RE: Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


masa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.9.2013 11:22:15)

За ќерката исто ми рекоа течен прашок и два пати плавење.Баш во тој период неможев да најдам бебешки течен.Јас купив персил колор течен,ем убаво мириса ем ги вади дамките и не ги оштетува боите и може да се користи и на 90 степени.Сега малку поскап е,ама само за алиштата на ќерката го користев,два пати плавев и малку ленор сензитив ставав на крај.Повеќе од година ги перев на тој начин нејзините алишта,а после тоа кога почнав по некое парче со специфична боја да перам заедно со нашите (кои ги перам со первол течен и тоа ги имам сите,за темни,шарени,бели,осетливи)почнав и нејзините да ги перам со порвол и да ставам ленор обичен.Исто планирам и сега да користам.




bucko mal -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.9.2013 13:09:40)

Jas koristam Persil I obicen I tecen.Isto I na bebeto alishtata so persil gi peram.Dobar e ubavo pere,pocetokot ne koristev tecen I temnite alishta mi pobelea,se so fleki.
Ovoj prashok I mm so godini go koristel I jas prodolziv,dodush I nema mnogu izbor ame ete nego go smetaat za podobar.Tuka za bebe ne postoi poseben prashok ili omeknuvac,toa shto e toa za site isto[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.9.2013 16:21:35)

Меланија спомна нила, ние користевме Нила, и М имаше некое црвенило уште првата недела што и се јави, и тогаш педијатарот ни препорача да го смениме прашакот за перење и дека Нила е најнежен, баш за осетлива кожа. Го има и обичен прашок и течен.




zzaa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.9.2013 16:36:27)

Jas koristam bio aktiv i za nas i za malata,nikogas i se nema javeno crvenilo ili nesto slicno,a omeknuvac ne koristam nikakov mi se gadi od mirizbata,za nejze ednas zemav Duel bebe mislam se vikas samo ednas gi isprav i tolku.




vezilka RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 9:33:35)

Моево не е бебе, има 3 годони нели, ама сега,и тоа за прв пат, му се јави алергија некоја. Кожата му стана рапава, како кога ќе се наежиме од студ. Педијатерот ни рече реакција од прашокот за перење и омекшивачот. Тој сктоз да го исфрлиме, а прашок да смениме. И сега не знам каков да земам [sm=zmeden.gif]. Ајде кажувајте, некој „понежен“ да си го опраам детево.




sandriana RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 10:06:51)

Везилке, јас најдолго користев Дуел сензитив за алиштата на Т (до кај година и пол), се покажа ок.




elenak -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 10:46:33)

Везилке течен прашок мислам најдобро, ем меки ќе ти се алиштата, ем намирисани. Нема потреба од омекнувач, барем јас не ставам.[sm=smiley1.gif]




Палешка РР -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 11:39:25)

И нас везилка така ни сугерираа. Како најблаги ни ги препорачаа Бонукс прашак и Орнел и Семана - бели омекнувачи.
За омекнувачите најстрого забранет Ленор, кој содржел најмногу алергени.




vezilka RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 12:02:32)

Е јас баш Ленор имав, катастрофа. Ама си го користам веќе некое време и после пола година може ја јави алергијава. И ми рече педијатеров не нетечен детергент, не знам зошто, не сфаќам [sm=zmeden.gif] а не го препрашав. Ај да пробам со Бонукс.А ако не можам јас да го трпам мирисот ќе биде интересно, оти периодов сум осетлива на мириси [sm=smiley1.gif].




Defne90 RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.1.2014 13:42:47)

Ne sum znaela za lenorot deka ima najveke alergeni i jas najveke go koristam nego i ornelo ama stom e taka ke si koristam samo ornel.Nemam nesakano iskustvo so nekoj detergent ili omeknuvac no sepak pretpazlivost treba.Inaku i nivnite alista si gi peram so onoj detergent so koj gi peram i nasite.Beloto so savex a crnoto so tecen detergent Vir.Mnogu ubavo mi mirisa i trae mnogu dolgo.




