Детска опрема (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опремаПорака


nina -> Детска опрема (11.3.2009 18:34:24)

Која беше првата играчка што му ја купивте на вашите најмили?Или која играчка мислите дека треба да ја добијат прва вашите најмили?Дали има врска каква е играчката?
Па според психологијата да има врска ,но според вас?
mis. -> RE: Детска опрема (21.3.2009 14:29:01)

Ovaa e veke detska igracka.Jas pod detska oprema razbiram nesto drugo.Prva igracka na nas ni bese plisana meka sarana tropka vo forma na zvezda.
nina -> RE: Детска опрема (21.3.2009 18:28:41)

Добро можеби си во право Мис но сепак може тука за се да се отвара тема па пишав таков наслов бидејки немора само на играчките да се задржуваме.Еве можеш ти да ни напишеш што подразбираш под детска опрема.А за вашата прва играчка сум слушала дека прва играчка треба да е топка шарена по психологиите.
mis. -> RE: Детска опрема (22.3.2009 0:16:46)

Pod detska oprema podrazbiram kolicka, relaksator, sediste za vo kola.lulaski, velosipedi,dubalca,krevetcinja itn
Najupotrebuvana rabota bez koja nemozam a se zamislam e detskata kolicka.Za martin maskimalno ja iskoristiv taka sto za stefan morav da kupuvam nova i ne mi e krivo premnogu ja koristam.
nina -> RE: Детска опрема (22.3.2009 16:29:09)

Mis во право си јас еве не ми ни текна на тоа а плус мислам дека и играчките се дел од децата.Па ајде да пишуваме за колички и релаксатори:
-Од каде набавивте колички и релаксатори каде има поефтини  и поквалитетни?
mis. -> RE: Детска опрема (22.3.2009 17:02:22)

Kolicka kupiv koga bev 9 mesec.Setav niz cel grad sakav ubava,praktivna polu letna i da ne e skapa a kvalitetna.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Se vo 1.Na kraj najdov edna prodavnica za kolicki a ima i nesto detska oprema se vika pir komerc vo keramidnica.Tie se glavni uvoznici na chipolino za makedonija i se so cena do 1000 den poeftini.Kupiv edna mnogu sum zadovolna za 4800 aluminiumska so amortizeri PRIMA.
a relaksatorot go najdov za 1800 karsi biser vo aerodrom vo mini trgovskiot pozadi vo redot kaj chico.drzat samo detska garderoba a togas imaa i relacsatori.toj e na bertoni.
mami -> RE: Детска опрема (21.5.2009 11:46:25)

релаксаторот од Бертони го имаме и ние, го добивме на подарок од кумовите и да ви кажам го искористуваме максимално, Лука уште спие во него понекогаш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
а количката ја купивме во бебе центарот, накај парк, кај што беше Чико порано, беше на попуст 6000 ден. и да ви кажам дека ја искористуваме максимално , пробана е и по дожд и снег и мраз и плажа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]буквално секаде...Не е некоја позната марка, дури и не ми текнува сега како се вика. доаѓаше заедно со транспортер што исто го користевме додека дозволуваше Лука, после го израсна па сега е кутија за играчки.
biljanaM -> RE: Детска опрема (30.5.2009 0:29:10)

И ние имаме релаксатор од Бертони, и боксот ни е од Бертони, а количката не знам каква е ама ја добивме на поклон од свекрвата 6000 денари ја зема, добра е голема колица ама ние веке не се воземе во неа, кенгурот многу ми олесна....
mami -> RE: Детска опрема (11.7.2009 19:09:52)

што мислите за оние потпори пластични на кои се легнува детето додека го бањате? или за столчето за во када? ги користел некој некогаш?
profesorica -> RE: Детска опрема (17.9.2009 14:48:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_27

Здраво на сите !
Сакам да ве поздравам и да ви кажам дека сте ептен супер!!!
Од вас дознав и научив многу работи, преубави теми и прашања се разработени, така да мислам дека и не остана нешто недискутирано.
Ќе бидам мама за скоро време, терминот ми е крај на октомври, почеток на ноември и би сакала да споделам мислења со вас во врска со количка за бебето. Периодот е малце проблематичен за изнесување на бебето надвор и не знам дали е потребно да купам сега или да оставам за понатаму (на пролет).
Какви колички користите, на која фирма, кои се најприкладни за бебето?
Голем поздрав до ситеМама_27 Ние имаме количка од Пјер кардин ја земавме околу 12000 а со неа одеше заедно и релаксатор и задоволна сум иако не беше многу користена а особено кога почна да оди Дамјан.А инаку наши пријатели имаа земено една 9000 на chicco самоп без релаксатор и топ е многу ми се допаѓа.Мама_27 сега заладува а ноември веќе ќе биде ептен ладно и + дури ти поминат 40 дена може и снегови да фатат, мој совет ти е да почекаш, обично околу нова година има попусти па може ќе начекаш некоја добра и квалитетна а за пониска цена.
mama_27 -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:15:33)

Thank you [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]

Јас така и си мислев, да поминат студовите па да купам, ама кога слушаш тетки-стрини од страна така е [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Бебињата одма требало да се изнесуваат надвор да добиеле имунитет (баш на најголемите студови и мразови[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image])

Во право си за периодот околу Нова Година, сигурно ќе има попусти, така да веројатно ќе почекам, имунитетот секако ќе си го добиеме со или без количка [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mami -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:19:42)

