RE: Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


lolla RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 11:45:20)

Од прв ден користам Персил сенситиве, на 40 степени и не пеглам. Пеглам само нколлку тетра пелени за под глава бидејки се гужваат многу во сушарата. Да не те лаже некој да пеглаш, ваму пегламе на 200 степени бодиа а од друга страна на прв ден од раѓање добредојде им е вакцина со туберколоза. Уживај си со бебето.

Омекнувач ама имаш сушара не ти треба, си знаеш.




Kvisko -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 12:31:46)

Јас купив Персужил Сензитиве и со него се исправ. Бабите пеглаа од мерак не од потреба. Планирам потоа се да оди во сушара и толку. Инаку перев се без омекшивач зашто омелшивачот не се испира па да не направам проблем на кожичката (ако е на мене јас се исфрлам и се борам со дерматити и егземи па посигурно ми е без омекшивач).




Hopeful RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 21:31:27)

И јас почнав со Персил Сензитив, и по неколку месеци продолжив со наш детергент. Омекнувач користам, заради мирисот - најчесто оној на Чико/Кико, или кој било наш. Не сум приметила реакции на ниедно од бебињата.
Пеглање - не ми паѓа на памет, колку сака нека се гужвани.




gina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.1.2016 23:12:52)

i jas pocnav so persil senzitiv i uste peram so takov a omeknuvac koristam ornel senzitiv a od koga roden peglam i uste peglam ama bas se na pocetok prvite tri meseci od dvete strani sega od edna pa kaj mene se masinava mnogu mi gi guzva alistata




lukajana RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (4.1.2016 0:05:30)

Јас перев и сеуште перам со Первол и наши и на децата алишта ,омекнувач не употребувам и не пеглам освен нешто што е неопходно




Milicka 30 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (4.1.2016 11:17:35)

Леле јас пак мајка ми ја слушам , посебно ги перам несакам со наши ствари, перам со персил сенситиве а омекнувач или чико или ленор сенситиве,...а за пеглање мајки јас се пеглам дури и чорапи [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (4.1.2016 13:32:58)

Миличка мислам дека мислеа со ист детерген а не со алишта заедно со на возрасни.
Јас не менувам Течна Нила за шарени алишта, но кога се флеки перам со наш прашок па кога ќе се исуши го перам со неговите.Јас до 2 год плавев уште еднаш, и пеглав . Не тоа дека од педантерија туку безбедносно од реалции бидејќи е сепак осетлив (атопичар).А и немам сушара па на тераса или од парно шубе ми е да оди во регал,поминам со пегла и тоа е тоа.
А со наши алишта заедно да перам не ми паѓа на памет,бар не до 5 год




gina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (4.1.2016 14:12:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Леле јас пак мајка ми ја слушам , посебно ги перам несакам со наши ствари, перам со персил сенситиве а омекнувач или чико или ленор сенситиве,...а за пеглање мајки јас се пеглам дури и чорапи [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]


milicka i jas taka peglam i corapi i se i liguski ama bas se


baska gi peram alistata negovi ne gi mesam so nasite kolku i da se baska
i jas susam na terasa ama zimniov period mu gi susam doma vo edna posebna soba si ja vikam peglana susalna otvaram prozor pa ponataka ce mu ja pravam detska[sm=smiley36.gif]




Bea -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (4.1.2016 15:26:57)

Фала на советите, јас мислев на сам почеток да ги пеглам работите што се во директен допир со кожа - бенкици, боди, па ќе видам.
Инаку дефинитивно перење планирам посебно од нашите алишта, а омекнувач и сега скоро и да не користам, а за него па ич немам намера да користам.
Само ќе направам една дезинфекција на машината за перење со сода и оцет, скоро цела година немам правено.




Hopeful RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (5.1.2016 21:48:54)

И јас ги перам бебешките посебно од нашите, таман работа да се мешаат. Сепак, друго се алишта на возрасни.
Сушам во машина за сушење, и ми е гајле што се гужвани, ептен ако мора ќе испеглам. Мислам дека животот е прекраток за да го поминам во пеглање [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 10 [11]