RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (4.12.2014 12:46:06)

ах до кога више овие јајници ќе ни бидат проблем, неможам веќе од оној метформинот животот ми се загорчи а ништо не помага, кажувајте некое природно чаре било што [sm=smiley19.gif] и како тоа некои со вакви јајници забременуваат без проблем и тоа со покачена килажа, а другиве не што е поинакво кај нас?[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (4.12.2014 13:34:25)

Метформинот и мене не ми помогна нешто премногу. јас бев граничен случај на инсулинска резистенција. За жал ПЦОС е многу често збир на симптоми кој е многу индивидуализиран и она што има ефект кај една жена нема кај друга.
И јас сум со нормална физичка тежина без некои големи надворешни манифестации на ПЦОС ама јајниците ми се крш. На Ovarian drilling процедурата што ја правев откако метформинот сфатија дека не и дејствува онака како што се надеваа лекарите после тоа ми рекоа не сме виделе ваков случај. Жена со ваков физички изглед (нормална тежина, тело песочен часовник, тенка прозирна кожа) да има јајници со толку голема кора кои одговараат на жена од 200 кила. Тоа е тоа. Оваа процедура мене ми ги среди малку од малку циклусите ама бебе нема сеуште.

Природни алтернативи за метформин се цимет и јаболков оцет. На странски особено Американски форуми има жени што ги употребуваат како алтернатива за метформин. Таму може да прочиташ и како се дозира и како се подготвуваат напивки или колку милиграми таблетки цимет се земаат и слично. Јас едно вреем на своја рака правев еден напиток од цимет и мед и го пиев одсабајле ама немаше некои ефекти.

Метформинот јас после некое време кога му го фатив редот добро го поднесував. МОрав да го пијам само добро најадена и да не консумирам благо за да не ми се лоши.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (4.12.2014 13:46:08)

Јас немам пцос а имам покачен инсулин и скриен шеќер малце над граница, како може ова? [sm=zmeden.gif] Веќе месец ипол сум на метформин од 500 три пати дневно . И ништо посебно не видов од него, освен она гадење, сега ве читам вас дека не помага и се разочарав [sm=smiley24.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (4.12.2014 15:38:58)

Scared биби упорна. Месец и пол е многу краток период за да се види дали дејствува или не. Треба да поминат минмум три месеци пред да се видат првичните ефекти.
Мене малку ми помогна околу цистите ама немаше резултат од аспект на подобрување на стимулацијата (на пример не помогна во подобрување на дејството на кломифенот) и затоа се одлучија лекарите за друга процедура. КОга ми ги видоа јајниците со лапароскопиај останаа зачудени.

Не се нервирај веднаш. Дај му време. Баш кај тебе може да дејствува бидејќи ти имаш инсулинска резистенција докажана.

Малку ми е чудно што викаш немаш ПЦОС. Каков ти е односот на ЛХ и ФСХ. Ако ЛХ ти е повисок од ФСХ тоа е индикација за ПЦОС дури и ако јајниците изгледаат во ред.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (4.12.2014 15:56:31)

На последниве хормонми фсх ми беше 7.2 а ЛХ 16.5 не е добро а [sm=zmeden.gif] а порано ми биле разни вредности секој пат поинакви [sm=zmeden.gif]
Инаку проблемот е што немам овулација [sm=smiley13.gif] требаше да почнеме со стимулации уште минатиот месец ама јас се разболев, овој месец ми се јавија покачени тромбоцити и не знам више што да правам [sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (5.12.2014 11:50:27)

Scared обично таквиот однос на хормоните укажува на ПЦОС. Заедно со инсулинската резистенција скоро е сигурно дека е тоа. Инаку да кај ПЦОС нема овулација. Обилно се создаваат цисти ама не мора секогаш да значи.
Добрата вест е што жени со ПЦОС добро реагираат на стимулација.

Се надевам брзо ќе се реши состојбата со тромбоцитите па ќе се радуваш на бебе.




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (6.12.2014 10:52:29)

Зависи квиско, на некои јајници кората им е толку дебела што се отпорни на кломифен , знам случај каде на жената и требаа 50 гонал инекции за да има фоликули [sm=zmeden.gif]

Инаку ти со што си стимулирана? Некоја поагресивна стимулација како Фсх имаш примано?




kapina -> RE: Полицистични јајници (6.12.2014 16:19:52)

Stom lh e povisok od fsh toa znaci deka stanuva zbor za pcos




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (6.12.2014 19:20:32)

Butterfly1 и мене кората ми е прилично голема. Затоа јас создавам цисти. Значи растат фоликулите ама не може да пукнат заради кората.Дури и со Прегнил мене не ми пукаа. Затоа и правев Ovarian drilling. Таму се буши кората во надеж дека така ќе може да се ослободуваат фоликулите. По интеревенцијата гледам разлика во циклусот. Пократки ми се и со повеќе свежа крв.

