RE: Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Dilina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (29.7.2014 18:49:32)

Еве веќе испробано, первол, ама на опција со плавење +, ленор за бебе, зошто не пеглам, а ги перам на 80. Ленор земав одкако испробавме тестерче, се покажа ок, а имаме само 3 недели и немаме никаква алергија до сега...




tincule -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (16.8.2014 16:05:19)

Јас користам дуел бебешки прашак без омекшивач и ги перам сите на 90, а после обавезно ги пеглам со пареа и еве ја си е супер сега за сега [sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (8.9.2014 16:05:33)

Мамички има на промоција омекшивач за бебе на фрош во рамстор, јас го купив, користам первол ( и тој е намален 5 литарскиот)
Омекшивачот не мириса мн ама алиштата се мнооогу меки :) со драго срце ви го препорачувам.. има и течен детергент, сигурно и тој е мн добар, но јас си се придржав на испробаното со прашокот...




deluxe -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (8.9.2014 22:53:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Еве веќе испробано, первол, ама на опција со плавење +, ленор за бебе, зошто не пеглам, а ги перам на 80. Ленор земав одкако испробавме тестерче, се покажа ок, а имаме само 3 недели и немаме никаква алергија до сега...


Нашата педијатарка од старт ни кажа да се држиме понастрана од Ленор,бидејќи во најголем број случаеви кај малите бебиња и деца предизвикувало алергиски реакции(осип,кашлање дури и гушење).




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (8.9.2014 23:25:45)

Сметам дека за бебе ,дете нема потреба од омекнувач.Тоа се нежни мали алиштенца па нема што да омекне а за мирис па ич не сакам на хемија цветна да мириса.Тоа е мое мислење [sm=smiley1.gif]
Задоволна од Нила течниот за шарени и останувам на тоа и ништо друго




tincule -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (24.10.2014 12:00:12)

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.




mamicki -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (24.10.2014 14:46:50)

Tecen Persil sensitive upotrebuvav do 3 godini. Sega- isto kako i za nas.




caciana -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.12.2014 14:12:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?




tincule -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.12.2014 14:46:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?

Моево нема никаков проблем бар за сега, нити пак јас што сум нонстоп во контакт не ми се случило да се нафрлам. Значи сигурно е алергиска реакција но не значи дека доколку тие се алергични треба и бебушот, напротив тие прашаци се специјални за бебенцата без аромати и додатоци кои ги има во обичните. Ако бебушот си е ок доколку сака нека си продолжи за него да си пере со тој, а со друг нека си смени за нив и одделно нека ги става алиштата. Јас никогаш не сум и ги мешала на пример нејзините со нашите и од тоа знае да се јави алергиска реакција ако им се мешаат и алиштата, пошто често и од какушките на бебето знае да се јави реакција. Друго не знам што да те посоветувам ако продолжи така нека се посоветуваат со кожен доктор.




deluxe -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.12.2014 14:49:19)

Nasata pedijatarka mi kaza lista na prasoci I omeknuvaci. Koi predizvikuvaat alergija:Ariel,persil,duel,merix.
Omeknuvacite Lenorot (Vo site boi) e naj allergen.




caciana -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.12.2014 17:56:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?

Моево нема никаков проблем бар за сега, нити пак јас што сум нонстоп во контакт не ми се случило да се нафрлам. Значи сигурно е алергиска реакција но не значи дека доколку тие се алергични треба и бебушот, напротив тие прашаци се специјални за бебенцата без аромати и додатоци кои ги има во обичните. Ако бебушот си е ок доколку сака нека си продолжи за него да си пере со тој, а со друг нека си смени за нив и одделно нека ги става алиштата. Јас никогаш не сум и ги мешала на пример нејзините со нашите и од тоа знае да се јави алергиска реакција ако им се мешаат и алиштата, пошто често и од какушките на бебето знае да се јави реакција. Друго не знам што да те посоветувам ако продолжи така нека се посоветуваат со кожен доктор.



Fala mn tincule .. alergija se javuva pri dopir so alistata na bebeto , zosto tie ne go koristat toj prasak za nivnite alista. Epa sea sleden cekor im e kozen lekar .




hopeless -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (30.3.2015 20:21:26)

Користам бебешки Персил.
А омекнувач не користам воопшто.
Гледам многу го фалат дуел, па ќе го земам и него да го пробам.




