RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Libra88 -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 10:39:41)

Koga mu spomanv na maticniot za metformin toj mi vika toa go davame koga ima visok insulin, a jas nemam.

Inaku planiram vo avgust da odam vo newborn na edna konsultacija i pregled pa ke vidime sto ponataka.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 10:52:36)

Libra88 а имаш ли направено ОГТТ тест ии само мерено инсулин. Мене на пример инсулинот ми е пкачен после 60 и после 120 минути на гладно ми е нормален. Инаку лекарите што се занимаваат со неплодност некогаш даваат метформин и кога енормален инсулинот а жените се со полицистични јајници и им се создаваат цисти.
Тебе навистина ти треба некој што се занимава со неплодност со матичниот само ништо не правиш. Не знам за newborn прилично се нови ама Ремедика и Систин имаат неколку добри лекари за оваа проблематика и на ГАК има неколку јас сум конкретно задоволна од Трајанова (со неа ги направив сите испитувања па во Ремедика отидов средена на ИВФ).




Libra88 -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 11:31:35)

Pa mozam i na dvete mesta da odam, ako ne mi dojde do ponedelnik odam do maticniot da si zemam uput, no sega gledam kaj milka trajanova nema dadeno za juli mesec termini, a nitu Trajkovski ne go gledam na listata na moj termin.
OGTT imam praveno, na 30min mi e pokacen, na 60 namalen, na 120 uste poveke namalen.




hrabricka -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 19:32:18)

Здраво девојки.Нова сум на форумот,се отепав од читање [sm=smiley36.gif] Драго ми е што ке се дружиме.
Да ве прашам за чајот со ајдучка трева,коприва,невен и кантарион,каков треба да биде кантарионот,жолт или црвен,има 2 вида па незнам кој треба и дали по 1 една супена лажичка треба од сите,колку дневно се пие и колкав временски период се пие па се паузира?




hrabricka -> RE: Полицистични јајници (19.6.2015 23:19:47)

и уште едно прашање.каде може да се купи очајница или под кое име ја има во странство




Pinky30 -> RE: Полицистични јајници (20.6.2015 9:57:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Koga mu spomanv na maticniot za metformin toj mi vika toa go davame koga ima visok insulin, a jas nemam.

Inaku planiram vo avgust da odam vo newborn na edna konsultacija i pregled pa ke vidime sto ponataka.



Libra88 jas nemam ni skiren seker ni insulin pokacen so hormonalen status ureden i Brankica Krstevska na endokrinologija sepak mi dade da pijam Metformi od 500 i plus Androgenite hormoni ne mi se pokaceni no deka imam pokacena vlaknetost kaj bradqta i zad ustite toj del mi dade Spironolakton od 25ml polovinka ...deka imam policisticni jajnici...i vekje 1 mesec gi pijam tama do sledno ivf septemvri se nadevam deka ke mi se sredat jajnicive...a baska i Petanovski mi rece pred ivf ke mi dade kontaceptivi da mi go sredi ciklusot...taka da ubavo rasprasaj si se [sm=smiley1.gif]




sakambebuvce -> RE: Полицистични јајници (4.7.2015 23:56:43)

Zdravo na site forumki jas sum nova i imam edno prasanje koe mn me interesira znaci vaka eve skoro 3godini se obiduvame za bebe imam polucisticni jajnici maticnata celo vreme mi davase ili diane35ili cikloproginova posto menst mie neredovna probuvavme so klomifen imav folekuli i prskaja se tecese ok ama bebe nema i sega pocnav da odam vo plodnot doktorot mi dade klomifen 2x1 5dena pocnav od 3den na ciklusot da gi pijam se napravija folekuli ama poveke od 10mm ne rastrja ke pravev inseminacija i nisto od nea nema folekul vodecki pogolem kazete sto da prevzemam inace imam uredno hsg i ureden spermogram kaj soprugot??? i sega posledno sto me maci eve znaci vcera i denes imame odnos i pri odnos jas na brisenjee imam krv od sto mozi taka ve molam za pomos




kapina -> RE: Полицистични јајници (5.7.2015 10:24:21)

