RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Ki4iko -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.7.2014 18:18:44)

Уф,Аннамолли, и кај мене е страшно деновиве, на работа едвај издржувам 5 саати , а после дома помош од баби и дедовци ,сопругот кој како може за поголемото дете, пијам Б6 витамини, многу ми помагаат т.е. немам толку нагони за повраќање, инаку едвај чекам да ми поминат овие недели и кога е жешко ама и првово тромесечие [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.7.2014 16:16:04)

Јас пак си прокрварев вчера и отидов на ГАК. Се е во ред со бебето, си мрда и си има срцева акција. Примив Прогестерон депо инекција и треба уште две да примам. Продолжувам и со утрогестанот. Сега сум 11+6.
Сега ќе одам кај матичната пак да ми отвори боледување и така.
ЕДВАЈ чекам дазаврши ова веќе аман трето крварење за 2 месеци.
Ми рече докторката дека може да си крварам вака до крај [sm=smiley19.gif]




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.7.2014 16:47:21)

Се ќе биде во ред. [sm=smiley31.gif] Само позитивна мисла, и слушај ги докторите.




Ki4iko -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.7.2014 10:04:47)

Annamolly баш ми е жал, а се знае ли од што така прокрваруваш, каква ти беше предходната бременост, треба ли сега нон стоп да одмараш? Мојата прва бременост беше слична , со болки, со прокрварувања, па ми беше речено да одмарам,строго во легната положба, така се до 16 недела, после немав проблеми,што ти викаат лекарите?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.7.2014 15:02:43)

AnnaMolly RR помина ли крварењето?
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

И други ми имаат речено дека девојчињата се со повисоки отчукувања и се надевам дека стварно ќе биде девојче! Ако излезе вистина, цела РР има да ја частам! Ама вистински, не вака преку слики само :)))))))))

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.7.2014 9:03:35)

Вчера ми престана сосема крвавењето. Утре сум на контрола+микробиолошки+ПРИСКА. Ќе ве известам како сум поминала обавезно. Уште сум си дома, одмарам до следната недела. Се надевам нема да има веќе вакви проблеми и ќе може да си уживам во оваа бременост како и во првата.




princessa -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.7.2014 9:48:16)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Ајде се ќе биде во ред.Ти праќаме [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] [sm=smiley31.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.7.2014 10:07:44)

Фала женски, знам дека тука ја имам најголемата поддршка. Така беше со првата бременост, така е и сега :) За некој ден се префрлам во второ тромесечје па и таму здравје ќе се читаме, се надевам со поубави муабети :)




Ki4iko -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.7.2014 17:13:04)

Denes bev na kontrola, prezadovolna zasto si go vidov bebceto,sega vekje podporasnato, 12 nedala sum na kraj, za nekoj den i jas se prefrlam vo 2 tromosecie.E sega povtorno se pojavi hematom na postelkata, bas se zagriziv,doktorkata mi dade terapija utrogestan povtorno, ehhh so ova hematomite,mi se smaci vekje [sm=smiley13.gif]




taluska -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.7.2014 10:45:30)

Zdravo jas sum nova ovde i sakam da ve prasam kako se spravuvate so glavobolkite kolku cesto vi se javuvaat i macninata jas sum vo 8 nedela i pred nekolku dena mi se javija za prv pat vi blagodaram




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.7.2014 10:49:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: taluska

Zdravo jas sum nova ovde i sakam da ve prasam kako se spravuvate so glavobolkite kolku cesto vi se javuvaat i macninata jas sum vo 8 nedela i pred nekolku dena mi se javija za prv pat vi blagodaram


taluska, добредојде на Рингераја, тоа е најверојатно од напливот на хормони во телото во текот на бременоста. Имаме тема Главоболки во бременоста, тука има дискусија од рингерајките, ќе јго копирам постот таму и можеби некоја од новите трудници ќе пише. Позз




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.7.2014 11:22:41)

taluska добре дојде на Рингераја.
Јас никако не успеав да се справам со мачнините, а првите недели јадев само овошје. Тоа најубаво ми годеше на организмот.
Сега сум 14 недела и веќе се намалуваат.
Пробај со бадеми и јади мали оброци, почесто. Да не го оптоваруваш организмот.




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.7.2014 15:36:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Јас бев неделава на ехо кај матината, прво ме искара што сум отишла зш не сум била нејзина одговорност до трети месец :( и потоа на ехото едното близначе личеше ептен помало од другото и рече може тоа да не го биде. Се чувствувам ко некој да ми одзел една рака, и сега си чекам уште 10тина дена за во ремедика да видиме дали тоа си напреднало или пак не. Дотогаш само молам бога се да си е во ред со двете, а ако реши господ да е едно, другото да си е добричко и да си расте. Извинете што ви пишувам тука за ова но тука се чувствувам како дома. Ке ми треба време да се опуштам и во другите форуми.


