RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 16:55:23)

SJ01[sm=smiley13.gif] навистина ми е жал, ах зошто мора да се случуват такви работи.Биди силна колку што можеш [sm=smiley31.gif]




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 18:33:24)

Abe ovie doktori ke me pobudalat znaci eden me praka na abortus drug me pravi lom zaso sum otisla da prasam za abortus eden vika poubavo so kiretaza drug vika poubavo spontan da imam.Na klinika mi rekoa da pocekam do sreda pa da se videlo sto ke se pravi....Davajte soveti me zbudalea[sm=smiley19.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 18:52:05)

Леле многу ми е жал :( Не знам што да те советувам, ама не знам зошто до среда да се чека? Немам вакво искуство. Ајде нека види некој што поминал низ ова па можеби ќе ти даде совет.

Сега претпоставувам многу ти е тешко, ама мораш да бидеш силна колку што можеш. Ти посакувам што поскоро повторно да се израдуваш! [sm=smiley31.gif]




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 19:05:28)

Sj01zal mi e dusicke mnogu mi e zal I jas bev6 nedela bremena I plodot ne se razvivase I dojde do spontan abortus I se iscisti samo od sebe pred1 godina iskrvariv




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 19:07:37)

Pa verojatno da se ceka do sreda za samo po sebe da si padne...bar jas taka mislam zaso toj mi rece golemi se sansite da ne se oformi pa verojatno me posteduva od kiretaza...ne gledam druga pricina samo po sebe da se oformi tesko malku..[sm=smiley13.gif]




SJ01 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 19:09:11)

Kapina imase li nekoi posledici deka bese samo po sebe i za toa me isplasija malku...?




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 19:14:55)

Ne nemase nisto nikakvi posledici no ne smeev posle6 mesecI da ''ostanam bremena posto bev ostanata bremena so vestacko oploduvanje II samo krvarev edno dve nedeli I toa e mnogu bolese samo stomakot memnogu bolese I ne mi davaa nisto protiv bolki lezev vo bolnica1 vecer sabajle me pustija odmarav doma dodeka krvarev I posle pocnav so ispituvanja I ne se sekiraj mozda ke bide se vo red jas av nadez duri ne me vide ginekolog na eho oti veke nema gestaciska vrekicka




mesecina83 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 19:41:14)

Мешковци јас сум бремена бремена 6 +3 дена па сакам да прашам од кога почнуваат мачнините и да ви се повраќа .Јас денеска имав мачнини од јадењето но не повратив .




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 20:15:18)

месечина, изгледа со мачнините е кај кој како. Јас ги имав во 5-6 недела, па ги немав во 7 (тука ми е заостанато едното близначе и се си мислам заради тоа ми се намали и уморот и мачнините). Потоа имав еден ден па два немав и ми се лоши претежно од мириси парфеми и чад од цигари. ёси сварив денес чај од ѓумбир и неколку голтки ми помогнаа. Ти дека со близначиња ке осеќаш голем умор. Уште еднаш честитки за нив, да си имаш најлесна бременсот износена до термин.

СЈ01, навистина ми е премногу жал, мораш да бидеш силна и да го издржиш периодот што следи со една помисла - дека штом се фатило еднаш ке се фати пак.




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.7.2014 21:20:15)

Sj01 kaj mene pak Dr Tase mi kaza plodot ne se razviva kako sto treba I vecerta pocnav da krvaram I otidov na oddelenie mi stavija progesteron inekciija I Dr mi vika plodot e vo red I sopre krvarenjeto I posle pak prodolzI posle2 casa




mec21 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 15:39:20)

Zdravo mamiicki jas sum 4ta nedela i osekam od vreme navreme grcevi ili mali bolki kako da treba da dobijam,dali e toa normalno? imate li vakvo iskustvo?pozdrav




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 15:45:36)

Нормално е тоа со грчевите, еве јас сум 4 месеци и често ги имам, особено во периодот кога ми доаѓал циклусот.
Инаку, добре дојде во темата, се надевам често ќе не дружиш!




