RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


bejbe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.3.2014 19:11:00)

zdravo mamicki jas sum 8ma nedela nemam povrakanje ni gadenje samo osekam nekoja cudna bolka vo jajnicite kako da me pecka. dali e normalna bolkata i nekoj caj ili nesto sto bi mi pomognalo oti me vade od kontakt bolkata pozz lesna bremenost na site mamicki :) :) :)




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.3.2014 20:18:43)

bejbe за тие тапи болки препишуваат магнезиум но консултирај се со гинеколог[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.3.2014 20:27:19)

bejbe, ако болката ти смета, како што пишуваш „те вади од контакт“ најдобро консултирај се со твојот гинеколог.




Defne90 RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.3.2014 20:41:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bejbe

zdravo mamicki jas sum 8ma nedela nemam povrakanje ni gadenje samo osekam nekoja cudna bolka vo jajnicite kako da me pecka. dali e normalna bolkata i nekoj caj ili nesto sto bi mi pomognalo oti me vade od kontakt bolkata pozz lesna bremenost na site mamicki :) :) :)

bejbe и јас исто имав такви болки во долниот дел од стомакот и пиев магнезиум некое време по препорака на докторот.Исто некое време пиев и увин чај и чај од брусница мене во текот на целата бременост со второто синче ме болеше така стомакот.Но како што реков најпрво консултација со гинекологот па тој најдобро ќе ти каже и ке ти даде совет што треба да пиеш и колку време.[sm=smiley1.gif]




bejbe -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.3.2014 10:39:45)

fala vi rr moi sega na 20ti imam termin pa ke prasam so e rabotata se nadevam deka e se vo red :) :) ;)




Confused -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.3.2014 10:44:49)

Здраво мешиња, имам француско булдоче па сакам да прашам дали смеам да го шетам? Во шеста недела сум до сега немам некој потешкотии но денес ме повлече по едно куче и ме заболе мешето (најверојатно од помислата) па сакав да прашам за искуство [sm=zmeden.gif]




LadyD -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.3.2014 19:00:33)

Zdravo RR :) od koga gi vidov dvete crtki dobiv temperatura 37.2 nekoj so slicno iskustvo? I ako posledna menstruacija mi bese Na 27.01 koja nedela sum? :*




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.3.2014 9:20:45)

I ako posledna menstruacija mi bese Na 27.01 koja nedela sum? :*

LadyD, по последна менструцаија пресметката е 7ма недела и 2 дена.
Посети ли веќе гинеколог?
А за температурата јас лично кај себе немам забележано покачување.




Confused -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.3.2014 13:58:16)

И јас ја имам таа температура др рече нормално е [sm=smiley1.gif]




LadyD -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.3.2014 15:06:57)

Ovaa stranica mi e najgolema podrshka [sm=smiley1.gif] Vi blagodaram devojki imajte si lesna bremenost[sm=bravo.gif]Confused fala ti konecno da slusnam deka e normalno oti mnogu se plasev,Sandriana fala i na tebe,inaku utre se vrakjam, nadvor od MK sum pa zdravje boze vo petok odma si odam kaj mojot maticen ginikolog.




Yana -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.3.2014 18:08:02)

Zdravo mesinja kako ste?Mene deneska mi bese prviot pregled na ginekolog 6 nedeli i 1 den sum bremena,za dve nedeli sum povtorno na pregled se nadevam ke slusneme srceva akcija :) i jas imam peckanje vo dolniot del na stomakot dokt. rece normalno e mi prepisaa tableti 'Kalium jodat folna kiselina' inaku se e vo red .PoZz :*




cokolino -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.3.2014 1:14:19)

zdravo mamicki Jas sum nova samo sto se prikluciv i sakam da praslam posledna mi bese na 13.02.2014
pred 2 dena praviv test izlegoa dve crticki
i koga treba da posetam ginikolog :))




sandriana RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.3.2014 9:35:09)

Честитки за [sm=rozacrtici.gif] cokolino, ти посакувам лесна бременост[sm=smiley1.gif]
Можеш да си закажеш преглед кај гинеколог, да ти ја потврди бременоста, и да те упати натаму за се што е потребно да превземеш.
И ќе заборавев - добредојде на РРаја [sm=smiley1.gif]
Те очекуваме со детали од прегледот, а ТУКА можеш да ни се претставиш.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.3.2014 18:49:49)

cokolino добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif] имај убава бременост и се читаме низ темите [sm=smiley1.gif]




cokolino -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.3.2014 3:22:55)

Vi blagodaram za chestitkite, zakazav na exo za vtornik :) :) Na site koi se obiduvaat vi posakuvam i vie vo najskoro vreme da si vidite[sm=rozacrtici.gif]




