RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.8.2014 9:47:35)

mesecina83, колку убаво за малите срценца. Ти посакувам уште еднаш најлесна бременост. капина и меланија фала ви на одговорите.




ping86 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (13.8.2014 16:32:23)

Zdravo mamichki jas sum 6 nedela i 5 dena se nadveam kje se druzime vo tekot na celata nasha bremenost




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (13.8.2014 16:51:04)

ping86 добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]

Имај лесна бременост и се читаме низ форумот,тука сме за дружба и совети[sm=bravo.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.8.2014 9:19:56)

Dobar den:-) .Ete me i mene oficijalno 5n+2.Vcera bev na gin da mi ja potvrdi bremenosta se vo red za sega mi rece samo folna da pijam Mg i B6 po potreba posto znaat da mi se javat grcevi i tahikardija i tolku.Za sekoj slucaj mi dade i utrogestan za na odmor i sledna kontrola vo 9ta nedela.Koj ke ceka do togas:-) :-) :-)




deluxe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.8.2014 15:02:53)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Малечка23 официјално да ти честитам!! Имај си лесна и прекрасна бременост.Следниот преглед веќе срценцето ќе тропка[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Sisi14 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.8.2014 10:15:24)

Zdravo! Jas sum 6ta nedela i imam odvreme navreme menstrualni bolki i nekoe bockanje vo stomakot(kako so noz) vo predelot na papukot ,i vo dolniot del kaj jajnicite.Inace stavam vaginaleti Utrogestan 200mg bidejki pred dve godini imav spontan a piev Dabreston.Kazete mi dali ovie bki se normalni ili ne?Se plasam bidejki pred dve god.imav bolki vo dolniot del od levata strana i kicmata.Ve molam ako znaete kazete mi dali da se nadevam na dobro ili ne?[sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.8.2014 10:54:12)

Sisi bidi pozitivna misli pozitivno. toa sto bilo pominalo




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.8.2014 15:39:48)

sisi, изгледа сите болки се нормални се додека не се неиздржливи, континуирани или недај боже проследени со крварење. Ајде со лесно нека е бременоста.

Женски дали знаете дали има врска земање брисеви за микробилогија со кринон гелот, мислам ке смета ли на докторот? Оти знам дека имам доста остатоци од него внатре.




Sisi14 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.8.2014 23:59:29)

Vi blagodaram na poddrskata [sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.8.2014 14:20:43)

Mamicki ve molam za sovet,mislenje.Vo sabotata bevme izlezeni so mm da kupuvame za rod na M i mi se slosi.Osekav strasna tezina vo stomakot i za malku ke se onesvestev.Do vecerta veke mi pomina.No od sledniot den jas veke ne gi osekav sim.na bremenost sto prethodno gi imav.Gradite od bolni mi stanaa meki ne gi osekam ,ne mi se gadi od kafe cigara,ne sum pospana,koga ke legnam na stomak ubavo mi e go nema custvoto na balon,M koga ke ja zemev vo race odma mi stanuvase tesko sega tri dena ama bas nisto,tri dena sum bukvalno i turbo so spremanje rastrcana jas ne oset_iv malaksanost ili tezina i denes osekam povremeno kako jako pecenje bez da mokram i osekam kako balonce nekoe da mi s spusta nadole vo sekoj mig deka ke pukne:-) .Ne znam dali treba da bidam zagrizena dali ova e normalno ako sporedam so prethodnata bremenost vo 6nedela kako sega iev mnogu,povrakav i edvaj stoev na noze ama sega..Vo kratk crti jas ne se custvuvam bremena odednas i imam nekoe custvo deka nesto ne e u red.Ve molam imal li nekoj vakvo iskustvo na nikogo ne sum kazala ne znam mozebi preteruvam pa ne sakam da se nerviraat bliskite a maticnata nm da ja dobijam na mob




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.8.2014 22:53:21)

Malecka23 не е необично да се изгубат смптомите, но може гадењето и киселините да се вратат.Сепак е рана бременост за некое посебно луство, и како викаат фбе усти бремености нема [sm=smiley1.gif]
Но да се ослободиш од мислата најди ја на моб докторката




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.8.2014 17:09:18)

Здраво женски! Како сте, како минете на жешково?

Малечка23, кај мене беше 4-5 дена се чувствував небремена, па еден ден малку ке ми се гадеше па ке се тешев со тоа и така во круг. Градите ме болеа само 8-9 недела пред тоа само полека полека ми се зголемуваа. Константно ми беше и сеуште ми е вртењето кога нагло ке станам.

Денес бев на скрининг, го гледавме цуцето и во 4д, се помочав од радос кога видов дека мрда со раце, нозе, се превртува, мимицира голтање, ахх неописливо е чувството, не можев да престанам да се смешкам и нормално и солзи ми потекоа. Др адамова рече дека за оваа недела се што може да се види е ок, мозок, има желудник, рбет, му го слушнавме срценцето, мереше некои работи. Нухална транслуценца измери 1,3, главче 2 см и уште едно ама не знам што 6,28цм (валда толку е долго). Носната коска има пишано декае видлива, рече ок е. Плацента на заден зид од матка, папочна врвца ок. Не знаев на кое небо сум. Според некои мерки сум 13+0 според некои 12+5, а според трансферот 12+3 - не ми е баш најјасно.

