RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


nelaa -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.5.2014 11:35:20)

neznam so e i na doktorot ne mu bese jasno i zatoa mi rece ova e malo tumurce ne e strasno ama na kontrola po 3 meseci a tolku nemase da vidi dali e fetus ili tumurce????? ne mi e jasno
neznam sto ke e ama doktorot sigurno za nisto ne go biva




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.5.2014 14:43:05)

nelaa оди кај друг доктор важно е што поскоро да знаеш што е




nelaa -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.5.2014 10:52:33)

6 nedeli sum bremena bebeto nema srceva reakcija, od koga pocnuva srcevata reakcija od koja nedela?




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.5.2014 11:14:11)

nelaa има тема Срцева акција=ТУКА најчесто се утврдува меѓу 6 и 8 недела.
Твојот пост ќе го префрлам во таа тема и пиши која недела си, што ти кажаа на гинеколог




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.5.2014 12:57:41)

MMM27 ПРИСКА-та се состои од ехо преглед и на сликичката има димензии кои се потребни и земање крв од вена.Има тема PRISCA= Prenatal risc calculation software =ТУКА ќе го префрлам постот и таму има добро објаснето




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.5.2014 9:00:24)

Имам проблеми со вкочанет грб и врат, не можам ни да седам ни да спијам [sm=smiley19.gif] Не знам дали смеам да се напијам аналгин или парацетамол? Некако ми е незгодно да му се јавувам на докторот за вакво прашање, па ако прашала некоја од вас, ве молам да сподели.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.5.2014 13:31:00)

Постовите со советите за употреба на лекарства се префрлени во темата Дали е безбедно земањето лекови во тек на бременост?=ТУКА[sm=smiley1.gif]




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.5.2014 17:03:51)

Здраво девојки,
треба да одам по брисеви, ми рекоа се оди на 12-13 недела, во спротивно нема да се добиело боледување???
13 недела не сум во Скопје и би одела на 14. Дали сте информирани за ова?




majmunce -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.5.2014 14:12:46)

mikrobioloskite testovi se pracat od 12-14 nedela koga imas zakazano e ne mora strikno vo 13 nedela. a plus kakva vrska bi imalo bolovanjeto porodilo mislam barem deka nikakva. Mikrobioloskite testovi se pravat otprilika togas no na primer edna zena vecra kaj doktorkata imase zakazano deka za brisevi no vo slucajov otkri deka e bremeni 5 nedeli i ete pravilo???? Ne znaci toa e dogovor so doktorot da si ja sledis uredno bremenosta i da se otkrie bilo sto a ne zakonska obvrska mora togas oti bolovanje nema. Takvo nesto nema.Jas so prvata bremenost nemav napraveno bisevi vo nikoja nedela pa zemav porodilno 9 meseci toa e pred 3 godini. Ne plasi se odi koga mozis.




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.5.2014 15:46:08)

Здраво женски, да се пријавам и јас во прво тромесечје. Сега сум 5 недела, вчера го видовме зрнцето малечко :) Докторката во еден момент помисли дека се близнаци, ама после виде поубаво и излезе дека е само едно, ама вредно.
Вчера малку прокрварев, добив терапија Утрогестан. Вака ми беше и со првата бременост, па од прилика знам како е што е и не се паничам воопшто. Што биде нека биде, а се надеваме на најдоброто.
Следна контрола ми е за две недели.
До кај сте вие? Има некој што сме иста недела, па да си разменуваме искуства? :)




Палешка РР -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.5.2014 15:49:08)

OOooooooo нова трудница сме ималееееее [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Со среќа да си го носиш, живо, здраво, весело да се роди [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.5.2014 15:52:14)

Фалааа Палешка! Првата бременост си ја поминав на Рингераја и од тогаш 4 години сме неразделни. Најмногу поддршка и помош имав од вас, а сигурна сум така ќе биде и овој пат!




majmunce -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (23.5.2014 16:07:41)

SUPER annaMolly cestitki! Jas go poimnav ova tromesecie so terapija utrogestan sega sum vtoro ajde so lesno neka nie




linak -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.5.2014 10:59:02)

Јас сум 10та недела,сеуште ставам утогестан,ајде уште малку па ќе го исполниме првото тромесечје со Господ напред [sm=bravo.gif] На контрола сум на 9ти јуни па ќе го видиме бебушот како напредува,а треба и да го прашам матичниот до кога да ги употребувам утрогестанот. Во која недела се прави пап тест и микробиолошки брисеви,дали е околу 12-13та недела?




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.5.2014 11:54:34)

Linak, - по однос на прашањето за брисеви и ПАП, - да, околку 13та недела се прават.
Ајде девојки, со лесно да го истуркате сите првиов триместар -и со уште полесно да ги дочекате [sm=duda.gif]




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.5.2014 12:12:33)

Linak, повели[sm=smiley1.gif]:

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

"Бесплатни микробиолошки прегледи за бремените жени кои се без работа
-11 февруари 2014-

Министерството за здравство донесе нова мерка за здравствената заштита на бремените жени. За ова денеска на прес-конференција информираше министерот за здравство, Никола тодоров. Бремените жени корисници на социјална помош, минимална плата или невработени, се ослободуваат од партиципација за микробиолошките прегледи, а се што треба да направат е само да достават дека припаѓаат на една од овие категории.

