RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.4.2014 14:54:06)

MMM27 нечекај да те пратам сама прави си контрола секој месец.Онаа скратена крвна слика за трудници знаат во лабараториите




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.4.2014 12:24:13)

Кликнав, но пишува Оваа порака е избришана или преместена, со што веќе не е достапна???
И јас денес влегувам во 6та недела :) За срцева акција треба да одам на 14-15 кај матичниот а тогаш ќе бидам 7ма ндела. Да не е рано? Ќе може да се види?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.4.2014 14:09:17)

lusy сега линкот е во ред,пробај.Инаку срцева акција се гледа и/или слуша од 6 до 8 ндела,таман си е.Тема Срцева акција=ТУКА




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.4.2014 11:26:33)

vcera bevme na kontrola [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] doktorot ni kaza deka se e vo red ima uste malku od hematomot mi gi prodolzi dabrostonot za pienje. Zaboraviv da mu kazam deka sum padnala no toj rece se e vo red. Na 15 april ni prepisa upat za skopje da odime da mi zemaat krv od vena za nekoi ispituvanja za plodot ne mi e jasno toa ama ke vidime vo vtornik a tuka kaj nas ke mi zemaat bris inaku dobri sme[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] VI POSAKUVAM LESNA BREMENOST NA SITE[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




bejbe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.4.2014 21:32:30)

zdravo na site rr moi kako ste mi nie stignavme od 12 nedela znaci na krajot od prvoto tromesecje pa se prefrlame vo vtoroto so krvta ja regulirame sega za sega odmarame i poleka se debeleeme [sm=smiley1.gif][sm=smajl.gif][sm=smajl.gif][sm=smiley1.gif] vi posakuvam na site lesna bremenost [sm=smiley2.gif][sm=smiley4.gif][sm=smiley4.gif][sm=smiley2.gif][sm=rozica.gif] pozz




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.4.2014 22:48:23)

bliznaci 1 супер што полека се се средува [sm=bravo.gif] а испитувањето е веројатно ПРИСКА има тема PRISCA= Prenatal risc calculation software=ТУКА

bejbe уживкајте во најлесното тромесечје што следи [sm=bravo.gif]




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 11:17:55)

da za ПРИСКА treba da odam za skopje no me interseira dali treba na gladno da mi zemaat krv i neznam kako ke izdrzam ako e na gladno bidejki ako ne jadam koga ke stanam me boli zeludnikot kako ke izdrzam. pozdrav do site




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 12:28:11)

Не треба да си гладна за Приска-та, нема тоа влијание на резултатот.




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 16:24:13)

Ve molam preporacajte mi kade da napravam eho na privatno,
maticniot mi e otsuten, a mesto ne me drzi
so netrpenie cekam da cujam srceva akcija.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 19:36:07)

Ако си од Скопје знаеш дека Систина и Ремедика се најпознати, но има и многу ординации кои иако работат со фондот прегледуваат и на приватно.Така што за тој што имаш слушнато дека е задоволен од водење бременост,иако немора да значи, закажи и оди.Па убава вест да споделиш [sm=smiley27.gif]




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 19:48:53)

Не знам што би правела без тебе :) А да не знаеш колку чини?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.4.2014 20:11:02)

Ехо преглед е сигурно 500 ден. па некаде и повеќе, но кога ќе закажеш прашај и кажи дека се работи за ехо во бременост.Наведи за што е да не помислат дека е за скриниг тој е многу скап.




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.4.2014 13:51:17)

Во Систина ехото е 2000ден [sm=smiley1.gif] Јас бев кај матичната не можеше да види бременост а во Систина по еден ден се виде и бебето и срцева акција... [sm=smiley1.gif]




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 11:38:18)

Здраво колешки [sm=smiley1.gif] Сакам да ве прашам дали некоја од вас има проблеми со тахикардија? јас во првата бременост се сеќавам дека имав, но при крајот, а не вака во 7-8 недела [sm=zmeden.gif] И уште нешто, во авицена треба да испитувам крв, упат имам за тој комплет за трудници што го викаат, дали се испитува и скриен шеќер или рано е...не знам, не сум испитувала тоа.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 16:18:54)

Тахикардија се јавува во текот на бременост, независно кога.Мене тој ми бил симптом дека сум бремена но подоцна дознав [sm=smiley1.gif] Крвната слика и мокрача за трудници е 90 и нешто денари,а скриен шечер се испитува дури во 28 недела
MMM27 како си?Споредба досега во бременостите,лошење, киселини?




babylove** -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 16:22:58)

[sm=bravo.gif]Zdravo do site idni mamicki
Sakam daa prasam..bremena sum so in vitro 10 nedela.i momentalno pregledite gi pravam vo bolnicata kaj sto go pravev in vitroto...Dali nekoja od vas so isto iskustvo kako moevo cela bremenost ja pominavte vo bolnicata t.e privatni pregledi ili si se prefrlivte kaj vasiot maticen dr...zosto go prasav dr.zosto ne mi dade majcina kniska i ne ME meri na sekoja kontrola da vidam kako rastam vo kiliza on mi rece deka toa GO pravi mojot maticen...i sega jas treba i kaj dvajcata paralelno da aodam ..nemozma jas vo mesecot da pravam eho i tamu i tamu...nesto ne mi e jasno pa bi sakala ako pominala nekoja od vas niz ova da me sovetuva sto da pravam...
VI BLAGODARAM VI POSAKUVAM LESNA BREMENOST I UBAV DEN...




