Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Julie1 -> Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 9:34:36)

Прашањето од Бети83: me interesira so kakov prasok da gi peram alistata od bebeto...dali so obicen kako za nas ili postoi nesto...vi blagodaram odanpred го преместив тука, па може да пишуваме за ваше искуство во врска со ова прашање.




Julie1 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 9:36:14)

Јас знам дека не е препорачливо омекнувач за алишта да се користи при перењето на алиштата од бебето. За посебен прашок не сум информирана, можеби другите од РР знаат.




mis. -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 12:18:47)

Jas ne sum cila do sega za nekoj poseben prasak za perenje za bebinja.Mislam deka ne e dobro alistata na bebeto da gi pereme so jaki,koncentrirani prasoci od tipot na ariel,tide,persil itn.Jas peram so bonusk i do sekga ne sum imala problemi.




vesna_kr -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 13:07:20)

Кога моето бебе беше мало јас перев со тео бебе ми кажаа дека бил по слаб прашок и добро поминавме.А за омекнувач ја прашав педијатарот ми рече никако за бебе омекнувач ниту на тие што пишува забебе или има слика на бебе не се препорачуваат.




beti83 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 16:21:10)

fala vi mnogu...za omeknuvac znma deka ne smee da se koristi iako od chicco postoi omeknuvac za bebinja ...a za prasok ke pobaram teo bebe ili kako so rekovte nekoj poslab..




Еца -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 18:13:34)

На почетокот алиштата на Мартина ги перевме со ариел, како и нашите, но имавме проблем, чешање, итн, па докторката ни рече доколку сакам да продолжам да и ги перам алиштата со ариел да ги враќам на плакнење барем два пати, но јас го сменив со бонукс и проблемот се реши, омекнувач и тоа помалку сосема почнав да ставам веќе по првата година, зашто и за омекнувач ми рекоа никако.




Marta -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.4.2009 22:34:24)

Jas gi perev alistata so gong dodeka bese bebe, zboram za pred 12 god,i zadovolna sum, a sega pa eve spored ona sto go citam dokolku imam bebe ke koristam bonuks.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mami -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (23.4.2009 14:01:44)

jas negovite a i nasite gi peram uste od prviot den so prasok za deca od Amwey i sega zasega nemalo nikakov problem, omeknuvac koristam isto od Amwey i stavam sosema malku vo negovite alista i so toa nema problem, nikakvi reakcii na kozata




mama Sanja -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.4.2009 23:32:46)

Sega go nema veke toj Teo bebe, jas barav ama nema ne go nosat, inaku koristam tecni detergenti za Ivana i omeksivac Lenor za bebe, i ne mirisa jako isto kako i prasakot, toj ne e steten, ne se plasete.




marina -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (18.5.2009 19:38:25)

jas koristam merix bademovo mleko i do sega se nema pojaveno nikakva reakcija kaj Ilina.mene mi go preporaca babica od bolnica





niki -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (19.5.2009 15:18:43)

Jas koristev prasok Teo bebe, potoa Persil beby, i duri sega na dve godini pocnav da gi peram nejzinite alista so nasiot prasok. Omeksivaci sekogas od oni na koi pisuva deka se hipoalergiski i toa cetvrt od preporacanata doza.




Еца -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.5.2009 14:32:25)

http://www.ringeraja.mk/forum/so-shto-ja-perete-oblekata-od-bebeto/m_4567/mpage_1/tm.htm#4570




Natasha5 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.5.2009 22:56:37)

Fala vi mnogu na site ne znaev deka ne treba omeksivac ama sega znam.




nadica -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (27.7.2009 16:57:19)

nie od pocetok pocnavme so ariel no mi rekoa deka bil mnogu jak pa koristevme merix do 6 meseci koga pocnavme so sokcinja i kasicki pa povtorno ariel za da izlezat damkite od ligavcinjata i benkickite[sm=bravo.gif] a za omeksivac od pocetok ne no potoa lenor sensitive i dvapati plaknenje pa do sega ne sme imale problemi [sm=smiley32.gif][sm=smiley32.gif]




ripce -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (27.7.2009 17:45:43)

ние користиме бонукс и сосема малку омекнувач ленор чисто алиштата да не се крути...и задолжително повеќе пати плакнење




big_mama817 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 9:56:13)

ja koristam merix so bademovo mleko i omeknuvac sensitiv i zadovolna sum mnogu




Maca25 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 12:09:22)

Јас користам мерикс, со тој ги перев алиштенцата пред да се роди нина и со тој си продолжив. Инку ставам и омекнувач затоа што приметив дека не и прави никаков проблем на кожичката. Пред да се породам прашав една другарка која работи во Систина со што перат таму и таа ми рече дека перат со ариел, амам мислам дека не ставаат омекнувач.




SUPER MAMA -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 12:14:07)

jas koristam prasak BONUX natura fresh i koristam omeksivac chico i prezadovolna sum.




Еца -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 12:25:32)

Јас ги перам со Бонукс и омекнувач Ленор(плавиот)но обавезно на крај ги враќам уште еднаш на плавење.




mimicka -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 12:45:12)

Jas isto taka koristam Bonux i Lenor sensitive kako i dopolnitelno plaknenje i nema nikakvi problemi.




mami -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.7.2009 12:48:18)

никогаш не сум ги плавела по два пати. прв пат слушам дека така се прави, јас од почеток ставам бебешки прашак и омекнувач најнормално како што ставам и за нас и досега немал никаква реакција




mother 29 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (14.9.2009 13:56:31)

abe luge go ima teo bebe prasokot po vasite gradovi i kade?ovde veke ne mozam da go najdam?!

go zemav od metroto bgposledno, ama sega nikade go nema?!




Natasha5 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (14.9.2009 14:03:40)

Јас ги перам со бонукс и ленор белиот ,еднас после ленорот ги исплакнувам и никаков проблем до сега сме немале фала богу.




garfild -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (15.9.2009 0:14:24)

Јас ги перам со Ariel,без омекнувач,така ни кажа патронажната сестра,дека нетреба да се става омекнувач,и на крај ги ставам само на плавење.




mis. -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.9.2009 14:27:54)

И двете патронажни сестри кои ми дојдоа за двете сестри а и педијатарот ни рече никако ариел бидејќи е концентриран и јак за бебешката кожа.




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>