Со новата мерка, околу 6.000 жени годишно ќе можат да прават бесплатни брисеви. Предвидено е да се прават четири тестови во периодот од 12 до 14 недела од бременоста. "

Извор: MAXIM





AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.5.2014 13:08:59)

„колешки“ од прво тромесечје, како се справувате со мачнините? Не знам зошто некој ги нарекол утрински, кога кај мене траат 24 часа :P јадам само ѓеврек, јогурт и соленки, едвај нешто ситно друго. Со првата бременост не ми беше вака, мнооогу помалку ми се лошеше.




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.5.2014 13:53:37)

Мене во првата бременост ми се лошеше насабајле, ама не повраќав. Сега со втората бременост цел ден ми беше ок, а после работа околу 18h почнуваше да ми биде лошо и да повраќам, многу потешко поднесов од првата бременост. Сега сум 13та недела и веќе од пред 4 дена ми е ок, се надевам дека веќе завршија мачнините.[sm=zmeden.gif]




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.5.2014 17:48:26)

Deneska go slusnavme srcenceto, inace sum7+1 nedela;)I doktorkata me pregleda so vaginalno eho I malku prokrvariv.Dosega nemav nikakvi krvarenja I doktorkata mi rece deka ne e strasno I deka krvta ne doaga od matkata.I SEGA cel den nekako sum so strav imam malku kafeav iscedok.doktorkata inaku mi rece dokolku ii ponatamu vidam krv da ja baram a dotogas e sve vo red[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.5.2014 20:14:54)

sonja1987 крвта не е од матката и до 12 недела се користи вагинално ехо после абдоменално.Ако и утре имаш јави се .Браво за [sm=smiley27.gif]




malechko -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.5.2014 0:09:58)

Здраво на сите! :) на 22 мај бев на гинеколог и ми потврдија бременост. Но гинекологот рече да отидам пак за 10 дена за да може да се види срцева реакција, според него, плодот е зачнат подоцна. На извештајот ми запиша ‘‘видливи се ембрионални маси кои укажуваат на рана бременост‘‘. Симптоми имав уште пред да ми дојде терминот за добивање-како цврсти и болни гради и видливи вени на нив. А после денот кога требаше да добијам наутро ми се повраќаше ама потоа се поминуваше, и ме болеше многу грбот и половината. Сега си повраќам секое утро како ЗА ДОБРОУТРО,а потоа во текот на денот симптоми некои посебни немам (секогаш поткаснувам нешто за да не ми се испразни желудникот), иако се што јадам е со сила, бидејќи немам воопшто апетит и сум ослабена 2 кг. Прашањето ми е дали некој имал или има слично искуство со ова што гинекологот ми го кажа. Иначе сум мн параноична и се плашам да не му се случи нешто на моето бебушко. Едвај чекам да дојде 3.6 за да отидам на гинеколог.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.5.2014 8:56:36)

malechko очигледно е рана бременост, срценце од 7 недела.Кога недела си, која дата ти е последен циклус?




malechko -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.5.2014 12:34:27)

na 11.04 imav posledno menstruacija. po gestaciski nedeli bev 5ta koga otidov na ginekolog,no posle otkako me vide toj rece deka izgleda po se bilo podocna zacnato :\




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.5.2014 12:56:28)

Da ne se sekiras mila, jas oga bev vo spored mene 5 nedela dr ne vide nisto,ni sakus ni bebe mi vika ke dobies denovive i posle nekoe vreme si otidov na privaten si imase bebe so srceva akcija i sega za sega fala bogu se e vo red




AnnaMolly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (31.5.2014 9:36:54)

Јас сум денес полна 6 недела, а во петокот бајаги прокрварев и иотидов на дежурен на ГАК. Излезе дека сум имала хематом кој си прснал и си крварел. Бебето си е во ред. Терапија Утрогестан 2х1, Магнезиум 250 мг 2х1, фолна и Е витамин.
Ме заведоа како високоризична бременост поради прееклампсијата во прва бременост и високиот притисок што ми е останат од тогаш. Почнав од вчера и со Метилдопа, а од понеделник треба да одам на Нефрологија, оддел за Хипертензија и на трансфузиологија за попуштените вени исто што ми се од прва бременост.
Од вчера сум дома на боледување и мирување строго, на контрола во четврток, се надевам и срцева акција ќе има тогаш.
Се надевам се ќе биде во ред, а до тогаш ќе си одмарам дома, иако малку ми е тешко асално да мирувам зашто Филип си сака внимание и си има свои потреби :)




Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>