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 15:56:50)

И јас имам одвреме наврем благи грчеви како благо менструално, а имам и чат пат во една точка тапа блага болка и тоа уште од старт во истото место и мислам дека таму се бепчињата или бепчето. И ми се случи да како со ластиче некој ме пецнува внатре на неколку пати. Валда не е страшно. Плус кај мене јајниците се уште огромни од стимулациите :(

И ме чуди, градиве ме болеа многу до пред некој ден, сега ми се само огромни а болка нема многу само како тежина кога ке го соблечам прслучето.





mec21 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 16:21:46)

odlicno znaci da ne mu ja mislam:)) e sega gledav za okolu pregledite koga treba prv pat da idam? ama mislam ova sto pisuva sekoja nedela neznam krv bris toa e mnogu mislam/?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 16:29:27)

mec21 имај лесна бременост [sm=bravo.gif] На прв ехо преглед најчесто се оди за потврда на бременост 5 недела а потоа за 2 недели за срцева акција,понатаму на 4 недели.Секоја контрола на ехо пред да одиш прави ви крвна слика и кога ќе одиш однеси ги резултатите.
Има тема Испитувања во бременоста




Milicka84 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.7.2014 21:32:29)

fala melanija RR




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.8.2014 12:55:42)

Кај сте женски во првото тромесечие? Како сте, гадења имате ли, барем времево колку толку се погоди да не е прежешко.

Денес бевме на ехо во ремедика, 10+2 недела сум и дефинитивно останува на едно јуначе, тоа второто беше речиси празно. Божја работа, боли но со мм си викаме ај ова нека е и едно па од другите замрзнати ембриони нека бидат близначиња (малку шала). Големо е дури 3,4 цм и сега пливкаше со мешето надоле, а пред две недели беше со грпчето надоле. Па се усрамив кога се зачудив, мислев дека не пливкаат внатре уште сега [sm=smiley36.gif]. Срце мало, ма вонземјанче личи на сликичката, уште не можам да поверувам дека после 5 години, конечно и јас сум бремена. Само нека не чува господ.

Наредна контрола е за 2 недели, скрининг, и тоа закажав кај Адамова, другата докторка Петрова баш тогаш била на одмор. Па здравје сега ке го чекам тоа. Се надевам Адамова дека е добра др и дека се ке биде во ред со моето гравче. А за ПРИСКА здравје ако ми речат да правам ке земам упат за на клиника здравје.

Земав и упат за крвна слика и тоа ке правам утре задутре. И веке конечно ке ги прекинам естрофемот за 2-3 дена и усте две недли метформин и кринон. Не знам за аспиринот,ке прашам следен пат.

Имајте убав ден женски, бидете поздравени




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.8.2014 13:41:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

.....Денес бевме на ехо во ремедика, 10+2 недела сум и дефинитивно останува на едно јуначе, тоа второто беше речиси празно. Божја работа, боли но со мм си викаме ај ова нека е и едно па од другите замрзнати ембриони нека бидат близначиња (малку шала).


Lolla, убави вести, не се секирај, после породување здравје боже, на работа и [sm=nosecka.gif] дури е организмот разработен и хормоните и може нема да треба да правите со другите ембриони за второ. [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.8.2014 15:31:11)

lolla нека си расте едното [sm=duda.gif] здравје после како што вика LoveableMe RR може полесно ќе дојде [sm=modricrtici.gif]

Во темата Детали од УЗВ преглед =ТУКА можеш да видиш и да пратиш како расте [sm=duda.gif]
[sm=bravo.gif]




mesecina83 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 18:11:51)

Здраво мешиња како сте јас денеска бев на преглед во Ремедика и се рсплакав од среќа кога ги чув како моите две сонциња им чукаат срцињата,напреднуваат добро веќе сме 8+2 недели .Ми дадоа терапија кринон гел,магнезиум 2Х1 ,прегназон и аспирин и тифон кој веќе ги пијам .Ми рекоа да испитам крвна слика,урина,уринокултура ,брисеви и гликемика ,а за 4 недели сум на скрининг и за 6 недели кај Петановски и да имам направено хемостаза со димери ми рекоа дека тоа се правело во некоја лабараторија која се наоѓа наспроти универзална сала.Едвај чекам да почнат да ми мрткаат во моето меше .




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 19:02:38)

Hemostaza mene mi pravea na klinika za transfuziologija




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 19:06:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83

Здраво мешиња како сте јас денеска бев на преглед во Ремедика и се рсплакав од среќа кога ги чув како моите две сонциња им чукаат срцињата,напреднуваат добро веќе сме 8+2 недели .....


Честитки[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 21:45:55)

A decki za sto se ispituva hemostaza i sto e toa?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 22:32:39)

lolla ќе пишам во темата Испитувања во бременоста




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.8.2014 22:46:29)

i ddimeri isto ispituvav na klinikata za transfuziologija no treba da si zakazes termin




Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>