nataly86 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 17:30:31)

Здраво најпрво честитки за бременоста[sm=bravo.gif] инаку јас сум еве 19 недела бремена со близнаци преку ивф, јас одам паралелно и кај матичниот гиниколог и во болницата каде што правев ивф...кај мене исто матичниот ми отвори мајчина книшка ме мерат тежина и крвен притисок....
И воопшто не ми тешко да одам на двете места баш ми претсавува задоволство бидејки си ги гледам бебенцата на две недели....

самата одереди си ритам кога како ти одговара и распоредиси ги прегледите можиш на две недели разлика да одиш..така да и во приватната ке одиш еднаш месењчно и кај матичниот гинеколог...сепак тоа зависи и од финансии бидејки одењето на приватно знаеме колку кошта..

Со среќа и лесно понатаму па се читкамеее




Yaya -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 21:08:51)

Zdravo na site idni mamicki[sm=smiley1.gif]
Eve i jas da se prijavam na spisokov konecno. Od vcera oficijalno vlegov vo 5-ta nedela...so Gospod napred za 2 nedeli sme na vtor pregled za slusanje na srcencevo na moeto ubavko gravcence [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
So netrpenie cekam da gi citkam site soveti vo vrska so prvoto tromesecie
Pozdravce




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.4.2014 22:22:22)

И ние денеска бевме за срцева акција, срцушко мало 1,3 цм е. Мало некако за 8ма недела или? За 2 недели ми рече пак да одам. До сега 4 пати сум била на ехо во рок од 8 недели.




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.4.2014 8:30:14)

Сега сум 8ма недела, вчера имав премиера на повраќање [sm=smiley36.gif] Во првата бременост ми се лошеше на сабајле, а сега ми се лоши после работа, од замор, одвај стигам до дома. Инаку, во споредба со претходната бременост во која се породив на сред лето и се тркалав, уште од сега ми се познава стомакот, а до декември не можам да замислам колкава ќе бидам. Дај боже само се да е во ред.




jasna_sr -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.4.2014 9:11:24)

zdravo

jas sum 7-ma nedela i mi se poznava stomakceto inaku mi e vtora bremenost, na rabota koleskite mi vikaat deka mi se poznava, so prvata bremenost mi ostana stomakce pa zatoa sega uste tolku rano izgleda kako da imam stomakce pozzz




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.4.2014 9:32:38)

Со втора бременост и јас мислам дека порано почнува да се познава мешето.
Мамички, споделете ги вашите искуства и во темата Споредба меѓу бременостите




babylove** -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.4.2014 10:46:50)

[sm=bravo.gif]Ti blagodaram Natally86,za isrpniot odgovor i ne elosa ideava da si odam kaj dvata dr...mene me plasi pomislata dva pati mesecno eho,da ne mu steti na bebeto tolku zracenje...TI BLAGODARAM USTE EDNAS...
Da se nadovrzam za stomaacinjata...mene mi e prva bremenost i sum 10 nedela a imam stomak kako da sum4 mesec hahah cudno ..i site me p-rasuvaat koj mesec SI???... mene mi e bitno da mi e bebeto 0ok a stomakot ako saka neka porasne najgolem hahah...Se mislam deka stomakot se duva pogotovo jas primam progesteron i mi rekoa deka od toa se duva stomaceto....
MAMICKIIII SO LESNO NEKA NI E SEGA SME VO TAKAVA SITUACIJA KADE STO SE NI E CUDNO I INTERESNO ...SO SREKAAA NA SITE[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]




linak -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.4.2014 9:57:25)

Јас сум на контрола околу 13ти мај за срцева акција тогаш треба да сум некаде 8ма недела. А за испитување на крв,урина вероватно тогаш ќе ми даде да испитам,засега не ми спомна ништо. Ја прашав докторката за кафеавиот исцедок што ми се јави 2-3 пати но ми рече не е ништо страшно,пука по некој крвен сад додека се зацврсне позицијата на бебето,не ми даде ништо освен МамаВит да си земам. Немам мачнини ниту повреќање можеби сеуште е рано. Ова ми е прва бременост па си собирам вака информации од сајтовите и од поискусните мамички [sm=smiley1.gif] ме интересираше кога почнува да се качува на килажа во бременоста,мислам колку килограми плус имавте до крајот на првото тромесечје околу 13та недела? Знам дека тоа кај сите е индивидуално ама онака чисто ме интересира,јас мислам дека поинтензивно почнува да се зголемува килажата во второ и трето тромесечје.




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.4.2014 10:03:07)

ме интересираше кога почнува да се качува на килажа во бременоста,мислам колку килограми плус имавте до крајот на првото тромесечје околу 13та недела?

linak, пред се од срце ти честитам за бременоста, ти посакувам со лесно да ја износиш [sm=smiley1.gif]
Што се однесува до килажата, јас лично првиот триместар го завршував со +4-5 кг.




Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>