RE: Првото запче (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


lolla RR -> RE: Првото запче (19.9.2015 16:47:40)

Hopeful bravo za J da vi se mnozat i redat bisercinja. Nema pravilo za zapcinja ocigledno sekke bebe e prikazna sam za sebe.




Felly RR -> RE: Првото запче (19.9.2015 17:43:41)

Честитки за првото запче[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] нека се нижат бели како бисерчиња, ајде па и бато да се пофали во темава[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Првото запче (19.9.2015 22:36:31)

Честитки за запчето, нека излегуваат лесно! Црвчиња, до заби стасаа бе [sm=smiley36.gif]




Kvisko -> RE: Првото запче (21.9.2015 9:46:45)

Hopeful честитки. Да ви се мноѓат запчиња и среќни моменти. [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




tincule -> RE: Првото запче (23.9.2015 15:28:28)

Епа ние првото забче го извадивме уште пред да влеземе во шестиот месец и тоа заедно со двојката и ептен се радувавме. Еве сега сме 14 месеци и луѓе не знам што да мислам ама нас ни фалат уште 4 шестки, значи и петки почнавме да вадиме имаме тројки и четворки, со кецовите и двојките одма ги извадивме и не знам имам вундеркид за заби. Има некоја мама со иста ситуација ко мојава [sm=smiley1.gif]
Инаку Hopeful честито за забчето [sm=bravo.gif] и со лесно да ги вади и другите забчиња.




Isabella -> RE: Првото запче (28.9.2015 22:14:27)

Син ми има 13 мес. и има осум заби, четири горе, четири долу. Сега му растат уште четири. Не мислам дека е рано, туку дека е нормално...




sandriana RR -> RE: Првото запче (29.9.2015 11:47:14)

сега сме 14 месеци и луѓе не знам што да мислам ама нас ни фалат уште 4 шестки, значи и петки почнавме да вадиме имаме тројки и четворки, со кецовите и двојките одма ги извадивме и не знам

tincule, овде има распоред на никнење на запчиња во вид на статија, а ОВДЕ имаме дискутирано за искуства со дечињата.
Колку знам, 6ки никнуваат после менување на млечните заби, ако не се лажам.




blue_blue -> RE: Првото запче (29.9.2015 15:59:03)

tincule, млечни шестки нема...млечни заби раснат до петки, а шестике се првите трајни заби што излегуваат од 6-години натаму кога и почнуваат да се менуваат млечните заби...

Hopeful, честитки за јуначето мало, нека му се здрави сите идни заби што ќе израснат после ова прво и многу здрава храна да си јаде со нив.


На моите заби многу доцна им излегоа, мислам дека првиот се појави на некои 11 месеци...и еве и млечниве тешко се менуваат. Кај едната нема ни еден паднат од млечните, ниту една шетска изникната а има 7 години и 1 месец. Кај другата сите 4 шестки изникнаа уште лани, а до сега има паднато 4 млечни заби и два трајни изникнати


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

ама нас ни фалат уште 4 шестки





MajaLeon -> RE: Првото запче (4.1.2016 20:09:01)

Здраво, мамички сакам да прашам. Леон има 5 месеци последниве неколку дена многу е вознемирен и многу се лигави, рацете 24/7 му се во уста, плаче дури и се поцрвенува од плачење, нема температура. Дали ова може да бидат знаци за никнување на првото запче? Ве молам совет . Благодарам од напред. [sm=smiley1.gif]




Anita car -> RE: Првото запче (25.2.2016 0:00:19)

Kolku vreme e potrebno za da niknat vtorite kecovi?




sandriana RR -> RE: Првото запче (25.2.2016 9:48:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anita car

Kolku vreme e potrebno za da niknat vtorite kecovi?

Како мислиш - втори? Горните?
Нема правило, може истиот месец кога никнале долните, може да поминат и неколку месеци дури се појават горните единици. Индивидуално е никнењето.




gina -> RE: Првото запче (26.2.2016 19:50:04)

i kaj nas prvoto zapce nikna na 6m i edna nedela a vtoroto krajot na 6m dolu kecovite
ama sme nervozni sega vkraj nepcinta nababreni neznam od kade ce mu izlezat drugite [sm=jezicek.gif] kazuvajte so sto gi mackate izgleda nisto ne pomaga kaj nas se cesa so lazackata i toa ckripi neznam kako da mu pomognam




sandriana RR -> RE: Првото запче (26.2.2016 20:42:08)

И помошта при никнење зависи од дете - не на сите исто помага [sm=smiley1.gif]
Дентинокс или некое друго гелче од аптека, бело вино - тоа е она што јас сум користела.
Многу бебиња виделе добрина од килибарните ланчиња, ТУКА има дискутирано за нив.




gina -> RE: Првото запче (26.2.2016 21:56:03)

i jas pocnav da mackam so belo vino imam i dva gela od apteka ama neznam kolku deluvat




Veronica_Lia -> RE: Првото запче (20.6.2016 16:30:11)

Mojov decko ima 6 meseci, a prvoto zapce mu probi dva dena pred da napolni 6 :) kako edna tocka mu e, ushte ne e izlezeno skroz, eve vekje 5 dena taka.. nekolku dena pred da mu probie placheshe premnogu denje nokje sve dodeka da zaspie, mnogu se maceshe za greota... sega otkako mu probi zapceto go mackam na nepcata so eden gel na Dr.Plant, majka mi mi go donese i mn e efikasen, pa probajte, sigurno nema da e na odmet .. pozz




Hopeful RR -> RE: Првото запче (20.6.2016 22:18:48)

Секое бебе е различно во однос на вадење заби, во смисла на болка и тегоби, и од нашето искуство, гелчињата не помагаат многу многу. Ј извади заби многу рано, на 4-5 месеци, и сега на 13 има 12 заба, и кај него се одеше лесно и безболно, преку ноќ му никнаа. Знае да покенка, ама не повеќе од ден два. За разлика од него, М извади многу подоцна, накај 10-11 месеци, сега има едвај 4, и за сите беше драма невидена, со температури, кенкања, болење, и дури и парацетамол.




Страница: <<   < Претходна страница  35 36 37 38 [39]