До сега не сум била стимулирана со појаки хормони од кломифен. Тоа го чуваат лекарите за ИВФ на кое веројатно ќе завршам како тргнала работава. Појаката стимулација ќе ја примам при ИВФ затоа што таму секако се ослободуваат со бушење. Џабе е да ми даваат јака терапија ако не ми пукнат фоликулите.

Пак ќе кажам секоја жена со ПЦОС е приказна за себе. Затоа е толку тешко да се предвиди кај нас како ќе реагираме и на што.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (21.12.2014 20:32:36)

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Vera nadez ljubov пиеш ли метформин за полицистичните јајници? Правени ли ти се инсулин и скриен шеќер како битни испитувања за пцос? И немаат врска јајниците со отфрлањето на ембрионот. Тие може да прават проблем во смисол да не реагираш добро на стимулации, да немаш квалитетрни јајце клетки а не за задршка на плодот. И ако имаш септум ( така те сфатив од читањето) обавезно да го вадиш, не знам како до сега не ти го извадиле, се разбира дека смета тој во износувањето на плодот.


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

da pijam metformin od 850 mg 2 pati na den od septemvri i petanovski mi rece teraj dodeka ne mi kaze toj da gi prekinam a citam od pogornite objali nekoja rr gi pijela do 3 mesec od bremenost.a tie ispituvanja me prati petanovski vo hemo lab kaj prof .koco i toa i vitam.d3 i anti tela se mi ispitaja i za moite jajnici policisticni mi rekoja najdobra opcija metformin a petanovski mi rece imam klasicni policisticni jajnici.a toa za septumot petanovski mi pravese histeroskopija samo kako do sega 1o godini ni vo sistina ni vo plodnost ne go vidoa .taka mi rekoja vo sistina zadi policisticnite jajnici i debelinata ne se zadrzuval embrionot



ИЗВОРНА ПОРАКА: bebbus

nadez vera ljubov ako mozes da mi kazes kakva dieta drzese edna bratucetka ima policisticni jajnici pa i na nea i rekoja deka treba da oslabni



ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

bebbus ovaa dieta mi ja preporaca prof.koco od hemo lab kaj sto me prati petanovski gazirani s okovi ne i gusti nikakvi se toa sodrzi secer moze prirodni od sokovnik voglavno voda i ja letoto piev kozjo mleko jogust urda i toj mi rece privilegija e da se konzumiraa kozji proizvodi ama sega nema mleko zdravje na prolet i kupuvam mleko alpsko so 0,5 masnotii i jogurt balans banana i kompir ne nikako blago ne seceri da se vnesuvaa samo preku ovosje,zelencuk kolku sakas i sto sakas riba 2 pati nedelno belo meso pilesko ili misirka 1 nedelno gotvam so maslinovo masloleb 1 do 2 kriski crn leb na den sega vece 2 meseci ni leb ne jadam se naviknav semenke,soncogled bademi orevi fstaci predhodno 90 kg so visok krven pritisok pokaceni masnotii pocnav letoska i tableti za pritisok i masnotii za pijam 1 mesec i se otkazav pocnav so dieta posle 4 meseci 72 kg i vrednostite vo normala.inace ova se vika mediteranski nacin na ishrana go ima i na internet pisi mediteranski nacin na ishrana piramida i izleguvaa piramidi toa sto e najdolu se jade sekoj den toa pogore 2 pati ili dnas pisuva na angliski ce se snajdes se nadevam pomognav



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Veranadez ljubov а ти го имаат ли испитано инсулинот колкав ти беше? Мене ми дадоа и спиронолактон рекоа дека заедно со метформинот имаат многу поволно дејство на јајниците. Јас отсекогаш сум имала вакви јајници проблеми со мензис и сл. ама никад не сум била со покачена телесна тежина, ама откако почмав со метформинот ослабев ептен, сега сум сучка ми се чини, ама фала на богу мензисот ми е редовен.
Како и да е јас сеуште стојам на тоа дека пцос немаат врска со биохемиските бремености, има нешто друго позади тоа, не се разбирам многу ама сметам треба да направиш некои генетски имунолошки испитувања. Побарај низ темиве има пишувано за нив. А кај кој доктор идеше во Систина?

И да те прашам што се тоа мачкини очи? И дали ти предложиле дрилинг на јајниците? (лапароскопија) за да бидат послободни од таа дебела кора што ја има пцос и да реагираат повеке на стимулациите?





nadez vera ljubov -> RE: Полицистични јајници (31.12.2014 22:43:39)

da imam ispitano skrien secer i mi dadoja samo metformin ce ti go procitam rezultatot neli 3 pati te bockaa na 1 cas vaka glikemija prvo 4.02 vtoro11.82 i treto 4.32 i insulinemija prvo 11.47 vtoro 113,41 i treto 34.96 i pisuvase testot e pozitiven.a toa mackini oci na eho napresek na matkata se gledase kako mackini oci.




