RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


nataly86 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.4.2014 11:47:00)

Линак најпрво честитки за бременоста [sm=bravo.gif]..инаку за килажата сето тоа е индивидуално...јас до 13 недела се поправив +2кг....моментално сум 19 г.н. и сум вкупно +4кг...зависи од апетит, повраќање движење...




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.4.2014 19:42:24)

linak за крвна слика и мокрача упат треба да си земеш од општ матичен лекар, и тоа скратениот за трудници




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.4.2014 20:01:31)

Jas sum veke 8 nedela, vo sreda vleguvam vo 9ta i zdebelena sum 2 kg.
no bidejki mnogu lezam i non stop mi se jade i toa jadam raboti sto doseg ne sum mozela da gi smislam
kako przeni kompiri, leb, testo mnogu meso i se sto e junk food [sm=smiley36.gif].
Koj znae uste kolku ke se debljam. Ama mi e gajle, tolku se macev za bebe, sega
samo neka e se vo red pa posle ke slabeeme.




majmunce -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.4.2014 11:34:55)

Zdravo, odamna ne sum se vklucila, bremena sum 9 nedela i poveke od edna nedela imav iscedok kafeav ili kremast i ponekogas crni parcenca ili ,,mislm'' krv kako zelatin, i se konsultirav so doktorkata mi receda stavam vaginaleti utrogestan nasabajle i navecer no potoa prodolzi istoto nemase promeni. I pojdov na pregled srceva reakcija imase bebceto super i definira deka ima krvarenje znaci kafeaviot iscedok ne e dozvoliv. I mi stavi inekcija pregesterone i midade utro rucek utrogestan vaginalno i navecer utrogestan oralno i vaginalno stavam crinone vaginalen gel i postojano miruvanje nema teska rabota i na bolovanje sum. Nekoj vakvo iskustvo?




Goddess* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.4.2014 8:52:40)

Majmunche,kolku shto sum zapoznaena kafeaviot iscedok i ne e tolku losh(ochigledno se raboti za zasirena krv koja shto ne bila doischistena(izlezena)) se sluchuva ponekogash,poveke bi rekla svezata krv moze da dovede do alarmantna bremenost,sega ti preostanuva samo odmaranje[sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.4.2014 9:07:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

Zdravo, odamna ne sum se vklucila, bremena sum 9 nedela i poveke od edna nedela imav iscedok kafeav ili kremast i ponekogas crni parcenca ili ,,mislm'' krv kako zelatin, i se konsultirav so doktorkata mi receda stavam vaginaleti utrogestan nasabajle i navecer no potoa prodolzi istoto nemase promeni. I pojdov na pregled srceva reakcija imase bebceto super i definira deka ima krvarenje znaci kafeaviot iscedok ne e dozvoliv. I mi stavi inekcija pregesterone i midade utro rucek utrogestan vaginalno i navecer utrogestan oralno i vaginalno stavam crinone vaginalen gel i postojano miruvanje nema teska rabota i na bolovanje sum. Nekoj vakvo iskustvo?




И јас го имав истиот случај како твојот во првата бременост.Не е ништо страшно,само слушај ги советите на докторот.Кај мене се појави такво крварење во 7-8 недела,примав Утрогестан и орално и вагинално,не примав инјекции,но морав да мирувам,да не стојам долго на нозе.Крварењето се смири после некое време,но до кај 4ти месец претпазливоста ми беше на највисоко ниво. Потоа си продолжив како ништо да не било[sm=smiley36.gif],си имав прекрасна бременост[sm=smiley1.gif]Нема потреба од паника(иако си преплашена,знам и јас бев) пробај да се смириш и да мируваш и да се придржуваш до советите и терапијата.Со лесно[sm=smiley1.gif]




babylove** -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 11:50:37)

[sm=kava.gif] Zdravo do site ringerajki
Imam edno prasanje ....12 nedela sum i sakam da se farbam so farba bez amonjak od koga vie pocnavte da se farbate i sto e toa sto bi mu smetalona bebeto ...slusnav deka mirisot na farbata bebeto go custvuvalo 10 pati poveke od majkata i nego mu stetelo pa sakam nekoj da mi odgovori od koj period od bremenosta e pozelno da se farbas...prva bremenost mnogu prasanja ...
VI BLAGODARAM...POZZ I UBAV DEN[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 12:44:27)

babylove, искуства за фарбање на косата во бременост има ТУКА, повели, прочитај си [sm=smiley1.gif]




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 13:11:38)

Barav tema za brisevi ne mozev da najdam. Primam utrogestan nasabajle i navecer, e sega denta koga ke pravam mikrobioloski i urinokultura da stavam vaginaletka sabajleto??
Zosto imam zabelezano na sabajle vo mokracata ima ostatoci od utogestanot belki a i za mikrobioloskite da ne ke smeta?
Ne mi se veruva deka stasav do 12 nedela [sm=smiley1.gif] Naredna nedela pravam skrining pa ke si pisam kako sum pominala vo temata za toa [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 13:44:14)

Јас бев со утрогестан во првата бременост, и кога одев за брис не ставав наутро вагинално, туку ја пиев.




