RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.9.2014 15:06:56)

Ete sabajle kasnav edna biskvita pusti strav da ne ispovratam u avtobus idejki nakaj rabota[sm=smiley1.gif], i dobro pominav srekja...
Taka da ovosje rano nautro ne stavam u usta,tek koga ke stasam na rabota




Sunshine1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.9.2014 19:41:46)

Здраво женски,
Јас да ве поздравам како нов член од овој дел на рингераја форумите :)
Бремени сме веќе 6 и пол недели [sm=nosecka.gif]
Кога отидов на др на 5 недели и 6 дена веќе го слушнавме и срценцето.. Нема поубаво чувство [sm=bravo.gif]
Сега користам само фолна и утрогестан вагиналети два-патин дневно.
Дали да земам магнезиум на своја рака или да го прашам др?

Поздравчиња




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.9.2014 12:22:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dace8

Zdravo mamicki...i jas sum vo vtori mesec...pa sakam da prasam nesto sto me zagirisuva malkudali e noralno niskoto vo predelot na jajnicite i matkata da imam colka,kako d ami idi mesecen ciklus i dali e normalno koga ke kivnam ne sekogas ama ponekogas mi se javi jaka bolka i trae nekolku sekundi...pregled imam sega na 15ti pa sakav da se konsultiram so vas






Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.9.2014 14:20:34)

dace8 мала болка како грч но повеќе како непријатност е нормално и најчесто секако по консултација гинекологот дава да се пие магнезиум,затоа на контролата кажи му и ќе видиш што ќе те советува.Но штом е кратка болка тоа е[sm=smiley1.gif]

Sunshine1 исто,најдобро прашај си ако нема потреба зошто магнезиум.Да тој ги опушта мускулите и сл. но сепак бременоста е друга состојба а само матичниот ти ја знае историјата[sm=smiley1.gif]

Пишете ги вашите крајни термини ТУКА




babygirl88 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.9.2014 10:31:55)

Здраво женски, нова сум овде и се надевам ке си се дружиме понатаму затоа што само што си дојдов од лекар, и ми го потврди тоа што веќе го знаев, дека сум бремена :))))
Е сега, ова ми е втора бременост, првата нажалост не успеа. Му престана срценцето и морав да абортирам :( причина нема. правев тестови за кламидија, и некои други работи, и се беше негативно. Тоа се случи во мај, еве сега сме веќе септември и сум повторно бремена. Само овој докторов секогаш ме расплакува. Овој пат, ми кажа дека е рана бременост, и дека сеуште нема создадено ембрион. Последната ментруација ми беше на 6ти Август. Навистина не разбирам. Се плашам дека повторно нешто нема да биде во ред. Зарем досега не требаше да има и ембрион? Ми даде утрогестан и аспирин и ми кажа да се вратам кај него по 10дена. Навистина ми е страв :(




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.9.2014 20:12:01)

Denes bev na ginekolog ok e se 9 nedela sum, so folna rece da prekinam i mi rece da pocnam so nekoi vitamini sto imaat i zelezo ama nesto konkretno ne mi preporaca.so prvoto znam piev materna centrum ama rece vekje gi nemalo...da mi preporacate nesto????




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.9.2014 23:24:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: babygirl88

Здраво женски, нова сум овде и се надевам ке си се дружиме понатаму затоа што сум бремена :)))) Знам дека можеби овде не ми е место да го пишувам ова, ама нестрплива сум и многу би сакала да добијам ваше мислење.
Ова ми е втора бременост, првата нажалост не успеа. Му престана срценцето и морав да абортирам :( причина нема. правев тестови за кламидија, и некои други работи, и се беше негативно. Тоа се случи во мај, еве сега сме веќе септември и сум повторно бремена. Само овој докторов секогаш ме расплакува. Овој пат, ми кажа дека е рана бременост, и дека сеуште нема создадено ембрион, а последната ментруација ми беше на 6ти Август. Навистина не разбирам. Се плашам дека повторно нешто нема да биде во ред. Зарем досега не требаше да има и ембрион? Ми даде утрогестан и аспирин и ми кажа да се вратам кај него по 10дена. Навистина ми е страв :(


Како нема ембрион? Да за 1 недела веќе треба да се слуша срценцето,земај ја терапијата но не е на одмет ако можеш да отидеш и кај друг гинеколог ако не си сигурна во овој




mama i dete -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 10:54:24)

Здраво девојки
После направените 2 теста [sm=rozacrtici.gif] денска отидов на гиниколог.
Наместо да бидам релаксирана јас повеќе се исплашив[sm=smiley13.gif]
Ми потврди бременост рече дека било формирано кесето за бременост(така го нарече) и дека плодот бил 2 мм(нели е премногу мало) и порадо што јас се пожалив дека имам понекогаш болки во долниот дел од стомакот ме боцна Прогестерон и ми рече наредниот четврток пак да одам на преглед.Да ви кажам некако ми е страв .Дали сето тоа е нормално
Последна менструација ми беше на 09.08
Ви се молам дајте сповет ваше мислење




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 11:35:20)

Bolkite vo rana bremenost Se normalni.No dokolku Se jaki I neizdrzlivi togas treba odma da se konsultiras so gin.Taka da spored ova sto go naPisa nemas pricini xa griza.Sepak ke otides na kontrola ke bide se ok.Uzivaj I imaj lesna bremenost.
Inaku vo vtornikot bevme na gin prv pat da slusneme srceva skcija.M bese mn zbuneta I samo vikase malo bebe;).Odma padnaa spekulacii za polot posto imase 180otcukuvanja.Jas navivam za zensko;).na kontrola za mesec za brisevi,prisca.Inaku sum 10gn+3




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 11:44:54)

Malecka23 a kakva vrska ima toa so otcukuvanjata?? ima vrska so polot demek?? nie imame 140-150 otcukuvanja[sm=smiley36.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 11:51:39)

Pa kao navodno zenskite deca imaat pogolemi otcukuvanja nad 150.M imase skoro 170.Ali ova e info za razonoda ne e potvrdeno





Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 14:05:56)

mama i dete по циклус бремеба си 5н и 5дена,рана бременост е.
Во Календарот на бременост за 5 недела КЛИК ТУКА ќе прочиташ повеќе а можеш да се пријавиш и секоја недела да добиваш известувања за неделата во која си ,прочитај ТУКА




babygirl88 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 14:21:27)

Има жолто ќесе, и кажа дека сеуште нема формирано ембрион. Ете тоа го кажа. А мене ме интересира и уште нешто. Дали кога одите на преглед, прв пат и следните пати, ви прават ехо вагинално или преку стомак? Овој доктор кај кого јас одам, има пракса да прави вагинално ехо на секои две недели додека трае првото тромесечје, а потоа мислам дека само преку стомак. Дали е во ред да ме прегледува секогаш вагинално па дури на секои две недели? Како е кај вашите доктори?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 14:26:15)

Да до 12 недела се прави вагинално ехо бидејќи најдобро се гледа и се се утврдува,никаква штета нема .Впрочем до 12 недела 3 пати најмнгу се оди.Воопшто не се секирај за тоа[sm=smiley1.gif]




babygirl88 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.9.2014 14:34:57)

ахам.. ок, да си знам затоа што се сомневав во тоа малку... tnx :) сеа уште да почекам до следниот четврток и да се израдувам со убави вести. [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.9.2014 13:17:02)

Труднички оваа тема се исполни со страни , продолжуваме во 2 ден , КЛИК ТУКА




Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]