RE: Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Матеа -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (21.3.2010 12:52:14)

Алиштата треба да се перат само со прашок за а не со прашок за возрасни. Тоа треба секој педијатар да го потенцира, без разлика колку е добра машината за перење или прашокот. Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.




Adrijana -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (21.3.2010 13:04:04)

Gledam ima razlicni mislenja na ovaa tema, eve ke vi kazam kakva e situacijata kaj nas. Prvo Na Eva alistata se perat posebno, so prasok kakov sto imame vo momentot, i toa najcesto so bonux, sareni pereme vo zavisnost od materijalot, a beli na 95 stepeni, dodavam omeknuvac ciko( toj detskiot), i ne gi plavam dva pati, nikogas, i ne gi peglam nikogas, osven ako ne se mnogu zguzvani.Dosega na Eva i se nema pojaveno apsolutno nisto, a veruvam i deka nema da i se pojavi.




Mila na mama -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (21.3.2010 13:39:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.


Контактните алергии и иритации се манифестираат во моментот кога кожата е во допир со хемиската супстанца или ткаенината што ги предизвикува,а не подоцна.  Досега немало такво нешто. Што се однесува до прашокот како што сум досадна јас прашав 2 педијатри- нашиот матичен и Марина од Ре Медика- а ја прашав и Ичоќаева од дерматологија одговорот е ист ако нема реакција во ред е ако има реакција треба да се преземе нешто. Мислам дека маркетингот е моќен па затоа има беби ова беби она а на крај секоја мајка си избира што е најдобро за нејзиното дете.




April -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (21.3.2010 14:31:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.


не смее? првпат слушам вакво нешто...јас сум перела со ариел уште од почеток и немаше никаква реакција...ниту кај моето, ниту кај др. бебиња....имаше реакција кога сменивме омекнувач, ама штом го вратив стариот, се повлече...





Snowhite RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.4.2010 1:45:57)

Јас откако е роден перам со Ариел и ставам и бебешки омекнувач и до сега немало никаква реакција, и сите негови алишта ги пеглам




mis. -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.4.2010 15:27:57)

Еве неколку пати белите алишта ги перам со ариел и до сега нема никаква рекција.




Snowhite RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.4.2010 15:43:40)

А што мислите ако го сменам Ариелот сега би имало некаква реакција, затоа што ми е при крај и не знам дали да сменам или да продолжам со истиот




lila_mk -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (30.4.2010 13:00:25)

jas nejzin tialista gi peram sekogas posebno so PERSIL tecniot.azdovolna sum. eden period gi perev so bonuks i i se pojavi mala alergija kaj vratceto i kaj racinjata .




baby mama -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (14.5.2010 14:08:29)

И ги исправ на Јана алиштата со Ариел и цела се нафрла.Тоа ми ги потврди и докторката. Па после сите и ги преперував, со Мерикс. 




oli_naum -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (24.5.2010 9:59:34)

Jas uste na pocetokot peram za belite alishta sto za na 60 ili 90 stepeni koristam ariel i gi preperuvam uste po ednas, za onie na 40 koristam nila tecna.do sega se e vo red i gi peglam site. uste malku hih




Maca25 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (24.5.2010 14:29:15)

До пред некое време ги перев со мерикс, нормално нејзините посебно од нашите, но сега почнав со ариел и за среќа нема никаква реакција на кожата. 




Џесика -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.5.2010 14:10:16)

Nikakva reakcija nemalo ni kaj Borjan, sve sto sum koristela bilo ok, edno vreme koristev tecen prasok Perwoll zatoa sto preubavo mi mirisaa alistata... omeknuvas sekakov, koga bese epten bebus koristev Chicco, sega kako za nas, taka i za nego... porano i gi peglav site negovi alista, ama nekako se plasev da ne mi stane preosetliv na sve...




Jule -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.5.2010 15:49:27)

jas gi perma so persil-aloe vera...i dosega nemalo nikakvi nesakani reakcii....i gi peglav alistata do 40 dena posle prekinav za da ne mu se napravi kozata preosetliva i nezna....




emma1 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (9.6.2010 14:43:16)

i jas koristam persil sensitive, mislam deka e istiot persil aloe vera i chicco omeksivac. na 1 mesec mnogu mi se isfrli, smeniv sampon i krema i se iscisti znaci ne bilo do prasokot taka da uste si go koristam istiot, normalno stavam pomalku




Anushka -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (9.6.2010 16:09:04)

девојки, мој проверен совет е ДА НЕ МЕНУВАТЕ детергенти често. Најважно е да не користите многу големи дози и да ја враќате машината да исплави (исплакне) уште еднаш-два пати.




