RE: Првото запче (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


ecko -> RE: Првото запче (21.2.2013 13:56:43)

bucko mal ajde bas me interesira neka pomine nekoj den i kazi ni jas inaku i noke mu go stavam ama na nozdeto nad corapceto

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Denes mu zemav i jas na mojov bebus mi izgleda deka se istipa ke vidime kako ke bide dali malku ke se smiri, nekako bas ne mi se veruva ama aj si vikam da probam,inaku go mackam i jas so gel ama ne mi ima nekoj efekt vo sekoj slucaj ke vi pisam rezultati
ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

ne se ama voopsto isti ovie se bas kamencinja istoto sto go pisuva masa se slucuva i kaj nas eve kakvo e moeto [img]http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/65539_580316365329908_293371775_n.jpg[/img] ti go postiram od bebe supermarket posto ti kazav tamu e najeftino a ova od nutrivita go ima vo zegin neznam kako se odrzuva ova moeto se mie ednas mesecno pod jak mlaz na voda i se susi dva casa na sonce zatoa sto kilibarot e soncev kamen







deluxe -> RE: Првото запче (2.3.2013 23:02:16)

da se pofalam tuka vcera jas go pronajdov prvoto zapce na sin mi [sm=smiley36.gif] na 6 mes.i edna nedela tocno se pojavi maloto biserce eehheeeheh fala Bogu lesno pomina bez temp. prolivi ednsteno poslednive 3-4 dena bese kemkav i eve 2 dena ima malku zapek inaku se e vo najdobar red ,im posakuvam na site bebuski lesno da si gi izniknat zapcinjata[sm=smiley1.gif]




Bilence2 -> RE: Првото запче (14.3.2013 12:37:32)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Prvoto zapce vcera dzirna ....jeeeeeee, imame 7 ipol meseci.[sm=bravo.gif]




klarisa -> Првото запче (15.3.2013 11:16:42)

Mojava lepotica od prviot mesec se ligavi ama bukvalno LIGAAVIII cela, 100 pati ja presoblekuvam i stavam peshkircinja ispo bodinjata i pak lom se pravi sega sme 3,5 meseci i sve mislam deka u sekoj moment zapce ke i nikne :))) ili e deteto takvo -ligavo ili mnogu rano zapce ke vidime ;)




Gwendolin -> RE: Првото запче (15.3.2013 16:14:44)

Денес мојата цуца прави 7 месеци и денес излезе првото запче...поминавме без температура, само повеќе беше кенкава и нервозна.




Pepelaska * -> RE: Првото запче (16.3.2013 14:55:35)

Честитки за сите први запчиња на рингерајчиња, да се множат бели како бисери[sm=bravo.gif]




Bethany -> RE: Првото запче (16.3.2013 15:12:58)

Cestitki za novite zapcinja, i so lesno site da gi izvadite. [sm=bravo.gif]

Nas denes ni nikna duri 8-to [sm=smiley36.gif] Nie malku bavno gi vadime, i ni e tezok proces, ama ke izlezat kaj i da e. Mislev ke odi pobrgu so ogled deka dva zabi imase na 6 meseci, a ono se otegnaaa . Sekogas ni e prosledeno so budenje navecer i odbivanje da zvaka, samo pluka, pa toj period mu davam taka pokasasto za da jade nesto.




bucko mal -> RE: Првото запче (17.3.2013 11:54:18)

eden mesec go nosi lanceto uste nemame zapce ama nekako mi se smiri detevo ne e nervozno e sega dali e od lanceto ili slucajno se pogodi neznam[sm=zmeden.gif]kako i da e go kupivme i neka go nosi[sm=smiley1.gif]
[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] za novite zapcinja na drugite bebuski
ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

bucko mal ajde bas me interesira neka pomine nekoj den i kazi ni jas inaku i noke mu go stavam ama na nozdeto nad corapceto

