RE: Полицистични јајници (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 22:39:04)

Ke mi se namalel so dietata insulinot , i jas se soglasuvam deka ne moze ishranata do tolkava mera da gi sredi vakvive problemi. Eve jas od 16 godini sum so pcos a slaba bev epten, nosev pantaloni XXS I XS [sm=smiley36.gif] a nitu dobivav nitu ovulacii imav. Se popraviv malce nakaj 22 godini ama ne od hormonive tuku od lezenje [sm=smiley36.gif] samo si sedev doma, si jadev sto mi tekne i normalno kilazata si dojde [sm=zz_biggrin.png] jas vnimavaam sega na ishranata cisto za mene, ama kamo sreka da mi se sredea problemive so hrana nisto nemase da jadam [sm=smiley36.gif]




mommy_angels RR -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 22:43:13)

Јас сум тежок случај на ПЦОС и еве и после породување не ми е регулиран циклусот(а нели после породувањето се се средувало [sm=smiley1.gif]).Е сега Андријанче 90 ,знам дека иритира зборот диета,ама мислам дека навистина има корист,само што јас не би ја нарекла диета туку начин на исхрана.После абортусот што го имав,што од нервоза,што затоа што така решив,сменив сосема исхрана.Благото и тестенините сосема ги исфрлив од животот и може да се живее без нив [sm=smiley36.gif].Ова навистина имаше влијание кај мојот циклус.Е сега дали поради тоа или затоа што сосема се опуштив и не мислев на правење дете или пак морскиот воздух и вода влијаеа,незнам ама јас останав бремена кога најмалку очекував.Со ова сакам да кажам ништо не е на одмет,(за ендокринологија не сакам ни да се потсетувам),ама работите што барем малку може да ти помогнат,не пречи да се направат.
Чисто за илустрација,при царскиот рез докторката што ме правеше ми рече дека толкави големи јајници во живот нема видено(а секој ден оперира),а тоа е резултат на ПЦОС,дури и ми напомена првите неколку дена после операцијата многу внимателно да станувам.Мој совет би бил комбинирај од се по малку и резултатот ќе биде видлив.




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 23:09:01)

I jas ne jadam blago, bel leb testenini, veke 5 meseci ali nazalost nema efekt [sm=smiley13.gif] ne be takvo e kaj mene od sekogas i koga jadam i koga ne jadam toa e...[sm=hudicek1.gif] A, ti si ostana bremena bez terapija? [sm=smiley1.gif] Problemi so hormoni nemase? Inace jajnicive i mene mi se zgolemeni baagi, sega malce se podnamaleni ali sepak se golemi [sm=smiley22.gif] Mislam po losa i komplicirana rabota od pcos nema ama ke bide i toa mora [sm=smiley16.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 23:15:25)

Andrijance90 инсулинската резистенција кај ПЦОС нема врска со тежината. Најчесто е поврзана, ама не мора да значи. Кај жените со нормална тежина дури и потешко се регулираат симптомите на ПЦОС со инсулинска резистенција. Инаку јас имав нормална гликемија (дури и на долна граница), ама инсулинот после 1 час ми скокна до 130, шеќерпт си остана околу 5-6.

Инаку ова со овулацијата и начин на исхрана и кломифени и слично е се индивидуално. Јас на пример настрадав од кломифенот што ми го препиша матичната. Првиот циклус имав фолукил што прерано прсна, потоа од него почнаа да ми се прават цисти што пукаа нареднито циклус ама комплетно ми ги реметеа циклусите. И тоа траеше до пред неколку месеци. Сега метформинот мислам дека малку од малку ми помогна. Последниот циклус со стимулација со 50мг кломифен имав еден убав фоликул и супер естрадиол.
Претходно за чудо имав една природна бременост која заврши со спонтан од сосема друга причина (септум).