Лолла, другите бремени рингерајки ќе ти кажат, ама матичните не се многу за верба, чекај Ремедика да ти кажат и другите рингерајки исто...некогаш мисам иако така изгледа, тие побрзо после напреднуваат, позз




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.7.2014 22:07:11)

lolla на матичната е одговорноста СЕКОГАШ, таа прати се и дава упати за прегледи.Чекај си ехо и се ќе биде добро, ама размисли дали таква треба да ти биде матична




Dilina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.7.2014 22:19:39)

Јас дури во 5ти месец ко сменив матичниот, и уште ми е криво зошто не го направив тоа порано, па мој совет да си ја смениш, секако дека си нејзина одговорност, а и кога сакаш ќе си отидеш, за тоа се платени... ц ц ц..




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.7.2014 7:12:03)

LovableMe, фала што го скрши мразот за мене во оваа тема. Меланија и дилина, ви благодарам за утешните зборови, и јас се надевам дека се ке си биде во ред. А за матичната, мслам дека така ми рече бидејки сум останата бремена со ИВФ па затоа, не знам кај кого би одела за матичен ако се откажам од кај неа.

Инаку денес сум полни 9 недели исполнети со среќа, исчекување, неизесност и по малку страв бидејки после 5 години обиди ова ми е прво забременување.

Имам прашање, кога треба да правам прва крвна слика? И кој треба упат да ми даде, матичен лекар или гинеколог? Кога ја прашав матичната таа ми рече да помине трети месец па тие имале кај нив во лабораторија пакети за трудници за крвна слика и урина, не давале упати за тоа. Значи би одела кај општиот матичен лекар.

Имајте убав понеделничк неработен ден.




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.7.2014 9:38:27)

Lolla јас во 9 недела првпат правев крвна слика. Упат за крвна слика јас зедов од општиот матичен лекар.




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.7.2014 10:42:52)

Фала ти Ана Моли, ке си земам следната недела од кај мат општ лекар.




mesecina83 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.7.2014 21:00:23)

Zdravo dragi rr konecno dojde i mojot red da se prijavam na ovaa tema posle 10 godini cekanje jas sum bremena so pomos na moeto vtoro ivf jas sum bremena so bliznaci ..Deneska bev vo Remedika i mi potvrdija deka se bliznaci deka se 2 i sum bremena 6 nedela i 2 dena .Pa se nadevam ke se druzime i vie poiskusnite ke mi davate nekoi soveti za ponatamu koga mi trebaat[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.7.2014 22:41:03)

Znaci [sm=bravo.gif] devojki sekoja vi cest na site, koga gledam kako si pomagate edna na druga, kako si davate iskreni soveti, kolku samo se osekam polesno. bas mi e milo sto sum tuka na sajtov....daj boze site da spodeluvame ubavi vesti za nasite bebcinja. Pozdrav




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.7.2014 23:35:09)

mesecina83 добре дојде во тромесечјето со [sm=duda.gif][sm=duda.gif] Како се чуствуваш?

SJ01 пиши ни нешто повеќе за тебе [sm=smiley1.gif]




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 9:08:52)

Dobro utroooo
Melanija, kako sto napisav i pogore srekna sum sto postoi vakvo nesto kade sto ke mozes da si ja spodelis radosta, makata, problemite, i da dobies soveti od veke poiskusni.
Jas se prikluciv ovde koga me ispanicia lekarite deka mojot plod e so zabaven rast zamisli mi go kazaa toa a jas sum skoro sesta nedela, toa e mnogu rano, ne mozam da vi opisam kolku bev srekna deka sum bremena i naednas me poparija.Eve bas denes ke odam na kontrola i go molam gospod se da bide vo red, i zatoa se raduvam koga ke citam sto pisuvate niz kakvi maki ste pominuvale i pak ste site zdravi i srekni nekako se opustam.
Ajde daj boze posle na kontrola da se izraduvam i zaedno so vas da spodelam.




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 9:27:33)

Месечина добре дојде! Јас веќе се префрлив во второ тромесечје, ама си ѕиркам и тука да видам до кај сте.
Колку убаво, близначиња, дупла среќа, дупла љубов! Како си ти? Имаш ли мачнини?




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 9:28:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SJ01

Eve bas denes ke odam na kontrola i go molam gospod se da bide vo red, i zatoa se raduvam koga ke citam sto pisuvate niz kakvi maki ste pominuvale i pak ste site zdravi i srekni nekako se opustam.
Ajde daj boze posle na kontrola da se izraduvam i zaedno so vas da spodelam.


СЈ01 обавезно да пишеш како си, јас верувам дека се е во ред!




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 14:04:39)

AnnaMolly i jas veruvav deka se ke bide vo red ama ne izleze taka....ke moram da go napravam ona najbolnoto za zal.
Dusata mi se kine, kako i da e ne sakam vas da ve obzeme vakva energija bidete vie zivi zdravi veseli i uzivajte vo bremenosta od srce vi posakuvam...




Страница: <<   < Претходна страница  94 95 [96] 97 98   Следна страница >   >>