RE: Посебен прашок за алишта за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Nadezna -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (6.7.2011 0:45:09)

Посебен прашок за алишта за бебе????
JOK!





Natuska85 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (1.9.2011 23:18:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: milo20052011

zdravo mamicki me interesira kakov prasak za perenje koristite i kakov omeksivac?inaku jas sum vo 37 nedela pa sega sakam da pocnam da peram pa me interesiraat vasite mislenja i iskustva pozdravce a zosto e veke i kasno dobra nok


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

milo20052011 mislam deka imas posebna tema za ova...ama eve ja kje ti odgovoram tuka pa posle RR neka premestat..ja licno go odbrav DUEL baby sensitive...eve pishuva deka e termatoloshki testiran, em si e navedeno deka e za 0+...znachi za bebe..shto se odneusva do omeknuvac znam deka povekjeto mamicki koristat na chicoo zasto i toj e 0+...ama mene ne mi mirisase bas nesto posebno...imas i na duel omeknuvas ist kako prashokot ama ja sepak se odluciv za beliot lenor sensitive..vidi probaj..ja sve staviv na duplo plavenje





milo20052011 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (1.9.2011 23:45:17)

fala ti andriance mnogu jas denes jas gi isprav alistata so merix bebeski taka pisuva a kupiv duel omeksivac,i mnogu sum srekna cela soba mi mirisa prekrasno na bebence...pozdravce i fala




Annet -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.9.2011 9:44:18)

јас со дуел бебе почнав и со тој перам,по малку ставам оти е многу јак,прави скама убава се паѓа одма.и плавам мнооогу задоволна сум засега




Sandric -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (2.9.2011 11:58:30)

Jas si koristev Bonux isto kako i za nas, samo negovite gi pustav na dvojno plavenje




penelopa -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (3.9.2011 13:17:24)

Пред некоја недела го земав овој [image]http://www.sanitex.eu/out/1/html/0/dyn_images/1/P011MA1_p1.JPG[/image] Dreft Sensitive многу убаво мириса и засега не покажа реакција на бебешката кожа. Ќе продолжам со него[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




lilicka -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (12.9.2011 14:38:48)

Mamicki kakov prasok mi preporacuvate za bebence??
Perev do Ariel tecen mnogu ubavo mi mirisase,ama eve gledam deka veke ima [sm=duda.gif] reakcija na kozata pa seplasam da ne od Arielot?
Mislev da ne delam nejzin nas prasok ama ete nemozee:(




kikicka -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (12.9.2011 15:07:53)

i kaj mene so ariel se nafrla,jas perev so duel od jorgovan ,i so perwoll tecen,mada mislam deka tecen epoubav




kikicka -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (13.9.2011 16:12:11)

inaku sega na 11 meseci pak i gi peram so ariel tecen nema reakcija na kozata :D




arh_diz -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 13:26:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Здраво Рингерајки! Ме интересира како ги перевте новите алишта за новороденчето, дали ги вриевте или пак ги следевте упатствата на самите етикети од алиштата? Навистина потребен е совет, благодарам многу!!!




anedespo -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 13:33:46)

Ikana, sega na internet procitav deka se sto doagja vo kontakt so kozata na bebeto se pere na 90 stepeni, a se ostanato spored etiketite, so napomena deka 40 stepeni e malku, a 60 stepeni  e optimalna temperatura za oboeni alista. treba isto taka posebno da se vodi smetka i za tipot na prasakot i omeknuvacot zaradi alergii, pa zatoa mozes racno da gi isplaves veke perenite alista od masinata. Alistata na bebeto bitno e da se perat oddelno, bez da se mesaat so alistata od drugite clenovi na familijata i normalno da ne se mesaat so peskiri, kujnski krpi.




Ikana -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 13:43:22)

анедеспо ти благодарам!!! ете секогаш ме радувате рингерајки со брз и точен одговор и корисен совет!!! Уште некоја недела ќе почнам да перам, сметам дека ми е рано бидејќи сум 29 недела. Значи бодија, чорапи, бенкици, тетра пелени, ракавички и капчиња на вриење - 90 степени (бели), обоените на 60 степени, плишани шпилхозни, капчиња и ракавички на 60 исто така. Благодарам [sm=smiley32.gif][sm=sloncek.gif][sm=smiley31.gif]




Fiao -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 13:56:41)

Dali nekoj ima iskustvo so perwoll? Mislam da ne e slucajno prejak vo odnos na alergii i sl... [sm=zmeden.gif]




Calypso -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 14:16:15)

Jas koristev rozev perwoll za alistata na sin mi na pocetokot, nekade do kaj 4 mesec, posle toa pocnav so persil sensitive. Nemavme nikakvi problemi fala mu na Boga, pocnav so Persil od ekonomski pricini (site alista mozam da gi peram so nego, kolicinski pakuvanjata se pogolemi), ama i nekako mi se pokaza mnogu, mnogu podobar od Ariel. Duri i majka mi, koja se krstese vo Ariel, otkako go proba Persil, veke ne se vrakja na Ariel.