AnnaMolly RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.8.2010 10:42:00)

Јас користам Персил сензитив течен детергнет и Чико омекнувач и сум презадоволна. Прво почнав со персил прашок, ама сменив на течен и вака е многу поубаво. Од старт сум на Персил и Чико и не ги менувам зашто вака самите алишта си попримаат од миризбата и нон стоп убаво мирисаат




lukas -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.8.2010 10:49:49)

jas iskreno menuvam i detergenti i omeknuvaci od semana se prefrliv na lenor bel,a od detergent od persil sega sum na eden drug ne mi teknuva kako se vika sega, ene go nema gajle bebceto,ne vodam smetka mnogu na toa ,pozz no sepak e ova moe mislenje...probajte go semana beliot ,mnogu ubavo mirisa,no mislam kako sto kaza anushka,ne stavajte po mnogu golemi dozi za bebceto,i da ja vrakate masinata da preisplavi jas barem taka pravam i sepak alistata mirisaat ubavo i ubavo se isprani...




Палешка РР -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.9.2010 8:30:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja1401

Zdravo na site, ve molam za sovet, so kakov detergent gi perete alistata za novorodence, i dali koristite omeksivac. Vi blagodaram najmnogu, pozzzz


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Сите алишта и бели и шарени ги перам со Ариел, до прв роденден омекнувач не користам, потоа Чико 2-3 шишиња, па потоа од тој што го имам дома. Омекнувач менувам, прашок не. Посебно го перам додека не почне по лулашки и да игра во песок, па повалкани да се алиштата од нашите





Палешка РР -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (20.9.2010 8:34:34)

Ако бебето ви е алергично на хемиски средства (како моето) најмалку алергени содржат Бонукс и Орнел, испитано и препорачано од педијатар. И секогаш ставајте дупло помалку прашак и дупло помалку омекнувач, посекако алиштата на бебето се перат на 90 C, па неможе да бидат којзнае колку валкани.
Ете Миа ја надмина алергијата до кај 6-7 месеци, па сега ставам прашак нормално.




Lokica1 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (7.10.2010 13:14:41)

користам Семана омекнувач и прашок како и за нас бонукс ништо посебно.




bebe82 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (17.10.2010 0:17:25)

Мамички,,,може ли да ми кажете на која температура ги перете алиштата на бебињата.
На етикетите на скоро сите алиштенца што ги купив пишува 30 или 40 степени [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image], па се мислам дали е тоа можеби прениска температура за перење на алиштенцата.

Фала  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Octavia -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (17.10.2010 9:45:54)

Јас се што можам да вријам, вријам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. И алишта во боја, ако немаат некои апликации, буквално се. А тоа што не е за вриење, ако пишува 40, јас барем на 60 го ставам. Е сега, паметно е прво (кога се нови алиштенца) во леген да видиш што пушта боја, мене една нова црвена блузичка лом ми направи, арно си пишуваше на 30, јас без проверка ја ставив на 60, се што имаше со неа се подофарба [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].
А колку за темата, прашок Ariel, омекнувач Chicco, или течен детергент, без омекнувач.




penelopa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (31.1.2011 11:52:34)

Алиштенцата ги перам на 40 или 60 степени и обавезно уште едно плакнење.
Јас на почетокот користев Persil Sensitive со Алое вера, но бидејќи син ми има осетлива кожа преминав на FROSCH gel detergent aloe vera, вака изгледа [image]http://nuernberg.bayern-online.de/uploads/pics/Frosch-AleoVera.jpg[/image]

Се наоѓа ли вакво нешто во Мк?




Pepelaska * -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (31.1.2011 11:54:57)

Првпат гледам вакво, јас му перам со ист прашак ние што си периме а му ставам омекнувач сензитив, после му ги пеглам а обично на 60 перам, треба ли и посебен прашок? Досега немало никаква реакција е сега новата машина што ја купивме има опција за бебешка нега ама  не можам сега да ја употребам нема каде[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




arh_diz -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (31.1.2011 11:58:28)

Pepelaska dokolku nema deteto reakcija peri si so toa sto si perees.Jas mu gi peram alistata so Ariel toj go koristam i za nas .Ne mu peglam se




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>