Nisto ne e toa sto imas krv ne se plasi a hormonalen status imas li napraveno kako ti se hormonite




Libra88 -> RE: Полицистични јајници (5.7.2015 11:35:01)

I jas minatiot mesec ne reagirav na klomifen pa mi ja zgolemil dozata na 1,5x2
Sega imam 3 pogolemi folikuli pa bitrebalo vo vtornik da pravam inseminacija.
Inaku po preporaka na Dr. Branking Krstevska pocnav so glukofaz od 500mg 2x1, samo zaboraviv da ja prasam do koga da gi pijam I sto ako zabremenam, dali da prodolzam da gi pijam ili da gi prekinam. Kako sto imam procitano se prodolzuva ama neznam do koga.




scared RR -> RE: Полицистични јајници (5.7.2015 13:52:12)

Мене Крстевска ми рече до 3ти месец најмала доза од 500 еднаш дневно, а докторот ми рече до 5ти месец, важно се пијат и во бременост. Ние да стигнеме до тоа па после ќе му ја мислиме [sm=smiley1.gif]




sakambebuvce -> RE: Полицистични јајници (5.7.2015 17:44:04)

Ne mie jasno zosto koga imam odnos i krv imam eve dva dena so red i posle drugiot den cel den taka i na dolniot ves imam kako kafeavoo so se slucuva neznam ne sum raet pomagajte ve molam




scared RR -> RE: Полицистични јајници (5.7.2015 22:07:43)

Да не ти е време за мензис? Мене многу пати така ми правело сум имала оскуден мензис само на долната облека или при бришење. Во однос на кломифенот што си го пиела, јас за првата инсеминација пиец 2x1 кломифен и имав само еден фоликул, за втората ниту еден, не реагирав овој пат и сега се боцкам со гонадотропини. Чим не реагираш на кломифен не губи време нека ти дадат стимулации со инекции. И метформин обавезно да пиеш. Пцос без метформин не ги бива.




sakambebuvce -> RE: Полицистични јајници (6.7.2015 0:10:18)

mene nikoj mi nema kazano deka treba metformin da zemam inace so klomifenot mi se pravat folekuli poveke ama mali se pod 10mm ne rastat za da mozam da napravam inseminacija inace menzis jas imav na 22 juni dobiv i rabotata e sto posle 5-6dena mi zavrsi a sega pri odnos pak krvaram eve denes se istusirav odkako dorabotiv niz doma i sednav da odmaram i op naednas kako da mi protece nesto koga odam vo wc sto da vidam krv onaka mi slapna neznam sto se slucuva a pred da pocnam vaka da krvaram pred nekoj den bev na eho mi rece se e vo red ne kaza nesto da ne e vo red od sto vaka mi se slucuva stvarno neznam od nervi pocnav i herpesi da vadam na usta :([sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Полицистични јајници (6.7.2015 0:21:29)

da si odes na endokrinolog za pcos na mene ete gledam i na scared endokrinologot i gi e dadel metaformin preeska te prasav sega pak ke te prasam hormoni imas li ispitano tiroidna zlezda isto ogtttest imas li napraveno




sakambebuvce -> RE: Полицистични јајници (6.7.2015 0:34:56)

hormoni imam ispitano na 3 den od ciklus i vakvi se rez:FSH 7.79 LH17.6 PROLAKTIN 534 I ESTRADIOL76.7 i posledno pred dve nedeli ispitav samo PROLAKTIN ne za vreme na ciklus 20.1 mi bese vrednosta doktor od plodnost me natera samo prolaktinot da go ispitam ama ne za vreme na ciklus inace imam uredno HSG ureden spermogram nemam redovna mestruacija so primanje na kontraceptivi dobivam redovno koga ne primam nemam redovna menstr.imam polucisticni jajnici za metformin dosega nikoj mi nema spomnato TSH feruar mesec ispitav na svoja raka i izleze deka hormonot e pokacen i imase vrednost 6.43 otidov kaj doktor mi dade eutirox50 napraviv po 3 meseci kontrola hormonot bese slezen na 1.6 i sega naredno kontrola treba da pravam za mesec dena primav 3-4 pati klomifen mi se pravea folekuli pa duri i prkaa ama rezultat nema eve sega piev klomifen 2x1 5 dena od 3 den an ciklus imav folekuli ama pod 10mm a trebase da pravam inseminacija i nsto i od nea i posledno sega eve 2-3 dena pri odnos krv imam a veke 14 den od ciklus mie denes i pree samo sto resiv da odmoram malku rabotev nesto niz doma i mi protece nesto koga ke vidam krv neznam od sto mozi da bidi i taka toa e mojata cela istorija inace skoro 3godini sum vo brak piev na pocetokot diane35 nekolku meseci za da dobivam redovno i posle toa do den denes sum na cikloproginova