mamicka77 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 14:24:28)

mamicki sekoj si ima svoe pravo no zosto da gi zatepuvate i gmecite alistencata vo peralna koga mozete na raka da im gi zaperete  ni se mrsni ni pak izvalkani da treba da se trlaat koj znae kolku vo peralnata samo se upropastuvat poveke jas na mojata kerkicka im peram se na raka koga nasite novi alista gi peram na raka ke dozvolam nejnite da se perat vo peralna nema sansi




Fiao -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 14:43:04)

Hmmm nie nikogas ne pereme nisto na raka, se pereme masinski osven odelata na soprugot koi odat na hemisko [sm=smiley1.gif]. Nikogas ne sum imala nekakov problem zaradi toa, nitu pa unistena garderoba... Ali sto e pravo imame navistina dobra masina mozebi toa ima vrska [sm=bravo.gif]




Calypso -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (25.10.2011 14:50:48)

Mamicka77, sekako deka sekoj ima pravo na izbor, ama sega ti e polesno da gi peres na raka zatoa sto e uste malecka, ama koga ke pocnes po deset_ina i poveke pati da ja presoblekuvas vo tekot na eden den, posebno koga ke pocne da jade, e togas masinata e i toa kako dobredojdena.
A osven toa, t od 90 stepeni e tesko da postignes ako peres na raka[sm=smiley1.gif]

Osven toa, denes masinite imaat poveke programi, kako za beli, taka i za oset_livi alista




Beatris -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.10.2011 0:26:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

анедеспо ти благодарам!!! ете секогаш ме радувате рингерајки со брз и точен одговор и корисен совет!!! Уште некоја недела ќе почнам да перам, сметам дека ми е рано бидејќи сум 29 недела. Значи бодија, чорапи, бенкици, тетра пелени, ракавички и капчиња на вриење - 90 степени (бели), обоените на 60 степени, плишани шпилхозни, капчиња и ракавички на 60 исто така. Благодарам [sm=smiley32.gif] [sm=sloncek.gif] [sm=smiley31.gif]


Зошто да мора на 90 степени? Ќерка ми има 6 месеци и ниеднаш ништо не сум перела на 90, дури ретко и на 60, освен сега прљави лигавчиња од храна. И онака пеглам се, од бенкичка до чорапче, која е поентата и плус да ги вријам? До сега не сме имале никаков проблем со кожата...
Мој совет е дека нема никаква потреба од перење на 90 степени, ниту се прљави толку а и така мора да се испеглаат и се ќе се дезинфицира. Што ако се исперат на 90 а после се сушат и им се лепат триста бактерии, прашина и сл??




Ikana -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.10.2011 10:52:31)

Znaci se se sveduva na toa kako sakame [sm=smiley36.gif] moze i da vrijam i da ne vrijam, i na 60 i na 40...[sm=9nebesa.gif]




Annet -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.10.2011 10:56:40)

jas sekoj dnevno peram na raka stavam vrela voda vo vanglata i prasok i gi ostavam kisnat i gi plavam ,pa za sekoj den da se perat mislam nema da ima nikakvi bakterii,nekogas i vo masina ama mn retko,jas dodeka da soberam edna masina da i pustam ke treba da cekam 2 nedeli hahaha.....samo so duel bebe peram i plaknam ubavo se peglam i taka............[sm=jezicek.gif]




anedespo -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (26.10.2011 11:11:29)

Moive koga bea bebinja kakaa posle sekoj podoj. Redovno lom se pravea , povrakaa i mene me pravea lom. Masina pustav sekoj vtor den. A za peglanje da ne zboram. Puknav od maka tie meseci. 




jm88 -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (27.10.2011 0:14:05)

jas na sin mi od 3 meseci pocnav da gi  peram so perwool  i direkno vo masina fala bogu nemase nikakva reakcija a koristam bel za beli alista i zelen za sareni




Andriance -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (27.10.2011 11:51:39)

Jas za bebe peram so prashak DUEl Baby sentsitive...na nego pishuva 0+..a od prashaok sme so Lenor beliot...od Remedika mi rekoa samo da ne stavam mnogu..ja peram se na 90 stepeni so toa shto stavam na duplo plavenje...nemam namera ama bas nisto da peram na raka...zasto???




Beatris -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.10.2011 8:44:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Znaci se se sveduva na toa kako sakame [sm=smiley36.gif] moze i da vrijam i da ne vrijam, i na 60 i na 40...[sm=9nebesa.gif]


Ako alistata ne se premnogu prljavi, a ne ni moze da bidat od bebence, togas moze I na 40 I na 60. Posle obavezno peglanje od dvete strani I nema potreba od vrienje na 90





Felly RR -> RE: Посебен прашок за алишта за бебе (28.10.2011 8:58:32)

Јас некогаш дури и на 30 ги перев, колку да се поминат по вода (некои носени еден ден, и сосема чисти - Матеа многу не се валкаше, не повраќаше, ниту пак се какаше да се прави лом[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]), со малку прашак, и користев Нила, пошто првиот пат ги исправ со некој друг, ама и се јави црвенило на кожата, да докторката ми ги предложи овој дека е понежен.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>