RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 16:54:28)

bliznaci 1 добре дојде на Рингераја

Имај убава бременост [sm=bravo.gif] според никот носиш близнаци?[sm=smiley1.gif]
За хематомот како и што ти рекле треба мирување, рингерајката nataly86 има хематом сега е 14-15 недела

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86
Инаку и јас да се приклучам кон оваа темаа[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Денес влегувам во 13г.н. сеуште претежно лежам поради крварење и хематом кој се јави во 8 неделата....Понеделник сум на контрола па се надевам дека конечно ќе ми се дозволи да се движам...оти веќе [sm=zz_banghead.gif] дома [sm=smiley36.gift




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 17:00:54)

Doktorot ne mi e kazal deka nosam bliznaci i veke pocnav da se dvizam




nataly86 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 17:28:48)

Bliznaci добре дојде..ти посакувам лесна и убава бременост....

За хематомот најдобро е да мируваш..за да се ресорбира...незнам колкава гоелмина е но сепак не се опуштај многу со шеткање....јас до 14 недела бев строго ВЦ- кревет....тоа е мора да се издржи....еве една недела се движам но секако со претпазливост....




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.3.2014 10:41:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bliznaci 1

Zdravo na site jas sum nova ovde i sum 9 nedela [sm=bravo.gif] pa bi sakala da ve prasam kako ste[sm=smiley1.gif] koi apcinja gi piete mene mi dadoa samo folna i [dabroston bidejki imam hematom na plodot] hematomot mi e otkrien vo 6 nedela so strogo miruvanje veke pocnal da se apsorbira pa bi sakala da prasam dali nekoj nesto znae pozdrav do site[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]

Во првата бременост и јас имав хематом на матката, лоциран веднаш под плодот. Веројатно и ти мислиш на хематом на зидот на матката (не на плодот). Користев Утрогестан таблети, 2 пати дневно, до 16та недела. Хематомот сам исчезна- се ресорбира, и цела бременост си ја истерав уредно до крај.
Ти посакувам лесна бременост, без грижи, и секако топло добредојде на РРаја[sm=smiley1.gif]




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.3.2014 12:21:12)

Koga vo 6 nedela go vidovme hematomot bese pogolem od plodot no sega se namalil [sm=bravo.gif] no uste e prisuten. Doktorot mi kaza mozam da se dvizam no tesko nikako da krevam i mi gi prodolzi apcinjata dabroston 2 pati na den. Seksualni odnosi mi bea zabraneti no sega mi kaza deka mozam da imam no nezno i poleka. Dosega nemam krvarenje i mi rece deka nesmee da ima krvarenje. Me interesira vase mislenje kolku nedeli treba da se povlece hematomot i sto e najdobro osven miruvanje mislam nekoja hrana ili caj. pozdrav do site[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.3.2014 10:52:10)

Јас утре сум на ехо од 9. А вагинално земем утрогестан од 200 насабајле најчесто кај 7:30. Дали утре да го ставам пред прегледот има некој искуство?Не верувам дека ќе смета на ехото или слично но да си прашам [sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.3.2014 13:06:14)

Matea25 тоа непречи но ако ти е нелагодно стави го порано и така до 1 час треба мирување.Те чекаме утре со вест за малото срценце [sm=smiley27.gif][sm=bravo.gif]




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.3.2014 12:03:52)

Go slusnavme srcencetooooooo na moeto [sm=duda.gif] [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Confused -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.3.2014 12:48:56)

bravo matea, sega opusti se [sm=bravo.gif]
jas sakam da prasam dali vi se slucilo koga ke se iznervirate da ve zaboli stomak? ili psiha e toa odma mislite odat tamu?
Denes na rabota shefot ni se derese ne ispotrese site i odma bolka vo stomakot [sm=smiley19.gif] na kraj izleze negova greska se izvini ama dzabe [sm=smiley19.gif]




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.3.2014 15:54:01)

lele ve molam za vase mislenje denes padnav doma se sopnav od kabel[sm=hudicek1.gif] pa mnogu sum isplasena se zadrzav so racete na zemja da ne dopram na stomakot [sm=smiley19.gif] za 2 nedeli sum na kontrola sto da pravam pomos inaku sum 9 nedela




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (28.3.2014 16:26:19)

Знам дека за сешто може да се паничи но и интуицијата е важна,доколку сте во диле нема да згрешите ако телефонски се консултирате со вашиот гинеколог.
bliznaci 1 јави се да не ти е на мисла, само дополнително не се вознемирувај пробај да се смириш ,па пиши како си




Yana -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.3.2014 11:13:07)

Zdravo mamicki ve molam za sovet od sinoka imam bel-zoltenikav iscedok od sto moze da e i dali e opasno pregled imam vo ponedelnik bremena sum 7 ned i 5 dena ,mn mi e strav ve molam za pomos




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (29.3.2014 12:57:40)

Yana може да е инфекција или сл. добро што во понеделник си на контрола па задолжително прашај зошто брисеви се прават во 12 недела па ако има потреба да нечекаш до тогаш




blond -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (30.3.2014 21:21:49)

Yana, obavezno da si baras bris, ne cekaj do 12ta nedela.