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 14:04:17)

Леле фала ти многу ама сум забегана не ми текна [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Само кажи ми имаше некои несакани дејства?




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.4.2014 14:28:47)

Ако мислиш за контраиндикации од тоа што го земав орално Утрогестанот, не, без проблем го пондесував, пошто само 2 пати во текот на целата терапија имаше потреба да го пијам, а да не го користам вагинално. Не почувствував никаква тегоба.




linak -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (1.5.2014 11:50:45)

И јас почнав да ставам утрогестан вагинално.Еве веќе една недела,кога имам кафеав исцедок кога немам,ама јас се грижам [sm=zmeden.gif] Се јавив кај гинекологот и ми рече да земам утрогестан па ќе видиме дали ќе се смири ова со исцедокот. Инаку други проблеми немам,ниту гадење ниту мачнина ништо се ми е ок само уште да ја средам работата со ова. Од понеделник веќе треба да сум 7ма недела па наскоро ќе одам и за срцева акција,само дај Боже да биде се во ред.




Zoja -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 10:47:29)

zdravo dechki [sm=nosecka.gif]
eve i jas da se prijavam kako trudna po 2 pat :) sega sum 10ta nedelai za veligden mi se pojavi isto kafeav iscedok, so plodot beshe se ok , stavav vaginaleti utrogestan 5dena a iscedokot traeshe 4 dena kapki po nekolku vo denot i pomina ete sega se dvizam i rabotam normalno so toa shto ne ja krevam vekje kjerka mi [sm=smiley36.gif]
Mislam deka ne e strashno ako ne e obilno i da bide pod kontrola na vashiot ginekolog se kje mine lesno
inaku imam mnoooogu gadenje se osekjam odvratno [sm=smiley19.gif] ama kako i so prvata bremenost se nadevam kje pomine koga kje vlezam vo vtoroto tromesechie
so lesno neka ni e mamki [sm=bravo.gif]




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 12:28:26)

zoja, честитки за бременоста, со лесно да си ја износиш [sm=bravo.gif]. Гадењето секако наскоро ќе исчезне, следува поубавиот дел од бременоста уште малку [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 13:12:38)

Zoja [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] баш најубаво ме изненади
Да си имаш лесна бременост и брзо да помине гадењето.Братче или сестриче?[sm=smiley1.gif]




jasna_sr -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 13:29:35)

zdravo

i jas da vi se priklucam okolu gadenjeto znaci vtora bremenost mie nekade 9-ta nedela sum ama premnogu mi se gadi, znaci preku celiot den si imam gadenje sto se trudam da go podnesam bidejki sum na rabota,a koga ke dojde vecerta znaci bukvalno ne mozam ni da zboruvam od gadenje i samo lezam i imam treska, ladno mi e ,sekoja vecer mi e isto neznam do koga ke trae ama za moeto bebce se ke izdrzam samo toa da e vo red. pozzzzz




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 14:26:29)

Jas denes sum 12+1 i uste imam macnini a nemam povrateno do sega.
Sakav da prasam od 13+ sum vo vtoro tromesecje?




Goddess* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.5.2014 19:26:44)

od 14 g.n. vleguvash vo vtoro tromesechie[sm=smiley1.gif]




Zoja -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.5.2014 14:28:02)

fala dechki i na vashi glavi za vtoro [sm=bravo.gif][sm=zz_mstickle.gif]
inaku ne znam ushte pol rano mi e - se nadevam na skriningot za 2 nedeli kje doznaam - ako ne zdravje, da e zivo i zdravo bebo [sm=duda.gif]
Inaku i mene mi studi navecher ne mozam da se stoplam , pogotovo sea shto nema parno - sloevito sum oblechena ko zelka plus klima plus kebinja .. Aj so pomin da ni e i so lesno [sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif]




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.5.2014 22:14:02)

Zdravo mamicki, jas denes pravev test posle dva dena na docnenje na ciklusot I mi se pojavija dvete crti:)inace ova mi e vtora bremenost, ponedelnik pravo na ginekolog;)




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (9.5.2014 22:32:50)

sonja1987 имај убава и лесна бременост [sm=bravo.gif] се надевам почесто ќе не дружиш [sm=smiley1.gif]




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.5.2014 11:50:26)

Влегов во 10 г.н. и бебче е 5,4 цм. Закажав точно за 2 недели скрининг кај Димчев.
Многу сум нестрплива и возбудена.Ве поздравувам!




nelaa -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.5.2014 7:35:20)

zdr pred skoro eden mesec bev za opst pregled(za briz) kaj maticniot doktor i mi veli imas malo tumurce na kontrola po 3 meseci a eve veke 15 dena mi nema dojdeno menstruacija i napraviv test za bremenost izleze pozitiven, ima sansi toa tumurce da bilo bebe?????????




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.5.2014 20:34:47)

nelaa па ехо се гледа што е што, неможе фетус да биде тумур [sm=zmeden.gif] Најдобро да одиш уште утре на ехо да те видат може тоа што видел да не е ништо , ако е бременост тогаш кога те гледан не верувам потоа имаш веројатно забременето [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>