Со ПЦОС никогаш не се знае ниту дали ќе има нити кога ќе има овулација. Се е до среќа.




kapina -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 23:23:24)

jas utre  ke ispituvam na 13 den fsh lh i estradiol se nadevam ovoj pat ke bidat vo red oti vo oktomvri site bea nizki 




andrijance90 -> RE: Полицистични јајници (13.2.2014 23:35:59)

Ili sreka Kvisko ili sek*anje sekoj den po nekolku pati [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] ke se pogodi ednas sigurno [sm=smiley36.gif] Jas se izvinuvam vaka ama moze da se proba i toa [sm=jezicek.gif]




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (14.2.2014 9:00:01)

Пробано и тоа[sm=jezicek.gif]. Ако нема овулација ништо, плус нема ни сперматозоиди од пречесто. Јас сега за сега сум само на мислење дека е само до среќата и до ништо друго. За жал зашто јас очигледно сум од тие без среќа.




mommy_angels RR -> RE: Полицистични јајници (14.2.2014 9:16:34)

A, ti si ostana bremena bez terapija?

Шест месеци се немав напиено ни аналгин ,а не пак хормони.Моите се во хаос,ако ме видиш колку влакна имам по мене,се ќе ти биде јасно.Јас броев денови,стимулации со кломифен,метформин,инсеминации,ин витро,значи се по ред.И на крај останав бремена случајно.Квиско,да,до среќата е,или како што си викам јас ,тогаш требало да биде.И јас во тие седум години си мислев не сум јас од тие среќните,ама гледаш сум згрешила.
Женички само храбро на мегдан со макава и ќе видите дека вие сте посилни.




LoveableMe RR -> RE: Полицистични јајници (14.2.2014 11:44:15)

Mommy angels, може ли да ја раскажеш твојата успешна приказна за забременување во темата Приказни со среќен крај, се она што си поминала со ИВФ хормони и друго, па како случајно забремени, да ги охрабриме другите членки. Позз




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (14.2.2014 19:17:15)

Се бидува. Ако е само ПЦОС проблем а се друго е во ред шансите да се деси природно се добри. Некогаш ќе има овулација.
Кога ќе се наталожат проблеми и мора да се бориш на повеќе фронтови е тоа е веќе друга приказна (а јас сум во таа приказна). Ама и јас се надевам дека ќе биде. Немам избор.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (16.2.2014 11:57:58)

MommyAngels дали може да објасниш што точно исфрлли од исхраната. Јас последнито месец изфрлив се што има глутен. Ај кажи пример за дневно мени и состојки што ги јадеш, а што не јадеш.




butterfly1 -> RE: Полицистични јајници (17.2.2014 18:22:00)

I mene me interesira vo vrska so ishranata [sm=smiley1.gif] Jas denes izedov dve cokoladi [sm=smiley36.gif] majke mi ke mi se slosi sega no ne jadam blago moze so godini , denes nesto taka mi dojde ubavo na dusava raspolozena se osetiv i se pocastiv [sm=smiley36.gif] valjda nisto nema da mi stane [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




mommy_angels RR -> RE: Полицистични јајници (17.2.2014 22:56:40)

Јас незнам дали да кажам дека бев на некој режим на исхрана,едноставно тогаш така се чувствував и таа храна ми одговараше.Најважно,леб,бели пецива,пици тестенини ,ништо од тоа воопшто не јадев.Ниту пак благо.Дневните потреби за шеќер ги задоволував со овошје и тоа до првата половина на денот,навечер не јадев.За појадок обично беше овошје,за ручек што ќе зготвев,значи не е важно ,компир,месо ориз ,манџи,буквално се,само без леб и со многу салати.Вечерата најчесто беше свеж зеленчук или салата,со сите зачини и најчесто тоа беше шопска салата,со сиренце нормално.Количината никогаш не ми беше важна,јадев дури сакав [sm=smiley1.gif].
Ова можам да кажам дека е некој режим на исхрана на дијабетичари(знам зашто ги имам во фамилија) и затоа и погоре ви реков,не за џабе се прават тие испитувања на Ендокринологија и тие диети се даваат за синдромот на ПЦОС.Кај мене исхраната и тоа како влијаеше на циклусот,а и на телесната тежина.
Во право си Квиско ,кога повеќе проблеми се измешани,е уште потешко,ама наше е да ги елиминираме еден по еден.Резултатите се неизбежни [sm=smiley2.gif]
И уште нешто,ова е еден вид здрава исхрана,а физичката активност е уште еден дел од мозаикот кој придонесува за уште подобри резултати.Барем ова е моето искуство,не викам дека е чудотворно,ама ете мене ми помогна.