Karma -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (1.4.2014 10:43:14)

здраво на сите,
јас сум нова но на овој форум, после моето успешно ИВФ почнав да ве следам и тука...
сега сум 10та недела носам близначиња,
од досега што прочитав најдов одговор на многу мои прашања за првото тромесечие [sm=smiley36.gif]
ве поздравувавм сите и ви посакувам лесна бременост...
се читкаме и понатаму




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (1.4.2014 13:33:44)

Од денес се придружувам на групата [sm=smiley1.gif]. Јас сум 5та недела, втора бременост. Нека ни е со среќа на сите, да поминеме лесно.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (1.4.2014 14:05:08)

Karma и MMM27 [sm=bravo.gif] добре дојдовте на форумот Бременост [sm=bravo.gif] споделувајте искуства и се читаме низ темите [sm=smiley1.gif]
Пријавете се за дата и боја во Термин за породување




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (1.4.2014 19:41:38)

Zdravo devojki, mene maticniot mi konstatirase 4-5 nedela. Vo petok treba povtorno da odam za da vidime kako ke se razviva. Stavam vaginalno dvapati na den sabajle i navecer
utrogestan. Sakam da prasam dali e normalno da imas grcevi, se se plasam da ne dobijam, bidejki takva e bolkata. Pozdrav do site i fala vi za ogromnata poddrska.




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (2.4.2014 9:45:05)

И јас бев денес на доктор, рана фаза на бременост [sm=smiley1.gif] Грчеви како за пред добивање е нормално, јас имам цело време, веќе две недели, а се сеќавам дека и со првото имав такви болки до 12та недела.




VAGA2 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (2.4.2014 11:07:58)

Колку сакам да прочитам за некоја нормална бременост[sm=smiley13.gif]! Ајде се надевам дека сите натаму ке продолжиме нормално. И јас сум дома со утрогестан сабајле, вечер, аспирин 100 и прогестан инекции 2 пати неделно... Тапи болки и се движам како стара баба, а имам синче 4год, машалаактивно, ама фала богу разумно! Сонце мамино!
Не ми се пишува, ниту пак ми се чита нешто, Гледам само позитивна мисла и да не читам и гледам тешки работи. Се надевам дека се ке биде добро! На 9-ти сум на контрола, ќе гладаме за Даунов синдром, Prisca и брисеви! Поздрав до сите! И бидете силни мили мои! За [sm=duda.gif] во нас и дечињата до нас [sm=smiley1.gif]!




LadyD -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (6.4.2014 12:41:16)

Chestitki za novite [sm=nosecka.gif] da si imate lesna bremenost [sm=smiley1.gif] Sakam da spodelam mislenje vo vrska so utrogestan i jas zemav edno pakuvanje,od sisitina mi preporacaa da gi zemam oralno zatoa sto se povekje imale trudnici koi se zdobivale so infekcii od vaginalnoto koristenje iako mojata doktorka mi gi preporaca da gi zemam vaginalno, jas ja poslusav doktorkta od sisitina e sega vase e da odlucite koj nacin kje go odberete! Yana obavezno da si ispitas brisevi i jas go imav istot iscedok, vo osmata nedela mi zemaa brisevi i site bea negativni [sm=smiley1.gif] Vo vtornik sum na pregled pa kje vi pisam pak [sm=smiley2.gif] Baknezi za site i samo uzivajte




jasna_sr -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.4.2014 11:05:07)

zdravo jas sum vo rana faza na bremenost, no na desnata strana na preponite imam pocetok na kila ili narodski kazano bruh, pa sakam da prasam dali nekoj drug imal takvo iskustvo pozzz




lusy -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.4.2014 12:13:47)

Од симтоми сега само многу ми се спие друго се си е нормално. Melanija RR како да се пријавам во Термин за породување?
Што се однесува до утрогестанот, тоа не е инфекција, туку капсулата истекува. А мене матичниот ми рече вагинално да ги ставам, бидејќи многу се лошело од нив доколку ги земаш орално.




MMM27 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.4.2014 14:33:03)

И мене ми дадоа утрогестан, фолна и магнезиум. Сега сум 6та недела, а на нареден преглед сум за 2 недели, за срцева акција. Не се сеќавам од кога треба секој месец да се прави проверка на крвта? Не ме пратил до сега, можеби е рано [sm=zmeden.gif]




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (8.4.2014 14:47:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

Melanija RR како да се пријавам во Термин за породување?


Луси, само кликни на зборовите што се обоени во постот на Меланија, и ќе ти се отвори темата Термин за породување.




Страница: <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>