RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Shila -> RE: Полицистични јајници (2.4.2015 19:55:34)

Da ne e ''Ovarijalna rezerva'' toa sto ne se cita vo izvestajot? : )




Pinky30 -> RE: Полицистични јајници (2.4.2015 21:00:56)

off neznam stvarno ke se javam utre i ke prasam za sto stanuva zbor za da znam sto da baram da se ispita....a toa ovarijalna rezerva sto e?




Shila -> RE: Полицистични јајници (2.4.2015 21:37:28)

Оваријална резерва значи колкав капацитетот на јајниците за продукција на јајце клетки. За тоа се добива претстава преку испитување на Anti-Mullerian хормонот, преку крв. Има тема за тоа на форумов, можеш да си прочиташ... ама прашај си прво дали е тоа, да не шпекулираме :)




Steja -> RE: Полицистични јајници (19.4.2015 18:19:50)

I jas pocnav od denes da pijam Metformin..mi go prepisa d-r Dimitrov.Imam lev policisticen jajnik, a na desniot mi bese operirana cista.Nemam redoven ciklus..pa se nadevam so Metforminot ke se sredi..Me interesira dali nekoj imal iskustvo so Metforminot, nesakani efekti i sl...Na stranski forumi citav mnogu iskustva kade sto so Metforminot dobivale oculacii i pozitiven test posle nekolku nedeli ili meseci primena :D




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (19.4.2015 18:25:07)

Јас пијам метформин. Два пати по 500 дневно. Почнав со 500 па 1000 па се вратив на 500 и сега пак сум на 1000. Мене на почеток ми се гадеше од метформинот ама брзо се навикнав. Пази само да си добро најадена со комплексни јаглехидрати и протеини кога го пиеш и ќе биде во ред. Јас ослабев и неколку кила. Помага за овулација и квалитет на јајце клетките.




Steja -> RE: Полицистични јајници (20.4.2015 22:14:53)

Eve strana koja sto moze da vi bide od korist

advancedfertility metformin-pcos-pregnancy




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (21.4.2015 11:04:32)

мене на жалост мтформинот кој го пијам веќе 2 години не ми помогна баш, малце циклусот ми го потсреди и тоа беше тоа ама кога мора да се пие мора [sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (21.4.2015 12:28:07)

Па тоа и се очеуква од метформинот да го подсреди циклусот малку. Кај некои ќе дојде и до овулации кај некои ќе овозмо
и подобро да делуваат лековите кои предизвикуваат овулации. Најчесто се дава и за да помогне во прскање на фоликулите (да не се создаваат цисти) и да помогне во квалитетот на јајце клетките што ќе се добијат со стимулација.
Не е магичен лек.




123ана -> RE: Полицистични јајници (20.5.2015 10:31:58)

Zdravo zenski. Nova sum na forumot i sakam da me posovetuvate od licno iskustvo okulu terapija so klomifen. Toa e terapija za zeni so PCOS i na tie koi im izostanuva ovulacija vo tekot na ciklusot. Jas pred 5 meseci imav laparoskopija i mi izvadija edna tuba, a drugata ja rekonstruiraa za da mozam da zabremenam prirodno, Megutoa veke 5 meseci nema uspeh :( Ginekologt preporaca terapija so Klomifen, od nekolku meseci i odma posle inseminacija. Dali nekoj do vas go piel ovoj lek? Pozz




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (20.5.2015 10:40:35)

123ana кломифенот се дава за да поттикне овулација ама кај пцос ако другите работи не се средени на пример хормони, инсулинска резистенција не знам колку е ефективен. На пример мене ми направи проблем со цисти на јајниците. Штом си имала лапароскопиај веројатно ги виделе јајниците па се ОК и нема да имаш проблем. За да не направи кломифенот проблем обично го даваат со месец дена пауза и примање стоп инекција во месецот кога се пие кломифенот.

Инаку кога се прима кломифен обавезно се оди со фоликулометрија (следење на фоликулите на ехо) за да се види дали има ефект од кломифенот. Кај тебе е тоа уште побитно зашто една туба немаш па ќе треба да бркате овулација на јајникот каде што имаш туба.
Инаку тука има жени на кои кломифенот им помогнал да останат бремени. Има и продолжен ефект па дури и кога не се пие може да ја подобри овулацијата.




123ана -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 10:14:01)

Kvisko, fala ti mnogu za odgovorot.
Jas sum malce isplasena, tocnata dijagnoza na tubite mi e Hidrosaplings i toa cesto pravi vonmatericna bremenost. CItav na internet po sajtovi deka mn cesto kaj zeni so takvi tubi, koga se pie terapija za zgolemuvanje na ovulacija, poradi sozdavanje na jajcekletki tie se oploduvaat nadvor od matkata. Koga mu go spomnav ova na ginekologot, rece da ima sansi, ama ne misli na toa. I sega malce se mislam sto da pravam. Ne sakam i takvo nesto da doziveam [sm=zmeden.gif]
A dali e taka koga se pie klomifen, treba 1 nedela da se odi sekoj den na ginekolog za da se sledi ovulacija i folikuli? Ako e taka, ke me izbrkaat od rabota




scared RR -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 10:35:18)

Тоа што велиш што се оплодуваат јк надвор од матката е инвитро и има многу жени тука на форумов кои што го правеле и прават тоа, затоа не алудирај на него ко да е нешто страшно, чудно, вонземско едуцирај се малку повеќе.
Не се оди секој ден , се почнува од 3 ден на мензис со кломифен и негде прво гледање на ехо ќе ти е од 8 до 10 ден зависи како ќе процени гинекологот.