kapina -> RE: Полицистични јајници (6.7.2015 5:59:58)

A testosteron imas li ispitano i insulin ogtt test imas li praveno moj sovet ti e odi na endokrinolog stom i tsh ti e visok odi zakazi si termin na endokrinolog




scared RR -> RE: Полицистични јајници (6.7.2015 9:17:09)

Убаво вика Капина, инсулин, скриен шеќер (огтт) е првото што се испитува за пцос. Андрогените хормони (андростендион,тестостерон) исто се испитуваат. Според резултатите се дава метформин. Исфрли благо од употрева, тестенини, сокови, бел леб и пецива, сето тоа е лошо за ваквите јајници. Ако имаш покачена телесна тежина намали ја.




Libra88 -> RE: Полицистични јајници (7.7.2015 11:51:51)

Scared, a dali so pcos imas i neredoven ciklus? I dali so metforminot ti se ima sredeno nesto?




Pinky30 -> RE: Полицистични јајници (15.7.2015 13:24:38)

RR-ki dali imate gadenje,tesenje na teloto,omalaksanost,ocite vi se sklopuvaat kako da ne ste spieni? Jas eve 2 dena ne pijam Metformin i dobro mi e a pred toa strasni glavobolkiiii,i site simptomi sto gi pisav pogore gi imav...neznam sto da pravam Dr.Brankica na Endokrinologija mi go dade radi nekoja sigurnost zaradi pcos jajnicite a nemam insulin ni skiren sekjer sto da pravam neznam duri i se mislese zosto hormonite mi se vo red i insulin nemam ni skiren seker neznam uff kade da se konsultiram taa e otidena vo penzija vekje taka rece posledno [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (15.7.2015 13:44:08)

Pinky30 прво што ќе ри речев е направи тест за бременост ам мислам дека ти пиеш контрацептиви. Овие симптоми може да ти се од контрацептивите. Додека ги пиеш твоите јајници се на одмор и не може ништо од симптомите да ти е од јајниците.
Јас на почеток со метформинот имав само гадење ама после сд навикнав и ми беше ок.




sakambebuvce -> RE: Полицистични јајници (15.7.2015 15:47:28)

zdravo zenski eve me pak mene znaci stvarno neznam uste sto se slucuva so mene imav menzis na 22 juni i traese okolu 6dena i prekina po dva do tri dena pocnav pak na dolniot ves da imam kako razligaveno kafeavo so krv i po edna nedela prekina nekako i toa pa imav odnos so mazo i vo odnosot pak pocnav da krvaram i eve sega od togash nemam nikako odnos mie strav i eve pak imam sega taka isto na dolniot ves na brisenjeto celo vreme imam krv mesano so kafeavo bev pred edna nedela na lekar doktorot me pregleda mi rece ako pocni da tece obilno ke se smeta za menzis ama nemam jas obilno taka razligaveno nekogas i koga ke se napnam poveke duri naednas mi protekuva pomagajte ve molam




Pinky30 -> RE: Полицистични јајници (16.7.2015 13:36:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Pinky30 прво што ќе ри речев е направи тест за бременост ам мислам дека ти пиеш контрацептиви. Овие симптоми може да ти се од контрацептивите. Додека ги пиеш твоите јајници се на одмор и не може ништо од симптомите да ти е од јајниците.
Јас на почеток со метформинот имав само гадење ама после сд навикнав и ми беше ок.