јас сум за тоа да си земеш количка веднаш..ако не надвор тогаш дома ке си ја користиш..а за студовите исто сум како оние баби кои ти кажувале- и на снег- детето надвор...ке ужива и ке му годи свежиот воздух...не планираш ваљда цела зима да ја поминеш затворена дома? а каде и да излезеш надвор верувај дека ке ти треба количка, нема сигурно цело време во раце да го носиш бебето[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mama_27 -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:24:01)

Уффффф
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mother 29 -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:25:40)

samo kupi si letna kolicka,zatoa sto vo leto ke bide pogolemko i togas poveke ke setkate.a da zemi si vednas.kaj mene Marko na pocetokot spiese vo kolickata.tie zimnite se glomazni i na leto nema da ti vrst rabota.
nie imame chico i jas sum zadovolna od nea, ja zemav na popust od enci-menci okolu 9 000 cinese
mother 29 -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:27:54)

a da ..i za iznesuvanjeto,preporaclivo e i vo najgolem stud da se iznesuva po malce...soodvetno obleceno
profesorica -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:28:29)

mama_27 твое е да одлучиш што ќе правиш мила,

нормално е дека ќе наидеш на различни размислувања на форумов, сепак 40 дена ќе навршиш баш пред нова година па и не е страшно тогаш да купиш количка.

Еве ти една идеја, гледај до тогаш кај има, што има, какви се, што се и одбери некоја па кога ќе дојде моментот само ќе отидеш да ја купиш.
mama_27 -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:30:44)

Срцки сте [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
srnicka -> RE: Детска опрема (17.9.2009 15:40:11)

I jas ke se porodam vo noemvri ( ZIMO) ama planiram kolicka obavezno da si kupam uste sega. Nema da sedime doma celo zimo, ke se setame ako ne vo ramstore i tamu ke ja koristime maximalno duri e ladno :))))Znaci ke ni treba [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
mama_27 -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:07:43)

Срничка, сакав да те прашам дали си разгледувала по градов колички, јас шетав деновиве и ништо не ми фати око. Тие што се до 9000-10000ден воопшто не ми се допаѓаат, а тие убавите се над 20000ден. Не знам дали има логика да се инвестира со оглед на тоа што и нема долго да се користи [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Немам никакво искуство, нон-стоп сум во размислувања, а и немам кого да консултирам, прва сум, немало многу долго бебе во фамилија, а и од другарките сум прва [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Најсигурна сум дека ќе купам релаксатор [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image], мислам дека ќе го искористам зашто бебето ќе може и да си спие во него и да седи кога ќе подпорасне.
srekna mama -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:12:59)

мој совет да не се инвестира толку во количка.И не се сложувам дека ќе ти треба во зимо,бебето ке си спие на кревет.Моево има 3месеци,купивме количка (јас не сакав скапа-3 700) и не го собира,кога спие сака да си се истегне... Вие напролет ке направите 5-6 месеци,па подобро земи си летна,ем се полесни и попрактични,Релаксатор добив од колешките,седи во него 20 мин и почнува да плаче.Тоа е мое искуство,па размислете си

niki -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:22:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_27

Најсигурна сум дека ќе купам релаксатор [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] , мислам дека ќе го искористам зашто бебето ќе може и да си спие во него и да седи кога ќе подпорасне.


I da se prevrti so nego koga ke sedi da go poklopi i da si ja cukas glavata posle.
Jas sum za kolicka i vo nea ke moze da spie dodeka si doma i daleku podolgo ke ja koristis otkolku relakssatorot
srnicka -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:40:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_27

Срничка, сакав да те прашам дали си разгледувала по градов колички, јас шетав деновиве и ништо не ми фати око. Тие што се до 9000-10000ден воопшто не ми се допаѓаат, а тие убавите се над 20000ден. Не знам дали има логика да се инвестира со оглед на тоа што и нема долго да се користи [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Немам никакво искуство, нон-стоп сум во размислувања, а и немам кого да консултирам, прва сум, немало многу долго бебе во фамилија, а и од другарките сум прва [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Најсигурна сум дека ќе купам релаксатор [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image], мислам дека ќе го искористам зашто бебето ќе може и да си спие во него и да седи кога ќе подпорасне.

Kompletite se mnogu skapi ama jas baram obicna sto e 0+ bideljki imam transporter i korpa od CAM, bev vo CAM ama samo kolicka e 14250. Vo romantika do sobranie sto e ima kolicki na piere carden imaat 15 % popust i ima ubavi za 5-6000 den. Proveri si ako ti se bendisaat tie ne se skapi, a kompletite so transporter mislam deka bea okolu 11000. Pozdrav
mami -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:42:51)

а во бебе центарот на Илинденска видовте?Ние насата на попуст од таму ја земавме 6000

Весна -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:45:25)

Уф, еве јас тука најнеискусното, ама ај да си ја кажам логиката.
Бидејќи, здравје, и мене ќе ме фати тој период со бебето, размислувам да си земеме релаксатор и еве зашто... Зима ќе биде, а секако не би се задржале повеќе од половина час надвор, па извади, расклопи, па склопи количка и отиде времето, а вака со релаксаторот ќе може да се успива, игра, па и храни.
Е штом ќе пукне пролет, бабите летна количка ќе купат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley2.gif[/image]
mami -> RE: Детска опрема (18.9.2009 8:47:47)

хехехех ке го шеташ во релаксатор надвор? не е баш толку лесно...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>