RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


scared RR -> RE: Полицистични јајници (12.1.2015 22:48:29)

Фала ти [sm=smiley1.gif] А, како се вика докторката? И испитувањата таму ги правиш имаат лабораторија или?




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (13.1.2015 11:49:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Фала ти [sm=smiley1.gif] А, како се вика докторката? И испитувањата таму ги правиш имаат лабораторија или?


Докторката се вика Жанета, лабораторија те праќа или на Клиничка биохемија или во Аеродром поликлиниката, зошто вика дека во нивната апаратура има најмногу верба. Потоа со резултати пак кај неа, да ти препише терапија. Јас исто кај неа одам за тироидната и претходно за пролактинот, позз




scared RR -> RE: Полицистични јајници (13.1.2015 11:55:45)

Општиот матичен ти дава упат така? Да не треба гинекологот пошто се работи сепак за хормони.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (13.1.2015 12:02:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Општиот матичен ти дава упат така? Да не треба гинекологот пошто се работи сепак за хормони.



Општ матичен лекар, позз




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (13.1.2015 15:42:39)

Јас не знаев дека треба она да ме прати сама си направив во приватна лабараторија потоа она ме прати во Идадија и вредностите ми беа многу многу разлицни во приватната ми показа многу повисоко.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (13.1.2015 16:02:05)

Женски а да ми кажете презиме на докторкава? Не искача воопшто на мој термин ни ендомед ни жанета ендокринолог, сега се чув со сестрата на матичнава не можеше да ми закаже, изгледа под друго име се водат [sm=zmeden.gif]




orhidea242 -> RE: Полицистични јајници (14.1.2015 19:17:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Женски а да ми кажете презиме на докторкава? Не искача воопшто на мој термин ни ендомед ни жанета ендокринолог, сега се чув со сестрата на матичнава не можеше да ми закаже, изгледа под друго име се водат [sm=zmeden.gif]


Жанета Поповска Димовска Ендомед




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (22.1.2015 10:16:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Vesna I

Како што знаете после лапоро и хистеро кои покажаа дека нема никаков проблем со каналите, продолжив да пјам само метформин за полицистичните јајници. Ги испитав уште 2-3 пати половите хормони, кои покажуваа дека имам полицистични јајници и дека немам овулација, да на крај отидам во болницата Плодност во Битола кај прекрасниот д-р Таше Трпчевски, на кого му ги однесов сите резулати, ми направи детален преглед, на кој ми кажа дека овулирам и дека е сигурен дека тој ден ќе прсне фоликулата. Нормално се фрливме на работа тие два дена, а бидејќи почнаа и празниците па бевме поопуштени и слободни, и останатите денови :). Вчера со неверување направив тест и кога ги видов двете толку посакувани цртки не ми се веруваше. Дали е до метформинот, дали е до др. Таше, што погодив баш тој ден да отидам кај него и да и каже дека овулирам, дали е до опуштањето за време на празниците (мислам на психичко и физичко), незнам. Му благодарм на Бога, за силата што ми ја даде да издржам сиве овие години, за на крај повторно да ја почувствувам таа бескрајна среќа. Ви ја пуштам сета среќа и сила на сите вас, да бидете силни и да не се откажуавте никогаш од тоа што силно го посакувате. Гушкииии


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Vesna а од колку мг метформин пиеше? Имаше ли проблем со другите хормони? Во однос на исхрната пазеше ли да не внесуваш шеќери? Извини вака со прашањава ама и јас сум со метформин па ме заинтересира [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Vesna I

Mila Dimitrov od Remedika mi dade 3x500 mg, a Trpchevski od plodnost mi reche 2x850. Jas imav malku pogolema tezina, pa vo izminativ period oslabnav 10 kg ama da ti kazam pravo poslednv mesec ama bash na nishto ne vnimavam, ni na ishrana, ni na shekeri, ni na alkohol, nitu 100% redovno gi piev metforminot. Eden perid duri gi piev i 2x 1000 mg, bidejki ima zaliha doma pa da ne kupuvam i da gi trupam gi piev i taka. Za prashanajta ic ne se sekiraj..... prashuvaj se sto te interesira...znam kako ti e....otvorena sum za komunikacija, samo da bide rabotata :) E sega jas imam edna dilema dali da prodozam da go pijam metforminot ili da ja zavrsham karierata so nego :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