Mimi33 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (15.1.2014 18:16:44)

Ние како превреме родени треба да користиме посебен прашок или???Ми сугерираа за дуел бебе ама не знам...има некоја од вас искуство или???




Felly RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (15.1.2014 21:57:09)

Мими33, јас во секој случај би ти препорачала некој понежен, (сметам дека дуел бебе е ок) ама и обавезно дупло плакнење.




Hunny -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (16.1.2014 13:09:56)

Ние го користиме Персил за бебиња и задоволна сум.




Мамичка85 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (16.1.2014 13:19:50)

Jas koristam Ariel i Lenor bebeski ko sto koristam za nas i nema nikakva reakcija .




Mimi33 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (19.1.2014 14:26:51)

Ние купивме дуел бебе прашак......Според искуства од други мајки многу е добар и нема никакви реакции кај бебињата па ќе видиме сега.....[sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (19.1.2014 18:43:50)

Од кај 2 месеци до сега 5 месеци сме на Дуел бебе сензитив.Програмот 2 пати плави и една центрифуга и ја враќам на плу едно плавење.
Препорака од кожен лекар имавме и за некој течен детергент но кој пере само шарени до 60степени и секако две плавење.Наводно оваа варијанта е најдобра ако бебето/детето има реакции од прашоци или било од што друго на кожата.




mommy_angels RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (19.1.2014 23:06:38)

Секогаш користев Бонукс за нас,па така продолжив и за детето со тоа што нејзините алишта на почетокот ги пуштав на дупло плавење и немавме ама баш никакви проблеми.Е да ,во првите два месеци воопшто не и ставав омекнувач.




deluxe -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.1.2014 8:30:35)

Исто и јас го користам Бонукс,нема никаква реакција.Докторката ги спомна МЕрикс,Дуел,Ариел,Персил како јаки детергенти,кои можат да предизвикаат алергиска реакцијакај бебето.Исто така и омекнувачите да се тргнат на страна извесен период[sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.1.2014 8:46:13)

Јас користам Персил сензитив експерт прашок и Силан Сензитив омекнувач за нив, прашокот воопшто не е јак дури и не пере многу убаво инемаат никаква реакција, а за горните алишта Нила црвена користам.




princessa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.2.2014 20:03:31)

ne koristam poseben prasok. Kupuvam perwoll tecen i imam nekolku vrsti od nego. prezadovolna sum.




Dilina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (11.6.2014 10:07:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

ne koristam poseben prasok. Kupuvam perwoll tecen i imam nekolku vrsti od nego. prezadovolna sum.


Јас го користам за нас, имам за бели и за шарени плавиот, се надевам дека и за [sm=duda.gif] ќе е ок....




princessa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (11.6.2014 15:05:56)

Досега не сум имала проблеми со прашоците што ги користам, испробани ми се и не ги менувам. Бебешки досега немам купено.Само омекшувач ставам за сензитивна кожа од причина што имаат нежен мирис.




Dilina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (11.6.2014 15:43:06)

Принцеса јас само што ги исправ по прв пат со первол за бебченцето, убаво ми мирисаат, на 30 ги пуштив со брзо перее, убаво мирисаат, и не ставив многу. Се надевам ќе биде ок. Јас имав проблеми од др прашоци со егзем на кожа, а од первол ми е ок. Се надевам и на бебуш. а и баш ми е мило што некој го користи и има искуство да потврди дека е ок.[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (11.6.2014 19:53:47)

Да потврдено од разни доктори течните детергенти се најдобар избор,посебно тие што пера до 60 степени.Ние сме на Нила




Defne90 RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (11.6.2014 20:10:21)

И јас последниот пат си зедов нила,најубав ми е,убаво пере,алиштата ми мирисаат и што е најважно благ е и убав за детската кожа и не предизвикува иритации. [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>