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (18.2.2014 9:30:44)

Супер фала што сподели.

Јас секако внимавам што јадам. Отсекогаш сум јадела мусли за доручек зашто без доручек не функционирам. Откако го направив ОГГТ тестот сфатив и зошто, имам висок инсулин и низок шеќер.
Во последно време отфрлив и благо (освен едно парче торта за роденден). Последниов месец отфрлив и се што е пченично брашно.
Никогаш не сум била со вишок килограми, ама сега сум послаба од било кога.
Сепак и со метформин и со сменет начин на исхрана едноставно имам предолг циклус и непредвидлив. Се надевам само дека метформинот ќе ми помогне околу овулациите (или веќе помогнал).




vezilka RR -> RE: Полицистични јајници (18.2.2014 14:09:53)

princess_22 најубаво е да си провериш преку крв. Постовите, бидејќи се работи за знаци на бременост ќе ги префрлам таму.




merilin -> RE: Полицистични јајници (19.2.2014 6:03:27)

Zdravo devojki!!!
Jas se izvinuvam ne sum sekogas aktivna megutoa cesto ve citkam.Da spodelam nekoja dopolnitelna informacija za onie koi sakaat [sm=rozacrtici.gif]
Pijam poveke vitamin od koi:vitamin D so Calcium(okolu 2000mg),multivitaminski,Omega 3,i najvaznoto kombinacija od dva vitamin vo edno paketce INOSITOL I FOLNA KISELINA.Jas sum vo USA I ovie dva vitamin se prodavaat vo edno paketce Dnevnata doza na Inositol treba da bide 2000mg a folnata okolu 400mg.Bez da probam da pijam vitamin jas ne dobivav iako uste ne sakam [sm=rozacrtici.gif]
Otkako pocnav jaas dobivam ciklus vekje 3 meseci pod red.Srekna sum sto ne sum na kontraceptivi poveke bidejki me izluduvaa.Se nadevam ke pomogne na nekogo.Imam edno prasanje do vas hormoni ispituvav dve nedeli pred da dobijam menzis I dva meseci posle prekinuvanje na kontraceptivi dali rez se lazni????Imam pokacen prolactin I maskite hormoni sekako .Ne znam kolku e tocen rez dali prolaktinot varira .
Vi blagodaram RR




sasaiciko -> RE: Полицистични јајници (19.2.2014 9:54:45)

Moi RR za zal od forumot inseminiciii preminuvam tuka poradi toa ste sabajlevo mi kaza dekase vbrojuvam vo ovaa grupa. sakam da prasam dali nekoj od Vas ima pieno metformin




bebence19 -> RE: Полицистични јајници (19.2.2014 10:41:16)

jas imam policisticni jajnici sega sum 24 nedela bremena :), probav se i sesto, bev na lekar se obiduvave 1,5 godina i na kraj si ostanav prirodno bremena nemam koristeno nisto od lekarstva no zatoa piev caj i toa posledno pred da ostanam bremena piev ajducka treva, neven, seme od kopriva i plus brusnica ne se sekavam dali imase uste nesto no mislam deka bea tia gi imav pieno i prethodno i sega na mene ciklusot mi docnese do 12 pa i 15 dena, koga go piev ovoj caj mi se regulirase. No jas mislam deka se fati posto se opustivme i zaboravivme deka pravime bebce imeno bevme kaj organdziski koj me napravi neplodna za posle dve nedeli da doznaam deka sum bremena :)




sasaiciko -> RE: Полицистични јајници (19.2.2014 11:06:18)