Jas gi piev vekje mesec ipol skoro na pocetokot nemav nisto no eve denes 3 den mi e i super mi e a si pijam i kontaceptivi plus,spironolakton i kapiti vit d3 i super se osekjam definitivno mi go smaluva sekjerot i pokraj redovnite jadenje i sega ke se konsultiram so petanovski zosto nego mu e bitno da mi se smirat jajnicite da dobivam na vreme da imam ovulacija na vreme i da pocneme so spremanje za ivf vo septemvri a metforminot Dr.Brankica mi go dade onaka duri i rece ne ni mora vo tvojot slucaj cisto neka se pod kontrola a i baska epten oskuden ciklus imav pijev i primulut nor i setoa toa taka mi se slucuva otkkao gi piev metformiot tatko mi doma mi merese preku krv i mi bese 4 ispod normalata a ogtt i insulin mi e odlicen i stvarno sega se osekjam super bez niv...neznam sto da pravam




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (16.7.2015 15:24:59)

Pinky шеќер 4 не е под нормала. Мене еднаш ми беше 3.3 и ми рекоа е сега ти е низок. Е сега ако ти лично мислиш дека ти штети тогаш прекини го метформинот. Ама обавезно консултација со Петановски.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (27.7.2015 16:15:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Na mene mnogu mi e loso od metaforminot sega posebno nasabajle edvaj gi podnesuvam utre sum pak na eho da vidam dali rastat folikulite vcera mi rece gin oti ne rastat dovolno a gi ima duri i poveke od dovolno duri me prasa da ne zemam nesto za ovulacija i mu vikam ne nisto ni metaformin ni nisto posto endokrinologot mi rece da gi prekinam i mi vika kakvo prekinuvanje odma da pocnam da gi pijam nemalo potreba od amh da ispituvam mi kaza


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR
Од колкава доза пиеш Капина? На почетокот на сите им е лошо ама после организмот се навикнув, мене и ден денeс знае да ми се гади од нив ама обично одма зимам овошје ако осетам нешто и ми поминува, и б комплекс пиј со него.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Pijam b kompleks redovno jas zaradi mthfr heterozigot od 500 mg pijam metformin od vcera pocnav utre sum na eho pak ili vo pon da vidam ovulacijata koga ke nastape oti probuvame sega so mm prirodno da ostanam bremena vo pon na mm ke bide gotov rez od kariotip


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
Jas gi smeni mesto siofor pijam metformin od 500 i 3 veceri piev i povtorno pocnaa nagonite za povrakjanje,tresenje na teloto,racete i voopsto ne bev sposobna za rabota i plus tahikardii mi se pojavuvaa i pritisokot mi pagase 90 so 60 mi bese :-( i resiv da ne gi pijam i onaka sega pijam YA3 toa na Petanovski mu e najbitno a metforminot ne mu vrsi uliga mnogu taka mi rece...eve sega odlicno se osekjam veke 4 dena mi e super i pokraj visokite temperaturi i promenite na vremeto...mislev mi e taka od vremeto bo definitivno od metforminot mi e na pocetokot ne osekjav nisto no po mesec ipol koristenje mi se pojavija ovie simptomi





kapina -> RE: Полицистични јајници (27.7.2015 22:53:16)

Jas ke gi pijam metformin dodeka ne se postigne bremenost celovreme do narednoto ivf taka mi rekoa trojca doktori vcera bev na eho pak rastat tri folikuli na 9 den od ciklus se7,8,9 milimetri i nekolku pomali i nema potreba od amh utre treba da vidat dali nastapuva ovulacija toa go pravam oti ne bev odila na eho po ivf i ete organizamot gin mi rece mi stvara poveke antralni folikuli sto e poveke od dovolno za ivf utre ke go zemam i rez od kariotip na mm mi rekoa oti treba da bide ureden mnogu sum srecna zatoa i mi rekoa glikozata da ja sledam da ne bide nad 5 redovni kontroli obavezno bi mi bilo od korist sekakva informacija za insulinska rezinstencija utre sum i naendokrinologija pa ke vidam so ke mi kaze endokrinologot




Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 [27] 28   Следна страница >   >>