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (11.1.2015 21:20:34)

Малце сум во забуна со докториве на крај не се искаца едни едно едни друго. Ми дадоа Метформин за ПЦОС врз основа на хормонски тест од покацени Тестостерон и Андеростендион имам проблем и со ТСХ.Сеа ги пијам веке 15 ден а инаце се обидувам две години да забременам.




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (11.1.2015 21:48:40)

А ти испитаа ли инсулин и скриен шеќер? Да метформинот помагаат за пцос ама обично ги даваат кога една од овие вредности е покачена , како и да е нема штета од нив , само внимавај на исхраната благо никако, бел леб исто. Од колку мг пиеш?

А за тестостеронот и андростендионот требало да ти дадат спиронолактон, мене тестостеронот ми е ок, ама андростендионот ми е висок и 4 месеци како пијам спиронолактон и почна да се намалува полека.




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (11.1.2015 22:15:08)

Скриен екер немам инсулинот ми е 14 ок ми е ама шекетот на крвна слика ми е на висока граница немам редовен циклус. Пијам еуротирох од 0,25 три пати неделно а 1+1/2 4пати неделно




kapina -> RE: Полицистични јајници (11.1.2015 23:35:42)

i jas bas sakav da prasam za metamorfin oti mojot desen jajnik bese mikrocisticen i pred ivf nemav ovulacija




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 10:18:21)

Мислев на тоа од колку мг пиеш метформин? Според мене најубаво да се консултираш со ендокринолог за хормониве оти треба и за овие машкиве хормони да пиеш нешто. Иначе мене метформинот ми го среди мензисот ама не потполно, еден месец добивам на 26-7 ден, друг на 29, трет на 35 . Ама добивам секој месец за разлика од порано кога со месеци знаеше да не дојде. Ама на жалост за овулација не ми помогна. [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 10:20:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

....... Иначе мене метформинот ми го среди мензисот ама не потполно, еден месец добивам на 26-7 ден, друг на 29, трет на 35 . Ама добивам секој месец за разлика од порано кога со месеци знаеше да не дојде. Ама на жалост за овулација не ми помогна. [sm=smiley13.gif]


buttefrly1, имаш испитано пролактин?




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 10:39:36)

Ма како немам и за тоа пијам терапија достинекс [sm=smiley36.gif] сега сум на четвртинка таблетка месечно. Пред тоа пиев пола таблетка на 2 недели и пролактинот под 1 се симнуваше, па после пиев четвртинка на 2 недели ми беше 3.9 што е исто така малце. И да ти кажам од Крстевска не сум задоволна како изгубена е најозбилно мене пролактинот под 1 од пола таблетка на 2 недели, она ми препишува пола таблетка на 7-10 дена [sm=zmeden.gif] и сам свој доктор си биднав [sm=zmeden.gif] Веќе го научив достинексот што како ми делува и вака го пијам сега, за 2-3 недели ќе идам на контрола да видам каков е [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 10:42:36)

Ќе ти пишам повеќе во темата Хормонална рамнотежа, за да не бидеме оф топик....




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 16:52:42)

Ендокринолог ми го даде метформинот 3*500 ме буни зашто нисто за тестостеронот не ми даде. Не верувам дека со метформин ке се среди тестосттерон




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 17:38:09)

Кај кој ендокринолог идеш? Не, неможе да се симне тестостеронот со метформин, не делува на него. Тестостеронот само со спиронолактон или они како што го викаат Алдактон [sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 19:10:17)

Ако се среди инсулинската резистенција можеби и ќе се нормализира тестостеронот. МОжеби па сака прво да се навикнеш на метформинот па потоа ќе ти даде друга терапија.




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 21:27:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Кај кој ендокринолог идеш? Не, неможе да се симне тестостеронот со метформин, не делува на него. Тестостеронот само со спиронолактон или они како што го викаат Алдактон [sm=smiley1.gif]

Одам во Ендомед и дека пијам еутирох сеа и метформин и ми реце бас постепено за да ми дојде неднаш многу апциња. И без друго се отрув.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 22:08:03)

orhidea242 како одат таму прегледите со картончиња ли е или приватно? Колку се плаќа?
Одамна барам ендокринолог на приватно зашто дефинитивно на државно е луда куќа,.




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 22:16:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

orhidea242 како одат таму прегледите со картончиња ли е или приватно? Колку се плаќа?
Одамна барам ендокринолог на приватно зашто дефинитивно на државно е луда куќа,.

Одат и приватно и со картонце или партиципација [sm=smiley36.gif] Докторката е топ ке ти заказе општата матицна на мој термин




Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>