123ана -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 11:25:49)

Scared RR . Prv pat se soocuvam so vakvo nesto , mislam deka site koga se soocuvale prv pati bile isplaseni do nekade. A IVF znam sto e, megutoa jas zboruvam za vonmatericno oploduvanje. Toa e oploduvanje koe ne se slucuva na mestoto kade treba (matkata.)Tuku nadvor od nea. Samiot zbor ti kazuva van-matericno. A IVF e nesto sosema drugo.




Shila -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 12:13:48)

Па мене ме отпуштија од работа де... често излегував и се посомневале за што станува збор па ги фатило страв...




scared RR -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 12:48:31)

Многу добро знам што е вонматерично, нема потреба од објаснување [sm=smiley2.gif]




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 13:50:03)

123ана тубата која ти е отстранета била хидросалпинг, а другата е во ред?

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

НЕПРООДНИ ЈАЈЦЕВОДИ

Причина за непроодност на јацеводите може да бидат прираслиците или лузни, кои настануваат најчесто заради некоја инфекција. Понекогаш блокадата во јајцеводите е предизвикана од хидросалпингс. Тоа е проширување на јајцеводите, исполнето со течност и исто така е последица на инфекција.

ПРИЧИНИ КОИ ДОВЕДУВААТ ДО НЕПРООДНОСТ НА ЈАЦЕВОДИТЕ
Причината често пати не се знае, но некои фактори можат да го зголемат ризикот:
  • Воспалителна болест на малата карлица. Ова е најчестата причина. Најчесто е предизвикана од сексуално преносливи болести како Хламидија или Гонореја. Особено голема е опасноста, ако не биде навреме лечена.
  • Абортус.
  • Ендометриоза.
  • Претходна операција на стомакот и сл.

ШАНСИТЕ ЗА БРЕМЕНОСТ КАЈ НЕПРООДНОСТ НА ЈАЈЦЕВОДИТЕ

Ако се работи за непроодност само на едниот од јајцеводите, не би требало да има проблем со забременувањето. Овулацијата се случува наизменично на двата јајника, па ако јајникот на страната на здравиот јајцевод функционира, ќе дојде до бременост при овулација од тој јајник. Можеби само ќе треба подолго време за зачнување. ]Сепак ако се работи за хидросалпингс, често пати бременоста е оневозможена иако другиот јајцевод е здрав. Течноста која истекува од хидросалпингсот може да го оневозможува имплантирањето на ембрионот во матката. Во случај на хидросапингс, препорачливо е отсранување на јацеводот на кој се наоѓа. Доколку се работа за блокираност на двата јајцеводи, бременоста по природен пат е невозможна.

ТРЕТМАН КАЈ НЕПРООДНИ ЈАЈЦЕВОДИ Доколку јајцеводите се непроодни има 2 алтернативи: Лапароскопска операција за отстранување на лузните и прираслиците. Операцијата може да биде успешна ако јајцеводите не се многу оштетени и нема многу прираслици. Во случај на многу прираслици се препорачува директно одење со ин витро. Вонтелесно оплодување - ИВФ. Кај оваа метода јајце клетките се земаат од јајниците и се оплодуваат надвор од телото на жената. После неколку дена оплодената јајце клетка се враќа во матката. На тој начин се избегнувааат јајцеводите и нема никаква пречка за забременување. Доколку се работи за хидросалпингс, прво се отсранува јајцеводот, па се прави ИВФ.




Felly RR -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 16:58:01)

123ана, добредојде на Рингераја. Конкретно за кломифенот имаме тема - КЛИК ТУКА, доста рингерајки имаат пишано свои искуства. А имаме и тема Фоликулометрија, па читни и таму, може ќе најдеш некоја информација што те интересира.
Се надевам дека ќе имаш пријатна дружба тука со рингерајки, дека ќе најдеш одговор на твоите дилеми и прашања, и за брзо време ќе се радуваш на [sm=modricrtici.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (21.5.2015 20:55:11)

123ана ако е решен хидросалпинксот тогаш не би требало да е проблем. Инаку вонматерична бременост е кога плодот се вгнездува во јајцеводот наместо во матката. Кај хидросалпинкс не е тоа толкј проблем туку самото вгездување на ембрионор заради течноста во јајцеводот.
Инаку за фоликулометрија треба да се оди неколку дена по ред ама може да се договориш со лекарот да одиш во термин што тебе ти одговара.
Со среќа.