јас немам проблеми со тежина ама ете пак нема овулација и бебе , колку време ги пиеше ти метформинот? Мене и гинеколоот и ендокринологот ми рекоа во бременост да продолжам да ги пијам до кај 5 ти месец, во најмала доза од 500 мг еднаш дневно, ама јас сум со покачен инсулин, ако кај тебе нема таков проблем најубаво да се консултираш со гинекологот [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

cestitki vesna1 i od mene, da ima snajubava i najlesna bremenost [sm=bravo.gif] Mnogu se raduvam koga vaka nekoj so pcos ke ostane prirodno , e sega da te potprasam i jas nesto [sm=smiley36.gif]
Si pisala laparoskopija deka si pravela, driling na jajnicite da ne ti pravea? I dali imase problemi so maskite hormoni? Posto obicno pcos imaat problem i so toa [sm=smiley13.gif] Ovulacija prirodno imase ? Jas voopsto ne ovuliram prirodno duri ni metforminov ne mi pomaga [sm=zmeden.gif]
Vo vrska so metforminot i mene isto mi kazaa deka ke gi pijam i vo bremenost no ne mi kazaa do koj mesec, sepak konsultiraj se so doktorot. [sm=smiley1.gif]





kapina -> RE: Полицистични јајници (30.1.2015 17:33:44)

Jas denes prv pat se napiv metformin ama tolku mi e loso od niv vie kako gi pievte pokrajj niv pijam bromergon eitirox i primalut abe po mene samo belji me naogaat




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (30.1.2015 18:51:06)

Kapina нормално е на почеток да ти биде мака од метформинот. Најдобро е да ги пиеш веднаш после јадење, ама да внимаваш да ги земаш со убав оброк богат со проетини и/или евентуално комплекси јаглехидрати. Јас насабајле јадам овес или мусли со јогурт и не ми е проблем после такво јадење. Навечер јадам нешто како печен зеленчук или јатки (бадеми, кикирики) и потоа го пијам.
Општо од исхрана треба да се ифрлат прости шеќери (пример бел шеќер, колачи, чоколади освен црно) за да не ти прави мачнини. Откако ќе се навикнеш можеш некогаш да се почастиш со благо барем кај мене е така.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (30.1.2015 20:03:29)

Капина мене б-комплекс ми помага доста. Јас исфрлив воопшто благо ништо не ставам во уста, не од причина што ми се лоши туку се опуштив околу празниците и инсулинот повторно висок [sm=hudicek1.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (30.1.2015 21:00:45)

mojot insulin ne e visok tuku glikozata sekogas e nekoja si granicna vrednost a i za ovulacijata bil dobar




kapina -> RE: Полицистични јајници (2.2.2015 0:12:49)

a sega procitav niz eden stranski sajt oti lenenoto seme pomagalo zenite so pcos polesno da oslabat no za tiroidnata zlezda ne e dobro da se jade taka pisuva vo edna moja kniga koja e nameneta striktno za tiroidnata zlezda znaci opisano e se vo nea za stitnata




scared RR -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 17:55:53)

Јас немам проблеми со дебелина, дури со метформинов сучка биднав, сите ми викаат што сум ослабена толку, ама овулацијава ја нема бре, ни со чаеви ни со ништо аман [sm=smiley13.gif]




Ilina87 -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 20:25:32)

Scared, да те прашам си примала ли досега некоја терапија, пример кломифен? Бидејќи најчесто се постигнува овулација со нив. И јас имам полицистични јајници, немав овулација и со кломифен од прв третман забременив.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 22:13:20)