пчеличка -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.3.2014 14:08:52)

Zdravo meskovci kako ste?Najprvo cestitki za novite mesinja [sm=bravo.gif].Eve i jas da se pridruzam na ovaa tema,inace sum 9+5 denes.Do pred 2 nedeli nemav nikakvo porvakanje samo gadenje ama zato sega ovie 2 nedeli najdobar grugar mi e wc sholjata[sm=jezicek.gif].Se nadevam i ova ke pomine uste malku,kako sto vikaat nekoi deka pominuvalo posle 3 mesec pa ke vidime.Pozz do site[sm=nosecka.gif].




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.3.2014 16:27:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cokolino

zdravo mamicki Jas sum nova samo sto se prikluciv i sakam da praslam posledna mi bese na 13.02.2014
pred 2 dena praviv test izlegoa dve crticki
i koga treba da posetam ginikolog :))

ДОбредојде, Чоколино!!! Ти посакувам лесна бременост, а во врска со твоето прашање, може да ја посетиш темата Кога отидовте за потврда на бременоста кај Д-р - - - КЛИК ТУКА.




LadyD -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.3.2014 19:05:29)

Zdravo meshinja, kako ste? Da vi kazam deka denes bev na ginikolog vo 7 nedela sme, ima srceva akcija I duri 9 mm sme golemi [sm=bravo.gif] Na 18 treba da pravam skrining i zatoa sto sum od Veles mi treba mislenje drzavna ili privatna klinika kade da se upatuvam???




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.3.2014 23:23:47)

LadyD за малото срце [sm=bravo.gif]Во врска со скринингот имаме тема Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА но и низ темата Испитувања во бременоста=ТУКА .




Confused -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.3.2014 15:12:39)

Пак јас со прашање. Додека легнав малку да одморам од мачнини малиот си играше и наеднаш падна, многу се исплашив и рипнав наеднаш и после тоа еве веќе 20 минути имам некоја болка во долниот дел од стомакот. Вчера бев на гинеколог се е во ред со моето бебенце но болкава ме плаши. Може ли да стане нешто од нагло станување?[sm=smiley19.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.3.2014 15:36:33)

Confused не би требало, но однори полежи 1 саат ако сеуште имаш болка контактирај со матичниот




Confused -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.3.2014 15:41:49)

Ti blagodaram [sm=smiley27.gif] sega bolkata e pomala no me plasi. Ako ne pomine odam pak kaj maticnata.[sm=smiley13.gif]




Matea25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 10:14:30)

Zdravo, jas sum nova na ovoj forum no i mnogu zagrizena. Spored moi presmetki treba da sum 6+[sm=smiley19.gif] Celata srekna otidov na ginekolog, prvo mi vika nema bremenost, pa ima cista pa gledam sakus bez plod pa vide zolto telo abe aman veke me gledase na 2D vaginalno i mi vika ajde isprazni ja besikata pa ke vidime. Ja isprazniv kolku mozev i nekako se vide plod bil kako za 4-5 nedela [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] E sega mi rece deka matkata mi bila nekako svrtena obratno li kako mi rece i rece i poradi toa moze ne se gleda ubavo bebceto [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] A jas cela presrekna ocekuvav i srceva akcija[sm=smiley13.gif] Da napomenam Imam macnini i bolni gradi. Krvarenje nemam a bolki mnogu retko mali i kratki.
Ima li nekoj kako mojov slucaj pa se da izleglo vo red? [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 12:15:42)

Matea25 добре дојде на Рингераја

Тоа што е 2Д ехо не е проблем, важно е гинекологот да е стручен.Најдобро оди веднаш со упат од матичен општ лекар да испиташ бременост преку крв.Ти кажа ли кога да дојдеш ?Што те советуваше?
За симптомите не се важни,и немора да ги имаш.Да не ти реков свртена матка назад, прочитај повеќе во темата " target="_blank">Што ако матката е свртена назад=ТУКА ќе видиш дека тоа не е проблем




bliznaci 1 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.3.2014 15:26:43)

Zdravo na site jas sum nova ovde i sum 9 nedela [sm=bravo.gif] pa bi sakala da ve prasam kako ste[sm=smiley1.gif] koi apcinja gi piete mene mi dadoa samo folna i [dabroston bidejki imam hematom na plodot] hematomot mi e otkrien vo 6 nedela so strogo miruvanje veke pocnal da se apsorbira pa bi sakala da prasam dali nekoj nesto znae pozdrav do site[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  88 89 [90] 91 92   Следна страница >   >>