После од таму на клиника бев на ендокринологија, резултатите од ТСх и Т4 како претходно, др рече не сака да ми даде терапија да не птиде во хипертироидизам само да пијам витамини со јод 150 микрогр. Контрола во 24 недела за ОГТТ.

Од таму на клиника за ПРИСКА, се надевам дека резултатите ке бидат добри и дека се е во ред. Резултати во вторник. Утре на брисеви, па пак на клиника и така.

Фала богу ми ја прекинаа целата терапија, само да продолжам уште некој ден со утрогестан наместо кринон. Среќа дома имав од некоја инсеминација утрогестанод 200 уште 10 капсули, па треба да пијам едно насабајле и да ствам вагинално 1 навечер.

Се изнапишав... имајте убав ден.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.8.2014 18:45:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla


Денес бев на скрининг, го гледавме цуцето и во 4д, се помочав од радос кога видов дека мрда со раце, нозе, се превртува, мимицира голтање, ахх неописливо е чувството, не можев да престанам да се смешкам и нормално и солзи ми потекоа.


Кога читам емоции од [sm=nosecka.gif] и мене ми доаѓаат солзи,нема поубаво и безгрижно чуство [sm=nosecka.gif]
lolla[sm=smiley27.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 9:20:35)

Dobro utro i od mene.Lolla da znaes samo kolku me raznezni koga go procitav tvojot post,nema poubavo custvo od toa.
Inaku jas da se pozalam vcera edvaj go pominav denot.Imav bukvalno jaki kontrakcii do ludilo cel den i moze cudno ke zvuci ova ama bas taka kako naponi za poraganje silni ke me zdrmaat i moram da kleknam i nekolku sek ne mozev da se pomrdnam od mesto.Nemam krvarenje ama bukvalno kako da osekam deka samiot organizam mi gor turka plodot(slikovito kazano).Ko za belja M i se pojavi strasen osip pa cel den i so toa po lekari natamu navamu i ne stignav na gin da otidam.A i da vo vtornikot cel den bev mokra kako vodicka da tecese od mene isto i vcera.I vo urinata zabelezuval kako konci partalcinja.Uff mn sum isplasena utre ke odam na gi da vidam sto ke mi kaze.




mesecina83 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 14:22:47)

Zdravo mesinja kako se ste kako se spravuvate so zeskoto ,jas sum 9+6 dena i od zeskoto nekako nemam apetit samo lezam vo krevet i jadam receno so zor .Sakam da prasam nesto vo vtornikot treba maticniot ginekolog da mi zeme brisevi i da ostavam urinokultura na mikrobiologija no seuste imam ostatoci od krinonot gelot imi e strav da ne vlijae toa na rezultatite .




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 15:25:54)

mesecina83 тоа терапија не треба да влијае на резултатот кога ќе го носиш брисот ако мислиш спомне дека имаш терапија




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 15:40:10)

Jaс сабајлево оставив брисеви во ИЈЗ, матичната ми рече таа вечер пред да зема брисеви да не ставам кринон. Е сега јас не ставив ама сепак на брисот од вагина имаше мало парченце кринон, мислам се гледаше. Ке видиме што ке испадне, во среда сум по резултати. Инаку во ИЈЗ ми падна чудно што на ливчето за наплата пишува 250 ден за 3 брисеви а на фисклната 350 ден колку што ми наплатија.

Иначе блазе ви што некој ви укажува што кога да се прави, јас сама све си наоѓам од тука и барам упати/ закажувам. Дури и денес и викам за мајчина книшка, а таа ми вика а таа е за трудници само што ги водат бременостите кај матичен???????? А веќе имав едно ехо во 8 недела кај неа на кое ми нагласи дека не сум некзина одговорност до 3 месец и дотогаш да си одам во ремедика. Чаре???? Плус денес ми го згрешија упатот па пак се враќав по жешкото до кај нив. Ама се нека е во ред, не е ни важно. А толку имав мерак за мајчина книшка, 5 години ја гледав кај неа на маса и само си викав леле кога и јас ке имам. [sm=smiley13.gif]

А кога се прави Кумбсов тест? Гледам секој различно правел? Има ли некаде правила за водење и испитувања во бременоста?




алексина -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 19:49:01)

Здраво!