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Denes mu zemav i jas na mojov bebus mi izgleda deka se istipa ke vidime kako ke bide dali malku ke se smiri, nekako bas ne mi se veruva ama aj si vikam da probam,inaku go mackam i jas so gel ama ne mi ima nekoj efekt vo sekoj slucaj ke vi pisam rezultati
ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

ne se ama voopsto isti ovie se bas kamencinja istoto sto go pisuva masa se slucuva i kaj nas eve kakvo e moeto [img]http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/65539_580316365329908_293371775_n.jpg[/img] ti go postiram od bebe supermarket posto ti kazav tamu e najeftino a ova od nutrivita go ima vo zegin neznam kako se odrzuva ova moeto se mie ednas mesecno pod jak mlaz na voda i se susi dva casa na sonce zatoa sto kilibarot e soncev kamen









bucko mal -> RE: Првото запче (24.4.2013 7:07:52)

pred 4dena tocno na 7meseci si go dobi prvoto zapce[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
super pominavme bez temperatura.




cleo -> RE: Првото запче (24.4.2013 13:11:48)

Lele mamicki ve citam i pocnuvam da se grizam..pa nie imame devet meseci i edna nedela, a seuste nemame nitu edno zapce [sm=smiley13.gif] Inaku [sm=duda.gif] non stop e so raceto vo usta, se cesa, se ligavi...uzas. Nervozna e, eve vekje nekolku dena zbesnata e. Se nadevam skoro kje izleze zapceto..Aman vekje [sm=smiley13.gif]




Gwendolin -> RE: Првото запче (24.4.2013 14:04:17)

cleo не се загрижувај, на сите различно им се појавуваат запчињата, на мојата внука првото и излезе на годинка и еден месец, сега сите ги има, бели и здрави. А мојава цуца има две долу и двојка горе, кецовите не и се излезени, гледам спремни се за излегување, а и другата двојка, па е ептен нервозна, не сака ништо во уста освен нејзиното раче, џабе глодалки кога плаче од нив. И има долу едно бело топче до запчињата, не е запче ново, нешто и се направило ваљда, не знам дали да ја мачкам со нешто [sm=zmeden.gif]




princessa -> RE: Првото запче (24.4.2013 14:19:54)

cleo bez grizi. Na kerka mi prvoto zapce i ninkna na 13 meseci dodeka site nejzini vrsnaci na taa vzrast imaa po 7-8 zapcinja ako ne i poveke. Pokasno - podobro. Ke ima pozdravi zapcinja. Eve sega na 2 godini ima 12 zapcinja sto e vo red, uzivaj si[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Lele mamicki ve citam i pocnuvam da se grizam..pa nie imame devet meseci i edna nedela, a seuste nemame nitu edno zapce [sm=smiley13.gif] Inaku [sm=duda.gif] non stop e so raceto vo usta, se cesa, se ligavi...uzas. Nervozna e, eve vekje nekolku dena zbesnata e. Se nadevam skoro kje izleze zapceto..Aman vekje [sm=smiley13.gif]





meU87 -> RE: Првото запче (25.4.2013 12:58:00)

Ние си купивме пред 2месеца ќилибарно герданче, но запчиња немаме сеуште, а има веќе 6м и 18дена.
Гледам дека пишувате за гел со кој ги премачкувате непцата, имам нешто слушнато дека го ставале за да им олесни, е сега дали е за да не ги чеша или да не ги боли ??? Не сум сигурна за што точно го ставате???




Hunny -> RE: Првото запче (25.4.2013 21:22:06)

На моето [sm=duda.gif] првото запче му излезе на скоро 11 месеци. Сега на 12 месеци и две недели има дури две[sm=smiley36.gif] Клео уживај не му ја мисли, никој не останал без заби[sm=smiley36.gif] Инаку гелот служи за да го лади непцето, но мојата не дозволува да ја мачкам, а и не помага многу.




Malecka23 -> RE: Првото запче (26.4.2013 8:32:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Lele mamicki ve citam i pocnuvam da se grizam..pa nie imame devet meseci i edna nedela, a seuste nemame nitu edno zapce [sm=smiley13.gif] Inaku [sm=duda.gif] non stop e so raceto vo usta, se cesa, se ligavi...uzas. Nervozna e, eve vekje nekolku dena zbesnata e. Se nadevam skoro kje izleze zapceto..Aman vekje [sm=smiley13.gif]


