излезе после три месеци, а најмногу од се, се плашам од помислата дека не можам да останам бремена.[sm=smiley19.gif] Инаку во разговор со матичниот, ми рече дека нема потреба од паника и дека со глукофажот инсулинот се намалува. Но сепак стравот постои [sm=smiley13.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 6:27:27)

Kati nema sto da se sekiras sestra mi so visok testosteron I insulin I so neredoven ciklus ostana bremena dva pati prirodno I si ima since1 godinka I ceka I drugo samo ona mesto glukofag piese siofor. I na mene testosteronot bese visok ednas I za nego piev spirinolakton I za mesec dena se sredi




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 12:57:44)

Kati без гајле. Штом е откриен проблемот ќе се реши. Метформинот многу помага во реашавање на проблемот и воспоставување на овулација. Ако нема други проблеми тогаш штом ќе се среди состојбата брзо доаѓа до бременост.
И јас го имам истиот проблем со инсулинот. Во нормална состојба ми е добар, но по јадење нагло се покачува и исто пијам метформин до 500 мг, брендот и јас го одбрав да биде Глукофаж (инаку е исто дали е Сиофор, Глукофаж или генеричко име метформин).
Мене метформинот ми помогна во средување на циклусите. За жал сеуште нема бебе ама има и анатомски проблеми па ќе одам и на лапароскопија.
Стискам палци брзо да успееш и пред контролата да си видиш две цртки.




Kati* -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 14:44:45)

Kapina i Kvisko mnooooogu vi blagodaram za poddrskata i Vi posakuvam i vam sto poskoro da go doziveete ona sto mi go posakuvate mene :) Iskreno se nadevam deka se ke bide vo red. Vi posakuvam se` najdobro!!!
gushkiiiiii




kapina -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 22:38:46)

Kati ispitaj I tshit4




Kati* -> RE: Полицистични јајници (8.4.2014 23:40:45)

kapina ako dobro te razbrav mislis na tiroidna zlezda ( i dr koja bese ne mi teknuva :)) ispitani mi sei se e vo red.odnosno TSH mi e 1.5 a dozvoleno e do 4.20 IT4 mi e 14.70 a dozvoleno e do 24.45




virgo -> RE: Полицистични јајници (31.5.2014 21:43:09)

Zdravo devojki.... Ja razgleduvav temava zoshto me zainteresira bidejki na zolva mi i konstatiraa deka ima policisticni jajnici megutoa ona ima obilna menstruacija so bolki. E sega skoro beshe na pregled na kvantna medicina i doktorot tamu i rekol deka so (kolku shto ja razbrav) nekolku tretmani moze da i pomogne. Sega treba da i pomine ciklusot i da pochne so terapija. Dokolku nekoja go saka brojot neka mi pishe ke vi go dadam probajte. A shto se odnesuva do kombinacijata chaj od neven, ajduchka terva i kopriva jas veke edna godina go pijam odkoga se poerirav od CIN3 i fala Bogu super sum nemem nikakvi indikacii za CIN iako sum vo rizichnata grupa na HPV.
Pozzz i so sreka




kapina -> RE: Полицистични јајници (1.6.2014 9:41:00)

Da ama na toj caj treba da se prave I pauza mesec dva treba da se pauzira




virgo -> RE: Полицистични јајници (2.6.2014 12:34:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Da ama na toj caj treba da se prave I pauza mesec dva treba da se pauzira

Da da normalno kako i za se drugo jas pravam pauza od eden mesec




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (16.9.2014 16:12:27)

ИЗВОРНА ПОРАКА: medulko

Se obiduvame da napravime bebence..pred 2 nedeli bev na ginekolog i mi prepisa apcinja za pukanje na cisti gluformin, vodeni cisti bidejki gi imam mn i ja kocele ovulacijata..... veke poslednite 3mes.nemozam da go sledam ciklusot celiot mi e pobrkan i nz koga ke bidat plodnite denovi[sm=smiley19.gif]

...ginekologot mi kaza ako mi dojdela gostinkata na tretiot den da napravam hormonsko ispituvanje. Ama belki nema da dojde,mi se pojavi nekoe belo gusto pranje i niz bego kako crveni linii krv,dali moze da e posledica od pukanjeto na cisti ili?imal li nekoj sl.problem [sm=zmeden.gif]





Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>