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (30.3.2015 22:40:20)

Само прашок кој е за шарени алишта до 60степени.Користам течен Нила и убаво мириса. Негледам потреба за омекнувач, мали парченца алишта кои и онака се нежни[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (22.4.2015 18:43:02)

I prasak i omeksivac koristam za site ist.ako ima nekoi promeni ke menjam.ornel koristam baby senzitiv omeksivac




Snowhite RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (22.4.2015 21:50:20)

Јас ниκогаш не κоρистев посебен пρашаκ за бебе, со истиот ги пеρев сите алишта па фала богу немаа ρеаκција ниκаκва. Јас мислам аκо κожата им е чувствителна и на посебен ќе јави ρеаκција.




lukajana RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (22.4.2015 22:28:09)

Ни јас не сум користела посебен прашак ,за сите користам ист и експериментирам доста ама досега немале никаква реакција




Neurotoxin RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (22.4.2015 22:42:02)

Мојата не беше на ништо чувствителна, само што направи две годинки почна да реагира, открив на хемикалии, прашокот и средствата најмногу. Ги избегавам средствата за чистење, а прашак не сменив, на ское перење пуштам програма за плавење уште еднаш и од тогаш е ок. Така да дури и во ситуации кога посоти чувствителност не мора да се бараат по секоја цена посебните средства за перење. А од омекнувачот се откажав од дамн, решив да не загадувам животна средина[sm=smiley36.gif]




Ilina87 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (22.4.2015 22:58:08)

Со ист прашок перам за сите и досега нема никаква реакција. Дури и често менувам прашок. Омекнувач користев од chicco до кај 9 месеци, сега од истиот ставам за сите, ленор најубав ми е.




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (23.4.2015 1:04:12)

Јас сметам дека додека е бебе треба да се користи посебен прашок.Бебе не с епоти посебно ниту валка па нема потреба од прашок/хемикалија за 90С. Туку некој што не е за вриење до 60С.Ако е флекаво пуштам со наши на шарено ,па рака,па со негови алишта. А користење омекнувач ми е нон сенс кај бебе па и дете докај 3 год




Snowhite RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (23.4.2015 9:26:04)

Мене омекнувач ми е нон сенс воопшто и јас одамна не купувам, со прашакот убаво се перат и убаво мирисаат и меки се навистина мислам дека нема потреба од тоа




Malecka23 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (29.4.2015 7:54:58)

Za sega koristam poseben merix detski so toa sto alistata i na dvajcata zaedno gi peram na detski program na 40stepeni,Omeknuvac koga stavam koga ne koristam felce Azura msislam deka se vikase.Posle susam se vo susara ne ni peglam.Ama ete mi se desi po greska so nasi alista da pustam i na M pa nisto ne mu bidna:)




marchi -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (8.5.2015 17:54:35)

ima poseben prasok od chico a omeknuvac ne se koristi t.e ne se preporacuva. kaj nas imase periodi koga koristev i ne vidov nekoja reakcija i periodi koga ne koristev zasto vekje imase nekoi crvencinja po teloto pa za da ne ja vlosam sostojbata ne koristev.




blond -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (1.6.2015 12:00:24)

Не користам посебен прашок. За поголемото кога се роди користев долго време посебен прашок, но тогаш имав помала машина т.е помалку собираше. А сега оваа 7кг, не можам да ја наполнам само со бебешките алишта ни за една недела [sm=smiley36.gif] па сите алишта одат заедно со еден прашок. И најмалку на 60степени ги пуштам алиштата.




Bea -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 9:22:04)

Мајки, каков детергент користите за алиштата на бебето, некој од комерцијалниве или баш бебешки или био?
Дали тоа што не се пере над 40 степени задолжително го пеглате или доволна е температурата од сушарата?




Defne90 RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 11:34:38)

Никогаш немам користено посебен прашок за алиштата на децата.Ни кога биле мали ни сега.И немало никакви реакции од тоа.Само додека беа мали не им ставав омекнувач на алиштата.Сега кога се поголеми им ставам и омекнувач и си ги перам заедно со нашите затоа што машината ми е гомлема па треба да ја чекам една недела за да им соберам алишта за перење па и повеќе.За пеглањето,пеглам ама само ако се изгужвани алиштата па за да се исправи..Долната облека не им ја имам пеглано.Само ја имам пеглано првата облека за првите две недели од раѓањето на бебето и долно и горно и се.испрано ми беше без омекнуваш со обичен прашок и одма испеглано.После веќе не.Како што реков моите немале никакви рекации од никаков прашок.А и јас доста менувам и експериментирам.[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>