и јас сум на истата мака.од 4месеци и беа спуштени и оформени плочките а еве веќе сме скоро 8.5 се е набрекнато посебно двата 1 доле исто ко што кажуваш а абер нема да ги извади.на неколку пати и се случуваше да буквално дојдат до горе да се гледаат апла само што не пробиле и да се вратат.си викам аман веќе нека пробијат барем и детево да се смири-пошто на моменти не можам да ја препознаам како гриза и какое нервозна па и ние да се стабилизираме.Ја мачкав и со гелчиња ама баш никаков ефект.Не знам останува само да чекаме и да бидеме трпеливи.Се дивам кога ќе слушнам како детенце има запче и лесно поминало




Malecka23 -> RE: Првото запче (6.5.2013 23:14:31)

go imame prvoto zapce ako se broi tockata na 1 dole desno i levo.se nadevam za nekolku dena ke probijat skorz




dostickage -> RE: Првото запче (8.5.2013 15:07:16)

Se broi ako te grebne koga ke dopres so prst na mestoto [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
So srekja neka i e, da bidam zdravi i beli [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




miana -> RE: Првото запче (8.5.2013 15:10:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

go imame prvoto zapce ako se broi tockata na 1 dole desno i levo.se nadevam za nekolku dena ke probijat skorz

OOo super so sreka neka e ..Neka i se redat beli kako biseri...




Malecka23 -> RE: Првото запче (9.5.2013 10:04:38)

фала фала ете го и второ запче искача.малку поише сме кенкави да не речам ама збеснати и хронично ненаспани.Значи детето преку ден ајде некако се тера ама навечер луѓе концерти со времетраење од 1ч и 15 мин пауза..офф тешко било ама ај па малку ми олесна многу бев загрижена дека немаше ништо




eli07 -> RE: Првото запче (10.5.2013 9:46:19)

Ajde so sreka i so lesno za drugite zapcinja.I nie sme turbo budni koga vadime zabi navecer.Sega za sega imame 4 zapcinja i za site ista prica.....:)




gorda2 -> RE: Првото запче (11.6.2013 19:26:18)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] има 9 месеци, долго се лигави и гриза, а запче ни на повидок?!? Имали и други случаи вака?




Snowhite RR -> RE: Првото запче (23.7.2013 10:40:48)

Колку може да крева Т за запче? Јана вчера сабајлето ми беше како топла така, ама не и мерев, после заминавме на вакцина, ама оваа вакцина против жолтица нема реакција, а одручекта пак беше топла и мерев и ноќеска неколку пати и се движи околу 38. Вчера и два пати едно по друго имаше проливче. Не знам што може да е. Зашто ете на вакцина ја прегледаа и систематски имаше, значи и крвна слика направивме и грлото, нема ништо добра е, вакцинава е без реакција, а од што може да има Т не знам. Па си мислам да не вади заб[sm=zmeden.gif] Не знам што да правам, сирупе и немам дадено, зашто не е многу висока, ама сега треба да одам до работа на кратко и не знам дали да и давам сирупче[sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Првото запче (23.7.2013 10:58:56)

Од дете до дете е Тт - може и 39-40 да качи некое, некое си минува без воопшто да ја покачи Тт.
Ако не крвна слика не покажува вирус или бактерија - можеби е заб...Ако ја забележуваш дека има мака, плачлива е, кенкава дај и една доза Ефералган да ја смири. Па потоа, до вечер ќе ја следите.




mamicka1514 -> RE: Првото запче (23.7.2013 11:58:10)

Моето дете уште нема ниеден заб, а има 10 месеци Hmmmmmm..............




oliva -> RE: Првото запче (24.7.2013 14:16:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Колку може да крева Т за запче? Јана вчера сабајлето ми беше како топла така, ама не и мерев, после заминавме на вакцина, ама оваа вакцина против жолтица нема реакција, а одручекта пак беше топла и мерев и ноќеска неколку пати и се движи околу 38. Вчера и два пати едно по друго имаше проливче. Не знам што може да е. Зашто ете на вакцина ја прегледаа и систематски имаше, значи и крвна слика направивме и грлото, нема ништо добра е, вакцинава е без реакција, а од што може да има Т не знам. Па си мислам да не вади заб[sm=zmeden.gif] Не знам што да правам, сирупе и немам дадено, зашто не е многу висока, ама сега треба да одам до работа на кратко и не знам дали да и давам сирупче[sm=zmeden.gif]
Snowhite RR
исто е и кај нас,крвна слика уредна,грлото е добро,само носето и е затнато и има температура,ке видиме што ке биде,може и забите да се




Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>