123ана -> RE: Полицистични јајници (22.5.2015 10:16:32)

Fala vi zenski, za odgovorite. Poveke doznavam od forumi , nego od doktorite. Nekako mn se oskudni so objasnuvanjata. Kako i da e, ke treba da odlucam, deka odam na dva paralelni ginekologa, edniot vika, probuvaj 1 godina, ako ne fati direkno IVF, a drugot vika prvo so insemnacija. Ke bide nekako , se nadevam :D
@ Melanija. edniot jajcevod, e otstranet, a drugiot e rekonstruiran so nadez deka nema pak da se zatvori.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (22.5.2015 13:01:21)

123ана јас на твое место не би прбовала веќе природно туку со инсеминации зашто сепак е поконтролирано. Секако ќе пиеш кломифен (кој е стимулација) и ќе одиш на фоликулометрија не штети да направиш инсеминација во исто време. Ако тоа не успее тогаш ИВФ (секако за ИВФ преку Фонд ти требаат инсеминации па и да не губиш време).




Melanija RR -> RE: Полицистични јајници (22.5.2015 13:41:47)

Тогаш штом е така исто како Квиско мислам дека нема што да чекаш и досега требале да ти предложат инсеминација,токму по лапараскопијата. Немој да губиш време кога веќе тоа е средено и шансите ти се поголеми.Одлучисе за еден гинеколог и започни акција и по твоја иницијатива.Такви се повеќето доктори,отворено прашувај и барај што се може да се направи. Не е се во времето туку и во одлучноста.Со среќа[sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (18.6.2015 14:02:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

RR-ki pijam 1 mesec metformin i na 18.06 denes treba da dobijam ciklus no bev vcera kaj maticniot da mi zeme za brisevi i se zalev 3 dena prethodno na strasni bolki vo leviot jajnik i koga da vidi taka prilicno dve golemi cisti i rece ne davam nisto sega ako docni 5 dena ciklusot ke mi dade primulut nor da dobijam a vika doktorot sigurno ke docni ciklusot ...e sega prasanjeto mi e dali i na vas vi se slucuvale vakvi bolki vo jajnicite ili cisti dodeka ste go piele metforminot...jas pijam Siofor od 500 i dali prviot mesec od pienje vi docenela menstoracijata? i dali vi se sredija redovnite ciklusi od metforminot ili treba 3-4 meseci da pijam pa da ima rezultat nekoj?[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]





Kvisko -> RE: Полицистични јајници (18.6.2015 14:15:33)

Pinky30 метформинот се пие баш за да се спречи создавањето на цисти. Ама за да почне да дејствува му требаат минимум 3-4 месеци. И јас кога почнав со метформинот првите неколку месеци сеуште создавав цисти па потоа се среди.

Инаку јас кога имав цисти не пиев ништо за да предизвикување на циклусот некако ми беше без врска. Кога ќе пукнат цистите ќе добиеш или ќе ти закасне и штом ќе добиеш ќе пукнат цистите. Не е ништо страшно ако се фоликуларни цисти (фоликули што не прснале туку прераснале во цисти). За жал цистите се составен дел од ПЦОС и нема што многу околу нив освен пробување да се средат со метформин или Ovarian drilling. Само трпение додека пукнат. Инаку дека болат болат.




Libra88 -> RE: Полицистични јајници (18.6.2015 14:46:03)

Ova so driling e laparoskopski taka?
Ima li nekoja praveno i kakov e efektot?




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 9:47:37)

Libra да лапароскопски е ама е последна опција ако другите опции не дејствуваат. Јас имам правено ама откако пробав да средам прво со метформин и диета и слично. Плус не е кај секого индицирана оваа интервенција. Интеревнцијата се прави кај ПЦОС ама исто има плус индикации за да се знае дека ќе има барем некаков ефект. Е сега и од неа ефектот може да е околу година дена или кај некого нема ефект. Кај мене имаше ефект кој траеше негде околу година дена и не знам дали уште би траел зашто во рок од година дена правев ИВФ и имав позитивен резултат.

Кај тебе колку што гледам ептен е долг циклусот. Јас кога одев на ГАК ми рекоа за да има резултат и стимулација и се циклусот треба да бид епод 40 дена најдборо под 35. Види прво тоа среди го па после бркај инсеминации и слично. Ако не го средиш циклусот џабе.

Инаку мене со метформин ми се подсреди ама сепак решивме да парвиме лапароскопија и заради еден сомнителен јајцевод и заради цервиксот и слично. После интерервенцијата циклусот ми се среди на околу 34 дена (пре дтоа знаеше да ми шета и да ми биде де 33-4 де 45-6 дена) и имав баш убаво црвено крварење секогаш (пред тоа знаело да имам кафеаво и слично).
Најдобар совет е да одиш да се консултираш со гинеколог кој се занимава баш со неплодност па да видиш што понатаму.




Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>