Jas veke neznam kade da se obratam.So mm se obiduvame da zabremenav veke 3 godini.lani ni kazaa deka mm ima slab spermogram i ni preporacaa direktno da odime na invitro bidejki nema doolno materijal za inseminacii.Od fondot ne vrakaa dva pati i tretiot pat pobaraa cetri inseminacii vo period.prvata ja pravevme pred nova godina i se si bese vo red so mene i moite folikuli(golemina , brojka) samo sto brojkata na spermatozoidi kaj mojot soprug bese mala. Koga dojde vreme za vtora iseminacija folikulite nikako da porasnat.Mi preporacaa se detalno okolu hormonite da proveram .izleze deka eden del mi se vo red a nekoi ne.Poradi toa mi rekoa deka spagam vo grupata na policisticni jajnici bidejki insulinot mi mnogu zgolemen i mi kazaa tezinata vo najmozno kus pediod da ja namalam. E sega nemozam da razberam edna rabota ovaa tezina jas ja imav i pred dva meseca ne mi e smeneta samo sega nemam razvivanje na folikulite .HELP nekoj nekoj sovet ?




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (19.2.2014 12:13:52)

Полицистичните јајници се непредвидливи. Некогаш супер растат фоликулите некогаш воопшто не растат некогаш прават цисти. За жал нема универзален рецепт за помош. Кај секого е различно. Во принцип ако имаш вишок килограми со регурлирање на тежината би требало да се подобри состојбата. Метформинот помага и за тоа. Јас конкретно пијам 500мг заради тоа што ми се создавата цисти и немам овулација. Имам нормална тежина и инсулинска резитенција (висок инсулин, нормален шеќер).
Не се секирај штом е отркиен проблемот ќе се реши само треба трпение.




Stefanija Stefi -> RE: Полицистични јајници (25.2.2014 18:46:55)

Моја пријателка имаше ваков проблем...после 25 год отиде на гинеколог прв пат и и открија полицитични јајници... не беше убаво запознаена со таа проблематика и многу беше исплашена... одеше во Плодност правеше тестирања и одеше на редовни прегледи... пиеше таблетки без прекин додека не и кажеа да ги прекине и секои 3 месеци одеше на котрола... резултатот се виде веке после 6 месеци... почнаа да се намалуваат цистите за веќе по 1 година да нема ниту една циста. Сега е бремена мислам 4-5 месеци и понатаму си оди редовно на контроли и се е во ред. [sm=smiley20.gif]




tila -> RE: Полицистични јајници (2.3.2014 20:54:09)

ve molam za sovet [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] jas imam policisticni jajnici. no sega nesto se slucuva so mene i sum preplasena neznam sto da pravam eve skoro tri nedeli sum griposana i se otruv od apcinja, mojata maticna mi prepisa amogsiklav apcinja da pijam zatoa sto i grloto mi bese vospaleno, no mi se pojavi drug problem dali e poradi apcinjata ili gripot stvarno neznam tri nedeli po malku krvaram nekogas imam negoj den ne i sto e najvazno koga imam odnosi krvaram go prasav ginekologot ne mi dade konkreten odgovor se plasam molam za sovet




petra27 -> RE: Полицистични јајници (2.3.2014 21:08:28)

Jas cel zivot imam policisticni jajnici....i eve po vtor pat sum trudna i toa sega so bliznaci...ne se plasete so pdredena terapija se se sreduva...jas ne dobivav redovno no ete se e ok....




kapina -> RE: Полицистични јајници (2.3.2014 23:43:16)

Sestra mi e so neredoven ciklus visok testosteron I insulin pa eve ja bremena e so vtoro deteveke e10 nedeli. I Toa I dvete bremenosti I se po priroden pat piese pred Da ostane bremena siofor I spirinolakton I eutirox I esega samo I kazale da odmara oti plodot go nosi nizko I samiot endokrinolog mi kaza pred nekoj den oti se cude kako so dvojno pokacen testosteron I so neredoven ciklus ona ostana bremena po priroden pat dva pati




Kvisko -> RE: Полицистични јајници (3.3.2014 12:24:52)

Tila за да добиеш конкретен одговор сепак ќе треба да одиш не гинеколог. Мене ми се случувало заради полицистичните јајници да крварам долго вреем и секогаш сум добивала терапија за средување на циклусот. Многу е неодговорно гинекологот да не ти каже ништо. За жал полицистичните јајници се непредвидливи, нема никакви правила.

Исто се непредвидливи и за забременување. Некогаш не се никаков проблем некогаш се страшен проблем.
Секогап тоа го кажувам и пак ќе го кажам се зависи од среќа.




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>