Ilina беаво за тебе. Сепак кај некого не е така лесно. Јас на пример имам и блага инсулинска резистенција па кога пиев само кломифен имав ужасни проблеми. Добивав огромни цисти. Метформинот делумно ми помогна. Спасот ми беше ovarian drilling. Сега по интервенцијата и со метформин ситуацијата е подобра ама дефинитивно одам на ивф.
Scared и јас ослабев од метформинот ама тоа е и затоа што многу пазам на исхрана.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 22:26:39)

Ilina предложена ми е инсеминација за која ќе примам кломифен и гонал инекции но заради некои здравствени проблеми ја одложив и сеуште пробуваме природно може ќе се деси чудо хах.. [sm=smiley13.gif]




Марта -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 23:04:11)

Za policisticni jajnici probajte so Vrkuta caj ili Maslo Seme Kopriva, gi zimav od bilna apteka matija. Mi go nudea i Crveniot Zdravec no ja pocnav samo so ovie i imav rezultati




Ilina87 -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 23:17:08)

Квиско, се согласувам дека не е воопшто лесно да се забремени со овој проблем, јас да речам имав среќа. И можеби сум со некој полесен облик на полицистични јајници, добивам менструација секој месец но немам овулација и плус имав и проблеми со хормоните, инаку сум слаба цел живот. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите кога ќе дојде време за второ дете.
Што побрзо да си ја постигните саканата цел [sm=duda.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (3.2.2015 23:28:27)

kaj kogo kako kaj nekoj i so neredoven ciklus ke ostanat odma bremeni a nekoj i so redoven ciklus maki ke si macat




kapina -> RE: Полицистични јајници (5.2.2015 22:37:58)

prviot den mi bese samo loso od metaforminot sega veke kako da ne pijam nisto a pijam eutirox primalut nor bromergon i vit a e d i omega 3 i sumlivi tableti multivitamini na kruger i deksametazon stavam vo ocite zaradi nekoj virus proplacav pred nekojde n od bolka vo okoto i pak gajle nemam nasabajle jadam obavezno po dorucek edno jabolko i nemam nikakvi problemi ni so zeludnik ni so nisto za uzinka pak bilo sto portokal kivi




Shila -> RE: Полицистични јајници (5.3.2015 23:18:49)

Во последниве 2 месеци бев кај 3-jca различни гинеколози, и тројцата ми дадоа 3 различни мислења.
1. Првиот ми направи филм дека треба да одам на лапароскопија, инсеминација, дрилинг на јајници ама дека најверојатно ќе завршам на Ин Витро.
2. Вториот ми рече да не се секирам дека ''''ваквите ко мене'''' останувале бремени, и ми препиша да пијам Примолут нор, Кломифен и Метформин.
3. Третиот се чудеше на претхониве двајца :) а ми препиша да пијам Бромергон.

Тогаш, колку јаболки ми останале мене : ))))))))))




scared RR -> RE: Полицистични јајници (5.3.2015 23:28:16)

Боже боже, ај по ред [sm=smiley36.gif]
Првиот да не го фермаш многу, како тоа одма инвитро глупости, па колку жени со пцос останале и природно бремени, точно дрилингот на јајници помага но само одреден период, а и со него не е загарантиран успехот.
Вториов ти е нај ок, тој чувај си го. Терапијата со метформин помага и тоа ептен за пцос.
А третиов неписмен е или што, бромергон е терапија за покачен пролактин имаш ти таков?

И колку време се обидувате за бебе? Друго испитувања имаш правено?




scared RR -> RE: Полицистични јајници (5.3.2015 23:32:05)

Сепак мој совет ти е да си отидеш на ендокринолого, мора да се провери инсулинот и скриениот шеќер, оти метформинот не се пие само одредено време, мене ми рекоа и до 12 недела од бременост ќе го пијам. Циклус имаш ли редовен?




kapina -> RE: Полицистични јајници (6.3.2015 0:08:53)

Vtoriot ti ja ima dadeno najsodvetnata terapija i prodolzi kaj nego da se lekuvas a odi i na endokrinolog




Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>