Јас сум 12 недела бремена, без лошење и нагони за повраќање, меѓутоа почнав да имам крварење не многу, ама доволно да ме испаничи.
Пред една недела почна со една точка кафеаво на бришење, лекарот ми даде прогестерон депо и по некој ден се повлече скроз.
Е сега имам повторно и тоа од сабалје црвено малку, а после во текот на денот пак кафеаво. Бев на лекар повторно, на прегледот на ехо се беше во ред со бебето и обвивката. Ми даде плус и дабростон апчиња. и некоја посебна причина не ми кажа. Мокрача и крвна слика се е во ред.




deluxe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.8.2014 23:49:48)

Алексина најпрво добро ни дојде на форумот![sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]Скоро секоја трудница имала мало крварење.Јас во првата бременост имав крварење како што опиша ти.Ми дадоа утрогестан ,по некое време се среди.Во втората бременост имав некој кафеав чуден исцедок,без никаква терапија самиот исчезна[sm=smiley36.gif]
Не знам што те советувал докторот,но сепак избегнувај долго стоење на нозе,не се заморувај,не кревај тешко и најважно не се нервирај.Држи го стресот понастрана од тебе ,се ќе биде во ред[sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.8.2014 0:00:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Dobro utro i od mene.Lolla da znaes samo kolku me raznezni koga go procitav tvojot post,nema poubavo custvo od toa.
Inaku jas da se pozalam vcera edvaj go pominav denot.Imav bukvalno jaki kontrakcii do ludilo cel den i moze cudno ke zvuci ova ama bas taka kako naponi za poraganje silni ke me zdrmaat i moram da kleknam i nekolku sek ne mozev da se pomrdnam od mesto.Nemam krvarenje ama bukvalno kako da osekam deka samiot organizam mi gor turka plodot(slikovito kazano).Ko za belja M i se pojavi strasen osip pa cel den i so toa po lekari natamu navamu i ne stignav na gin da otidam.A i da vo vtornikot cel den bev mokra kako vodicka da tecese od mene isto i vcera.I vo urinata zabelezuval kako konci partalcinja.Uff mn sum isplasena utre ke odam na gi da vidam sto ke mi kaze.



Малечка23 не мисли на лошо.Не е ништо ,штом немаш крварење.А тоа што го опишуваш можеби ти е од замор,долго стоење на нозе,кревање на М....Настојувај повеќе да одмараш,кога си приморана да ја крениш М ,ако можеш седни ,па земи ја во скут.Мора да внимаваш на тоа,сепак е рана бременост .Исто така тие контракции што ги нарекуваш можеби се прилагодувањата на матката(таа веќе се растегнува)кон плодот.
Не мисли на лошо се ќе биде во ред[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]Најбрзо што можеш да отидеш на гинеколог и секако да ни пишеш тука,те чекаме[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.8.2014 10:09:51)

Dobro utro.Kako ste mi?Jas od sabajle sum bas trudno raspolozena:-) M ne spiese cela nok i jas so nejze i od sabajlevo bas imam macnini.Vo sabotata bev na gin se poznavaa malku kontrakciite ama plodot e ok i nema hematom mi dade samo utrogestan da stavam pa ke vidime kako ke bide.Vcera isto imav pak ama toa mi bese od stres na mm dedo pocina mn i premnogu se potresov pa odma mi stana i tesko i pocnaa kontrqkciite ama ne tolku jako.
Imajte ubav i prijaten den!




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.8.2014 14:24:00)

Malecka23 гледај периодов да одмараш и утрогестанот ќе заврши работа




mesecina83 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.9.2014 11:15:05)

Здраво мешиња како сте јас од денеска почнав 12 неделаи се осеќам како да не сум бремена со близнаци немам никакви мачнини,ни вртоглавици ,ни да повраќам само многу сум поспана преку ден си преспивам по 2 саати .Во вторникот бев во Ремедика на скрининг и ги видов моите две анѓелчиња и добро напреднуваат едното е 13,8 см ,а другото е 17,9 см.Ги изброивме сите прстиња на раце и нозе се по 5 на број ги чувме и срценцата им чукаат убаво .Се исплачав од радост кога 1 час ги гледав на мониторот само беа малку мрзеливи несакаат да се движат па морав да се накашлам за да докторката ги измери добро .Инаку ми препорача ригорозна диета бидејќи сум 100 кила и закажав кај нутриционистот Турунџиева за да ми даде диета .Инаку испитав д-димери и се 500 ,а испитав и хемостаза е на нормала . Се извинувам на долгиот пост имајте убав ден и убав викенд .




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.9.2014 9:32:14)

Jas sum 7 + 5 dena i od vreme na reme imam gadosti.so prvata bremenost samo mi se gadese amz ne povrakjav.utrovo izedov pola banana i si ja povrativ[sm=smiley13.gif]..a primetiv isto pred nekoj den i so jabolko samo sto go izedov go povrativ.ke probam so biskviti nautro izgleda ovosje i ne mi prija bas..od utre trgam na rabota i se molam da mi bide arno




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.9.2014 15:02:31)

mesecina83 [sm=bravo.gif] растат бебушките ,а како растат повеќе ќе мрткаат [sm=smiley36.gif] се читаме во второтромесечје [sm=bravo.gif]

Mihaela 2010 викаат суви работи се најдобри за наутро герврек,крекер,двопек,кекси .....нешто ќе делува[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 [98] 99   Следна страница >   >>